Kral Katili Güncesi

İnş o bina Üniversite’ye ait değildir.

Sanırım bu yeni hikaye biraz uzun olacak. Ciltli çıkacak çünkü.

amazon.com’da 176 sayfa yazıyor. kısaymış :confused:

Bence çevirir ithaki bu kitabı. Hem sayfa sayısı da az 2015 başı gibi okusak ne güzel olur :slight_smile:

SM-N9000Q cihazımdan gönderildi

Bir şey sorucam bu kitabı almayı düşünüyorumda,sanırım kitapların her biri bir günü anlatıyor.Eğer bu doğruysa nasıl yapıyor bunu ? Kalın bir kitap sonuçta.

Kitapların her biri bir kişinin başka birisine bir günde anlattığı hikayeyi anlatıyor. Hikayenin konusu anlatan kişinin maceralı hayatı, dinleyen kişi de bunları kitaba çeviriyor. Fakat hikaye bol karakterli, betimlemeli ve uzun olduğu için daha çok roman tarzında.

Çok teşekkür ederim cevabınız için.İyi aydınlattınız beni :slight_smile:

Hadi ya tüh. Ciltli ve 18 dolar olduğunu görünce 400 sayfa falan olur diye düşünmüştüm :smiley:

Ben 200 sayfa civari olacagini biliyodum ama o kadar bile cikmadi :frowning: normalde daha kisa yazmayi planliyormus ama yazdikca devami gelmis. Bu yazarin planladigindan daha uzun hali :smiley:

Rogues nete düşmüş. Bast’ın hikayesini okumak isteyenlere atabilirim kitabı :smiley:

Son sayfa kafayı yedi. Neyse şimdi baktım Bast’ın hikayesi 22500 kelime. İyiymiş. Uzun uzun yazmış :smiley:

Tam da güzel haberi vermişken sayfa kafayı yedi :smiley:

Ha düzeldi şimdi tekrar mesaj atınca :slight_smile:

Çevirirsen olur müdür, hatta şöyle güzel bir epub pdf mobi de hazırlarız yahu :rolleyes::smile:.

Bunu çevirmeye niyetim var zaten ama henüz ikinci kitap bitmedi. Önce onu mu bitirsem napsam bilemedim.

Ha bi de Martin’in hikayesini(Hırsız Prens) çevirmek istiyorum önce. Ama onu iki kişi çeviricez ve gayet kısa bir öykü. 1 ay bile sürmez diye tahmin ediyorum çeviriyi yapmak. Onda da yardım isteyeceğim senden pdf-epub muhabbetlerinde :slight_smile:

Müdür 2. kitaba başlamadan da direkt çevirsen olur bence :rolleyes: ya da 2. kitaptandan sonra da olur ki 2. kitap da hızlı okunuyor, daha doğrusu hikaye akıcı ya da ben hızlı okudum :D. Ama 2. kitabı okumadan çevirirsem eğer spoiler yerim diye düşünme sakın, hikaye ile doğrudan bağlantılı olacağını düşünmüyorum ki hikaye zaten çok gelişmiş bir durumda değil şu an. Tam tersi daha iyi olabilir :rolleyes:.

Madem bir giriş yaptım, seri için genel düşüncelerimi de yazayım fırsatı bulmuşken sonra üşenir yazmam :D. Araya sıkıştırayım hemen :).

Fantazya bir seri olarak fantazya sever bir okur ne isterse var ama… neyse ama sona kalsın…

Tamam hızlı okunuyor, yazar akıcı bir dilde yazmış, bölümleri kısa tutmuş, bunaltıcı tasvirlerin olmaması da okumayı kolaylaştırıyor, bir de tek bir ana karakter var ve sadece onun hikayesini okumak daha da akıcı kılıyor hikayeyi ve en önemlisi ana karaktere hemen ısınıyor okuyucu, günlük şeklinde olduğu için devamlı akan bir hikaye var, bir merakla çabuk okunuyor ama işte… bir ama var…

Bal yapamayan arı desem değil, devamlı atak futbol var ama gol yok :D. Ağır toplar sona saklanmış sanırım ondan ;). Çok büyük bir potansiyel var ama potansiyel de bir yere kadar, insan kinetik enerji istiyor biraz da :).

1. kitap son kitap deniliyor ama bir yerde okuduğuma göre ince bir nüans var; Kvothe’nin anlattığı hikaye bitecek 3. kitapta. Günlüğü tamamlayacaklar ama hikaye devam edecek farklı karakterlerle, Kvothe’in hikayede olup olmaması 3. kitaptaki hikayeye bağlı doğal olarak. Yani en azından Wot ya da Got vari; pov olarak devam edecek Kvothe’nin dünyasındaki hikaye.

Özetle bir WoT, bir Dune, bir GoT değil, ya da tam tersi fantazyaya başlangıç, alışma eserlerinden de değil. Şu an için türdeki yeri ortalarda bence, ama dedim ya potansiyeli çok yüksek önemli olan kinetiğe nasıl dönüşeceği…

Bu arada @“Lanre” elimden gelen her türlü yardıma hazır ve nazırım :).

@heroson Teşekkürler açıklama için :slight_smile: Tamam yardıma ihtiyaç duyduğum an bir pm uzağımda olmanı bilmek güzel :smiley:

Bu arada hikaye Yoltaşı Hanı’nda geçiyor. Ve yine bir günü anlatıyor. Bölümler Sabah, Öğle, Akşam olarak ayrılmış. Kvothe de var. Hikaye nasıl gelişir ne olaylar olur bilmiyorum sadece ilk birkaç sayfasına hızlıca göz attım.

Kitaplar bitti.2. kitabın sonunda Kvothe ketan talimlerine geri dönüyor sanırım. Acaba okumam gereken yan kitapları var mı? Bir de 3. kitap ne zaman çıkacak?

Şu ana kadar çıkmış olan sadece içinde Bast’ın hikayesini de barındıran George R.R Martin editörlügündeki Rogues kitabı var ama sadece orjinal dilde türkçesi yok maalesef ve 3.kitabı kaç yıldır bekliyoruz bir çıkartamadı Patrick.Forumlardabeklenen tarih 2015 veya 2016 tam olarak belli değil maalesef.Bir de aklıma geldi Aurinin anlatıldığı bir yan kitap da çıkıcak sanırim Ekim 2014’te

Arkadaslar benim 2 tane teorim var. Belki sizinde akliniza gelmistir. Birincisi Kvothenin annesi ile ilgili

Kvothenin annesinin bir asil oldugunuzu biliyoruz. Evinden kacmis biri. Ve mearin karisinin-ismi aklima gelmiyor- kardesinin de bir edame ruhuna kacmis oldugunu biliyoruz. Bu durum bana birbiriyle oldukca baglantiki geldi. Bence mearin karisi kvothenin teyzesi. Ayrica ilk kitapda Kvothe locklessler hakkinda bir tekerleme soyluyor ve annesi kiziyordu. Sonra onu bir ise josarak kendisini ve lady locklessin onu affedecegini soyluyordu. Burada bir kelime oyunu yaparak iki durumdada kendinden bahsediyor bence.

1. teorim daha ustun koru Lord karaagacla ilgili Denna nin hamisi yani

Bu kisinin bredon oldugunu dusunuyorum. Bunun birkac sebeple aciklayayim. Bunun ilki: Kvothe mear icin kur mektuplari yazarken dennadan ilham aliyordu ve denna bir sure ortadan kayboldu. Ayni sure icinde brendonla tav oynamak istediginde bredon da ortalarda yoktu.
2. Denna Kvotheye hamisinin mearin cevresinde oldugu soluyor. Bredon da mearin cevresinden.
3. Kvothe kahinle konusurken Dennanin hamisinin bastonu tarafindan ilk kez dovuldugunu soyluyor. Brendonun bastonu olduguda bir yerde geciyor. Yani bence Dennanin hamisi brendon.

mantıklı teoriler

Rothfuss’tan Doors of Stone Yorumu

Dünya nefesini tutmuş bir şekilde Kralkatili Güncesi’nin son cildinin çıkmasını bekleyedursun, Patrick Rothfuss’un bazı okurları üçüncü kitaba Goodreads üzerinden şimdiden 5 yıldız vermeye başlamış durumda. Hâli hazırda 47.000 küsur okurun “okunacaklar” listesine eklediği kitap bugün itibariyle 800’den fazla 5 yıldız almış durumda. Şaşırdınız, değil mi? Rothfuss da şaşırmış. Hatta bununla kalmamış, konuyla ilgili düşüncelerini gayet esprili bir yorumla dile getirmiş.

Gelin hemen Türkçe çevirisine de göz atalım:

[quote]Her ne kadar bu kitaba beş yıldız veren, hatta bazen hakkında inceleme bile yazan insanların olduğunu görmek güzel olsa da bu durumun kafamı biraz karıştırdığını itiraf etmem gerek.

Bu konu hakkında bir müddet düşündükten sonra bunun yalnızca tek bir mantıklı açıklaması olabileceğini fark ettim:

Zaman yolcuları kitaplarımı seviyor.

Bu garip bir biçimde rahatlatıcı, çünkü eninde sonunda kitabımı tekrar gözden geçirmelerimi tamamladığımı, ortaya gayet iyi bir eser çıktığını ve ‘gelecek’ olduğunu düşünmekten hoşlandığım büyük topun dingildeyen… zaman-zingosunu… izlemeye devam etmem gerektiğini anlıyorum.

Buna ek olarak gelecekteki okurlarıma kitaplarımı okumaya ve yorumlamaya zaman ayırdıkları için şükranlarımı sunduğumu da belirtmek isterim. Elinizin altında zamanda yolculuk etme teknolojisi olduğu hâlde başka şeyler yapmak yerine eserlerimi okuyup burada, Goodreads’te yorumlamayı tercih ettiğinizi bilmek gururumu okşuyor. Ne bileyim, dinozor avlamak, Da Vinci ile kafayı çekmek ya da Hitler’in pantolonunu aşağı indirmek gibi şeyler…

İkinci olarak, eğer bunu yapan kişi Doctor Who ise ve şu anda bunu okuyorsa kusursuz bir yol arkadaşı olduğumu da belirtmek isterim. Normalde genç, güzel kadınlarla ve robot köpeklerle seyahat etmeyi sevdiğini biliyorum Doktor. Ve ne var biliyor musun? Buna saygı duyuyorum.

Buna rağmen, yine de bazı meziyetlerimi sıralamak istiyorum. Mizah, zekice şakalar ve herhangi bir endüstri çağı öncesi Alman kültürüne kusursuzca karışmamı sağlayan bir sakal. Aynı zamanda çok iyi öpüşür, masaüstü oyunları da gayet iyi oynarım.

Öylesine söylüyorum.

Son olarak, eğer aranızdan herhangi biri kitabımın dijital bir kopyasını e-posta yoluyla bana yollamak isterse buna çok minnettar olurum. Kitabın beş yıldız almış hâlini görmek isterim, çünkü şu anda üzerinde çabaladığım şey benim bakış açıma göre yaklaşık üç buçuk yıldız değerinde. Direkt olarak son kısma geçip kitabı bastırmam bana epey zaman kazandırabilir.

En içten dileklerimle,
Pat[/quote]

Kaynak: Kayıp Rıhtım