Keşfettiğiniz Benzerlikler

Khal da khan

Hayır o zaten kesin de. Benim dediğim Türkce bir kelime mı ilham alındı??? o.O

Sibel Alaş, Dothrak dilinin bir çok Türkçe kelime bulundurduğunu söylemişti.

Yapımcı David J. Peteson GRRM’in Dothrak dilini oluştururken , Rus, Türk, Estonya, Inuktitut ve Swahili gibi dillerden ilham aldığını ifade etmiştir.

http://dothraki.conlang.org/official-hbo-press-release/

Yukarıdaki mesajlara bakmadım benzerliği bulmuş olan vardır da hakikaten çok benziyorlar:

Evet var bu yukarıda :slight_smile:

Tıpkısının aynısı yahuu ya koptum buna ince görmüşsün

Westeros’u İngiltere’ye benzettik. Bana Özgür Şehirlerin isimleri bazı Fransa kentlerini hatırlatıyor:

Pentos Paris
Lys Lyon
Myr Marseille
Braavos Bordeaux
Tyrosh Toulouse

Mossovy (yeni haritalarda gördük, ormanlık bir alan) = Moskova
Hayber Geçidi (ing. Khyber Pass) = Khyzai Pass (Meereen ve Lhazar’ı birbirine bağlıyor)
Morn Dağları (ing.Mountains of the Morn, yine yeni haritalarda gördük) = Morne Dağları, İrlanda. (hatta GRRM ve Parris’in İrlanda’yla bir bağlantısı var ama unuttum :smiley: )
Daralan Deniz (ing.Shrinking Sea, yine yeni haritalarda gördük) = Aral Gölü

puhahaah güzelmiş :smiley:

Ben önce diziye başlayanlardanım. Dizinin ilk giriş bölümünde Westeros’u İngiltere zannettim. 5. Bölüme kadar izledim öyle. Sonra bir araştırayım dedim İngiltere tarihini falan. Bir baktım fantastik eserin diziye çekilmiş haliymiş. Öyle başladım. :smiley:

Ayrıca King’s Landing bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama aynı İstanbul.

Peugeot’un işaretide Lannister sancağına benziyor.

Roose Bolton’u oynayan adam Başbuğ Vlademir Putin’e çok benziyor.

Ayrıca Targaryenlerin isimlerinin bazıları Roma ve Bizans isimlerinden mi esinlenmiş acaba dedim.
Targaryenler de Roma İmparatorluğu gibi ciddi bir süre egemenlik sürdü.

Roma İmparatorlarının isimlerinin son şekli “us” sesi ile biter genelde, Örneğin Valerius, Augustus…
Targaryen isimlerindeyse “is” sesi ile biten isim çok, Örnek Viserys, Jaehaerys,
Hatta akrabaları Stannis, bide Julius CAESAR ve RHEAGAR isimleri…

tudors dizindeki kızla got dizindeki kraliceler (anne boleyn yanlis yazdim ve margaery tyrell)aynı 0_o

Sothoryos’tan tik ağacının kerestesi ithal ediliyor ve bizim dünyamızda tik ağacı Afrika kökenli bir ağaçtır ^.^

Doğru konu bu işte !

Gece gece git yat teoriyle felan sabah uğraşırsın, zihnin açıkken.

Willas’ın zihni her zaman açık :stuck_out_tongue:

@Maxcaiser yok onu uzun zaman önce fark etmiştim forum canlansın diye yazayım dedim… saat gece üçte ne kadar canlanır bilemiyorum. Ayrıca teori değil, paralel kurmuş GRRM amca.

TEŞEKKÜRLER RAMSAY :slight_smile: