Kitap Alıntıları

İnsan tahammül edemeyeceğini zannettiği şeylere pek çabuk alışıyor ve katlanıyor.
-Sabahattin ALİ / Kürk Mantolu Madonna

Önemli olan Tanrı’nın bir enstrüman yaratmış olmasıdır. İnsan denen bir enstrüman. Ama yaptığı müzik enstrümanını çalamayan bir usta gibi Tanrı da insandan doğru sesi çıkaramamıştır. Bu yüzden Tanrı hariç bütün güçler insanı çalmış, özellikle şeytan en güzel melodilerini onunla bestelemiştir.
-Hakan Günday- Azil

“Ölümün anısının, çaldığı hayatın anısından çok daha uzun süre hatırlanması ne tuhaf."

• Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy

-Önemi yok onu öldüreceğim.
-Ne diyorsun sen, küçük; babanı mı öldüreceksin?
-Evet, yapacağım bunu. Başladım bile. Öldürmek, Buck Jones’un tabancını alıp güm diye patlatmak değil! Hayır. Onu yüreğimde öldüreceğim, artık sevmeyerek. Ve bir gün büsbütün ölecek.
-Şeker Portakalı

Burası bir ev değil! Burası hiçbir şey değil! Dünya, insanın kabuğu değil. Burası bizim yuvamız değil. Biz, yer çekimiyle dünyaya zincirlenmişiz. Kim bilir nereden kovulduk? Cennet mi? Hiç sanmıyorum. Hem de hiç!

Hakan Günday - Ziyan

Juliet "Emin ol ki seni burada görürlerse öldürürler."
Romeo "Çekilmiş kılıçlarla yirmi düşmanın eli, Değildir gözlerinden daha çok tehlikeli, Sen bana yalnız bir tebessümünle bak, Düşmanlarımdan beni sade bu koruyacak."
J "Yok, dünyada istemem senin burada görülmeni."
R "Gecenin örtüsü saklar beni onların gözünden. Sevmeyecek olursan bulmuşlar beni bunda ne var? Sevgini bekleyerek tehirdense ölmeyi kinleri hayatıma bir son versin ne çıkar."
J "Kim gösterdi sana burayı?"
R “Her şey aşkın yardımıyla oldu. O, akıl verdi bana, ben de ona göz oldum. Ben gemici değilim, ama sen o en uzak denizlerle yıkanan uçsuz bucaksız kıyılarca uzak da olsan, sana ulaşmak için açılırdım denize.”

-Romeo ve Juliet, Perde II, Sahne II

“İyi’nin değerinin anlaşılabilmesi için Kötü’nün kendini göstermesi gerekiyordu.”

• Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho

“Yüreğini kolla, ölmeden çürüyorsun.”

• Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez

“Her insanın kendi deliliği vardır; bana da öyle geliyor ki, en büyük delilik, bir deliliğe sahip olmamaktır.”

• Zorba, Nikos Kazancakis

"Korkma, beyim! Gürültü eksik olmaz bu adada,
Tüy gibi gelip geçer bihoş sesler, havalar.
Mırıl mırıl mırıldanır binlerce ezgi
Kulağ’ma; kimi de, derin bir uykudan uyanmışsam,
Ninnilerle uyurum yeniden, ve derken seyrimde
Bulutlar açıldı açılacak olur, kapalı gözlerime
Bet-bereket yağdırmaya; uyanınca da ağlarım
Düşüm suya düştü diye. "

Shakespeare’in Fırtına’sı, çeviri Can Yücel’e ait.

“Şu hakikati kendi hayatım bana öğretti: İnsanoğlu, insanoğlunun cehennemidir. Bizi öldürecek belki yüzlerce hastalık, yüzlerce vaziyet vardır. Fakat başkasının yerini hiç biri alamaz.”

Ahmet Hamdi Tanpınar - Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Finally, Martin Luther King stood up and made the greatest speech of his life. ‘I have a dream,’ he said. In the America of his dream, blacks and whites were equal and lived together in peace.

“Haykırmak istediğim çok şey var. Büyük kayıplar yıkacak değil bizi. Açıkça birbirimizle konuşamıyorsak ben ağlamak, bağırarak ağlamak için bahçenin yeşillikleri gerisindeki odama geçiyorsam, biliyor musun, ne güzel ağıtlar içinde uyuyakalmak ?”

Kalanlar, Tezer ÖZLÜ.

It was the best of the times, it was the worst of the times. It was the season of light, it was the season of darkness. It was the spring of hope, it was the winter of sadness. It was the year one thousand seven hundred and seventy-five.

A tale of two cities.

“Sen milyarlarca ve milyarlarca ömrü yaşamak ister miydin?” diye sordu Paul. “Sizin bir efsaneler sisteminiz var! Bütün o tecrübeleri ve getirdikleri bilgeliği düşün. Ama bilgelik sevgiyi azaltır, değil mi? Ve nefretle yeni bir şekil verir. Hem zalimliğin hem de iyi yürekliliğin derinliklerine inmedikçe, neyin merhametsizlik olduğunu nasıl söyleyebilirsin? Benden korkmalısın anne. Kuisatz Haderah’ım ben.”

Frank Herbert - Dune

“Artık öylesine sıkılmaya başladı ki canımız, eğlence seçecek durumumuz yok; ilginç bir şey olsun, yeter.”

-Dostoyevski / Cinler

“İzle beni, okur! Kim dedi sana, bu ölümlü dünyada bağlılık üzerine kurulu gerçek, sonsuz aşk yoktur diye! O yalancının pislik kusan dili koparılsın! İzle beni sevgili okur, yalnız beni! Böyle bir aşkın varolduğunu sana göstereceğim!”

Usta ile Margarita, Mikhail Bulgakov.

“Şimdi renklere ihtiyacımız yok, diye düşünüyor. Bırakmalıyız renkleri. Bu çiçekdürbününü, çocukluğumuzun bu biblosunu. Renkleri bırakıp, diye düşünüyor Jim, dünyanın gerçek haline bakmalıyız. Asıl dünyaya önem vermeliyiz, küçük köşemizin ötesinde bulduğumuz gerçek ve korkunç dünyaya: Siyah ve beyazın dünyasına.”

Sayıların Ağırlığı - Simon Ings

“Bir zamanlar diyordum ki: Bu Türk’tür, bu Bulgar’dır ve bu Yunanlı’dır. Ben, vatan için öyle şeyler yaptım ki patron, tüylerin ürperir; adam kestim, çaldım, köyler yaktım, kadınların ırzına geçtim, evler yağma ettim… Neden? Çünkü bunlar Bulgar’mış, ya da bilmem neymiş… Şimdi kendi kendime sık sık şöyle diyorum: Hay kahrolasıca pis herif, hay yokolası aptal! Yani akıllandım, artık insanlara bakıp şöyle demekteyim: Bu iyi adamdır, şu kötü. İster Bulgar olsun, ister Rum, isterse Türk! Hepsi bir benim için. Şimdi, iyi mi, kötü mü yalnız ona bakıyorum. Ve ekmek çarpsın ki, ihtiyarladıkça da, buna bile bakmamaya başladım. Ulan, ister iyi, ister kötü olsun be! Hepsine acıyorum işte… Boşversem bile, bir insan gördüm mü içim cız ediyor. Nah diyorum, bu fakir de yiyor, içiyor, seviyor, korkuyor, onun da Tanrı’sı ve karşıt Tanrı’sı var, o da kıkırdayacak ve dümdüz toprağa uzanacak, onu da kurtlar yiyecek… Hey zavallı hey! Hepimiz kardeşiz be… Hepimiz kurtların yiyeceği etiz…”

“‘Vatanım’ diyorsun… Kâğıtlarının sana söylediği, incir çekirdeğini bile doldurmayan o boş sözlere kulak asıyorsun… Sen beni dinle; vatan var oldukça insan canavar kalacaktır, evcilleşmez canavar…”

• Zorba, Nikos Kazancakis

Bu harikulade kitabı okumamı sağlayan @“Lord Mustaine”'e sonsuz teşekkürler.

“If I could pray with my cock, I’d be much more religious”

Tyrion ya :slight_smile:

‘Peki insanlar nerede?’ dedi küçük prens. ’ İnsan kendisini çölde çok yalnız hissediyor. '
‘İnsanların içinde de öyle hissedersin.’ dedi yılan. ‘Arada pek fark yoktur.’

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery