Kişyari yürüyüşü

KIŞYARI YÜRÜYÜŞÜ

Dahil Olduğu: Beş Kralın Savaşı.
Tarih: 300 AL.
Yer: Kurtlar Ormanı ve Kışyarı Civarı.
Sonuç: Bilinmiyor.

TARAFLAR

Stannis Baratheon: Ejderha Kayası Baratheon Hanesi, Florent Hanesi, Bar Emmon, Hanesi, Velaryon Hanesi, Kuzeyli Dağ Klanları (Wull, Flint, Norrey,Liddle), Mormont Hanesi, Glover Hanesi, Mors Umber komutasında Umber Hanesi, Kışyarı savaşından kurtulan Hornwood, Cerwyn ve Tallhart adamları.
Demir Taht: Bolton Hanesi, Frey Hanesi, Karstark Hanesi, Ryswell Hanesi, Dustin Hanesi, Hother Umber komutasında Umber Hanesi(Sözde), Hornwood Hanesi, Cerwyn Hanesi, Manderly(Sözde), Locke Hanesi.

KOMUTANLAR

Baratheon Ordusu: Kral Stannis Baratheon, Sör Richard Horpe, Mors Kargayemi, Lord Hugo Wull, Sör Godry Farring.
Bolton Ordusu: Kuzey Muhafızı Lord Roose Bolton, Lord Ramsay Bolton, Sör Aenys Frey, Sör Hosteen Frey, Hother Umber.

KUVVETLER

Baratheon Ordusu: Toplam 5400 asker. 1.300 şövalye ve Menzil, Taç Toprakları ve Fırtına Diyarlarından Hane Adamları (800 At), 2.500 Dağ Klanları, 1.200 Mormont, Glover, Cerwyn, Hornwood ve Tallhart askerleri, 400 Umber askeri.
Bolton Ordusu: Toplam 7,750. Garnizon: 4.400 asker 3500 Bolton ve Karstark (3000 piyade, 500 Süvari) Robb’un ordusunun 500 diğer kurtulanlar, 400 Umber askeri (300 mızraklı, 100 okçu), Sayısı Bilinmeyen: Dustin Tallhart, Cerwyn, Hornwood, Locke.
Öncü Kuvvet: 3.350. (1.500 mızrakçılar, okçular, okçular ve hürsüvariler, 500 Ağır Süvari), 2.000 Frey, 600 Bolton Askeri (Büyük Kısmı Süvari), 450 Karstark (mızraklı ve okçu, Stannis’in Ordusunun İçerisinde), 300 Manderly (100 şövalyeler, 200 asker).

KAYIPLAR

Baratheon Ordusu: 84 kişi yürüyüş sırasında öldü.
Bolton Ordusu: Aenys Frey öldürüldü. 450 Karstark adamı yakalandı ve hapse atıldı.

KIŞYARI YÜRÜYÜŞÜ

Kışyarı Yürüyüşü Beş Kralın Savaşı sırasında Kuzey’de Kurtlar Ormanı üzerinden olmuştur. Harekat yeni atanan Kuzey Muhafızı Lord Roose Bolton’ın elinden Kışyarı’nı almak için Stannis Baratheon’ın birliklerinin Derinorman Kalesinden çıkmasıyla başlamıştır.

ÖNCESİ

Derinorman Kalesinin ele geçirilmesinden sonra, Stannis Baratheon’ın ordusu Arya Stark’ı (Aslında Jeyne Poole) Bolton Hanesinin pençesinden kurtarmak ve Kışyarını özgürleştirmek için güneydoğuya doğru yürüyüşe başladı.
Kurtlar Ormanı yolundaki yürüyüşü sırasında Mors Umber, Arnolf Karstark, Glover Hanesi ve Mormont Hanesi’nin katılımı ile Stannis’in ordusunun boyutu artmış. Fakat Arnolf Karstark ise Bolton Hanesi adına çalışıp savaş sırasında Stannis’in kuvvetlerini zafiyet uğratmayı planlamaya çalışmaktadır.
Stannis ayrıca “Ned”’in anısına Lord Eddard Stark’a sadık kalan Kuzeyli Dağ Klanlarının desteğini de kazanır. Ciddi bir savaş gücü haline gelen ordusunun güvenliğini sağlamak için ise Mors Umber’ın Kışyarını kuşatması için öncü birlik olarak gönderir.
Kışyarı ise Roose Bolton ve onun meşrulaştırılmış piç oğlu Ramsay tarafından savunulmaktadır. Ordusunun gücü Bolton Hanesi ve, Frey Hanesinin ana çekirdeği etrafındakiler dışında, Ryswell, Dustin, Cerwyn, Hornwood, Manderly Haneleri ile ve Hother (Fahişefelaketi) Umber’ın komutası altında birkaç bin kişiden oluşmaktadır.
Roose’un büyük bir hane sahibi olarak çok daha iyi silahlı ve Stannis’in ordusunun büyük bir bölümünü oluşturan Dağ Klanlarından daha eğitimli askerlere sahip olmasına rağmen, kuvvetlerinin bazıları arasında ciddi sadakat problemleri vardır. Özellikle Manderly, Fahişefelakteti Umber ve Hornwood adamları son derece tartışmalı bir sadakata sahiptir. Roose Brandon ve Rickon Stark’ın hala hayatta olduğunu çıkarsa sadece Frey, Dustin ve kendi adamları ona gerçekten sadık olacağını düşünmekte ve diğer sancaktarlarından kuşkulanmaktadır.
Bu süreç içerisinde Kışyarı’nda failimeçhul bir dizi cinayet işlenmektedir.

SAVAŞ

Stannis Baratheon ordusu Kışyarı yürüyüşü sırasında şiddetli kar fırtınası yakalanır ve yürüyüşleri gecikir. Çok sayıda erkek açlık ya da soğuğa karşı zorluk çekmektedir. Stannis’in ordusu ise bilinen son raporlara göre Kışyarı’ndan üç günlük uzaklıkta bir köyde bulunmaktadır.

Mors Umber’ın Öncü Kuvvetleri Kışyarı’nda.

Mors “Kargayemi” Umber ve öncü kuvvetleri kar fırtınası kullanarak, Mors onun çocuklar Kışyarı’nın kapılarının yakınlarında çukurlar ve buz tuzakları kazmaktadır. Kar fırtınası sayesinde kale nöbetçileri tarafından görülmeyen Mors’un adamları rahatlıkla buz tuzaklarını hazırlarlar. Mors kale güçlerini dışarı çekmek ve tuzaklara düşürmek için borazanlarla Kışyarı garnizonu’nu rahatsız etmektedir

Stannis’in Üzerine Saldırı.

Küçük Walder Frey cinayeti ve kendi güçleri arasında kalenin içerisinde başka bir savaş korkusu oluşmasıyla Roose Bolton, Frey ve Manderly, adamlarını Kışyarı’nın içerisinden, Stannis’in kampının üzerine 2.000 Frey askeri ile birlikte Hosteen Frey ve Aenys Frey komutasında gönderir.
Frey’lerin Kızıl Düğün’deki rolleri sebebiyle birçok Kuzeyli arasında kin kazanmış ve kale içerisinde varlıkları bu kini arttırmıştı. Roose bu yüzden Manderly güçleri güvenmiyor ve Lord Wyman Manderly’nin güçlerini kalenin içerisinden gönderir. Roose bu sayede Stannis’in ordusunu kendi Bolton gücünden kayıp vermeden mağlup etmeyi yada zayıflatmayı ve bu süreç içerisinde gelecekteki potansiyel rakibi Wyman’ı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Wyman bir gelecekteki potansiyel rakibi ortadan kaldırmak için umut umuyor. Frey ve Manderly güçlerini ise Ramsay Bolton’ın komutası altındaki Dehşet Kalesi adamları geriden izlemektedir. Kışyarı içerisinden 3.000 kişinin hareketi ile birlikte Roose Bolton ordusu için daha rahat bir erzak yönetimi imkanın da sahip olmuştur.
“Arya Stark”’ın ise kaçışını engellemesi, için Ramsay küçük bir kuvvetini kalede bıraktıysa da Mors Umber tarafından Theon Greyjoy ve Arya Stark(Jeyne Poole) ele geçirilir.

Freylerin Komutanlığı Sör Hosteen Frey’e Geçiyor.

Frey komutanı Aenys Frey yetenekli bir kılıç adamı ise de, akıllı bir komutan değildir. Avcı Kapısı yakınlarındaki Mors Umber’ın kurduğu tuzakları birine rastladığı zaman Aenys Frey ölmüş. Sör Hosteen Frey, ise Frey gücünün komutasını geçmiştir.

Stannis Arnolf Karstark’ın İhanet Planlarını Öğreniyor.

Stannis ile görüşmeye gelen Demir Banka’nın temsilcisi Tycho Nestoris, tarafından Jon Snow’un Stannis’e yazdığı mektup teslim alınır. Bu mektup sayesinde Stannis Arnolf Karstark’ın ihanet planlarının farkına varır. Arnolf’un güçlerini silahsızlandırıp oğullarını ve torunları tutuklatmıştır.
Bu sırada Stannis kampına Bolton öncü kuvvetlerinin geldiğini haber alır ve savunma hazırlıklarına başlar.

“Bolton çuvalladı,” diye açıkladı kral. "Biz açlıktan ölürken yaptığı tek şey kalenin içinde oturmaktı. Savaşta gücünün bir kısmını bize vermek yerine. Şövalyelerinden bir kısmı atlı olacaktır, bizimkiler yaya savaşıyor olacak. Adamları iyi beslenmiş olacak, bizimkilerse aç karna savaşacaklar. Bu hiçbir şey ifade etmiyor. Sör aptal, Lord Şişko, Piç, bırak gelsinler bakalım. Yerimizi koruyoruz ve bunu bir avantaja çevireceğiz. ‘’
“Yerinizi mi?” dedi Theon. “Ne yeri? Burası mı? Bu iğrenç kalemi? Bu küçük, sefil kasaba mı? Burada hiç yüksek bir mevki yok, saklanılacak yüksek duvarlar yok, savunmada kullanabilmek için hiçbir şey yok.”
“Henüz yok.”

Stannis Baratheon - Theon Greyjoy

Ramsay’ın Mektubu

“Sahte kralın öldü piç. Yedi gün süren mücadelede sahte kral ve bütün adamları ezildi. Kralın sihirli kılıcı bende. Bunu kralın kırmızı fahişesine de söyle.
Sahte kralının dostları öldü. Kafaları Kışyarı duvarlarının üstünde.
Gel de onları gör piç. Sahte kralın yalan söyledi. Sen de yalan söyledin. Bütün dünyaya Sur’un Ötesindeki Kral’ı yaktığını duyurdun ama onu, benim karımı kaçırması için Kışyarı ’na gönderdin. Karımı geri alacağım. Eğer Mance Rayder’ı geri istiyorsan, gel ve onu al. Mance Rayder’ı bir kafese tıktım. Onu senin yalanlarının kanıtı olarak bütün kuzeye göstereceğim. Kafes soğuk ama Mance için, onunla birlikte Kışyarı’na gelen altı fahişenin derilerinden sıcak bir pelerin yaptım. Karımı geri istiyorum. Sahte kralın kraliçesini istiyorum. Sahte kralın kızını ve kırmızı cadısını istiyorum. Sahte kralın yabanıl prensesini
istiyorum. Sahte kralın küçük prensini istiyorum, şu yabanıl bebeği. Ve Leş’imi istiyorum. Onları bana gönder piç. Gönder ve seni ya da kara kargalarını rahatsız etmeyeyim. Onları benden sakla ve o piç kalbini yerinden söküp yiyeyim.”

-Ramsay Bolton, Meşru Kışyarı Lordu.

“Hepimiz abimin ne yapacağını biliyoruz. Robert, Kışyarı’nın kapılarına tek başına, dörtnala gider, kapıları savaş çekiciyle kırar ve molozların arasından sol eliyle Roose Bolton’ı, sağ eliyle Piçi öldürmek için geçerdi. Ben Robert değilim. Ama yürüyeceğiz ve Kışyarı’nı kurtaracağız. Ya da denerken öleceğiz.”

-Stannis Baratheon

Diziyi bir kenara bırakalım. Stannis’in bu savaşta ölmesi çok acı olur. Yazacak çok şey var da bir türlü birleştiremiyorum. Dizinin bitmesinin üzerinden haftalar geçti ama ben hala son iki bölümün etkisinden çıkamadım: Stannis’in önce kızını yakması, sonra toy Ramsay’a yenilmesi ve daha sonrasında serinin en gereksiz karakteri Brienne tarafından öldürülmesi.

Stannis’in askerlerinin büyük bir kısmı Kuzey’i çok iyi tanıyor. Stannis’in önemli komutanları da var. Fakat Boltonların ordusu hem sayı olarak üstün hem de diri durumda. Buna karşın en önemli avantaj; Stannis’in Boltonların planlarını öğrenmiş olması. Bu kadar rahat davranan Başbuğ bu savaşı kaybetmez, kaybetmemeli.

Aklımdaki şey bir şekilde 450 Karstark askerini savaşa sürükledi ve Boltonlar (ya da Freyler diyelim) Stannis’in askerleri diye onları katletti. Bu sırada kan büyüsüyle veya bir başka şekilde Stannis’in bir dublörü öldürüldü.

Bir diğer mantıklı olay da okuduğum bir teoridendi. 300 Manderly askeri Stannis’in saflarına katıldı ve Stannis’i öldürdük diyerek Kışyarı’na döndüler. Bu 300 kişi içeriden, Stannis’in ve Mors Umber’ın askerleri de dışarıdan kaleyi kuşatacaklar.

Gerçekten merak ediyorum bakalım.

Bu konudaki en iyi teori bu bence çünkü manderlyler davos konusundada aynı şeyi yaptı