Kitap Alıntıları

Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar hırsızlığın bir çeşitlenmesidir. Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocukların elinden bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.

Khaled Hosseini, Uçurtma Avcısı

"İçinizden en az yarısını arzuladığımın yarısı kadar bile tanımıyorum ve yarınızdan azını hak ettiğinizin ancak yarısı kadar sevebiliyorum."
Bilbo Baggins, Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği

Okun gövdesi siyahtı,denge tüyleri gri. Jon,oku yaya gererken,bir zamanlar Theon Greyjoy’un bir av sonrasında söylediği bir şeyi hatırladı. "Yaban domuzunun dişleri ve ayının pençeleri olabilir,Ama gri bir ördeğin tüyü kadar ölümcül birşey yoktur. "

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu dünyada sadece kış kesindir. Başlarımızı kaybedebiliriz,bu dogru. Ama ya başarılı olursak.
Ned Stark. (Şanlı İsyancilar)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tek tek yoksullara belki acınır ama bir millet fakir olunca bütün dünya hemen o milletin aptal, kafasız olduğunu, tembel, pis ve beceriksiz bir millet olduğunu düşünür ilk. Onlara acınacağına, gülünür. Kültürleri, töreleri, adetleri gülünç bulunur. Daha sonra bazan bu düşüncelerinden utanırlar da gülmeyi bırakıp o milletten göçmen işçiler yerleri siliyor, en berbat işlerde çalışıyorsa isyan etmesinler diye onların kültürlerini ilginç buluyormuş, hatta eşitmişler gibi bile davranır.

Gene de verseler ve ben de gitsem ve sokakta karşılaşacağım ilk Batılı adam da iyi biri çıksa ve beni aşağılamasa bile, bu sefer ben sırf Batılı olduğu için bu adamın beni küçümsediğini zannedip huzursuz olacağım. Almanya’da Türkiye’den gelenler her hallerinden belli oluyormuş çünkü… O zaman aşağılanmamak için yapılacak tek şey, bir an önce onlara onlar gibi düşündüğünü kanıtlamak. Bu da hem imkansız, hem daha da onur kırıcı bir şey.
Orhan Pamuk- Kar

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dayak o kadar mühim değildir, diyordum. çünkü insan otuz kırk sopadan sonra çok kere bir şey hissetmiyor. Tabuta girmek, susuzluk… uykusuzluk… hepsi geçiyor… İstesek de, istemesek de geçiyor. Ne kadar korkunç olurlarsa olsunlar, bunları çekerken, şu nokta daima aklımızda: Bunlar benim iradem dışında olan işler. Önüne geçmek için ne yapabilirim? Yalvarmak mı? Asla… Ne faydası var ki? Dilimiz ayrı, dünyamız ayrı… Kuzunun kurda yalvarması gibi bir şey olur. Çünkü bana işkence edenler de, birkaç ruh hastası bir yana, bunu sadece zulüm olsun diye, zevk almak için yapmıyorlar… Vazife diye başlamışlar… Ruhunu ekmek parasına satan her insan gibi yavaş yavaş alışmışlar, birer makine haline gelmişler. Bizi onlardan asıl iğrendiren, daha ziyade insanın böyle bir makine haline gelmesi.

Sabahattin Ali - Kurtla Kuzu öyküsü (Sırça Köşk kitabı)

Tanrı bize yalnız başkasını değil, kendimizi öldürmeyi bile yasaklamış. Oysa biz kanunların gölgesinde birbirimizi gırtlaklıyoruz.
Thomas More-Utopia

"Düşmanlarınız güçlendirir sizi. Dostlarınıssa zayıflatır.
İmparatorluğumda toplanan büyük güçlerin tek bir amaca, beni yok etmeye yönelik olduğunu tam anlamıyla bildiğim halde neden böyle davrandığımı anlamanıza yardım eder umuduyla anlatıyorum size bunları. Siz, bu sözleri okuyanlar, gerçekte olup bitenlerin hepsini bilebilirsiniz belki ama, anlayacağınızdan kuşkuluyum."
Çalınmış Günlükler - Tanrı İmparator Leto Atreides

"Gün tekrar doğacak"
Hurin

[font=Arial]“Demek cehennem bu. Hiç aklıma getirmezdim böyle olacağını… Acı, ateş, kızgın ızgara hepsi sizsiniz demek… Ne gülünç şey! Kızgın ızgaranın ne gereği var: cehennem başkalarıdır.”

[font=Arial]Jean Paul Sartre - Gizli Oturum

If only the abstract idea of despair is considered, without any thought of someone in despair, it must be regarded as a surpassing excellence. The possibility of this sickness is man’s superiority over the animal, and this superiority distinguishes him in quite another way than does his erect walk, for it indicates infinite erectness or sublimity, that he is spirit.
Soren kiergegaard

“Başkalarının hayatlarını kurtarmak adına birilerinin savaşmadığı bir dünyada yaşamanın ne anlamı var ki?”

Evalon Serisi - Kıvılcım