Karstark Hanesi

Kardeş bu adamlar mahkum. Ellerinde silah falan yok savaş alanında da değiller. Cezalarını çekmekte olup kralın infaz emrini bekleyen zincire vurulmuş zindanda tutulan kişiler. Başlarım kanlarının yerde kalıp kalmamasına kralın emri çiğnenmiş mi çiğnenmiş adamın kafa gitmiş mi gitmiş daha neyi tartışıyoruz biz.

Adamın kafasının gitmesini tartışıyoruz.Ceza bu kadar ağır olmamalıydı.O bölümleri lütfen iyi oku Robb adalet duygusu üzerinden ceza vermedi.Lord Rickard’ın sözleri Robb’un zoruna gitti o yüzden öldürdü.

[spoiler]Robb’un adamın kafasını kesmesi gerekiyordu fakat olayların oraya kadar ilerlemesi kesinlikle Robb’un suçu. Karstark’ın durumunu çok hafife aldı,Catelyn bir kaç kez oğluna Rickard’ın durumunu hatırlatmasına rağmen “Ben onunla konuşucam” dan ileri gidemedi Robb.

Genç Kurt’muş. Solucanın beyni yok la bu çocukta. Al babasını vur oğluna[/spoiler]

Kuzeyin en çok ihtiyacı olduğu haneydi…Apt.l Robb her şeyi mahvetti…Bir Lannister uğruna değermiydi kanından birini öldürmek…Paylaşım için teşekkürler…

Arkadaşlar mümkünse spoilera dikkat edelim. Son 7-8 mesajı düzenlemek zorunda kaldım. Toplu uyarı atmak istemiyorum. Şimdilik sadece yazılı uyarma gereği duydum. Tekrarlanmaması dileğiyle.

İyi Forumlar.

[spoiler]’‘Güneye bir kaç Lannister öldürmek için indirdiklerini sanıyordum.’’
-Alys Karstark

Bence de infaz edilmemeli ama tutsak olarak alınmalıydı böylece Karstark desteği kesin bir şekilde ellerinde olurdu :S

[/spoiler]

arkadaşlar bir kaç lannister dediklerinizden birinin soyadı frey. yani lord karstark freylerle barış umudunu da öldürüyor. ayrıca sur cezasını yeriine getirebilmek için önce kuzeye geçmeli onu nasıl yapacak?

robb bu adamı öldürdüğü anda gözümden düştü.sur’a göndermek varken…

Her zaman sölemişimdir bu starkların nasıl duygusal ve zayıf olduklarını Küçük kurtçuğun Rickoyu öldürmesi hataydı bu starklar westerosta nasıl bu kdr uzun süre barınabilmişler hiç anlamıyorum

Anlasaydın şaşırırdım zaten :slight_smile:

[spoiler]Karstark hainlik etti.Robb Stark’ın esaretinde 2 silahsız çocuk yaveri öldürdü.Lord’un oğulları ellerinde kılıçlarıyla onurlu bir şekilde öldüler.

Bazıları Robb neden esir almadı da veya sur’a göndermedi diyorlar.Robb Moat Collin’i kaybetmişken nasıl kuzeye birinin yollayabilirki? Esir almaya gelirsek,ona ihanet edip kralına hiçe saymış birinin canını bağışlamak zayıflıktır.

Bence Robb Karstark’a hak ettiğini verdi.Onurlu bir ölüm.Stannis Baratheon’ın Alester Florent’e bahşettiği ölümden çok daha onurlu bir ölümdü.[/spoiler]

lannistarlar silah bırakmıs ve aman dilemiş dediğin gibi senin tutsagın.karsıda da stark esirleri var. onlar infaz edilmemiş ki sen lannistar cocuklarını infaz ediyosun.ki bunu kralın haberi olmadan yapıyosun.buraya kadar sana katılıyorum fakat catelyn de tek taraflı ve kralının haberi olmadan annesi olması bisey ifade etmiyor en önemli esirlerini serbest bırakıyor.tywin lanistarında jaime sevgisi ortada savası bile durdurabilrdi belki serbest kalma kosulunda. bu durumda eğer sen lord ricardın kellsini alıyosan anneninde kellesini alacaksın. eğer annene merhamet gösterip odaya kapatacaksan onuda en kötü zindana falan atacaksın.en önemli lordlarından birini; iki oglunu kaybettiği halde bile bu olaya kadar tam baglılık göstermiş senin kanını tasıyan birini öldürerek otorite saglayamazsın.

Catelyn savunmasız bir tutsağı katletmedi.Karşılıklı anlaşılan şartlarda TUTSAK DEĞİŞ-TOKUŞU yaptı.Robb’a danışamazdı,çünkü o sırada orda değildi.
Savaşta her ölen adamın babası gelip onun intikamını alacaksa ooooo Westeros’ta adam kalmaz.Savaş demek ya yaşam ya da ölüm demektir zaten,o iki Karstark çocuğu da bunu kabullenerek savaşa girmiş ve ne yazık ki ölmüşler.Oğullarına bu kadar değer veriyoduysa hepsini savaşa götürmemeliydi o zaman Lord Karstark.

burda mesele katletme değil.catleyn bu hareketiyle lord karstark gibi emre karşı geliyor. karsılıklı anlasılan sartlarda değis tokus yapıldı diyosun. taraflardan biri zaten tutsak. bu adamla anlasma yapmanın bir hükmü yok.teminat yok yazılı bisey yok. robb un gelmesini de bekleyebilir.aslında yazdıklarından catlyn de en az karstark kadar suclu oldugu ortaya cıkıyo. tutsak değis tokusu o kadar basit bir iş değil. muhatap tarafların eşit statüde olması lazım.bırakılacakları yerler güvence vs… oğullarının hepsini savasa götürmesi robb starkın davasına ,lord karstarkın nasıl sahip cıktıgını ve ona nasıl baglılık gösterdiğini gösterir sadece.

[spoiler]Zaten karşılıklı anlaşılan şartlarda yapılıyor değiş tokuş.Tyrion Lannister Jaime’yi getirmeleri karşılığında Sansa ve Arya’yı annelerine göndereceğine dair tüm saray halkının önünde YEMİN ediyor.Cleos Frey de yazılı anlaşmayı Catelyn’e veriyor.Herşey kararlaştırılmış yani.

Tamam,işte madem Lord Karstark Robb’un davasına bu kadar inanıyor,SAVAŞARAK ölen iki oğlunun intikamını niye almaya çalışıyor?Savaş bu savaş,birileri mutlaka ölmek zorunda yani![/spoiler]

lord karstark’ın yaptığı en büyük mallık iki oğlunuda savaşa göndermek. insan birini karhold’da bırakır ne our ne olmaz diye. günümüzde prens wiliam ve prens harry bile aynı uçağa binmiyor, bu ikisininde savaşa yolluyor sonra vay efendim varisim kalmadı oğullarımın intikamını alıcam! :stuck_out_tongue:

Lord Karstarkın yaptığına mallık diyemezsin çünkü eğer diğer çocukları ölüpte karholdda kalan başa geçseydi daha sonra o kalan kişiye kimse saygı göstermezdi kaldı ki soylarını devam ettirecek amcası ve çocukları var

saygı duyulmasıyla ne alakası var babası ve aynı zamanda lordu kalmasını istemişse kalır işte. zaten kral yada lord normalde tüm çocuklarını savaşa yollamaz illa ki bir varis kalır biizm kitapta böyle olmuş. ben tüm oğulları savaşa göndermeyi mallık olarak görüyorum hangi lord yaparsa yapsın. lord karstark’ın soyu da şimdi kızından devam edicek, onun çocuları karhold lordu olucak. ayrıca amcasıda entrikacı hain bildiğim kadarıyla.

savaşa gitmeden önce amcasının herhangi bir hainliği yoktu yani gönül rahatlığıyla gidebilirdi güneye.Locke,Flint,Umber,Hornwood,Manderly lordlarınında başka varisleri yoktu ama savaşa tam kadro katıldılar bu kadar çok hanenin veliahtlarının hepsi bi savaşa gidiyosa karstarklarında bütün çocuklarının gitmesinin bir sebebi vardır.

Lord Karstark’ın üçüncü oğlu Harrion hala yaşıyor zaten.