Kızıl Düğün

Yine karışmış ortalık. Neden bu şekilde oluyor arkadaşlar ya? Birbirimizi kırmayalım daha fazla. Bizim orada demek istediğimiz herkes özgürce, seviyeli ve diğer üyeleri kışkırtmadan fikrini savunsun. Altı üstü hayali karakterler tartışılıyor. Tamam koyu Starkçı olabilirim ama diğer haneleri sevenlere de saygım sonsuz. En ufak saygısızlığım olduysa da özür dilerim. Ama saygısızlığımın olduğunu da düşünmüyorum. Aynı saygıyı göremediğim için de ufak parlamalarım olmuş olabilir ve hepsinde de üslubuma dikkat etmişimdir. Burası forum ve karakterler hayali. Karşı tarafın fikrine saygı duyulmadan birde özellikle kavga çıksın diye yorum yapılıyorsa bu tepkileri de alır o kişi. Kimse kusura bakmasın bu konuda.

@“Uaerys” Seni tanıyoruz zaten Uğur. Aynı fikirde olduğunu da düşünmeyiz ve yeri geldiğinde bizde seni koruruz. Ama forumdaki saygı duyulmama olayının farkında olmadığını da söyleme. Benim kızdığım tek nokta o. Senin saygısızlığını da görmedim. Göreceğimi de sanmıyorum.

Adam kavga çıkardığını itiraf ediyor, sevdiğiniz şeyleri savunmayın demeye getiriyor. Ondan sonra diğer arkadaşlar bunun yanlış olduğunu efendice-kibarca açıklıyor. Sonra da onlara fanatik diyorsun. Hem o arkadaşlar Daenerys’e nerede fahişe demiş? Onu yapanın kim olduğunu sende bende çok iyi biliyoruz. Yani bunun tersini düşünmüyorum zaten diyorsan kendini yanlış ifade ediyorsun demektir. Artık bu böyle kapansın, oluyor işte arada…

Olay büyük bir şey.Kılıçların Fırtınası Kısım 2’de hatta sayfa 160’da Catelyn’in anlatımıyla seri için çok önemli olduğunu düşündüğüm olay gerçekleşiyor.Kimine göre uygundur,kimine göre değildir ama büyük bir olay olduğu kesin.Bu yüzden üzerine konuşulur,yorumlar yapılır,tartışılır da.Ama belli saygı çerçevesi içerisinde,burada ki arkadaşlarımızı kırmadan.Bende bir Starkçı olarak arkadaşımızın yorumlarını çok “kötü” buldum.Ama gerekli cevaplarda verilmiş zaten.Tartışmanın içinde olmayan biri olarak daha fazla uzatılmasını yersiz buluyorum.

vallahi gülüyorum ne hale geldik :slight_smile: bişi yazsan suç yazmasan olmuyor ben kitabın şu anını konuşuyorum Starklar şuan çok iyi bir durumda mı allah allah

ben mantıklı sayılabilecek görüşlere saygı duyarım her görüşe saygı duymam , bu tartışmanın neden başladığını biliyormusun şu sözcükden dolayı
"ned den başka adam çıkmadı starklardan" Robb için söylemiştim bu cümle gerçektir.

ve bu haneyi ben bitirmedim şuan kitapda bitmiş bir durumda ilerde bişi olursa olur ama şuan bu ailenin hiç bir gücü yok bunun tek nedeni de robb dur . Bunların neyine karşı çıkılıyor hala anlamış değilim .

Durun bakalım daha 2 hafta var. 3-4 gün kala birbirimize gireriz. :stuck_out_tongue:

Kendinle çelişiyorsun şu anda. İki taraf da birbirinin düşüncelerini anladı. Tartışma alevlenmeden sönsün. Uzattıkça hiçbir şey düzelmeyecek çünkü. En iyisi noktalamak. En azından bu benim son cevabımdı. Ama mesajlarını tekrar okumanı, son mesajın ve diğerleri arasındaki farkı görmeni isterim. İyi geceler.

Pes gerçekten. Gecikmeli de olsa bütün yorumları okumuş ve fakat yine gecikmeli olduğu için kapatmaya çalışılan konuyu yeniden canlandırmamak adına bir görüş belirtmemiştim. Ancak şuna artık bir şey demem gerek.

Öncelikle şahsi de algılamana gerek yok bu sorun sadece bu konu başlığı altında da değil genel olarak görülen bi sorun o nedenle lafım şu yukarıda alıntıladığım kafa yapısına sahip herkese, sadece şu ya da bu hane, o ya da bu karakter değil; her konuda böyle düşünen herkese.

Bu zihniyet ile tartışma falan yapılmaz arkadaşlar, çünkü yapılan şey tartışma olmaz; kavga olur o nedenle kimse kimsenin canını sıkmasın bence daha fazla da muhatap alınmasın böyleleri cevap dahi yazılmasın bitsin. Yoksa ne destanlar yazılır, ne cevap verilir kaldı ki verilmiş de sağ olsun eline emeğine sağlık bütün o arkadaşların.

Keyifli vakit geçirmek, paylaşımlarda bulunmak varken değmez boş çünkü böyle şeyler vakit israfı bi tutum takınılacaksa yanlış kafa yapısına sahip adamları muhatap almayarak takınalım, o zaman da o kişi-kişiler bir konuşur iki konuşur sonra kendi kendine konuşmaya başladığını görünce de elini klavyeden usulca çeker zaten.

Konuyu tekrar alevlendirmek istemiyorum ama kendi adıma ve malum olaydan sonra yazan arkadaşların fanatiklik yaptığını düşünmüyorum. Saldırmaktan çok hepsi sadece savunma yapıyor bu tarz başlıklarda. Ve bunları yazan arkdaşların hepsinin Starkların yanlışlarını da yazdıklarını devamlı okumuşumdur hatta @“Genç Kurt” ile Cat hakkında fikir ayrılığımız olmuştur.

Durumu sorgulamak için yazmamıştım ya da yine; yeni, farklı bir tartışma başlatmak istemiyorum. Bu yüzden son yazdığım paragrafı tavsiye üzerine siliyorum. Yanlış anlaşıldıysa herkesten özür dilerim.

Dünkü tartışmaya bi göz attım şimdi… Eğlenceliydi :cool:

Sanırım GRRM, bu kadar tartışılan bi seri yazabildiği için başarılı.

En son şuna karar verdim; mevlananın sözü geldi aklıma: “Sen ne kadar konuşsanda, karşındaki anlayabileceği kadarını alır.”(Farklı çeviri versiyonları var biliyorum bunu tercih ettim konu bu değil lütfen)

Böyle kült eserlerde; herkes anladığını, sevdiğini, doğru olduğuna karar verdiğini savunuyor millet. Her zaman böyle… Gs-Fb muhabbeti gibi cidden…

Fakat gençlere(bu tartışmalara yeni girenleri kastediyorum) hoşgörülü davranmak, en azından bu kadar muhatap almamak lazım bence ;)))

Örneğin;

Ben diziye yeni başladığımda amerikadan bi koyu lannistercının konuşmasını dinlemiştim.(Lannister dövmesi vardı yaaa) Ki kitapları okumamış ve ilk sezonu yeni görmüşseniz lannister düşmanı stark hayranısınızdır.Kısa geçiyorum: Önce sinirlendim, bu gavurlar hep böyle zaten fln… Duygular yatışınca empati mantık çerçevesinde bi kere daha dinledim. Hak vermeden edemedim. Yani evet ben sevmeyebilirim saymayabilirim hatta ama herkesinki bir bakış açısı sonuçta… Ve herkes aynı şartlar da yaşamıyor, aynı şeylerden etkilenmiyor.

Ve acı gerçeği söylüyorum: Evet Bolton, Frey vs.lerinki de bi hayat felsefesi… Haklı oldukları yönler var demek istiyorum yani. Her konuda haklılar demiyorum tabi ki… Aynı şekilde starklar da her konuda haklı değil…

Yani;

Sonu gelmez bu tartışmaların… :smile:

Lannister yanlısıyım ancak serinin en önemli iki ailesinin Starklar ve Targaryenler olduğuna bende katılıyorum.Serinin adınından belli.Buz ve Ateşin Şarkısı.

Buz-Starklar Ateş-Targaryenler

Yada Akgezenler ve Ejderhalar büyük ihtimalle Buz ve Ateşi simgeliyor.Targaryenlerin ejderhaları kontrol ettiği gibi Bran veya Jon Snow akgezenlerin kontrolünü eline geçirebilir pekala.İki muazzam doğaüstü gücün karşısında ne ordular ne de kaleler nede başka bir güç durabilir.

Aslında çok üzülmüştüm kitabın bu kısmını okuduğumda; ama şimdi düşünüyorum da Robb Stark seçimlerini yanlış yaptı ve sonu da böyle hazin oldu. Ben yazarın olayları hanelere veya karakterlere adil bir şekilde bakarak kurguladığını sanmıyorum. Neticede kitabın sonuna kadar tüm ana karakterler ölecek ve kitap çoğu kimsenin tahmin edemeyeceği şekilde bitecek. Bize de burada klavye eskitmek düşecek.

Ama kadim(çok eski) ateş dinini görmezden gelmişsin, melisandre thorosun dinini…

Buz ve ateş; targ.starklardan daha geniş anlamda bence…

9.bölümde Freyler bir iyilik yapıp baltayı Dacey Mormont niyetine Talisa denen ne idüğü belirsiz şahsın karnına gömerlerse zevkten dört köşe olacağım.Böylece bir daha yüzünü görmeyiz.Kızıl Düğün bence Kuzeyi bu kraliçeden kurtarmak için yapılacak.

Dostum içine ne çektin sen?

Bu saatte olmas güneşte olmas bunlar ayııp…

10.bölüm başlarında kalenin dışında Arya ve Sandor sahneleri,ayrıca keşke bütçe sorunu olmasaydı kamplarda eğlenen kuzeyli askerlere hücum eden Frey ve Bolton kuvvetlerini görsek.Şöyle kaleden at üstünde ellerinde meşalelerle yüzlerce Frey askeri hücum ederken,başka bir taraftan alevli okları çadırlara atan Bolton askerleri binlerce Stark askerine saldırıp katlediyorlar.Birkaç dakika bile olsa muhteşem bir sahne olur.

ben en çok Catelynin çıplak bi şekilde nehre atılma sahnesini merak ediyorum. En çok.

Ben de yüzünü yırtışını. :confused:

Hanenin ve senin geleceğin için öldürmen gerekiyodu, tamam onu anladık da birinin kafasını kesip kurduyla birleştirmek, annesini de hanesinin cenaze töreniyle alay ederek nehre atmak nedir abi ya? .s

Bu Freyler ne kadar işsiz adamlarmış :confused:

Kesin Boltonlar’dan çıkmıştır fikir. İşkence konusunda expert olan onlar.

İbrete alem olsun diye yaptılar bence.
Kendi evlerinde yapmasaydılar bu katliamı o kadar haklı olacaktılar ki. Robb yemin bozarak senin haneni küçük düşürüyor. Walder da beni küçük düşürenleri ben de böyle küçük düşürürüm sebebiyle yaptırmıştır nehre atma olayını.

Freyler nehre atmada, Boltonlar kurt kafasında fikir beyan ettiler bence.

Frey-Tully
Bolton-Stark

Bu yaptıkları aleme ibret olamaz, ancak kendi hane isimlerini daha da küçültür. Görünüşte Boltonlar Kuzey’in Azam Lordluğunu, Freyler de Nehirova lordluğunu almış olabilirler. Ama uzun vadede ne Kuzey’de hiç bir hane Bolton’lara diz çöker, ne de Nehir lordları Freylere… The North Remembers…