Keşfettiğiniz Benzerlikler

Ne demek istediğine sabah bakarım ben, Afrika felan bi şeyler yazıyor orada ama neyse. :stuck_out_tongue:

arya stark - polat alemdar
hodor - memati
tyrion lannister - tombalacı
cersei lannister - nesrin
tywin lannister - laz ziya
jaime lannister - muro

Benzetme bana ait değil. Birden karşıma çıktı :open_mouth: ki Kurtlar Vadisi’nin bir bölümünü bile izlemedim. İzleyen varsa hak verir belki benzeten kişiye.

Ağır zorlamışlar :slight_smile: ııh cıkk

Qarttaki “On Üçler” Venedik cumhuriyetindeki "Onlar konseyi"ne benziyor. Her ikisi de şehirdeki karmaşıklıklar, ordu yönetimi, şehir savunması vs. gibi konularda yetkiye sahipler…

Hakikaten iy bir konu, merak ediyordum. Teşekkürler. Aslında Göktürk ile Stark hanesi gözümden kaçmadı. Belki de yazar, Dothrakileri Moğollara benzetirken, Starkları da bizlere benzetmiş olabilir. Bu da benim düşüncem tabii… Daha çok yeniyim kitapta. :smiley:

bu da benden gelsin;

vaes dothrak- ötüken

Hodor-Şahan Gökbakar bunun bide Ata Demirerli versiyonu vardı :smiley:

Cersei ve Arka Sokaklar Zeynep benzerligi

Truva-Robert İsyanı

Jon Snow - Küçük Emrah ben bu kadar benzerlik görmedim hayatımda :smiley:

Ya Martin’in çok güzel kitapları var. Ama insan onları okuyunca, herif bir konu bulmuş, döndürüp döndürüp aynısını yazıyor diye düşünüyor :smiley: Ya adam 4 5 kere aynı olayı yazmış resmen. Farklı karakterler, farklı ölümler, farklı originler ama hikaye aynı. Hive Mind bir ırk var. Bunlar bir kitap hariç hep pasifist. Yani savaşmıyorlar. Gerçi pasifistten çok başka bir şeyler de neyse. Yani Hive Mind bir ırk var ve belli şeyler sayesinde hivemindlar bunlar. Birinde piramitler var, birinde fungus türü bişey var öbüründe hayvan türü var falan. Birinde de büvet ağaçları var. Sonra Hive Mindlara birileri saldırıyor. Bunlar da geri çekiliyor hani barışçıl doğacılar ya. Sonra karşı ırktan birine görüler göndererek aklını çeliyorlar. Bu kişi de güçlü biri oluyor telepatik olarak. Sonra bu kişiyi ya kendilerine katıyorlar, yada ona yanlış görüler göndererek tuzağa çekip, karşı ırkı birbirine kırdırıyorlar. Yada dediğim gibi, kendilerine kattıklarında, o kişi güçlü ya, onun sayesinde, karşı ırkın aklını ele geçiriyorlar ve onlara hükmederek birbirlerini öldürmelerini sağlıyorlar. Karşı ırk ilk saldırdığında hep bunların hive mind olmasını sağlayan şeyleri tahrip ediyor. Piramitler, funguslar, büvet ağaçları gibi. A Song For Lya diye bir kitabı var bunun. Size o kitaptan 1 paragraf atsam, ASOIAF serisinden sanarsınız. Kış Geliyor Lya. Lya’da Lyanna’nın kısaltılmışı. Yanında ki adamın adı da Robb. Dying of the Light var. Bir karakter aynı Baelish gibi hamleler yapıyor. Efsane bir karakter ama ölüyor sonda :frowning: “piramit yıkıldığında… sosyal yapıları kelimenin tam anlamıyla dağılır. yetişkinleri ya kaçar, ya başka bir klana katılmaya çalışır yada hayvani bir vahşilikte davranmaya başlar. kış geliyor proctor ve yapılması gereken çok şey var.”

Essos ve sothoryos;
Essos’un batı kıyıları avrupa
Essos’un iç tarafları ve kuzeyi asya
Kızıl boşluk afrika
Sothoryos avustralya
Eğer eski tarihe bakarsak;
Kızıl boşluktaki tek gelimiş yerin Qarth olduğunu biliyoruz bu da bence Afrika’daki Mısır’a benziyor
Essos’un batı kıyılarında gelişmiş ve tam tatillik yerler varken (pentos, braavos, lys) doğusunun kuru ve vahşilerin yaşadığı yer olması avrupa-Asya benzetmesi bence. Hatta yanlış hatırlamıyorsam The jade sea diye bir yer vardı acayip hazar denizine benzemiyor mu?
Sorhoryos ise kuzeyindeki Naath ve başka bir çok ada Avustralya’nın kuzeyindeki endonezya ve papua yeni gine’ye benziyor sothoryos ise Avustralya’nın kuzey tarafları olabilir. Sonuçta dünya tarihine bakarsanız Avustralya, Britanya orayı işgal edene kadar pek fazla geçmez. Sothoryos da şu anda geçmiyor pek. Ayrıca Gerion Lannister’i da coğrafi keşif yapan ingilizlere benzetiyorum.
Westeros’u ister britanya adaları ister amerika olarak alın ikisi de oluyor;
İlki britanya adaları:
Zaten herkes benzerliği yeterince anlatmış ben sadece eğer britanyaysa batısındaki gizemli toprakların henüz keşfedilmemiş amerika olduğunu düşünüyorum.
İkincisi Amerika:
Menzil ve Dorne güney amerika, geri kalanı ise kuzey amerika. Fırtına burnu sürekli kasırgaların yaşandığı florida uzantısına veya meksika çıkıntısına benzetilebilir. California da acayip Lannister topraklarına benziyor. Ama asıl benzerlik Kanada ve Stark. Öncelikle büyüklüğü, insanların saflığı, Kanada’da da yerlilerden bir çeşidi deri yüzüp insan eti yiyordu sanırım. Kanada kuzey olursa Skagos tam olarak grönland oluyo. Ve asıl bomba. Essos ve Westeros birleşik teorisi var ya. Kuzey Kutbunun donmasıyla Kanada’nın kuzey adaları ve Rusya’nın kuzeyi buz tabakasıyla birleşir. Burdan bir bağlantı bulunabilir bence.

Valyria = Roma
Köle Körfezi= Kartaca
Westros = Britanya
İlk insanlar = İskoçlar
Andallar = Saksonlar
Demir Adalar = İrlanda
Bravos = Venedik
Aklıma gelenler bunlar.