Jon Snow'un Azor Ahai Olabileceğinin Kanıtları

melissandre nin fos bir karakter olduğunu düşünüyorsan çok yanılıyorsun bence. grrm özellikle melissandre nin çok yanlış anlaşılan bir karakter olduğunu söyledi. birçok kişi senin gibi düşünüyor. kitabı okuyup diziyi seyreden biriysen zaten jon ve melissandre nin arasında olanların boşuna kelime israfı olmadığını anlarsın. melissandre nin AA yı araması stannis i AA olarak görmesi aslında onu jon a götüren olaylar zinciri olabilir. melissandre nin AA için dua ettiğinde sadece jon u görmesi. jon un bıçaklanması sırasında sur da bulunması. dizide kitapta olmadığı halde melissandre nin thoros of myr ve beric dondarrion ile karşılaşması ve onu hayata geri döndürdüğünü öğrenmesi bunlar foreshadowing olabilir. dizideki son sahnedeki bakışları. grrm her zaman kelime oyunlarını ve alegoriği seven bir yazar olmuştur. o yüzden bence bazı parçaları birleştirmeye çalış. ben benim dediklerin doğru çıkacak diyemem ama bazı şeyleri de görmezden gelemeyiz. ve winterfell i alacak kişi jon snow değil kardeş. onun savaşı surda.

melissandre kendi doğrularını ararken insanları yaktı 8000 yıllık büvet ağacını yaktı ve bence aradığı şey ilk azor ve rhollor yoksa din yaymak için gelmedi o onu göstererek tanrıyı bulmaya (ruhen değil cismen ) çalışıyor

dany kendi krallığını kurarken insanları yaktı ve ele geçirdiği yerdeki gelenekleri hiçe saydı ama bu onun kötü bir karakter olduğu durumuna gelmez. melisandre kesinlikle kendini inandığı şeylere adamış biri bu yolda da her şeyi yapabilecek durumda ama ben melisandre den çok onun jon ile olan ilişkisinden ve bunun jon un geleceği üzerinde oynayacağı rolden bahsediyorum. ve melisandre nın ateşlerde gördüklerinin çıktıklarını biliyoruz. karstark kızının gelmesi ya da jon snow un ihanete uğrayacağını bilmesi gibi. ateşte sadece jon u görmesinin de bir anlamı olabilir.

bence yapacağı sey gölge için jonu kullanmak olacak ve o vizyonları rhollor kontrol ediyo yani o ne isterse sen onu görüyon

MID cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zaten Azor Ahai’yi görmek için dua ediyorum ve Rhllor sadece bana ateşin içinde “Snow” (Kar) gösteriyor demesi en büyük kanıtlardan.

VP ve AA aynı kişi çıkarsa çok büyük bir hayal kırıklığına uğrarım. Bir karaktere birden fazla önemli rol vermez bence Martin. Hele özellikle Dany’ye ya da Jon’a hiç vermez. Eğer VP ve AA Jon ya da Dany çıkarsa hayatım boyunca unutamayacağım psikolojik sorunlar yaşarım :S

Konumda da belirttiğim üzere:

"VP ile AA’nın aynı kişiler olduğuna göre dair bildiğimiz tek ve en önemli bilgi Melisandre’nin Aemon ile yaşadıkları diyalog.

3.kitaptan alıntıdır:

Aemon: “Şafak için yapılacak savaştan bahsediyorsunuz leydim. Fakat vaadedilen prens nerede?”

“Karşında duruyor,” dedi Melisandre, “onu görecek gözlere sahip olmasan da. Stannis Baratheon Azor Ahai’nin yeniden dönüşü, ateşin savaşçısıdır.”

Daha başka bi kanıtı yok. Fakat çürütecek bi kanıt da yok. O nedenle şimdilik yaygın kanaat aynı kişi oldukları yönünde çünkü diğer türlüsü mantıksız olurdu zaten. Hem Azor Ahai hem Vaadedilmiş Prens farklı kişiler olsa zaten bu kadar kahraman bolluğunda halimiz nice olurdu. :)"

Dany ya da Jon’a neden önem atfetmesin anlayamadım yani sen önyargılı yaklaşıyorsun sanki biraz özellikle de Daenerys’e ilişkin yorumundan farkediliyor :slight_smile:

Jon’un eli yandı… Bence Targaryen kanından olamaz. Ama gerçi pek bilgimiz yok, bu meşhur ejder kani insana ne katar konusuyla ilgili/.

1. Kitabin sonunda 4-5 bıcak darbesi yedi yaşasa bile esir tutulacak yani bence jon azor ahai degil ayrica ne targaryeni yine 5. Kitapta davos kiz kardeslerde esir tutuldugunda oranin lordu jon’un annesinin siradanbbir balikcinin kizi oldugu bilgisini veriyor. Kafanizdan atmayin rhaegarla lyanna nin cocuğuymus diye

Hiçbirşey kattığı yok. Yine insan sonuçta.
Ayrıca Targaryen olunca ateş geçirmez falan olmuyorsun. Dany’nin kullandığı o ünvanı aslında tek seferlik bir yalandan ibaret. Çok da güzel yanıyor Dany.

@ProSensinO Targaryenlere dair yanmaz diye bir kanıt yok. Daenerys’in ateşe giripte yanmama olayı bir defaya mahsustu. Daha sonra 5.kitap da Daenerys, Drogo’yu tutarken elleri yanmıştı. Bu özellikden dolayı Jon’a Targaryen değil diyemeyiz.

@“Ser Robert Strong” Melisandre yanılıyor olabilir, ateşlerde gördüğü imgeler hakkında da bazen yanılabiliyor, Melisandre’ye güvenip AA ve VP aynı kişi demek için bence biraz erken. Hem AA’nın doğuşunu anlatan, uzun yaz falan henüz gerçekleşmedi. Bunlar sadece tahmin. :redface::redface:

• Dany zaten hikayenin kalbinde yer alıyor. Ona karşı herhangi bir ön yargım ya da nefret duygum yok. Ben onu fazla abartan kişileri sevmiyorum sadece o kadar. Dany ejderhalara sahip, Targaryen soyundan gelme ve Westeros onu eminim destekleyecektir. Üstüne birde AA ve VP olursa cidden üzülürüm. Çünkü seriye şöyle bir baktığımızda hep tahmin etmediğimiz olaylar, beklemediğimiz ölümler gerçekleşti, birinin bile yüzü gülmedi :d GRRM’in her şeyi Dany’ye vermesinden korkuyorum ben, ve umarım Martin bizi şaşırtır. Çünkü eğer Jon AA çıkarsa, Dany tahtı alıp ejderhalarıyla Ötekileri öldürürse vs vs. kitap çok beklendik biter. :slight_smile:

Yalnız unutmayalım ki saf Targaryen değil annesi bir Stark. Tabi eğer bu teori doğruysa. Sonuç olarak ejderha kanı beklemek ve eli yanmamalıydı demek doğru olmaz.

Kimse kafadan atmıyor. Teori kurmak savunmak bunlardan yola çıkarak yorumlarda bulunmak “kafadan atmak” ise forumda takılmasın kimse kitaplar çıkınca okusun bitirince kapatsın rafa kaldırıp diğerini beklesin düşünce yürütmesin hiç.

Ben bir an koyu bir dany karşıtı olduğunu ve gönlünden geçeni yorumuna karıştırdığını falan düşündüm :slight_smile: Dany’nin AA ve VP olduğuna ben de katılmıyorum. Ama Jon için bu konunun ilk mesajında bizzat yazdığım madde madde gerekçeler şahsen benim için en güçlü adayın Jon olduğunu düşünmeme neden oluyor. :slight_smile:

@“Ser Robert Strong” AA ve VP olayına söylediğin gibi Dany ve Jon çok fazla uyuyor ama söylediğim gibi, seride beklemediğimiz olaylar oluyor, belki de Martin okuyucunun böyle tahminlerde bulunacağını önceden tahmin etmiştir ve kafamızı karıştırıyor olabilir. Dany’nin AA olması benim gözümde çok yüksek bir teori, Doğduğu yer Ejderha Kayası, tuzun içerisinde doğuyor binevi, Ejderhalarıyla tekrar doğduğunda dumanın ortasında tekrar doğdu ve onunla birlikte kanayan bir yıldız doğdu vb.vb… Ama 4564156764.kez de söylediğim gibi, seri sonu tahmin edilecek şekilde bitmez bence. :redface::redface:

Vadedilmis prens aegon vi dir. Cunku dany olumsuzlerin evine girdiginde abisi rhaegar ve karisi elia martell’i goruyor. Elia rhaegar’a bebekleri aegon’a hangi sarkiyi soyleyecegini soruyor o da onun zaten bi sarkisi var o da buz ve atesin sarkisi diyor. Bu en buyuk ipucu buz ve atesin sarkisi adindanda belli otekiler buzu azor ahai atesi temsil ediyor. Yani ikisinin arasindaki savas 2. Bir ipucu olarakda vadedilmis prensin prens aerys ve prenses rhaellanin soyundan gelecegi kehaneti var. Bu da stannis yada jon’un azor ahai oldugunu %99.99 ihtimalle curutuyor. Aegon yeni kral gibi gozuksede zaman gecince azor ahai oldugu anlasilacaktir.

Jon Rhaegar’ın oğluysa ki büyük ihtimalle öyle o zaman ne olacak?Ayrıca Aegon’un vadedilmiş prens olması kesin değil sadece Rhaegar öyle düşünüyor.

eğer jon lyanna stark ve r. targaryaenın cocuğuysa esas o zaman buz ve ateşin sarkısı olur

Sonradan Aegon’un olmayacağını düşünüp Lyanna’yı kaçırmış da olabilir.

bence jon kesinlikle vaad edilmiş prens değil ve melisandre hep yanlış ata oynuyor. Jon bir varg. Üstelik fiziksel olarak kesinlikle targeryen özelliği yok. Ailesinden biri targeryen olsaydı en azından saçarı sarı olurdu.

Jon’un mental özelliklerine bakmak gerek. Çünkü Martell evliliklerinden doğan siyah saçlı Targaryenler mevcut.
Ayrıca Jon bana hep Rhaegar’ın o hüzünlü halini andırıyor. Belki bana öyle geliyordur.