Kamplar Savaşı

[align=center]KAMPLAR SAVAŞI[/align]

[align=center][/align]

[align=center]Bağlı Olduğu Savaş : Beş Kralın Savaşı
Tarih : 298FS
Yer : Nehir Toprakları, Nehirova yakınları
Sonuç : Kesin Stark zaferi
Taraflar : Stark Hanesi -Lannister Hanesi
Kumandanlar : Robb Stark, Tytos Blackwood - Lord Andros Brax, Sör Forley Prester
Güçler : 6.000 Süvari ve Nehirova Garnizonu – Üç Kampa Ayrılmış Düzende 14.000 asker ve 750 Süvari
Kayıplar : Bilinmiyor. - Andros Brax ve 8.000 kişi yakalandı yada öldürüldü.[/align]

Kamplar Savaşı, Nehirova ve Nehir Lordları'nın, Lannisterlar'a karşı Starklar ve Kuzey Lordları ile birleşmesi sonucu kazanılan bir zaferdir.

[align=center]SAVAŞ
[/align]

Fısıltılı Orman Savaşı sonrasında Lannister kuvvetleri Nehirova'yı sağlam kuşatabilmek için üç kola ayrıldı. Kuzey ordusunun öncü kuvvetleri arasında yer alan Sör Brynden Tully, Tökeztaş yakınlarında bir Lannister kampına saldırdı. Kampın etrafındaki çitleri ve bekçileri temizledikten sonra, uyku halindeki kampa girdi. Jaime Lannister'ın Fısıltılı Orman'da esir alınmasından sonra lidersiz kalan kamp Kuzeyliler tarafından ele geçirildi ve oradaki Lannisterlar dağıtıldı. Çıkan gürültü sebebiyle yakındaki kamplardan Lannisterlar yardıma koşmak için hazırlandı. Lord Brax ve adamları nehirden karşıya geçip kampı ele geçirmek için sallara bindiler. Nehirova'dan atılan taşlar ve sağanak yağmurun etkisiyle birçok sal nehirden karşıya geçemeden battı. Nehirde boğulanların arasında Lord Brax da vardı.
      O sırada Robb Stark, Lord Amber ve Mallisterlar, Lord Brax'ın boşalttığı kampa batıdan saldırdı. Kamptakiler geri çekilmeye çalıştı fakat bu sefer de, kuzey ordusunu görüp Nehirova'dan çıkan Tytos Blackwood ile karşılaştılar. İki ordunun arasında sıkışan Lannisterlar yok edildi.

Lord Umber kuşatma kulelerini ateşe verdi ve Lord Blackwood, Altın Diş ve Nehirova Savaşları’nda alınan esirleri serbest bıraktı.

[align=center]SONUÇ[/align]

2.000 mızrakçı ve birçok okçudan oluşan doğu kampı Sör Forley Prester komutasında savaşmadan Altın Diş boyunca geri çekildi. Savaşın sonunda Lannister ordusundaki Tyroshlu paralı askerler taraf değiştirerek kuzey ordusuna katıldı.

“Bu nasıl olabilir? Sör Jaime esir, kuşatma dağıtılmış… bu bir felaket.”

-Sör Harys Swyft

“Gördüm. Geçen gece, onlara görmeliyim dedim… Beni kapı kulübesine taşıdılar, burca çıkardılar, oradan izledim. Ah ne kadar güzeldi… meşaleler dalgalar gibiydi, nehrin karşısından gelen çığlıkları duyuyordum… tatlı çığlıkları. Kuşatma kulesinin yıkıldığını gördüğümde ölebilirdim, mutlu ölürdüm ama önce çocuklarımı görmeliydim. Bunu yapan senin oğlun muydu? Senin Robb’un muydu?”
       “Evet,” dedi Catelyn gururla. “Robb’du… ve Brynden. Erkek kardeşin de burada baba.”

Hoster Tully – Catelyn Stark