Karstark Hanesi

jon umber dan sonra ne olduğu belirsiz hanedan. Armaları güzel ama.

Jon Umber? Usta sen çok yanlış gelmişsin :slight_smile: Rickard Karstark olması kuvvetle muhtemel.

Richard Karstark öldürüldüğünde Robb’un ordusunda 20.000 kişi vardı. Freyler Starkları katlettiğinde sanki bi’ 1.000 kişi kalmış gibiydiler. Robb’un ordusu Karstarklardan mı oluşuyordu?

Robb’un ordusunda 2000 yaya yaklaşık 500’de atlı asker vardı Karstark’ın idamından sonra piyadeler kuzeye döndü süvariler ise Roose Bolton’un ordusuna geçip kızıl düğünde Tıpkı Freyler ve Boltonlar gibi ihanet ettiler

Jon dirilip Jon Stark olarak ordu kurduğunda Umberlarla birlikte katılacak ilk hanelerden biri.Starklarla akrabalığı ve savaşçı yapılarıyla vazgeçilmezler.

Jon dirilmeyecek arkadaşlar umut etmeyin bunu.

Arkadaşlar benim merak ettiğim bir şey var. Bu meşru Stark erkeklerinin hepsi Westeros’da öldü olarak biliniyor. Olmayacağını biliyorum ama bu durumda Karstarklar, Sansa Stark yerine Kuzey üzerinde hak iddia edebilir mi. Edebilirse neden edebilir? Edemezse neden edemez? Sorumu cevaplarsanız sevinirim. :slight_smile:

Harrion gelmedikçe kuzeye zarar verecek hanedir ayrıca Harrion eğer ölürse Karhold Lordluğu Alysle nişanlı olan Thenn magnarına geçecektir. Thennler kuzeyin yeni kurulmuş hanedanıdır ayrıca.

Ama tabiki de Karstarkların bitmesini istemem.

Önceki mesajları ve konuda bulunan daha eski mesajları okudum. “Akraba Katli” olma durumunun illa ki birinci dereceden olma durumu tartışılmış.

Arkadaşlar, “Akraba Katli” durumu illa ki birinci dereceden olmak zorunda değildir. Robert’i örnek göstermişsiniz, Robert’in ataları Orys Baratheon’un Aegon ile meşru bir akrabalığı yok. Orys Baratheon, Aegon’un babasının piçidir bu sebeple Orys’ın, Aegon’un çocuklarıyla akrabalığı yoktur. Zaten bu iki hanenin adı farklı, sözleri farklı, huyları farklı, saç renkleri farklı.

Ama Karstarklar için yapılmış gerçekten bir “Akraba Katli” durumu vardır çünkü Karstarklar kayda değer bir genetik veriye ve aynı özellikleri taşıyor üstelik hesap edilebilecek bir soydan geliyordu.

Bu arada, Rickard Karstark, Karhold Lordu, Robb Stark ile kuzendir. Eğer normal akrabası olsaydı Amcası olurdu. Robb bir akraba katli yapmıştır, ki bu da onun ölümü ve Nehirova’nın teslimi, binlerce yıllık iki hanenin yok oluşuna sebep oldu.

Biraz daha bekleyip Lord Karstark’ı esir alıp damlara koysan, bağlılığı için beklesen ve savaştan sonra cezasını versen, ne olurdu Robb? Ve sözü kısa kesiyorum.

"Robb: - Bu benim görevim, benim sözümle ölecek. Bunu ben yapmalıyım.

Rickard: - Bu kadarı için sana teşekkür ederim. İlk İnsan kanı senin damarlarında gezdiği kadar benimkilerde de geziyor, evlat. Bunu hatırlasan iyi edersin. Senin deden adına isimlendirildim ben. Sancaklarımı, baban için Kral Aerys’e karşı kaldırdım; senin için Kral Joffrey’e kaldırdım. Öküzağzı’nda, Fısıldayan Orman’da ve Kamplar Savaşı’nda senin; Üç Dişli Mızrak’da da Lord Eddard’ın arkasında mücadele ettim. Biz akrabayız, Starklar ve Karstarklar."

Dizide Alys Karstark hala evlenmemiş sanırım. Değinilmedi.
Ailede erkek kalmadığını bugün öğrendik.

Alys Karstarki hanesinin yeni lordu olarak Stark’ların sancaktarı olmaya devam edecek.

Bugün Jon’un bahsettiği Ramsey’in yanında savaşırken ölen Harald Karstark, kitapta Alys’in abisi ve Rickard Karstark’ın oğlu ve varisi olan Harrion Karstark ile aynı kişi mi? Kitapta Harald Karstark yoktu bildiğim kadarı ile.

Rickard Karstark ve Robb Stark’ın doğrudan akraba olduğunu düşünmek saçma.Genetik çeşitlilik diye bir şey var, kan ve soy sadece erkekten geçmez.Bunu hesaba katmanız gerekir, kaldı ki aradan bin yıl geçmiş ve o soy devamlı türedikçe kan da çekiliyor, soy ve hane daha çok kültür yoluyla geçen bir şeydir.Rickard Karstark ve Robb, çok uzaktan akrabadır.Kaldı ki, Rickard Karstark hak etti.Roose Bolton, Karasu’dan sonra Robb’u zarar sokmak için önce Yakutgeçidi’nde 3000 sonra da Gölgeli Vadi’de aynı şekilde 3000’e yakın adamı katletmiş, oğlu yüzünden adamın kalesi yıkılmış, kardeşleri ve halkı katledilmiş, Lannister’lar Tyrell ordusu ile bir olmuş, Robb’un üzerinde onca baskı varken Rickard göz göre göre adamın elinde kalan son kozları, muhafızlarla beraber katlediyor.

Hem masum çocukları katleder, hem de tanrıları aptal yerine koymaya çalışarak '‘Akraba Katli’'nin vacib olmadığından bahseder :smiley: Sözleri bile birbiriyle çelişiyor.Ayrıca tek çocuk değil, bir de milletin önünde Robb’u küçük düşürüyor.Robb’da artık otoritesini kanıtlamak için adamı idam ediyor, evet belki stratejik bir hataydı lakin sonuna kadar doğru bir karardı.