Kızıl Düğün

Howland Reed Jojeni Branın yanına değilde Robbun yanına yollasaydı acaba bu olayı rüyasında görebilirmiydi?(Görse bile hoş inandırabilir miydi orası ayrı konu)

Bolton’un kuzey lordluğunu hakettiğini düşünenleri de anlamıyorum.Sen gel o kadar Kuzeyli askeri katlet, sonra başlarına geç diz çöksünler sana.Oldu canım.O adamın almak istediği şey isimmiş, hiç bir şekilde kuzeyi haketmiyor.Ayrıca biz intikamımızı aldık diye ortalarda dolanan Freylerde Tywin’in desteği olmasaydı,tek bir hamle yapamazlardı Robb’a karşı.

Westeros tarihinin gelmiş geçmiş en aşağılık en rezil suçu olan bu katliamı işleyen Walder Frey,Roose Bolton’ın en rezil bir şekilde acılar çekerek ölmesini diliyorum.Bunu yapanlar insan olamaz.

“That was the hardest scene I’ve ever had to write.It’s two-thirds of the way through the book, but I skipped over it when I came to it.So the entire book was done and there was still that one chapter left.Then I wrote it.It was like murdering two of your children.I try to make the readers feel they’ve lived the events of the book.Just as you grieve if a friend is killed,you should grieve if a fictional character is killed.You should care.If somebody dies and you just go get more popcorn it’s a superficial experience isn’t it?”

George Martin bu yorumu yapmış Red Wedding hakkında.Bir de yazmak zorunda kaldığım en zor şeydi demiş.Hıh.Yemezler.Affetmeyeceğiz 11!!1

Martin efendi İngiliz tarihindeki Black Dinnerden etkilendiğini söylese de bence asıl ilham kaynağı Fransız tarihinden.Tarihin en kanlı düğünü olarak bilinen SAİNT-BARTHELEMY katliamı.

Fransız tarihinde, Huguenot denilen Protestanların katledilmesi olayına verilen ad. Katliam, 1572 yılının 24 Ağustos gecesi, Paris ve çevre kentlerde yapıldı. Huguenot soylularının hemen tüm üyeleri, daha sonra IV. Henry adıyla kral olan Henry ve Valois Hanedanı’ndan Mary’nin düğün törenleri için Paris’te toplanmışlardı.

Bu evlilik, Fransa’daki din savaşları sonrasında bir uzlaşma olarak plânlandı. Böylece kral, Protestan önder Gaspar de Coligny’nin kuzey ülkelerinde Katolik İspanya’ya karşı düzenlediği ayaklanmayı onaylıyordu. Bu uzlaşmaya karşı olan aşırı Katolik yanlısı Guise Hanedanı; Anjou Dükü’ne ve Catherine de Médicis’ye, Huguenot önderlerinin katledilmesi yolunda Kral IX. Charles’ı ikna etmeleri için baskı yaptılar.

IX. Charles’ın bu öneriyi kabullenmesi üzerine kışkırtılan fanatik Parisliler, 2.000 kadar Protestan’ı katlettiler. Daha sonraki günlerde çevre kentlere de sıçrayan katliamda üç hafta içinde 7.000′den fazla Protestan öldürüldü. Katliamın gerçek kışkırtıcısının kim olduğu uzun süre tartışıldı. Olaya katılan önderlerin amaçlarının tümüyle politik olmasına karşın, katliam haberi Roma’da Katolik davasının bir zaferi olarak karşılandı.

Bu olayı anlatan bir başyapıt olan 1994 tarihli Kraliçe Margot filmini şiidetle tavsiye ederim.Katliam neymiş görürsünüz.

Şimdi benim bildiğim kadarıyla şöle bi durum var;

Tullyler ölülerini nehre bırakıyorlar; örneğini gördük edmure oku tutturamamıştı bir türlü hani… işte bu olayla dalga geçmek için catin cesedini nehre atıyorlar…

Robbun kurdu ise; adeta onun simgesi, gittiği heryere gitmesi yanında gezmesi falan acayip karizma oluyor… işte bu genç kurt karizmasıyla dalga geçmek için yapıyorlar… bir nevi;“bakın biz o kurda ne yaptık kuzeyde en güçlü biziz” mesajını vermiş oluyorlar…

Bir Roslin frey e bakıyorum, bir de diğer freylere. Bu kız ne tip olarak ne de davranış olarak diğerlerine benzemiyor.Kör, topal ne varsa bu sülalede. karabalık amca bir ara roslin den etkilenip acaba aralarında iyisi var mı diye başını çevirdi.O anda 10 tane tipsiz karşısında sırıtmaya başladı.Adamı evlilikten soğutur bunlar.Bu roslin evlatlık mı yoksa diyorum gayrimeşru mu? Çıkmaz abi bu sülaleden böyle bir kızın çıkma ihtimalli yüzde bir bile değil.Aydınlatın beni.

Martinin kurguladığı dünyada bu olay aslında normal ve beklenen bir şey.Seride entrika,ihanet ve arkadan vurma durumları üzerine kurulumuş büyük ölçüde.Adı üstünde Taht Oyunları.Osmanlı Tarihinde saltanat elde etmek için yapılanlar işlenseydi 10 tane Game of Thrones çıkardı kesinlikle.

Ayrıca her hane kendi çıkar ve menfaatlerinin peşinde.Lannisterlar güç ve iktidarlarını arttırıp yüzyıllarca hüküm sürmek istiyorlar.Baratheon(Stannis) ve Targaryen hanesi Demir Tahtı elde etmek istiyor.Martell hanesi intikam peşinde.Demir Adalılar yağma yapıp köle ve toprak peşinde.Tyrell hanesi krallıkta sağlam mevkiler peşinde.

Starklar ise intikam için savaşı girip sonradan Kuzeyin hakimiyetini kaybettiler.Bu düğün sonrası ordusuna kuvvetler katıp kuzeyi tekrar elde etmek için savaşacaklardı.
Bolton ve Frey haneside kendi çıkarlarının doğrultusunda emellerine ulaşmak için Lannister hanesiyle anlaşıp bu operasyonu gerçekleştirdiler.
Savaş için kardeşini öldürtüp ordusunu ele geçiren;tahtı elde etmek kızkardeşine vahşi kabilelere pazarlayan karakterlerin olduğu bir dünyada Bolton ve Freylerin bu yaptığı hiçde şaşılacak bir şey değil.Tabii çok kanlı ve korkunç bir vahşet olduğunu herkes gibi kabul edelim.

Anne tarafına çekmiş.

her ne kadar dünya da entrika dönse de burada yapılanların hiç bir dilde açıklaması olamaz sana sesleniyorum martin adamsan en azından bunun intikamını aldırtırsın.

Aynen bu düğünde yapılanların hiçbir şekilde açıklaması, savunması olamaz. Tamam Frey’ler Robb’a kızmakta haklı, ordularını geri çekmekte haklı olabilir ama katliam yapmaya hiçbir şekilde hakları yoktu. Yaptıklarının cezasını en ağır şekilde çekmeliler.

Red Wedding’i seven yoktur heralde bende yastayım
Lucas Blackwood :frowning:
ama bu seri saygımı tam olarak burada kazandı beni kendisine daha çok bağladı.

Seriyi bir mafya dizisine benzetirsek alemin en güçlü suç organizasyonuna karşı güç kazanan bir ailenin sahte anlaşmayla çağrılıp infaz edilmesidir bu olay.Büyük patrona karşı gelen hiç kimse yaşatılmaz.
Ya benim emrime girip benim için çalışırsın yada karşı gelirsen seni yok ederim.

Mafyanın bir raconu vardır. Tarafsız bölgede (tuz-ekmek hakkı olan yerde) böyle bir kıyım yapılamaz. Yapılırsa yapanlar mafya içinde bunun hesabını verirler. Her mafya dizisinde bu raconu bozanın da hesabı er ya da geç mutlaka kesilir.

The North Remembers…

mafyaya benzettiniz ya benimde aklıma gelmisti :smiley: godfatherdan özellikle esinlenmisler orda michael barzininin barıs toplantısına gitseydi(ki ayarlayanda kendi adamı bak frey bolton gibi) red wedding gibi bisey olacaktı :stuck_out_tongue: ama reis vito uyardı :smiley:
bide robbun anası freylerin basına diyor o tek oglum intikam almayacaz bırakın gitsin godfatherdada vito michael icin oyle anlasma yapıyor aileler konseyinde
lanninsterlarda selamlarını yolluyor klasik mafya lafı

Walder Frey düğün öncesi ağzıyla üstü kapalı spoiler vermiştir:

‘Düğünde müzik olacak,çok tatlı bir müzik,şarap da olacak,hah,kırmızılar akacak ve biz bazı yanlışları düzelteceğiz.’

Eddard Stark’ın ölümü, Robb Stark ve Catelyn Tully’nin katliyle II.Aerys’in intikamının bir kısmı resmen tamamlanmıştır. Brandon Stark’ın ve Edmure Tully’nin de halledilmesi durumunda Stark ve Tully hanelerini tekrar ehl-i sünnet yapacağım. Kamuoyuna duyurulur, düşene bir tekme de vurulur.

@“II.Aerys Targaryen” mezara girdin dert olmaktan bir çıkmadın.

Deli Kralın savunulacak tarafı yoktur.Soylu bir lordu diri diri yakan,oğlunu boğduran,karısına tecavüz edip hayvanca ısıran ve tüm bir şehri yakmaya niyetlenen tüm zamanların en büyük manyağı o.