Karstark Hanesi

Yerleşkesi: Karhold
Sözleri: Kış Güneşi

Karstarklar İlk İnsanlar’ın soyundandırlar ve bin yıl önceden beri damarlarında Kışyarı’nın Starkları’nın kanını taşırlar. Bin yıl önce genç Karlon Stark, kendi hane adıyla, Boltonların isyanını bastırdı ve cesaretinden dolayı topraklarla ödüllendirildi. İnşa ettiği kale Karl’ın Sığınağı olarak isimlendirildi, ama daha sonra Karhold olarak değişti, yüzyıllar sonra Karhold Stark’ları Karstark oldu. Karhold, Titreyen Deniz’e bakan, Son Nehir’in arkasındaki ormanın ortasında Kışyarı’nın kuzeydoğusu boyunca uzanan topraklarda yaşarlar. Karstarklar, Robb Stark’ın Kuzeyli sancaktarlarını çağırdığında çağrısına cevap vermiştir. Lord Rickard ve oğulları Harrion, Eddard, Torrhen’in önderliğinde güney sınırına Robb’la birlikte üç yüz atlı asker ve iki bine yakın yaya asker götürdüler. Lord Rickard’ın varisi Harrion Karstark, Yeşil Çatal Savaşı sırasında esir düştü ve diğer iki oğlu, Fısıldayan Orman Savaşı’nda Jaime Lannister tarafından öldürüldü. Rickard intikam almayı istedi ama Jaime’ye tutsak olarak ihtiyaç duyuluyordu. Yine de Lord Rickard sadakatle Batı Toprakları boyunca Robb’un yanında savaştı. Catelyn Stark kızlarını takas etme umuduyla kralkatilini özgür bıraktığında, Rickard nihayet birkaç muhafızla beraber Nehirova’nın zindanlarındaki iki Lannister tutsağunu öldürerek intikamını aldı. Bu suçundan dolayı, Robb Stark onun ölmesini emretti ve kellesini uçurdu. Lord Rickard’ın infazından sonra, Karstark süvarileri Kuzeyli adamların geri kalanından ayrıldı ve Karhold’a geri döndü. Piyadeleri ise Roose Bolton’ın birliğine katıldı. Lord Rickard’ın ölümüyle, Harrion Karstark yeni Karhold Lordu oldu.

Ancak Harrion’ın Lannister tutsaklığıyla, Karhold kale muhafızı Arnolf Karstark, Harrion’ın infazı için Lannister’ları kışkırtmak amacıyla Stannis Baratheon’a Boltonlarla komplo fikrini açıklar. Komplo fikri oğlu Cregan ile Rickard’ın kızı Alys’i evlendirmek ve ondan sonra ise birliğiyle Kışyarı’ya ulaştığında Stannis’e karşı düşman safhada yer almaktır. Arnolf’un komplosu Jon Kar, Alys Karstark ve Thenn’in Magnar’ı Sigorn arasındaki evliliği düzenlerken Karhold’u yıkarak hak talep etmekti ama Jon Kar, Kral Stannis’e Arnolf’un ihanetini bilmesi için bir kuzgun yollar. Harrion’un ölmesiyle, Karhold lordluğu Alys’e ve yeni kurulan Thenn Hanesi’ne geçecek.

Lord Rickard Karstark*, merhum Karhold Lordu.

• Harrion Karstark, büyük oğlu ve varisi. Yeni Karhold Lordu.
  • Eddard Karstark*, merhum oğlu.
  • Torrhen Karstark*, merhum oğlu.
    Alys Karstark, kızı. Yeni Karhold varisi.
  • Arnolf Karstark, Rickard’ın amcası. Karhold kale kumandanı.
  • Cregan Karstark, Arnolf’un oğlu.
  • Arthor Karstark, Arnolf’un oğlu.
  • Arthor Karstark’ın üç oğlu olduğu bilinmektedir.

Sitemizin Viki bölümünden alıntıdır.

Harrion Karstark ta Arnolf gibi Bolton destekçisi midir

Sadece esir olduğunu biliyoruz. Ama bana soracak olursan babasının katiline karşılık Boltonlar’ın safında yer alabilir. Önce tutsaklıktan kurtulup Karhold’a, mirasına sahip çıkması gerekiyor.

Robb’un kararı cidden çok saçmaydı. En azından gece nöbetçilerine falan gönderseydi.

Karstark adamlarının hepsi dışarıda başıboş dolaşırken mi? Gece Nöbetçilerine giden uzun yolu atlatabilmek için çok büyük bir kuvvet yollaması gerekirdi. Bu da gücünü zayıflatıp, zaten az kalan ordusundan savaş bitene kadar geri dönemeyecek bir kuvvet koparırdı. Zaten Rickard’ı öldürmesindeki asıl sebep, otoritesinin sorgulanmasıydı.

öldürdü ne oldu? Dağıldı resmen sancaktarları. Büyük kuvvete gerek yok ölürse onun sorumluluğundan çıkmış olacaktı zaten :tongue: akraba katline giriyor hem :tongue:

Ya ölmeden önce kendi askerlerini toplayıp kuzey üzerinde hak iddia etmeye başlasaydı? Bir ton olasılık var. Gerçi ölümlü dünya*, bugün Rickard yarın Robb :smiley:

1. Kitap Spoiler

Arnolf Karstark Harrionı hapiste tutsunlar ki Karhold ona kalsın diye Lannisterlarla işbirligi yapti yani Harrion eger hapisten cikarsa Boltonlar ve Lannisterlara ve amcasina dusmanlik besleyecektir.

ahaha evet :smiley: Karstarkların öyle bir şey iddia edeceğini sanmıyorum şahsen, neyse uzatmanın manası yok :rolleyes:

Sana aynen katılıyorum Harrion kesinlikle Rickon ile iş birliği içine girecek Karstark’ları Stark önderliğinde yeniden toplamaya yardım edecektir.

Rickard Karstark’ın öldürülmesine yol açan şey Robb’un otoritesini sorgulamasından çok, Catelyn Stark’ın yaptığı fiildir bence. Karstark tutkunu biri olarak Robb’un gerçekleştirdiği infazı baştan sona haksız buluyorum. Öldürülen Lannister oğlanları Lord Rickard’ın öldürülen oğulları Eddard ve Torrhen için alınmış bir diyetti. Genç Kurt da verdiği cezayla taraflı davranmış oldu.

Hükmetmesini bilmeyen Robb’dan ne beklersin akraban ve aynı zamanda en sadık sancaktarın olan Lord Rickard’ı idam edersen kendi otoriteni kendin sarsarsın.Lord Rickard’ı sur’a gönderirsin otoriten’de sağlam kalır akraba katili’de olmazsın.

Yalnız adam istediği kadar akraba ya da en sadık lord olsun tutsak olarak tutulan ve haklarında henüz infaz kararı verilmemiş mahkumlardan söz ediyoruz bu mahkumların tutuldukları zindan da krala bağlı bi hanenin kalesinin zindanı. Kral kim: Robb Stark. İsterse babasının oğlu olsun kraldan habersiz kimse kendi kafasına göre at koşturamaz noluyoruz derler adama kelleni de eline verirler bu şekilde sonra Robb sonuna kadar haklıydı bence.

Lord Rickard’ı idamını hiç bir şekilde uygun ve doğru bulmuyorum.Robb Lord Rickard’a istediği intikamı vermedi.Lord Rickard’da hatalı davrandı fakat kesinlikle idam kararını adalet duygusundan vermedi Lord Rickard’ın Robb’u aşağılayan konuşmaları yüzünden idam etti.Uygun ceza Sur’a gönderilmesiydi.

Kesinlikle oyle. Eğer esirlerle alakalı mesele olsaydı Cat’in de aynı sonu paylaşması gerekirdi. Robb kesinlikle cok büyük hata yaptı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

O kralın takdiridir. İsterse öldürür isterse sura gönderirdi fakat oradan onu alıp sura göndermesi bi dert kaldı ki otoritesi sarsılmış bütün ordusunun önünde sen kimsin de gidip kralın izni olmadan mahkumlarını hapisten çıkarır da öldürürsün. Krala bağlı herşey esasen önce kralındır. Buna mal mülk olduğu gibi himayesindeki insanlar da kader yönüyle ona tabidirler biat ederler bilirsin. İşte kralın mahkumu demek de ona ait demek bi nevi onun hükmünü bekleyenler. Kralın otoritesini ve ciddiyetini sorgularsan sonucuna katlanırsın. 16-17 yaşında bi kral olarak da ordusuna kendisinin adalet gerektirdiğinde ne kadar acımasız olduğunu göstermesi gerekiyordu bunu da yaptı amacı buydu.

Sanki adam bütün herkesi idam etti.İki tane Lannister’ı idam etti.Size kalsa Robb’un hiç hatası yok.Starklar her zaman masumdur.Robb çifte standart uyguluyor ortada anasına söz geçiremiyor ama idam etmiyor.Catelyn Kralı otoritesini sorguladığında evladı için yaptı kızlarını düşündü.Lord Rickard initikam aldığında idamı hak etti bu mudur?At gözlüklerinden kurtulun artık.Ortada otorite mi kalmış herkes istediğini yapıyor :smiley:

Çok acımasızdı rahmetli. Toprağı bol olsun. :smiley:

[spoiler]2 Lannister diyip geçebildiğine inanamadım Mimar kuzenin mi yazıyor bunları. :slight_smile: Rehine onlar ve Lannister rehinesi demenin ne kadar değerli rehinelere sahip olduğu anlamına geldiğini belirtmeye gerek yok.

Ayrıca ben Stark’lar her zaman masumdur da diyen biri değilim geri kalan eleştirilerinin de muhattabı değilim genel konuştuğunu biliyorum çünkü ben yukarıda savunduklarımla bağlıyım diğer meseleleri kim ne at gözlüğü varmış kim robb cat için başka ne diyormuş bilemem.[/spoiler]

Savaşta düşmanlar öldürülür.Torrhen ve Eddard Karstark’ın kanı yerde mi kalsaydı.