Kan Savaşı

Zaten şuanda Euron Eskişehir taraflarında takılmıyor mu? İlla esir düşmesi gerekmez bence. Eskişehir civarına gelinceye kadar olacakları Aerondan öğreniriz.Aeron ölünce de Samwell.

Esir düşmeyecek ise nasıl öğreneceğiz, o kısmı anlamadım? İçeriden bilgi edinmekten bahsediyorum, dışarıdan değil.

Orası da gizemli kalır artık.

Kalmaması gerek işte, kalmaması için Aerion şu an onun eline esir düştü… Kitaplar bitiriyor, gizemlerin çözülme vakti, yeni gizemler yaratıp yanıtsız bırakma vakti değil. :slight_smile:

Yav gizem olacak bir yer yok ki, Robb’un savaşlarını Robb’un bakış açısından mı izledik? Adam krakenleri çağırır sonra savaşı düşmanların bakış açısından izleriz.

Robb ile Euron’u bir tutamazsın; ikisi farklı kulvar. Zaten Euron’un bakış açısından değil kardeşinin bakış açısından öğreniyoruz her şeyi; aynı Robb’un değil anasının bakış açısından öğrendiğimiz gibi. Mesele savaş değil ki sadece…

Ortada dönen bir savaş var. Bu savaşı neden illa Euron tarafından izlemek gibi bir zorunluluğumuz olsun? Kuzeydeki savaşta Boltonların içinden bir pov illa gerekli mi ya da Meeren savaşında köleci Çomaeların bakış açısı? Yani evet Aeron güzel oluyor ama zorunlu değil.

Sen niye meseleye savaş diye takılıyorsun ki? Savaşlar önemsiz, önemli olan Euron tarafının neler planladığı, neler yaptığı ve adamı daha iyi tanımamız… Sansa POVlarına kadar LF bizim için sır idi, şimdi o sır biraz daha aydınlandı ve onun entrikalarını görerek okuyucu olarak zevk alıyoruz. Euron gibi bir diğer gizemli ve değişik bir karakterden de aynı şekilde zevk almak isterim; önemsiz, değersiz, sıradan bir karakter değil bu adam. Bu savaş dahil tüm gelecek savaşlar ve entrikalarda Euron tarafını görmek isterim, öğrenmek isterim, zevk alacağımı düşünüyorum ki 6. kitaptan yayınlanan povlar eğlenceliydi, normalde Greyjoy povlarını çok eğlenceli bulmam.

Evet ben de isterim zevkli olabilir ama he şey istemekle olmuyor. Littlefinger ve Varys’i sadece bir ölçüde biliyoruz. GRRM için Euron’un ölçüsü ne bilmiyorum ama şimdilik yeterince şey öğrendiğimizi düşündüğü zaman ipi çekebilir.

Bir de bence Kış Rüzgarlarına yer alan pov çok ilginç. Şimdiye kadar ki en korkunçlu ve ilginç kehanet aynı zamanda.

Belli etmemek için öyle söylemiştir bence. Yazarlar bu tarz çakallıklar yapıyor sonuçta. Üstelik Martin dizi için, kitapta olup dizide olmayan bir karakteri senaryo da önemli kılmayacağını söylemişti. Sonradan bu fikri değiştirdiği için kitabın çıkış tarihinin uzadığını düşünüyorum ben. Röportaj da 2012’de yapılmış zaten.

Ama işte Krakenler buradaki teoride anlatıldığı gibiyse öyle sonradan ekleyebileceği bir şey değil. Çünkü yan unsur değil bayağı kemiği oluşturuyor. Ayrıca röportaj yapıldığı zaman kitapları çoktan yazıp bitirmiş yani teoride bahsi geçen işaretlerin olduğu kitap bitmiş zaten.

Ama bunun dışında GRRM üçkağıt yapmış olabilir mi? Aslında neden olmasın şahsen ben teoriyi beğendim doğru çıkmasını isterim.

En kötü ihtimal ile 6. kitap sonuna kadar yaşar, diye tahmin ediyorum Aerion; sonrası için ben de bir şey diyemem aslında. 6. kitapta yeni karakter pov yokmuş; 7. kitapta asha veya theon’u Euron taraflarında görebiliriz-mecburi olarak. :stuck_out_tongue:

Neden üçkağıt diyorsunuz ki? Adam büyük olasılıkla görmezsiniz demiş ama bu, küçük bir olasılıkla da olsa görme ihtimaliniz var, demekle aynı şey. O an kafasında böyle bir ihtimal düşüktür ama kurgu ilerlerken elzem bir hale gelir, kullanmak ister.

İyi de bu çok büyük bir olay. Mesela Asha’nın Stannis’e esir düşmesi çok büyük bir olay değil. Mance Rayder’ın yaşaması da çok büyük bir olay değil. Ancak bu ayrı bir seviyede. Yani böylesine büyük olayları belli bir ilerlemeden sonra kafanıza göre ekleyip çıkaramazsınız. Yani eğer üçüncü kitap bittiği zaman bunu söylemiş olsa neyse. Ama beşinci kitap bittiğinde söylüyor.

Hmmm. Haklı olabilirsiniz… artık kitap çıkmadan kesinkes şu diyemem. Kilişe oldu artık ama çıksa da okusak :smiley:

ben teoride sıralama yanlış diye düşünüyorum
şöyle ki sıralama tuzak= Hightover donanması ve desteği= craken =900 gemilik filo (sayılar yanlış olabilir
bana göre sıralama tuzak= Hightover donanması ve desteği= 900 gemilik filo = craken yada deniz ejderhaları Çünkü Martin bu seride Craken görmeyeceksiniz demiş
burada yazmıştınız Martinin alıntısını
neden böyle düşündüğüme gelirsek 2 sebebim var
1 Asha 5. kitapta kral şurasının nasıl iptal edeceğini çözmüştü bu sebeple o yada Theonun (Theon kesin başka türlü şura iptalinde bulunamaz Asha, ama yanında Asha olur olmaz bilmiyorum ) kuzeyden sağ çıkacaklarını düşünüyorum eğer böyle büyük bir zafer alırsa Euron bu şura kararı iptali bir şeye yaramaz zaten herkes peşine düşecektir Euronun
2. sebepte işte bu Eurona (greyjoylara ) yada Westerosta başka bir haneye son 2 kitap kalmışken böylesi büyük bir güç vermez bence
Euronun yükselişi değil çöküşünü okuyacağız bence 900 gemi varken saklı garanti olmayan yöntemi kullanmaz bence 30 gemi Greyjoy filosu var 20 gemi Hightower filosu olsa ben Hightowerların yerinde olsam 20 30 gemi daha kiralar bu savaşı kazanırım derdim Euronda onu bekliyor bence sonrasında desteğe gelecek gemiler ile hepten Hightowerları bitirip yağmaya işgale girişmek ama tam tersi Deniz ejderhaları onları bitirecek bence
gemilerden sarkıtılan insanlarda bence göz korkutmadan başka bir şey değil