Jon Niçin Dirilecek ?

Konuları okuyup sohbet ederken genelde şöyle bir düşünce var
Jon Kar dirilecek ama AA değil ben işte AA değilse ki tabiki olmadığını düşünebilirsiniz neden diriliyor sizce ? Onu merak ediyorum.
Bana saçma geliyor açıkçası AA olmadığı halde dirilmesi
Bu da benim fikrim kızmayın darılmayın :slight_smile:
konuyu küçük sorularda açabilirdim o zaman bir yada iki kişi cevap verir konu kapanırdı o sebeple burada açtım
onuda belirteyim

Şimdi Jon Snow, AA mı? Kesin emin değilim. Temennim olması yönünde ama şu ana kadar AA alametlerini %99 karşılayan Dany oldu. Elbet ben, yazarın; sağ gösterip sol vuracağını ümit ediyorum. :stuck_out_tongue: Neyse.

Jon’un AA olmadığını farz edelim. O zaman neden dirilecek? sorusuna güzel bir cevap bulmak elzem. Lakin buna en kesin olabilecek yanıtı ancak NASIL DİRİLECEK sorusu ile verebileceğimizi düşünüyorum. Ben iki olasılık görüyorum;

1. Melisandre’nin -diğerlerinin talebi ile ya da kendi arzusuyla- diriltmesi halinde, aslında cevap kendiliğinden verilmiş oluyor. Melisandre, Mance’yi neden yakmadı ve kimliğini gizledi ise benzer sebeple (kullanmak adına yani) Jon’u diriltmek isteyebilir. Bu durumda R’holler neden bu duaya cevap verir? O da aynı sebeple; Beric ve Taşkalp neden dirildi ise…Onun amacına hizmet etmeleri için… Sonuçta dirilmesi için illa ki AA olmasına gerek yok, gördük.

2. Jon’un warg vb. yeteneği ile dirilmesi halinde(ki kurdunun içinde olduğu için tam olarak ölü bile sayılmaz, yani aslında ruhu öte tarafa gitmemiş, beden değiştirmiş.) bu gene kendi kanındaki güç vs. ile olmuş olacaktır. Elbette olağan şartlarda bir warg, ölüm anında başka bir bedene atladığında tekrar eski bedenine ya da başka bir bedene geçiş yapamıyor, çünkü warg gücü o bedenin KANINDA idi. Lakin biliyorsunuz ki Mel, Hayalet’in içinde güç olduğunu söylüyordu., yani bu ulurkurtlar olağan yaratıklar değil, ejderhalar gibi sihirli canlılar. Bu şekilde tekrar eski bedenine dönebilir Jon.

Görüyoruz ki iki şekilde de dirilmesi halinde AA diye olması gerekmiyor. :slight_smile:

ben nasılında aramıyorum niçin dirilecek diye soruyorum misyonu ne onu merak ediyorum
Beric in misyonu okuyucuya bu tip şey olacak bekleyin demekti
Taş kalp intikam için gelmiş belli belkide bilmediğimiz başka amaç var peki Jon daki amaç ne ? onu soruyorum
dirilmeye bilir de tabiki de
Dany nin AA olarak tüm alametleri karşıladığını ben düşünmüyorum Bana göre Dany büyünün geri dönmesinden Ejderhalara sahip olabildi ve Ejderhalara sahip olması AA olması için yeterli değil…
En büyük savım da biliyorum ki AA Aerys in soyundan gelecek kitapta henüz kanıtlanmamış olsa da jon o soydan ve asıl olayların merkezinde iken Dany nin AA çıkması (çıkabilirde tabiki) asıl olayı kavrayıp, taht kavgasını bırakıp; kuzeye daha doğrusu duvara gelmesi, biraz ihtimal dışı yada daha uzun iki kitaba yetmeyecek bir süreç gibi geliyor bana
ben bu sebeple de ona ihtimal vermiyorum
neyse konu benim ihtimal verip vermemem değil Jon un dirilmesindeki misyonu ne olacak ben onu merak ediyorum

Kehanetteki şartları karşılaştırırsan eğer Dany, ışık getiren meselesi dışında hepsini karşılamış görünüyor ama dediğim gibi; olabilir de olmayabilir de; temennim Jon’dan yana. :slight_smile:

Şimdi, AA olmaması durumunda Jon’un bu evrendeki vazifesi ne olabilir? Kuzeyi yeniden birleştirmek, Targaryen soyunun devamını sağlamak ve WW savaşında liderlik etmek. Mantıken AA’nın liderlik etmesi beklense de bu kişi Dany ise, o bunu -senin de dediğin gibi- kavrayana kadar savaş gelmiş çatmış olur, haliyle bu tehlikenin farkında olup da bir şeyler yapacak olan yegane kişi Jon; Diyar’ı ww tehlikesine karşı uyaracak, uyandıracak kişi… Elbet ww meselesinde bu kadar kilit noktada olup da nasıl AA çıkmaz, o da ayrı bir olay olur. :stuck_out_tongue: Dany sanki son anda gelip, bütün övgüyü alacak kişi gibi olur; öyle hava veriyor. Pek adil değil. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Eğer westerosun kuzeyi esosun doğusuyla bağlantılıysa akgezenler iki taraftan saldırır.Bildiğimiz gibi azor ahai , yintar, neferyon (aynı kişiler) essosun doğusunda biliniyor danny azor ahai olursa doğuya 5 kaleye gidicek ve orda akgezenlere karşı savaşacak.Gelelim kuzeye bildiğimiz gibi kuzeyde son kahraman adında başka bir kişi var.Bu kahramanda eğer jonsa dirilmesi için bir neden olabilir.Hatta yeri gelmişken Bildiğimiz Gibi Azor Ahai’nin kılıcı Işıldayan Alevli bir kılıc Son kahramanın ki ise buzdan donuyor Bildiğimiz Gibi Serinin Adı buz ve ateşin şarkısı ismi bence bu kılıclardan geliyor Ve serinin sonunda bu iki kılıcla biticek(teoriyi şimdi uydurdum yanlış olabilir takmayın inşALLAH anlamışsınızdır)

Son Kahraman hikayesi 1. Kitapta Bran pov’da geçiyor; Yaşlı Dadı anlatıyor; ww ile savaşmakla ilgili değil, ormanın çocuklarını bulmakla ilgili: özel güçleri de yok. Şu an kim onları buldu? Bran. O olabilir son kahraman. Buz kılıcı da yok, son kahramanın, soğuktan parçalanmıştı. Fakat evet, ww zamanında yaşamıştı.

Song of Ice and Fire’ın song kısmı için s’i çıkartın ‘son(oğul)’ oluyor, diyenler var. Haliyle Targ ve Stark birleşimi Jon, bu kişi diyorlar. Ayrıca Arya isminin de ‘şarkı’ ile bağlantısı olduğu için buradaki song; Arya, ice and fire ise Jon diyen bile gördüm. :joy: Bir diğer ihtimal ise bu ateş ve buz’un R’holler ve Büyük Öteki olması ve şarkı meselesinin de bir nevi mecaz olarak mücadelelerine işaret ettiği… ki benim de son dönemlerde üzerinde durduğum bir düşünce ama Jon’un ebeveyni meselesi üzerinde de duruyorum.

kitapta yada seride büyük kahramanlıklar şarkılarla anlatılıyor
mesela Castemere yağmularının yağmurla alakası yok belkide kılıç yağmurudur bilmiyorum ama bütünü ile Tywin ve Lannesterlara övgü iken bu ve ateşin şarkısı kılıçlara övgü kısmı mantıksız geldi (ha bütün hikaye içinde mantıklı )
bence anneden buz babadan ateş olan birinin hikayesi daha çok uyar bu şarkıya ama her yönde buz ve ateş var bir gerçek o da

Yağmur meselesi, Tywin’in kaleyi su basmasını sağlaması yüzünden yüzlerce kişinin suda boğularak ölmesi; salonlarında yağmur yağıyor olayı bu. Kale, madenlerin üstüne kurulmuş, kazdıkça aşağıya inmişler; oraları da salonlara, odalara vs. çevirmişler; kuşatma sırasında herkes oraya sığınmış, aşağıdan da suyu yiyince boğulmuşlar.

Gene şarkı meselesi dediğime geliyor işte; bizdeki ozanların Türkü yapması gibi… Bu hikayede de ateş ve buz ilahının savaşının şarkı olarak anlatılması… Biliyorsundur belki, (gerçi daha çok dizi için diyorlar galiba ama) seri sonunda Sam’in olayları kaleme alacağı ve bu ismi vereceği söyleniyor.

Gerçi şimdi aklıma geldi; Rhaegar, karısı oğlu İçin şarkı yazıp yazmayacağını sorduğunda onun şarkısı var; buz ve ateşin şarkısı demişti. Demek bu isimde bir şarkı mevcut çok önceden ve vaat edilmiş prens ile ilgili. Bu şekilde bakar isek Jon+aa+buz ateşin şarkısı ismi aynı kapıya çıkıyor olabilir, evet. :blush: