Jon Kar

Sonuçta öldü yani, diriltilmiş olsa bile sonuç olarak yaşamı sona erdi ve tekrar başladı, diriltilecekse tabi.

Dirilip dirilmeyeceğini kitaba göre yapsınlar kitapta ölüyken dizide yaşamasın yani.

Ya kitapta ayrıntısıyla olaylar anlatılıyorken, dizide güm-pat diye 3-5 kişi toplanıp sırf yabanileri surdan geçirdiği için ve Gilly’nin ailesi[dizideki ana bahane] Jon’un infaz edilmesi çok saçma geliyor. Halbuki kitapta olmuş olduğu gibi;

Jon Gece bekçilerini kendi menfaati için veya taraf tutacak bir şekilde bir savaş sokacaksa bundan ötürü olması anlaşılır.

Lakin sebepsiz, anlamsız bir şekilde o kadar adamın biraraya gelerek Jon’u infaz etme sebebi olarak, neredeyse tamamen Gilly’nin ailesinin yabanıllarca katledilmesi gösterilecek… Üstelik öncesinde bir akgezen katliamı gerçekleşmişken…

Adam masum olduğu için halkın gözünde kahraman oldu! :smiley:

Senaristlerin ve yapımcının bakın biz kitaptan ayrıldık diye dizide öldürdüğü karakter kitapta ise en azından annesini öğrenmeden ölmeyecek bence.
Üstelik diziyi bırakma sebebim Jon yoksa ben de yokum!

Dizi ile kitap artık bambaşka eserler… Sadece sonları aynı olur, hatta aynı değil “benzer” olur görüşündeyim. Endişeye mahal yok…

Martin sezon başında bundan sonrasında artık kitapla dizi ayrılıyor kitapta ölmeyen ama dizide ölecek demişti.
Bence saçma ama keşke eserin tamamen bitmesini bekleselerdi.

seriyi götüren iki karakteri (stannis ve Jon) arka arkaya öldürmeleri çok mantıksız oldu. yeni sezona koyacakları yeni karakterler onların yerini tutamaz ve reytingler düşebilir bunu düşünmeleri lazımdı

kitapta jon snow geri dönecekmiş grrm açıklamıştı jon hiç tahmin etmeyeceğiniz biri olacak diye

Kit Harrington gibi oyuncuyu nasıl harcarlar anlamıyorum.
Jon Snow’un hikayesi bu kadar olmamalı…

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Peki Gece Nöbetçileri ya Akgezenleri durduramazsa ?
Ve Akgezenler tee Nehirova’ya kadar gelirse.(Düşün artık Kışyarını falan saymadım.)

Jon ve Stark Hanesi sevgim aynı anda, Robb öldürüldükten sonra başlamaya başlamıştı. 5. kitapla ikisi de tavan yaptı ve Jon’un bıçaklanması Eddard Stark’ın öldürülmesi etkisi yarattı bende. Sonra teorileri okuduğum o zaman ölmeyeceğine karar verdim…

Yazarın güçlü karakterleri elinde tutamaması sorunu var ve bunu, karakteri öldürerek kendi lehine çeviriyor (Ters köşeler artık kendini ters köşe ediyor bence). Diziden sonra da bir çok açıklamalar geldi. Her dakka yorum yapan da var. Zaman da geçti… Tüm bunları birleştirince, Jon’u eski haliyle bir daha göremeyeceğimiz gerçeğiyle yüzleşmiş oluyorum. Ya hiç ya da başka birisi…

Gece Nöbeti’nde harcandı deniyor. Free Folk gibi projeleri gerçekleştirseydi bu yoruma katılmazdım. Şu haliyle hepimizi eriten Stannis’in teklifi daha iyi bir sonuç gibi görünüyor. Yeni bir Eddard Stark? Tüm Kuzey için yazık oldu ama başka seçenekler de var…

senaristler kitaptaki olayları aynen alıp,eylemi gerçekleştiren karakterleri değiştirmeyi seviyorlar (sansa&jane pool vs)
kitapta stannis, mance’i yaktırırken aslında onun bedeninde tormund vardı. amma velakin dizide böyle bir şey yapmadılar. o zaman şöyle ki ;
bence jon 7 kez ! bıçaklandığında bedeninde başkası vardı . melisandre alevlerde olacakları görüp jon ile tormundu değiştirmiş olabilir belki de bir başkasını değiştirdi…

Çok sevmeme rağmen babası ve abisi gibi kendi sonunu kendi hazırlayan bir karakter yemini bozup Ramsay üzerine savaşa gidiyorum demeyecekti

Ramsay, Jon üzerinden Gece Gözcüleri’ni tehdit ediyor be krdşm. Adam tüm sorumluluğu, bütün insiyatifi üzerine alarak “kendi meselemi,” görmeye gidiyorum diyerek atladı ata. Yani… atlayacaktı. Bazı dar kafalılar olmasa.

Dikkat edersen Ramsay Jon’a diyor ki şunları bana ver bende ne sana nede gece nobetcilerine botsey yapmayayım Jon ise savaş ilan edip yeminini bozuyor adamlarda “Nöbet İçin” yapıyorlar infaz tabi yani demek istediğim adamlarda kendilerine göre haklılar

Ona bakarsan zamanında Donella Manderly’ye de bir şey yapmayacaktı :slight_smile: Evleniyorlar sonuç olarak.
Ramsay gibi bir adamla anlaşma yapamazsın, pazarlık yapamazsın. Değer verdiği şeyleri elinden alınmış, vahşi ve psikopat bir adamdan bahsediyoruz. Seni öldürmeye gelirim der, alır yirmi adamını nöbeti darmadağın eder. O verdiği sözü bozmak için Jon’un kaşını bile bahane eder. Yani kısaca sözüne güvenemezsin onun. Eğer ortada bir tehdit unsuru varsa bu adamdan çıkan, ona göre davranırsın.
Jon da “nöbet için,” yapmıştı yaptıklarını… Daha doğrusu Sur’un güneyinde kim varsa, alayı için.

Ben Jon haksız demiyorum ki sadece Bowen Marsh ve tayfasınında haklı gerekçeleri var diyorum hem adamlar yanlış hatırlamıyorsam mektubun geldiğini bile bilmiyorlardı

Haberleri olmasın da zaten. Ortalıkta o kadar olaylar dönerken adamlar Jon’u bahane ederek katledileceklerini bilmesin. Hem haber verse Jon gösteriş yapmış olur. Saçma.
Bowen Marsh’ın gerekçeleri başka bir tartışma konusu. Ama tüküreyim gerekçelerine.

Nasıl haberleri olmasın ya ?
Ramsay sadece Jon’u değil bütün gece nöbetçilerini tehdit ediyor Jon bunu adamlarına söylemeyince adamlar Jon kafasına göre yemini bozdu deyip katlediyorlar yani empati yaparsak adamlarda haklı

@“Lord Tywin Lann” İşte diyorum ki, Jon burada sorumluluk alıyor. Ve Jon’u bıçaklamalarının tek nedeni de bu değil.