King's Landing'in İsmindeki İnce Gönderme

Yedi Krallığın başkenti Kral Toprakları’nın, kitabın orijinal dilindeki adı King’s Landing. Bu isimdeki ikinci sözcük olan ‘‘land’’ kökü: toprak, arazi, bölge anlamına gelmekte.

Başka bir İngilizce tümce kuralım. Tümcemiz de şu olsun:

• Uçak havalimanına iniyor.
  • The plane landing at the airport.

Buradaki ‘‘landing’’ iniş anlamına gelmekte. Ve teoriye göre King’s Landing adında Targaryenlara bir gönderme var! Fatih Aegon ve kız kardeşlerinin Westeros’a ejderhalarla geldiklerini biliyoruz. Fatih Aegon ve kız kardeşlerinin ejderhalarla iniş (landing) yaptığı yerde bugünkü King’s Landing kuruluyor.

Alttaki kısım 6.sezondan spoiler içermektedir.

Ayrıca dizide 6x10’daki Kral Tommen’in Kral Toprakları’nda kendini atarak intihar etmesi de King’s Landing (Kralın İnişi) şeklinde yine aynı kelime oyunuyla ilişkilendiriliyor.

Bu teori değil aslında, kralın ayak bastığı yer/kralın çıkartma yaptığı yer anlamında kullanılıyor ama Türkçe’ye çok uzun olmasın diye şehri diye çevirmişler bence.

Şuan tarihi tekerrür ettiriyorlar. Dany ejderhalarıyla kral şehrine inecek ama tahta oturamayacak :slight_smile:

dany önce dothrakların elinden kurtulsun :smiley: nefromanik deli dany weterosa hiç çıkamayacak dothrakların elinden kurtulsa bile köle körfezinde işler yoluna kolay kolay girmez. hadi girdi diyelim victarion dany nin elini kolunu sallayıp ordan ayrılmasına izin vermez. hadi verdi diyelim dany westeros a doğru yola çıksa dany nin en büyük düşmanı aegon targaryen olucak ve olası bir aegon dany savaşında dany nin pek kazanma ihtimali yok

Yahu inanılmaz bir şekilde böyle bir dil bilgisi konusunun bile çok matsh bir şeymiş gibi konusu açılmış ayol. Ben de 3. Hanedanın 8. Varisinin yazdığı bir şiire atıfta bulunulmuş sandım da geldim.