Kan Savaşı

Konuyla İlgili Düşünceleriniz?

Eğer böyle olursa mantıklı olmaz. Çünkü seride bir hiç krakenlerin eskiden gerçek olduğunu veya var olduğunu duymadık da. Ama akıla yatıyor mu evet. İtiraz edilebilir mi? Hayır.

Aslına bakarsan 2 kere seride krakenlerin görüldüğü geçti ilkinde varys parmaklar civarında bir krakenin görüldüğünü ve lys li bir ticaret kadırgasını aşağı çektiğini söylemişti tywine ama tywin pek umursamadı. ikinci olarakta arianne bölümünde duyduk krakenleri

Seride Krakenlerin olduğuna dair şeyler Buz ve Ateşin Dünyasında da mevcut.

Ancak teorinin şöyle sakat bir tarafı var, Martin seride Krakenler var ama muhtemelen göremeyeceksiniz demişti. Eh muhtemelen demek küçük bir ihtimal bırakıyor gerçi görmeye dair ama böylesine büyük bir olayın en baştan beri bir muhtemeleninin olmaması lazım diye düşünüyorum.

Öte yandan adamın kafasında başta Red Wedding de yoktu. Bu açıklamayı ne zaman yaptı bakmak lazım ama ben teoriyi çok tuttum mantıklı. Kraken olmasa bile orada mistikli bir şeyler olacak.

Ne zaman demiş? Nerede demiş? Nereden duydun? :smiley:

Kuramı beğendim, mantıklı geldi. Böyle bir manyaklık seriye de uygun olurdu Kargagöz’e de… :slight_smile:

Zaten direkt bu sitede çevrilip yayınlanmış. Beşinci maddeye gel.

Yalnız şimdi tekrar baktım da bazı çelişkili yerler var. Buz ve Ateşin dünyasında Daenerys ve Daemon aşkından söz ediliyor ve Daenerys’in Daemon ile evliliğe izin verilmemesi isyan için son nokta olduğundan bahsediliyor. Tıpkı GRRM’nin röportajda bahsettiği gibi. Ama aynı zamanda 8 sene sonra isyan etmesinin garip olduğu bunun sadece bir bahane olabileceğinden de bahsediliyor. Harbiden başka bir kadınla evlenmişken Doğulu ağalar gibi 10 tane çocuğun olmuşken ve aradan 8 sene geçmişken bana kız vermediler huleyn diye isyan etmek garip.

Güzelmiş, teşekkürler.

1. madde gerçekten biraz “muamma” yaratıyor ama muhtemelen demesi zaten kesinkes demesi gibi değil.

2. maddenin cevabını alır mıyız merak ettim…

Ve en ilgimi çeken…

12- Arthur Dayne büyük olasılıkla gelmiş geçmiş en iyi şövalyeydi Jaime bile bunları kaldıramazken neden Aerys’in yaptıklarına göz yumdu?
– Okumaya devam edin.

Diğer konuda eklemeyi unuttum, ama Dayne hanesinin bu işte bir parmağı olmasına dair düşüncemin sebeplerinden biri de bu bu röportaj.

Hatta arttırıyorum, bence neşe kulesinde Jon direkt kral ilan edildi. Yani gerçekten meşruysa olmaması için sebep yok. Kardeşleri ve babası ölmüş. Dedesi de ölmüş. Krallık hakkının Jon’a geçmesi lazım doğal olarak.

Biz kaçmayız, kralı korumaya yemin ettik derken gerçekten de kralı koruyorlardı. Eğer o savaştan galip ayrılsalardı belki de dar denizin ötesine gidip şimdiden hazırlıklara başlayacaklardı. O kuzgunun Jon’un tam ismini söyleyerek kral diye hitap etmesi bunun işareti olabilir.

Hatta belki de bu plan bir şekilde devam ediyordur. Karayıldız’ın Myrcella’nın yüzünü kesmesi gibi gereksiz ötesi bir hareket suyun daha da fazla bulandırılması için yapılmış olabilir.

Hatta belki de Catelyn’in Jon’dan bu kadar çekinmesi de bu yüzdendir. Catelyn hurafelere takık birisi. Hayatının bir yerinde bir kahinden Jon var ya Jon pek bir geleceği parlak, ileride yönetmesi için Dayne’ler destek olacak senin oğullarından daha iyi demesi üzerine bu yarımyamalak kehanetten dolayı fazlasıyla tırsmış olabilir.

İşin Catelyn boyutu hariç Dayne’lerin mutlaka bu işin bir parçası olacağını düşünüyorum.

Ama şu da var, bu basit bir şey değil. Teoride bahsedilen işaretler 5. kitapta yer alıyor. Bu röportajı verdiği zaman ise 5. kitap çoktan yazılmıştı…

Ben de isterim Karayip Korsanlarındaki gibi Krakenler yardırsın ama işte bu açıklama ço kzor duruma sokuyor her şeyi.

Orası öyle. Kral öldü, büyük oğlu öldü. Onun da çocukları öldü. Yasaya göre büyük oğlun en büyük oğlu kral olur, o da Jon. Hightower gibi bir adam kraldan daha kralcıdır, kralı korumak varken prenslerle yahut piçleriyle uğraşmaz.

Yok, kralı korumaya yemin ettik demiyor… “Ama Kral Muhafızları’ndan değil,” diye ekledi Sör Gerold. “Kral Muhafızları kaçmaz.”

Cat’e bir kehanet söylense idi bence 5 kitap içinde bunu duyardık. O zaten en baştan beri çocukları için onu tehdit gördü, orası kesin zaten.

Kraken çıkabilir, açıkçası ihtimali yüksek bulmuyor değilim. Yani madem “kan onları çekiyor” dendi ve bu adam da boğazı kesik herifleri gemilerden sarkıttı, demek ki planı bu olabilir. Yalnız beni meraklandıran şey şu; Krakenler saldırdığı zaman kendi gemilerini onlardan nasıl korumayı düşünüyor? Öyle ya “Greyjoylara saldırmayın.” diyecek halleri yok.

Biz kaçmayız, çünkü bir yemin ettik cümlesinde gizli özne olarak var kral :D. Ama aynı kapıya çıkıyor.

Bence o kadar emin olma. Yazar POV’larda ciddi spoiler olacak ayrıntıları vermekten kaçınır. Mesela Ned’in ağzından asla Jon’a dair bir şey duymadık. Sadece Lyanna ve söz vardı. Eğer böyle bir kehaneti duysak %70 olan ihtimal %99 olurdu okuyucuların gözünde. Zaten Catelyn’in POV sayısı fazla değil ve 6. kitapta Catelyn pov’unda görebiliriz belki böyle bir şey ne belli?

Starkların kurtları nasıl Starklara zarar vermiyorsa ya da Ejderhalar Targaryenlere, bu konuda benzer olacaktır. Zaten onları çekecek olan sadece kan olamaz ona bakılırsa her kanlı savaşta ortaya Krakenlerin çıkması gerekirdi. İşin mutlaka ayinsel bir boyutu var.

O değilde şu Lannisterların da altın yeleli aslanları olsa fena mı olurdu bir o eksik kalacak gibi.

Muhtemelen onları yem olarak atacak sonucta bu savaşlarda yapılan bir şey cengiz han’ın özel birlikleri varya bunlar intihar saldırısı yapıyorlar ilk onlar gidiyorlar böyle birşey olacaktır. Bence westerostaki en iyi donanmayı mahvedecekse biraz zaiyat olması kimseye dokunmaz

Yalnız kurtlar starklara zarar vermiyor veya ejderhalar Targeryanlar a zarar vermiyor diye birşey yok dediğin olsa bile sadece greyjoylara zarar vermemeleri lazım ve sadece tek Greyjoy var savaşta bu mantık biraz saçma

Söylediğim şeyin yanlış anlaşılacağını tahmin ettiğim için sahiplik eki kullandım ama gene işe yaramadı :frowning:

Starkların kurtları. Yani bir bağ falan kurdukları kurtlar

Targaryenlerin ejderhaları. Yani sürücüsü olduğu ejderler.

Yani Euron bir şekilde bunları kontrol edecektir. Tabi bir Kraken orfusu çıkmaz bir tane devasa kraken yeterli olabilir. Ya da birden fazla.

Zaten ejderhaları uyandırmak için kan gerekli. Ama sıradan bir kan değil Kral kanı.

Euron ne diyor?

Senin kanın gerekli kardeşim.

Bu canavar summonlama olayı benzer çalışıyor olabilir.

Evet oyle demissin ama buradaki krakenler Euron’un krakenleri değil eğer öyle olsaydı boşuna adam kesip krakenlerin gelmesini beklemezdi krakenleri alır direkt donanmaya kendi saldırırdı burada krakenleri kullanacağından bahsediyor. Ayrıca greyjoyların kanı o kadarda soylu değil zaten sonradan lord olmuşlar bunların kanı bir stark veya targeryan kanı değil. Şimdi soylarını gri krala dayanıyor dersen de bu da hatalı çünkü bunu her toplum yapar eski türkler meteye veya efrasapha , moğollar cengiz e, vikingler odin e vs vs olenna tyrellin dediği gibi menzil lordlarinin hepsi soyunu garth yeşiele bağlar demesi gibi birsey

Bu Evren’de hiçbir şey beleşe alınmıyor. Gerçi evet Starklar kurtlarını öylece buldular ama Ejderha almak için onca şey gerekiyor. İşte yok ateşte çatlaması yok kral kanından gelen kişinin kurban edilmesi. Yani bu söylediklerim farazi ya da teori falan değil direkt Evren’in içinden gelen şeyler. Melisandre ejderha uyandırmak için çocuğu yakalım kan lazım falan diyordu. Benzeri bir şey neden Krakenler için olmasın? Yani Krakenler Euron’un değil ama bir ayin sonucu onun olabilir. Aksi takdirde kontrolü zorlaşacaktır. Sembolü Kraken olan bir aile sonuçta bu :/.

o zaman sana göre kimse soylu değil ne Starklar ne Targaryenler.

Greyjoylar bu iki aile kadar eski. Sonradan Lord oldular demişsin ama zaten Hoare ailesi öncesi öyle devamlı bir Krallığa sahip değildi Demir adalar seçimli bir sistem vardı. Greyjoylar ise Goodbrother ve Greyiron ailelerinden sonra en fazla kral çıkaran aileydi. Belki ama krallıklaro starklar kadar kalıcı değil diyebilirsin ama Starklar Andalların gelişinden sonra Kuzey kralları oldular. Targaryenlarfan bahsetmeye gerek yok bile zira kendileri en güçlü Valyria soyluları arasında bile değildi.

Şimdi serinin temeli buz ve Ateş olduğu için evet Starkların ve Targaryenlerin ayrı bir yeri var. Ancak Greyjoy ailesinin de gerek kökenler gerek ailenin taşıdığı mistisizm yönüyle bunlrdan aşağı kalır yanı yok. Bu aileyi Tully’le ya da Tyrelle aynı kefeye koymak çok yanlış.

Umarım böyle birşey olur tek istediğim Euron’un krakenleri westerosa hükmetmesi

Greyjoylar soylu değil demedim sadece bir stark veya bir Targeryanlar kadar değiller seride soyun gücü 2 şeyde karşımıza çıkıyor targlarin ejderhaları ve ejderha rüyaları stark veya ilk insan soylu kişilerin warg ve deridegistiren olup inanılmaz güçlere ulasabilmesi bunlar soy ile alakalı ve bu soy onlara eşsiz yetenekler veriyor. Ama Greyjoy tyrell lanister bunlarda böyle birşey yok onlar sadece soylu soyları onlara doğa-üstü bir güç vermiyor. Senin bahsettigin şey ejderhadan sonra belkide en güçlü yaratığı kendine bağlamak ve greyjoyların daha önce krakenleri bir bağını görmedik sadece armaları kraken bu da doğal birşey yani herkes bölgelerindeki en güçlü hayvani arma olarak seçebiliyor mesela stark kurt, arryn kartal, Lannister aslan vs eğer böyle bir bağ kurulacaksa bunu henüz doğa-üstü bir Greyjoy gormedigimize göre greyjoylar yapamaz bu çok uçuk olur

Şimdi evet aslında bu noktada haklısın gerçekten henüz Greyjoyların bir olayını görmedik. Ama şu var eğer bu seri Robert isyanı ya da daha öncesinde geçseydi aynı şeyi Starklar için de söyleyecektin ve bir olaylarının olmadığından bahsedecektin. Ancsk serinin en büyük olaylarından biri de bir zamanlar uykuda olan güçlerin yavaş yavaş uyanması. Ejderler, ulukurtlar ve ötekiler. Şimdi Demirdoğumluların hayvab gibi literatürleri var. Yok boğulmuş Tanrı, yok gri kral yok Krakenler. Greyjoyların da Euron başta olmak üzere tıpkı Starklar ve Targaryenler gibi bu güçleri uyandırıp kontrol etmemesi için bir sebep yok ki Euron’dan anlıyoruz ki o yola girdiler bile.

Şuna da açıklık getireyim, o Demirdoğumlulara dair bunca şey efsane olamaz. Mutlaka ciddi bir kısmı gerçek. Eğer öyleyse evet rahatça Greyjoyları Starklara ve Targaryenlerle aynı kefeye koyabiliriz.

Yalnız hocam seni tuttum fanı olduğu kişilere karşı argümanları savunmak her babayiğidin harcı değildir.

Haklı olabilirsin neden olmasın ki çok güzelde olur. Dediğin gibi demirdogumlular da değişik uygarlık bunlar andal diyede geçmiyor ilk insan diyede kendi dinlerini andallara karşı korumuşlar bazı hikâyelerdedir bunların ilk insanlardan önce demiradalara geldiğine dair inançlar vardı tabi bunlar efsane türü şeyler ama belkide efsaneler doğrudur tıpkı de efsanesinin doğru olması gibi

Teşekkürler

Yazar, yeni karakter POV olmayacak dedi. Şimdi sen o eski karakter pov diyebilirsin elbette ama Cat öldü, bu Taşkalp diyebiliriz… Bu durumda Jon için de aynısı geçerli olmak zorunda olur mu? Yok ya Jon, 180 derece değişmez Cat gibi, ismi de yine Jon olur… :stuck_out_tongue:

Krakenler binlerce yıldır uyuyan ve yeni yeni-bir sebeple- uyanan canlılar. Ejderhaların dönmesine bağlayabilir miyiz? Hayır. Çünkü onlar varken diğerleri yoktu. Ötekilerin dönmesi yüzünden mi acaba diye düşünüyorum yahut Jon’un bulup Sam’e verdiği boru yüzünden mi… Kısacası daha yeni uyandı bunlar, doğal olarak her kanlı olayda fırlamazlar ki denizde de kaç tane kanlı olay olmuştur ki?

En iyi zırhlılarından ziyade daha az iyi olanları feda etmek daha mantıklı değil mi? Ayrıca Euron da o 100 geminin içinde, kendisi de tehlikede.

Kanını kullanabilirim, faydalı olabilir diyor, kesin kullanacağını söylemiyor. Aerion ölürse Euron tarafını göremeyiz, bu yüzden kitap sonuna kadar yaşayacağını düşünüyorum ama 7. kitapta ne olur bilmem.

Ejderhaları kontrol et… Krakenleri kontrol et… Fazla abartılı olmaz mı?

Evet karakteri değişti ama sonuçta aynı karakter.

Şimdi Maesterların büyüye karşı olduğunu ve bu yüzden Targaryenleri sevmeyip öldürmek istediklerini biliyoruz. Yani ejderler, warglar falan aslında hepsi aynı kapıya çıkıyor. Büyülü şeyler uyandı e hepis bağlantılı birbiriyle

Euron deli bir karakter. Hepsini kontrol edebileceğini düşünüyor olabilir. Ama gerçekten ejderleri kontrol etme ihtimali bence bayağı düşük. Zaten Victorian sattı. Bunu Euron tahmin etmiş ve ona göre tuzak hazırlamıştır ama muhtemelen Moqorro’yu tahmin edemedi.

Aslında bunun için müthiş bir aday var, Samwell Tarly.

Ne alaka? Uuuu onu Euron’un eline mi düşürebilir diyorsun? Ölür o çocuk ya, yazık. :smiley: Bence o Güneyli Komplosunu ve fazlasını öğrenmede kullanılacak Hisar’da; bir de Jaqen’in yediği naneleri öğrenmemizde.