Jon Snow'un Azor Ahai Olabileceğinin Kanıtları

Jon ve Arya ölmesinde… Gerisi boş. :smiley:

Diziyi zaten bu karakterlerin üzerlerine yıktılar.

Stanis ölecek bence ne olursa olsun kırmızı kadın vasıtası ile akraba katili oldu kitaba göre en büyük lanetlerden biri bu
ve o 5 kişiyi bende duydum ve GRR martin kitap yayınlanmadan yayıncısına mektuplar yolluyor kardeşler aşık ama kardeş olduklarını fark edince bu aşktan bu vazgeçiyorlarmış
Jon ygrittle tanışınca bu “kızda aryayı hatırlatan bişey var” demesi ama Arya ile hiç ortak noktası yok Arya üstünden Sansayı tam tersi Sansa üstünden Aryayı hatırladı Ygritte, Çünkü ygritte sansa gibi kızıl saçlıydı
Jon sansadan, sansa jondan hiç bahsetmedi povlarında dahası sansanın yaşadıkları jonun bütün bunlar karşısında sessiz kalmasıda nissa nissaya uyabilir bence

Sansa birkaç povda çok az Jonu hatırlıyor ama Jon Sansayı hatırlamıyor. Aşk olması normal aslında, beraber büyümek birşey ifade etmiyor örnek verirsek Theon Kışyarını aldığında Sansa kalede olsaydı onunla evlenebileceğini söylemişti, ensest ilişkileri anlatmıyorum bile. Ama Arya Jonun kardeşinden öte gidemez bence

Kitap yazarın kurguladığı tamamen başka bir evrende geçiyor ve bu evrenin kendi kuralları, kendi ahlak anlayışları var. Eğer bu evren ile ilgili konuşuyorsak bu evrenin standartları ile konuşmalıyız. Ben de kitap sonunda tüm piçlerin meşrulaştırılacağını düşünüyordum. Bunu da Final Teorisi’ne yazmıştım. Ama “Böyle bir şey asla olamaz” dize sert tepki aldığım için bunun saçma bir fikir olduğunu düşündüm. Ayrıca Snow’un da Azor Ahai yada Vadedilmiş Prens falan çıkacağını sanmıyorum. Dahası öyle birinin geleceğini bile düşünmüyorum. Olurda gelirse ve bu da Snow olursa hayal kırıklığına uğrarım. Çünkü yazarın bu kadar tahmin edilmiş bir son yaznmasını beklemiyorum. Hatta Snow’un öleceğini düşünüyorum.

Bir flashback sahnesi ile Rheagar ve Lyanna nın gizli bir şekilde evlenmesinin gösterilmesi zor olmaz
Birde şu şekilde bak Buz ve Ateşin şarkısı serinin genel ismi

Buz Stark Ateş Targeryan veya Ak gezen Ejderha Jon veya Dany her türlü Jon a bir şekilde değiyor ucu.Dany ölümsüzler sarayında Duvarın üstünde büyüyen mavi gül(Lyanna nın en sevdiği çiçek) görüyor.
Ayrıca kitapta bilinmemesine rağmen dizide 6 sezon boyunca Jon un kimliğinin saklanması ve en büyük sorunun son bölümde cevaplanmasına ilişkin bir planları vardır Değil mi :slight_smile:

Ufak bir şey daha serinin sonu ile ilgili
JRR Tolkien e ve eserlerine hasta olan GRR Martin serinin sonunu Lord Of The Rings in son sahnesi gibi bitireceğini açıklamıştı.Ama nasıl yapar onu bilemem.

Tolkien’in son sahnesinde ölen kimse yoktu ki! Onun gibi acı tat bırakacak diyordu ama :smiley:

Herifin zaten razor ah-hahi olduğu çok belli ne kanıtı hacum

Ben de düşünüyorum ki, Martin iyi bir yazar. Bir röportajda da insanları şaşırtmayı sevdiğini söylemişti. Ayrıca karakterleri öldürmede de - ben böyle düşünmesem de - bir çok yazarın olmadığı gibi rahat olduğu düşünülüyor. Şimdi 5. kitap 2011-de yayımlandı. Aynı yıl dizi başladı. Seri tüm dünyada üne kavuştu. Dizi en reyting sahibi dizi oldu. Ve en sonunda geldi kitabı geçti. Jon, Daenerys, Tyrion, Arya, Sansa ve daha sonralar diğer karakterler ile ilgili yüzlerce teori ortaya atıldı. Şimdi her kes Jon sonda Aragorn gibi kral olacak diye düşünüyor ola bilir. Ama bu çok açık ve eğer böyle olursa kitap okuyucularının bir kesimi büyük hayal kırıklığına uğrar. Jon rüyasında kırmızı kılıç görüyor Azor Ahai oluyor, Daenerys rüyasında ağabeyinin kapının arkasından ona baktığını görüyor ne bileyim ne oluyor. İyi de bu yazar tüm bu olayları önceden bu kadar açık şekilde ima ediyorsa ve sonda da aynı şey olursa sonu hiç keyifi olmaz. Mesela ben Tyrion, Daenerys ve Jon’un ölüp tahta Aegon’un oturacağını düşünüyorum.

Hortlatmak amacıyla biraz da… :stuck_out_tongue:

#KURAM Jon ve Ak Gezenler ile ilgili kuramı daha önce duymuşsunuzdur, duymayanlar ve tekrar hatırlamak ve tartışmak isteyenler için bir kez daha ele alalım. :slight_smile: Video burada; https://www.youtube.com/watch?v=sw42kJSwHpo
İngilizcem çok iyi olmadığı için anladığım kadarıyla burada özetlemesini yapacağım.
Videoda anlatığında göre Gece Kralı ve Ak Gezenler bir Stark arıyorlar, avlıyorlar… Azor Ahai olacak kişi…
Şimdi bildiğiniz üzere 1. yılın 1. bölümünde Ak Gezenler’in Waymar Royce’a saldırıp, öldürdüğünü gördük. Gared de kaçtı gitti ve kafasını kaybetti Ned’in elinden.
Waymar Royce, aptal olsa da cesur ve vadili bir lordun oğlu. Oldukça güzel işlemeli vs. bir kılıcı da var. Waymar Royce, ilk öteki ile karşılaştığında kılıcını çekiyor ve bunun ardından arkasından başka ötekiler de geliyor. Sanki kılıcı görünce yardım için diğerlerini çağırmış izlenimi veriyor. Belki de kılıcın ışık getiren olduğunu düşünmüştür? Kılıç parçalanınca vs. ötekilerin dalga geçip, güldüğünü ifade eden hareketlerde bulunduğunu yazıyor kitapta. (Bir nevi sanki rahatlamışlar da karşısındakinin aslında aradıkları kişi olmadığını fark etmişlercesine.) Ötekiler diğer iki kişiyi umursamadı diyor.
Kralların Çarpışmasında Craster(kızlarıyla evlenen sapık herif.), Waymar Royce ve yanındaki iki gece bekçisini de gördüğünü ve Waymar’ın oldukça kibirli olduğunu ifade ediyor. Gared’in kafasını kaybettiğini duyduğunu fa ifade ediyor da adam sur’un ötesinde oturup bu bilgiye nasıl sahip olabiliyor? Nasıl olur da Gared’ın kaçtığını ve üstüne kafasını kaybettiğini duyabilir? Kimden?
Daha sonra Craster, Jon’a görünce, “Kim bu? Stark gibi görünüyor.” diyor.
Starkların özelliklerini hepimiz biliyoruz. Biz bakalım Jon’un fiziksel tanımlanmasına… Gri gözler,zarif, ince ve yakışıklı(bu son kısım Jon için kullanılmamış olabilir ama öyle yani :D). Waymar Royce da aynı özelliklerle tanımlanıyor. Yani ikisini fiziksel olarak tanımlasak bu yukarıdakileri söyleriz.
Craster’ın evinden sonra Jon bir süre daha kardeşleriyle takılıyor ve Yarım El ile birlikte oradan ayrılıp, başka yöne gidiyor. Olağan şartlarda Mormont ile yoluna devam etmesi gerekiyordu. Sonra ne oldu? Ötekilerin saldırısına uğradılar.
Tahminler şu yönde; Craster zaten doğan oğlanları bunlara verdiği için ilişkisi var ötekilerle… Jon’u görünce gidip bunlara haber veriyor ve bunlar da Jon’un orada olduğu düşüncesi ile saldırıyor. İlk kitapta da Craster, Waymar Royce’u görmüş, kralların çarpışmasında bunu öğreniyoruz. Sonra ötekilerin tuzak kurduğunu görmüştü ona… Yani Craster, yukarıda fiziksel özelliklere sahip kişileri gördüğünde ötekilere haber veriyor, onlar da saldırıyor. Adamların canı Stark öldürmek istemiyor herhalde. :smiley:
Jon ve ötekiler karşılaşıp çarpıştığında ötekinin şaşkın bakışını biliyorsunuz. Kılıcı ile onu durdurmuştu. Beklemiyordu böyle bir şeyi… Sonrasında Gece Kralı da Jon’a bir bakış atıp, gözlerini ondan ayırmadı ve bir nevi gövde gösterisi yaptı ona… Düşünce şöyle, Jon Azor Ahai ve ötekiler de kehaneti biliyor hatta kehanetin muhatabı olan kişinin nasıl özelliklere sahip olduğunu da biliyor, bu yüzden onu arıyorlar ve öldürmek istiyorlar.

Dizi bitti, kitap yok… Forum durgunlaşır gibi oldu. Kuramlar da olmasa tartışacak bir şey kalmadı. Bu yüzden burayı yeniden hortlatak, bir yerde AA ve Vaat Edilmiş Prens aynı değil diyen arkadaşlar vardı. :stuck_out_tongue:

Bende Dany nin fazla fazla bağırdığını düşünüyorum AA yım diye
o Westeros a gelecekte, kuzeydeki WW tehdini fark edip harekete geçecekte, kitap bitimine ancak olur. O olsa bile ışık getirene sahip olabilmesi için hala bir şey feda etmesi gerekeceğini düşünüyorum ve yok öyle bir şeyi
Bence R’hllor bedavadan AA seçmeyecek
Bedavadan dedim çünkü AA nın 2. versiyonu olsa bile ilk AA nın görevini almaya layık olduğunu onun kadar kendini bu işe adadığını kanıtlaması gerekeceğini düşünüyorum ve Dany de bunu kanıtlayacak bir şey vazgeçebileceği bir şey yok şuanda. Drogo ve çocuğunu feda etti diyeceksiniz tam bir feda yoktu orada bence.
Neyse Jon a dönersek ben onun Sansa ya aşık olduğunu ve onu feda ettiğini düşünüyorum. Vazgeçerek başına ne gelirse gelsin harekete geçmeyerek belkide ailesiydi feda ettiği görevi yemini uğruna yaptı her şeyi sonra bu yeminden kurtulma bir şeyler yapma şansı geldiğinde de kabul etmedi bırakmadı yemin ve görevini.
Teoride ölüm anındaki ait kanıtlar denmiş ama bence asıl kanıtlar dirilme anında olacak ama bakalım. Çünkü “Azor Ahai duman ve tuzun ortasında yeniden doğacak" diyor kehanet bence ölüm değil dirilme anı önemli olan