Jon'un ejdercamı takıntısı hakkında kitabı okuyanlara soru?

Filmin 5.sezonu 8.bölümünde Jon’un edercamı konusundaki takıntısı kitapta da yer alıyor mu? Kara kaleye geri döndüğünde bununla ilgili akgezenleri öldürecek bir silah çabası var mı? Dizide Jon bu konuda aşırı duyarlı işlenmiş. Siz ne düşünüyorsunuz?

[spoiler=kitap]Kitapta Sam ve Jon surdaki kütüphanelerde araştırma yapıyorlar ve ejderha camı, bir diğer değişle obsidyenler ile alakalı şeyler okuyorlar.

Sam Akgezeni bir Ejderhacamı ile tuzla buz ettikten sonra ejderha camı ve ejderha çeliğinin doğruluğunda karar kılıyorlar.
Bunun üzerine Jon Stannis’ten ejderha camı hakkında yardım istiyor. Stannis Ejderhakayasındaki madenden obsidyen çıkartmaları için adada bıraktığı garnizona haber veriyor.

Bayağı oldu kitaplar biteli ama genel hatlarıyla böyleydi sanırım.

Ejderha çeliğinin Valyria çeliği oldupunu düşünüyorduk. 5x8 ile bunun küçük bir spoilerını yutmuş olduk. [/spoiler]

Takıntı değil mecburiyet O zamana kadar Akgezenleri öldüren tek silah Valiyria Çeliği ve O obsidyen Valyria çeliğin ulaşmak o kadar kolay olmadığına göre :slight_smile: :slight_smile:

bu konuyu Azor ahai tartışmaları için girdim. Kehanetler üzerinden yaklaşmaktansa acaba silahın üretilmesi üzerinden mi gidecekler diye düşündüm.Teşekkürler. Spoiler farkederseniz yazmayı unutmayın.

Stannis’e söylüyor ve Stannis’de ejderhacamı çıkarılması için Ejderha Kaya’sına haber yolluyor

spoiler içerir

Son gelişmeler gösterdi ki WW ile savaşmak için bildiğimiz iki silah var. Obsidiyen ve valeria çeliği. Ejderhacamı Stanisten öğrendiğimiz kadarıyla Ejderha kayasında mevcut.
Ama benim en ilginç bulduğum karakterlerden Sam’in hisarda valeria çeliğinin formülünü bulacağını düşünüyorum. Bunun sayesinde insanlar valeria çeliği ile silahlanacaklar. Bu da gelen savaşta zafer ve yenilgi üzerine belirleyici olacak.

Aslında takıntıdan ziyade ‘gereklilik’ ama şu an kitapta “Ejderhacamı bulmalıyım!” sözleriyle hareket etmiyor. Daha çok düşmanını tanıma düşüncesi ile WW’ler hakkında ne bulabilirse arıyor; Sam’in de Hisar’a gönderilme sebeplerinden biri bu zaten. Şu ana kadar sadece ejderhacamı’nın ww üzerinde(daha doğrusu wightlar üzerinde; çünkü daha ww bile görmedi kendisi.) işe yaradığını biliyor. Sam, Valirya çeliğinin de işe yaradığına dair bilgi buluyor ama %100 emin değildi, Jon sanırım. Zaten üç beş tane zor çıkar bu kılıçlardan, kesin olsa ne olur. :stuck_out_tongue:

Dizi bittiği için buna dair tahminin boşa çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz ki önceden okusam gene “öyle olmayacak” diyebilirdim, çünkü Valirya çeliğinin dövülme sırrı Valirya’nın yok olmasıyla sırra kadem bastı. Aksi olaydı zaten Targlar döverdi.