Jon Snow'un Azor Ahai Olabileceğinin Kanıtları

şu soruyu sormadan da edemeyeceğim neden vaad edilmiş prens bir targaryen olmalı acaba burda da bir hata olmuşmudur ya da neden illa targaryen … ne özelliği varki bu soydan gelsin bu kişi gelse güzel olurdu orası başka ama Azor Ahai neticede sıradan bir insandı ve kendi inancıyla ve kılıcıyla kahraman oldu… eğer böyle birşey illa olacaksa o zaman targaryenler ın soyu AA ya da dayanmalı diycem ama fazla uçmak olur bu…

kısaca toparlanırsa neden targ soyundan bekleniyor bu kişi ?

Azor Ahai Teorileri

Kardeşim öncelikle şunu söyleyeyim dediğim gibi Azor Ahai ile ilgili kehaneti Melisandre şöyle dile getiriyor:

“Kırmızı yıldız kanadığında ve karanlık toplandığında, Azor Ahai duman ve tuz arasından doğacak…”

Vaadedilmiş Prens hakkında teori ise yıllar önce Kral 5.Aegon’ a, Yüksek Kalp’in Hayaleti denilen (Ghost of High Heart*) yaşlı bi kadın kadın tarafından aktarılıyor. Bu kadın bir cadı hatta Arya da 3.kitapta bu kadınla karşılaşmıştı. İşte bu kadın zamanında Kral 5.Aegon’a kehanetten söz ediyor ve “Vaadedilmiş prens Rhaella ile Aerys (II. Aerys)'in birlikteliğinden ileri gelecek soydan çıkacak” diyor. Ejderha kanı taşıması gereğinden bahsediliyor. İşte bundan sonra kral Aegon da Aerys ile Rhaella’yı evlendiriyor bu evlilikten Rhaegar, Viserys ve Daenerys doğuyor hepimizin bildiği gibi.

Yani elimizde iki adet kehanet var.

Azor Ahai ile Vaadedilmiş Prens’in aynı kişi olup olmadıkları sorusunun cevabı için de şu diyaloğu aynen çevirmiştim:

Aemon: [i]“Şafak için yapılacak savaştan bahsediyorsunuz leydim. Fakat vaadedilen prens nerede?”[/i]

[b]“Karşında duruyor,” dedi Melisandre, “onu görecek gözlere sahip olmasan da. Stannis Baratheon Azor Ahai’nin yeniden dönüşü, ateşin savaşçısıdır.”[/b]

Dolayısıyla bu ikisi aynı kişi dersek, kehanetlerden yola çıkarsak ejderha kanı taşıma gereğinden ve Rhaella ile Aegon’un soyundan gelmesi gereğinden ötürü bu sonuca ulaştık. Yoksa illa Targaryenlar derken tüm Targaryenlar da değil gördüğün gibi. Yalnızca kehanet bu şekilde. :slight_smile:

Azor Ahai Teorileri

Azor Azhai olayının yeniden olmasına karşıyım fakat olacaksa da en mantıklı sebepler Jon’un Azor Azhaii olması yönünde kişisel görüşüm Jon’un sadece Azor Azhai olması taht peşinde koşmamasıdır.

Alıntı 3. kitaptan olsa gerek zira Aemon 4. kitapta ölmüştü. O kadar çok içindesin ki serinin yerlerini karıştırmaya başladın. :smiley:

Siz spoiler yiyiyoruz deyince aklım gitti 5.kitaba sizi düşünüp uyarmak için koydum farkında bile değildim 3.kitapta tabii neyse olur öyle hatalar niyet önemli. :smiley:

@“ser robert strong” şimdi anladım yani yüce yürek hayaletinden önce öyle bir olay veya beklenti yok ama onun söylemesi ile Aerys+Rhaelle den bekleniyor …

ve bu yüce yürek hayaletinin uydurması da olabilir ya da yanlış bir kavraması neyse…

bu konuya açıklık gelmesi iyi oldu ben uzun süredir bekliyorlar ve yyh söylemesi ile ordan gelmesi için o evlilik yapıldı sanıyordum :slight_smile: demekki asıl onun söylemesi ile başlıyor herşey :slight_smile:

tekrar teşekkürler :smiley:

Azor Ahai Teorileri

O kadının yalan söylediğini zannetmiyorum ben, bildiği birçok şey vardı.

Uzun süredir bekledikleri Azor Ahai evet Vaadedilmiş Prens değil fakat bu ikisi Melisandre’nin dediği üzere aynılarsa ki mantıken de aynı olmalılar sonuçta cadının kehaneti , ondan ötürü olan evlilik mantık zeminine oturuyor.

Rica ederim kardeşim. :slight_smile:

Aynen sana katılıyorum zaten bu çok ciddi bi mesele GRRM zırvalarla uğraştırmaz bizleri cadıyı Arya gördüğünde de kehanetlerinden yararlanılmaya çalışılıyordu, siz düşünün ta 5.Aegon bile o kadını dinliyormuş diyarın en büyük falcısı, kahini gibi bir şey. :slight_smile:

Vaadedilen prens ve AA aynı kişi…

Zaten Yüce Yürek Hayaleti, Jenny’nin arkadaşı.

Hayalet Jonun Nissa Nissası olabilir mi?İlla kadın mı olmak zorunda? bana Jonun Melissandreye veya başka birine aşık olması görevi gereği pek mantıklı gelmiyor.

Olabilir. Jon’un da akgezen tehditi karşısında ikilemde kalması söz konusu olabilir. Seçimi de fedakarlıktan yana kullanır herhalde.

Gönlüm olabilememesinden yana ama. İçim kan ağlar. :confused:

Yalnız şunu unutmamalıyız:

Eğer Jon, Bowen’in haince saldırısından sonra ölür ve Hayalet’in ya da Melisandre’nin yardımı ya da başka bi şekilde hayata geri gelirse Nöbet için ettiği yemin hükümsüz kalacaktır. Çünkü yemin ne diyordu:

“…Benim ölümüme kadar sona ermeyecek…”

Dolayısıyla görevi gereği diye bir şey söz konusu olamaz. Artık nöbet onun görevi olamayacak yani yemini hükümsüz olacak ve Azor Ahai/Vaadedilen Prens çıkarsa da diyarı kurtarmak tek ve son görevi olacak.

[b]Not: Anket eklenmiştir, bilginize.[/b]

Ben hep Brandon’un vadedilen prens olacağını sanırdım.Ama bana göre de John azor Ahai gibi geliyor.Eddard Stark’ın bir kayıkçı kız tarafından kurtarıldığı belirtilmişti son kitapta.5. kitabın son kısmında Vars eli öldürürken “Aegon’un nehirde yaşadığından” bahsetmişti.Bana göre gerçek Aegon john Snow!Eddark Stark oğlanı annesinden alıp kuzeye götürdü."I. Kitapta John’la son konuşmasını hatırlayın-“bir dahaki görüşmemizde annenden bahsedecğim”- Eddark Stark’ın hep Dannersy’i koruması da bunu kanıtlıyor bence. Kızıl kadın John’u tekrar diriltecek ve Danners’nin gelecekteki kocası olacak…

Bu GRR Martin çok zeki bir adam.Bilmiyorum 6. his si seyredeniz var mı? Orada da son için hep ip uçları bırakmıştı.G. Martin de böyle ip uçları bırakıyor: Eddark Stark’ın hiç piçi olmadı. Çünkü John O’nun oğlu değil.O asil bir adamdı ve ailesine hiç ihanet etmedi.Bunu Cersei’nin yaptığı teklif sonrasında belli etmişti. John bir Targaryen.Bu doğru.Eddard Stark O’nu kendisini bir nehirde kurtaran kayıkçı kadınından aldı.Kral Robert öldürmesin diye piç olarak tanıttı.John son kitapta öldü doğru ama Melisandre tarafından canlanacak.Çünkü kızıl kadın John’a daha işlerinin bitmediğini söyledi.

Bana hep taştan ejderhaların canlanmasından dolayı dany’ymiş gibi geliyor ama ne yalan diyeyim konuyu görünce içimde Jonun olması için bir umut oluştu.Yalnız jonun ölüp ölmediği belli değil onca yabanıl varken cevrede mutlaka bir şekilde jon kurtulacakmıs gibi geliyor ölsede bir şekilde beric dondarrion olayı gibi kızıl kralice tarafından geri getirilebilir belkide herneyse.HErkes jonun Nissa Nissası olarka Hayaleti söylemiş bence ama su yabanılların jonu kurtarması olasalığı olursa bence jonun eşi Val olucaktır.Nissa Nissasının Val olması bana daha mantıklı geliyor zira birkaç yerde gercekten etkilenmişti kızdan.

Ben Aegon VI. Targaryen olarak düşünmüştüm ama sen O kadar güçlü nedenler söyledinki şu an inandım sana. Azor Ahai Jon. Dany hakkında ise Zannetmiyorum tek kelimeyle Dany gerçekten atarlı aşık ergen tavırlarında Ejderhalarla Dans Kısım II ‘‘Sana emrediyorum’’ sayesinde iyice soğudum zaten ondan.

Bu konu bu kadar gerilere düşmesin. Çok sağlam teori. Yazılanlara bakılırsa çok çok büyük ihtimalle Azor Ahai Jon. Öyle de olmasını istiyorum zaten :slight_smile:

Yakışır abime :smiley:

kardeşim benim dediğimde bu bence bu bile yeter tabi jon dirilir yada hayyatta kalırsa :confused:

benim düşüncem Jon R+L nin meyvesi ve aegon gerçek mor göz ve gümüş saç bunun kanıtı için yeter ve çocukluğundan beri Jon connigtonla birlikte peki şöyle olamaz mı vaadedilen prens aegon AAda Jon bu ikisi ayrı olamaz mı Aeomon ve Melisandre yanılamaz mı

victarionda ısrarcıyım. Tuz adam demir doğumlu. Duman kolundan tüten duman(moqorronun iyileştirdiği), ölümden dönmesi konusunda zaten moqorro dıyor ölümün burada kolunda ölümden döndürüyor. Ejder kanı eksik bir tek ama borusu var.