Karstark Hanesi

Gönül isterdi ki Lord Rickard, oğlu Harrion ve ordusuyla birlikte Karhold’a muzaffer bir dönüş yapsın. Ölen iki oğlunu geleneklerine göre vatanları Karhold’a gömsün. Kuzeyin onurlu ve güçlü bir hanesi hiç olmayacak adamların eline geçti. Lord Rickard idam edilince tüm süvari kuvvetleri Karhold’a dönmeyi başardı. Bu da topyekün savaşa giden kuzey için önemli bir güç: üç bin muharip süvari. Ayrıca kuzeyde İnanç’la bütünleşmiş olan şövalyelik yaygın olmadığı için, Üstat Luwin’in de dediği gibi bu Eski Tanrılar’a inanan süvariler güneyli şövalyelere denk bir kuvvet. Umarım bu süvariler Kral Stannis’in yanında savaşır ve hanenin onurunu lekelemezler. Zaten geride kalan yaya ordusu Roose Bolton’ın emrinde. Durum bu hane için çok vahim… Harrion tutsaklıktan kurtulup Karhold’a dönerse ne yapacak? Akrabaları kendisine karşı bir komplo kurmuş. Kız kardeşi Sur’a sığınmış. Kral Stannis babasını idam eden Starklar adına savaşıyor…

Bu arada ilk sayfayı güncelledim.

Lord Rickard,Robb’a “Sen benim kralım değilsin!” dediğinde içim acımıştı resmen.Savaşı muazzam biçimde götürebilicek iki kişiydi bence Lord Richard ve Robb.Ama olmadı.Ki bence bunun sorumlusu tamamen Catelyndir.16 yaşında tüm kuzeyin sorumluluğunu almış birinden bahsediyoruz.Ki bu adam hiç savaş kaybetmeden ölüyor farkındaysanız.Sorun yönetim için akıl aldığı kişilerde.Karstarrk’ın sözlerine ve cüretkar hareketine karşı bir kral gibi davranıp ona bu ölümü vermesi gerekiyordu, sura göndermesi beklenilemezdi zaten…

Ovv hayır :stuck_out_tongue:

Eğer Robb anasını dinleseydi yedi krallığın altısını fethederdi. Anasını dinlemediği için oldu bunlar.
Kimse Catelyn’in zekasını anlamıyor. Çok ciddiyim. En akıllı ve iyi karekterlerden birisi Catelyn ve herkesin başına gelenler için suçlanmayı hak etmiyor.

TV Catelyn, dizi Catelyn’den çok çok çok farklı. Kitap Catelyn >>>>

Kitap Catelyn’e göre konuşuyorum zaten.Bana göre Robb’a verdiği tek doğru tavsiye theonla ilgili olandır.

Robb çok yanlış yaptı :frowning:

Bakıyorum da Jojen teşekkürünü yapıştırmış, kökten bir Tully destekçisi olarak. :slight_smile: Ama bana kalırsa Kralkatili’ni salıveren bir kadının zekasından bahsedemeyiz. Tabi bunun dışında yıllarca Kışyarı’nda kalmış. Çocukluğu Hoster Tully’nin salonlarında geçmiş. Gün görmüş, geçirmiş kadındır. :slight_smile: Ama politikada iyi olduğunu söyleyemeyiz.

Catelyn #1
Siz politakadan anlamıyorsanız kadın napsın ?

Aynı şeyi düşünüyorum.

;))
her zaman, dostum ;)) <3

Kadın kederden delirdi.

Herkesi kaybettiğini düşündükten sonra,evet.

“Beni öldür ve lanetlen.Sen benim kralım değilsin!”

Serinin en muhteşem ve en acıklı repliğidir.

Ya şimdi bişe diyecem. Bu Starklarla Karstarklar Aynı kandan ya. Westerosta aynı kandan olmayan yok. herkes biriyle evlenmiş. O zaman herkes mi akrabakatili? :confused:

Şu ‘‘Araba Katili’’ lafı çok abartılıyor.Robb orada duygularıyla hareket edip Karstark’ı öldürmeseydi bi kere kendine olan saygısını kaybederdi.Demek istediğim Robb orada akrabasını değil,bi vatan hainini öldürdü…Üstelik Stannis gibi gölgeler yollayarak değil,gözlerinin içine bakıp ilk insanlara ve kuzeylilere yakışır bi şekilde…

Dizide bile açıklandı Catelyn’in vatan haini olduğu ve Robb’un annesi olmasa idam edileceği. Bizim yakındığımız nokta öldürülmesi ve bunun ne şekilde gerçekleştiği değil. Ortada bir çifte standart var. Politik açıdan da idam kararının alınması yanlış. Babası için Aerys’e kendisi için Lannisterlarla savaşmış Karstarkları kaybetti. Ayrıca Rickard Robb için söylediği her şey doğru. Yanlış bir lafı yok adamın.

Karstarklar ve Starkların kan bağı çok eskilere dayanıyor ve yakın zamanda gerçekleşmiş bir evlilik yok aralarında (Rickard tek çocuk olduğuna göre). Karstark’ın ölmeden önce dedikleri abartıydı. Akraba katili dendiği zaman akla; ana-baba, kardeş, dede-nine, 1.dereceden kuzenler gelmeli. O zaman Robert da akraba katili. Herkes birbiriyle akraba o zaman.

Evet katılıyorum. Birinci derece akraba olayına katılıyorum. Çocuğa “Kuzeyin savaş konseyi ağır geldi” cümlesini kurmadan, “akraba katilidir” demenin bir manası yok. Akraba katiline iyi bir örnek; --Spoiler-- Tywin-Tyrion.

Bence bu aile Rickona sahip çıkıcak ve starklara yardım edicek .

Karstark’ların Stark’lara olan sadakatinin bittiğini düşünmüyorum. Karstark’lar onurlu adamlar ve Stark’larla aralarındaki akrabalıktan gurur duyuyorlar.