Kışyarı Savaşı

Yönetici notu: Yazı spoiler içerir.

Not.Young Griff’in çevirisidir.

Tarih: (300 - AL )
Yer: Kışyarı
Sonuç:Belirsiz

Taraflar

Stannis Baratheon’un Ordusu;
Glover Hanesi
Umber Hanesi-Mors Kargayemi
Karstark Hanesi (Bolton casusu)
Kuzey Dağ Klanları-Büyük Kepçe Wull ve Artos Flint komutasında
Stannis Baratheon ve Mors Umber komutasında toplam 6000 kişi.

Roose Bolton’un Ordusu;
Umber Hanesi-Hother Fahişefelaketi(çoğunlugu yaşlı ve yeşil oğlanlardan oluşan zayıf kuvvet)
Frey Hanesi-2000 savaşcı Aenys Frey ve Hosteen Frey komutasında
Ryswell Hanesi
Dustin Hanesi(Boltonların ilk destekçileri)
Cerwyn Hanesi
Manderly Hanesi (Sözde)-300 ağır atlı şövalye
Roose Bolton,Aenys Frey,Ramsay Bolton ve Hosteen Frey komutasında 6000 kişi.

Stannis Baratheon duvar’a yerleşmiş yabanıl tehlikesini geçicide olsa engellemiştir. Ordusunu düzenli olarak kalelere yerleştirir ve bazı yabanılları duvar’ı korumaları karşılıgında kalelere yerleştirir Gece Kale’sini kendi üssü olarak kullanır.Artık işgalcilerle mücadele vakti gelmiştir.2000 adamıyla dehşet kalesine yürümeyi düşünür. Tywin Lannister tarafından kuzey muhafızı ilan edilen Bolton hanesiyle karşılaşmak ister ama Jon Snow’a göre Derinorman Kalesini Greyjoylardan kurtarmalı Dag klanlarının ve kuzey hanelerinin destegini alması gerekmektedir,ve Stannis derinorman kalesine greyjoylar’dan kurtarır. Asha Greyjoy’u ele geçirir. Kendi 2000 savaşcısına 3000 kuzeyli dag klanı,toplamı 1000 kişi olan Glover Mormont ve Mors kargagözü komutasındaki Umber hanesini katılır.Arnolf Karstark’da Stannis’e katılır ama asıl amacı casusluktur.Toplam 6000 savaşcı Winterfell’e yürüyüşe geçer.

Bolton tarafı ise çarpışma için hazırlıklara başlar.Aenys Frey ve Hosten Frey komutasında 2000 kişi destek için Winterfell’e gelir.Roose Bolton’un 3000 adamı vardır.Ryswel-Dustin-Cerwyn hanelerive Hother fahişefelaketi önderliginde Umber’lar Boltonlara katılır.Mandely hanesi 300 ağır atlıdan oluşan sembolik bir kuvvetle gelir.Roose Mandely hanesiyle ilerde bir güç mücadelesine girecegini anlar.Stannis artık Winterfell’e 3 gün uzaklıktadır ve kar fırtınasına yakalanmıştır.Ama kalede Frey’ler ve kuzeyliler arasında gerginlik artmaktadır ve küçük Walder’in kukuletalı bir adam tarafından öldürülmesi Frey’ler ve kuzeylileri bir kez daha karşı karşıya getirir.Bunun üzerine Roose Bolton Frey’leri ve Manderly atlılarını Stannis’le karşılaşması için yollar böylece hem kaledeki gerginlik azalacak hemde Bolton hanesi gücünü koruyacaktır.Mors Umber öncü kuvvet gelir ve buz tuzakları hazırlar,ilk kurban Aenys Frey tuzakların içine düşerek can verir.

6.kitapta
Arnolf Karsark’ın casus oldugu ögrenilir.Stannis Manderly ve Freylerin üstüne geldigini ögrenir ve Theon’a şu cevabı verir.
Ben amcan Victorian’ın Demir Donanmasını Fair adasında yok ettim baban ilk kez taç giydiginde.Ben bir bir yıl Reach’ın tüm gücüne karşı Fırtına Burnu’nu savundum.Ejderhakayasını Targanyenlerin elinden aldım.Mance Rayder’ı ezdim benim ordumun 20 katına sahipti.Söyle bana karşımdaki Bolton piçinden mi korkmalıyım.

helal olsun stannise’e yapıştırmış cevabı…

Westerostaki herkes toplansa bir Stannis etmez :slight_smile:

Birde Asha nasıl yakalınıyor ve sonrasında ne oluyor…

Stannis adam yahu adamın dibi :slight_smile:

Stannis iyi bir liderdir.Yanındaki rahip kadın gözünün kör etmese yada kullanmasa iyidir.Güzel paylaşım,teşekkürler.

vay be baratheon hanesine geçmeyi bile düşünebilirim.

Seriosly man Stannis Baratheon diye bir replik vardı Tyrion’un söylediği :slight_smile:

Biriniz söyleyin bu Asha yakalandıktan sonra bişey oluyor mu? Birde Theon ne arıyor Stannis’in yanında…

asha’ya ne oluyor bilmiyorum ama sanırım theon kendi askerleri onu bayılttıktan sonra derinorman kalesine ablasının yanına götürülüyor.stannis’te kaleyi ele geçiriyor.

Bolton P… bırakıyormu ki Theon’u Winterfell’i aldığı zaman…

winterfell’i bolton değil piçi ramsay alıyordu ve theonla değil şehir ve ganimetle uğraşıp bütün şehri yağmalıyordu.hem benimkisi tahmin kitabı okuyanlar biliyordur cevabı

Hayır Theon Kışyarında Ramsay Bolton tarafından esir alınıyor Dehşet Kalesinde büyük işkenceler görüyor.Neredeyse aklını kaybediyordu.Ardından Ramsay Bolton tarafından Moat Calin’deki Greyjoy Garnizonu dagıt topraklarına gitmene izin vericem diyerek kandırılıyor ardından Ramsay bütün garnizonun derisini yüzdü.Theon’da artık Ramsay’in Leşi olmaktan sıkıldı.Ramsay’ın Kışyarındaki dügününden spnra sahte Arya Stark’ın Jeyne Poole oldugunu fark edip kaçtı ardından Mors Umber tarafından yakalandı

Bolton Piçi=Ramsay Bolton=Leş

Theon bir türlü kaçamadı yani hep yakalanıyor.En sonda theonun kafasına vurduklarında.Hainlik mi yaptılar yoksa demir adalara mı götürmeye çalıştılar.Bu arada sahte arya demişssin o ne oluyor açıklar mısın?

Tywin Lannister Boltonlara Arya diye Jeyne Poole adında bir kız göndeiryor Ramsayde onla evleniyor.Fakat Theon dışında tanıyan yok Aryayı Theonda dümeni çakıyor orada.Stannis en son yakarak idam etcekti Asha Stannise yalvardı yakarak olmaz çok acı çeker kardeşim diye idam etcekseniz suda bogarak öldürün dedi

Asha da yakalanıyordu sanki stannise mağlup oluyordu.

Suda boğularak ölünce acı çekmeyecek mi? :slight_smile:

aslında acıdan kastı manevi olarak.greyjoylar boğulmuş tanrıya inandıkları için boğularak ölmek onlar için çok onurlu bir ölüm.

Bogularak ölmek yanarak ölmekten daha iyidir

Evet Ashada Derinorman Kalesinde Stannise esir düştü

gerçi theon dehşet kalesinde ne işkenceler gördü ordan sag çıktı ya digerleri fıs

Stannis eger kuzeydeki savaşı kazanırsa Bravos’un Demir Bankasıyla yaptgı anlaşmaya göre Bravos’tan 20000Paralı Asker getircegini biliyormuydunuz?

Umarım iki Greyjoyda ölür :slight_smile: