Joy Kulesindeki Çatışma-Aerys’ın Kral Muhafızlarının Sonu

[align=center]Joy Kulesindeki Çatışma-Aerys’ın Kral Muhafızlarının Sonu[/align]

[align=center][/align]

Ser Arthur Dayne, Ser Oswell Whent ve Kral Muhafızlarının Lord Kumandanı Ser Gerold Hightower, Trident, Kral Toprakları ve Fırtına Sonu savaşlarında yoktular.Onlar daha sonra Prens Rhaegar’ın Lyanna Stark’ı tuttuğu yer Dorne’un Kızıl Dağları’nda küçük bir kule olan Joy Kulesi’ni korurken bulundular.Fırtına Sonu’nun kuşatması kaldırıldıktan sonra Eddard Stark 6 yoldaşı(Howland Reed, Willam Dustin, Ethan Glover, Martyn Cassel,Theo Wull ve Mark Ryswell) ile oraya gitti.Yedi yoldaş 3 Kral Muhafızı ile dövüştü ve sadece Eddard ve Howland kurtuldu.Kardeşi bir söz verdikten kısa süre sonra öldü.Eddard taşaları yığarak mezar yapmak için kuleyi yerle bir etmiştir.Daha sonra Eddard, Ser Arthur Dayne’in kılıcı Dawn’ı kardeşi Ashara Dayne’e teslim etmek için Starfall’a gitmiştir.

*Alıntı diyaloglar:

“Üç Dişli Mızrak’ta sizi aradım.” dedi Ned
"Orada değildik." diye yanıtladı Sör Gerald
"Orada olsaydık İşgalci çok üzülürdü." dedi Sör Oswell
"Kral Toprakları düştüğünde Jaime Lannister kralınızı katletti ve ben sizin nerelerde olduğunuzu merak ettim."
“Uzaklardaydık,” dedi Sör Geral. “Uzaklarda olmasaydık Aerys hala tahtında oturuyor ve bizim sözde kardeşimiz yedi cehennemde yanıyor olurdu.”
“Fırtına Burnu’na kuşatmayı kaldırmak için geldim,” dedi Ned. “Lord Tyrell ve Lord Redwyne sancaklarını dikti ve dizlerinin üzerine çöktü. Sizin de onların arasında olacağınızdan emindim.”
“Bizim dizlerimiz o kadar kolay bükülmez,” dedi Sör Arthur Dayne.
“Sör Willem Darry, kraliçeniz ve Prens Viserys’i alıp Ejderha Kayası’na kaçtı, onunla yelken açarsınız diye düşünmüştüm.”
“Sör Willem iyi ve dürüst bir adamdır,” dedi Sör Oswell.
“Ama Kral Muhafızları’ndan değil,” diye ekledi Sör Gerold. “Kral Muhafızları kaçmaz.”
“Ne o zaman, ne de şimdi,” dedi Sör Arthur. Miğferini taktı.
“Bir yemin ettik,” dedi Sör Gerold.

*Eddard Stark ve arkadaşları kuleye yaklaştılar:

“İşte başlıyor.” dedi Sabah Kılıcı Sör Arthur Dayne. Şafak’ı kınından çıkardı ve iki eliyle birden tuttu. Süt camı kadar soğuk kılıç, ışıkta can buluyordu.
“Hayır,” dedi Ned. Sesi hüzün doluydu. "İşte şimdi bitiyor."
Çarpışma başlamıştı. İki tarafta birbirine amansızca saldırdı. Çatışmanın kızıştığı anlardan birinde kuleden “Eddard!” diye bir ses geldi. Bu Lyanna’ydı.
Üç kişiye karşı yedi kişiydiler o gün. Buna rağmen sadece ikisi sağ kalabilmişti, Ned ve adalı küçük adam Howland Reed. Eddard nihayet kuleyi ele geçirip kardeşinin yanına çıktığında onu yerde kanlar içinde yatarken gördü.
“Söz ver.” dedi Lyanna Stark.
“Söz veriyorum.” dedi Ned.
Eddard, Kral Muhafızları’nı ve kendi adamlarını tepeye, kuleden sökülen taşlarla yapılan gösterişsiz mezarlara gömdü. Kardeşinin cansız bedenini ise Starklar’ın ebedi mezarı olan Mahzen Mezarlar’a götürdü.
[align=right]Sinister’a çevirideki yardımı ve düzenlemesi için teşekkür ederim.[/align]

Neşe kulesi olarak değiştir bence adı :smiley: Ellerine Sağlık

Ellerine sağlık çok güzel olmuş.Lyanna nasıl öldü onu çok merak ediyorum :?

buraya hastayım ya.tüm tüylerim diken diken oluyor :frowning:

Evet,çok iyi konuşma.Diyara böyle kral muhafızları gelmemiştir heralde .s

bu diyaloglar hangi kitapta hangi karakterden anlatılıyor acaba ???

arthur dayne gibisi gelmemiştir de diğerlerini bilemem :smiley: ama öyle bi grup kesinlikle gelmemiştir

Ne varsa eski Kral Muhafızlarında var ya. Hepsi onurlu, yeminlerine sonsuza kadar bağlı şerefli şövalyelermiş. Aerys deliymiş ama ekibini de all starlardan oluşturmuş resmen. Bu Tower of Joy kısmı da kitapta çok iyi anlatılıyordu Ned Stark ve arkadaşları kuleye vardıklarında Arthur Dayne kılıcını biliyordu Ned Stark ı ağzında acı bir gülümsemeyle karşılıyordu. Burayı okurken çok etkilenmiştim keşke yazar böyle olayları diyalogları anlatırken biraz daha ayrıntı verse bazı yerlerde uzun uzun tasvir yapmayı yemek anlatmayı biliyor ama konu ilgi çekici olaylara gelince bikaç paragraf yaz sonra kaç… :slight_smile:
Bu efsanelerden sonra bi de şimdiki Kral Muhafızların bak Meryn Trantlarla, Karakazanlarla uğraşıyoruz hepsi satılmış adamlar…

Meryn Trant ve Karakazanların yanında Jaime onur sembolü gibi kalıyor :smiley:

Eline sağlık çok iyi anlatmışsın.Arthur Dayne çok kral adam,şimdi de ona benzeyen bir kral muhafızı olsa.

Ellerine sağlık. Bu diyalogları hatırlıyordum ama kitapta bir türlü bulamamıştım. :slight_smile:

Yukarıdaki diyaloglar, tüm zamanların belki de en onurlu üç kral muhafızının neden söylediklerini yapmadığını düşündürüyor bana. Biz bir yemin ettik diyorlar. Bence Neşe Kulesi’ndeki çarpışma, Jon Snow’un Rhaegar ve Lyanna’nın oğlu olduğunun en büyük kanıtı. Rhaegar Targaryen’ın üçüncü çocuğunu, ejderhanın üçüncü başını korumak için diğer savaşlara katılmadılar bence.

Başlıkta, diyalogların kitaptan alıntı yapıldığının bilgisi verilmiyor. Genel hatlarla bilinen sözlere hayal gücü eklenmiş …

Seride en unutamadığım diyalogtur. Lyanna neyin sözünü vermesini istediğini düşünmekten 1 ay alamamıştım kendimi.

Bir solukta okudum resmen

Kendi kendime diyalog yazdım. Nasıl olmuş?

Rhaegar: Ben savaşa gidiyorum. Siz üçünüz burada kalacaksınız.
Gerold: Ama biz Kral muhafızıyız. Kralımızın yanında olmalıyız. Gerçek kralın. Yani senin.
Rhaegar: Hayır. Gerçek kral içerdeki kadının içinde. Göreviniz burada.

Ve Rhaegar koşarak kuleden uzaklaşır…

Bu diyolag hangi kitapta ve kimin pov da

Eddard Starkın povu tah oyunlarında

Yıl AL 300 versiyon.

Stannis:neden joff un yanında dovusmediniz?
Osmund:anası rüşveti kesti!
Meryn:Biraz para karşılığında cercei yi size verebiliriz.
Davos:Saldırııın!
Osmund:Kaçııın!

Bir zamanlar hatırlarmısınız bilmem onurlu muhafızlar vardı westeros’ta. Yenilse bile ölene kadar krallarına sadık olan muhafızlar. Çok mu eskilerde kaldı o zamanlar? Evet.

Bu adam mükemmel ya :frowning: Keşke orada kurtulsaydı.