Kral Katili Güncesi

Sessizliğin Müziği… Bu kitap için ne kadar çok şey söylenebilir ya da ne kadar az. çok değişik bir kitaptı. Hayatımda okuduğum en farklı kitap belki. Rothfuss’un kalemine hayran kaldım. 180 sayfa boyunca şeyaltında bir kızın gizemini anlatmak gerçekten ancak onun gibi birinin yapacağı bir işti. Yazarın özsözünde ve sonsözünde bahsettiklerine kesinlikle katılıyorum.
Kitabı bitirdikten sonra kitabı kitaplığa koymaya çalışırken tıpkı Auri gibi hissettim. Kitabı nereye koysam olmuyordu :wink: (Okuyunca anlarsınız)
Seriyi okumuş olanlara kesin tavsiyemdir okuyun.

Öyle bir anlattın ki kitap bir daha kolay kolay aklımdan çıkmayacak umarım bir an önce alıp okurum

Ya ben ilk kitabı alıcaktım D&R da sıraya girdim tam o sırada Gurur ve Önyargı yla kesiştik… Hemen ona atladım Cuma günü…
Şimdi alsam mı almasam mı bilemiyorum…
Aliyim mı

Düşündüğün hata kesinlikle almalısın

Al bence. Kendi kendini okutan bir kitap. Dahan bunun 2.si var.

Aldım bakalım… Hadi hayırlısı :wink:

Sesizligin muzigi cok hos bir kitapti. Kralkatili guncesi gibi heyecanli olaylar yada auri’nin universite yillariyla ilgili biseyler bekliyosaniz hayalkirikligina ugrayacaksiniz. Patrick onceden yazdigi hikayenin bunlari icermedigini soylemeseydi bende hayalkirikligina ugrardim ama bildigim icin sorun etmedim.
Kitapta Auri’nin şeyaltinda gecirdigi 6 gunu okuyoruz. Pek diyalog olmayan uzun betimlemere sahip bir kitap. Zaten tek bir karakter var :d Gerci okudukca auri’nin etrafindaki cansiz nesnelere duygulari varmis ve canliymis gibi davranmasina alisip onlari Auri’nin gordugu gibi gormeye basliyosunuz o yuzden o tek kisi olayida sıkıntı olmuyor. Belki okuyunca sıkılanlar olabilir ama serideki en favori karakterim Auri oldugu icin onun hayatini nasil gecirdigi okumak benim oldukca hosuma gitti bu yuzden hic sıkılmadim. Ayrica son sayfalarda 3. kitapla ilgili azicik ipucu vardi sanki :dd
Icindeki cizimlerde gayet hostu, kitabin tasariminida cok begendim.

Neyse berbat bir kitap yorumu oldu en iyisi Patrick Rothfuss’in kitabin son sozunde yazdigi bir cumleyle bitireyim; “Bu öykü hafiften çatlak olan herkes icin.” :d

ben yeni başladım bu seriye. hakikaten çok akıcı ve kendini okutuyor.özellikle geriye dönük anlattıkları hikayeler çok hoşuma gitti.normalde sevmem böyle şeyleri olayları bölüyor diye ama bu kitapta tekrar tekrar okudum.

Harika bir roman…
Elodin i sevmemek mümkün mü acaba…
Eşşeoğlu eşşeoğlu harikaydı kesinlikle…
Özellikle boynuzdan sonra Elodin kdhdjdndjjd
Kvothe çatıdan atladığında iyi güldüm…
Favori kahramanım tabii ki Bastast

Domuz çobanının aksanı xjndjsjjsms Konyalı sknskdjd

Şimdi Kvothe neden gücünü kullanmıyor handayken filan…
Bi de bu Ademler in yanına geri dönüp devam edicek mi
Ayrıca 1. kitapla 2. si arasındaki konu farkı çok gözüme çarptı yazar biraz abartmış gibi…
Özellikle Vashet le olan kısımlar bana Yok artık dedirtti…
Tamam bunları da geç Denna yla beraber Üniversite deki diğer kızlarla flört etmesi de garibime gitti ne diyim hayırlısı olsun…
Felurian kısımları da kitabın kocaman bir kısmını kaplıyor biraz fazla olmuş gibi gibi

1. Kitap hakkında bilgi varmı

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir gelişme var mıdır kitapla alakalı?

Son kitabını beklerken evlenip çoluk çocuğa karışacağız. Bir daha Rothfuss başka bir seri yazmaya kalkarsa son kitap yayınlanana kadar okumayacağım bu adamın kitaplarını… Mk dombilisi

Kitapları 2 gün önce bitirdim. Teorilere de biraz baktım ama aklımda Kvothe’nin kurtardığı kızlardan birini sık sık Denna’ya benzetmesiyle ilgili bir şey göremedim.Bir düşüncesi olan var mı?

Jakis=Jackass olabilir eshek=eşek diye düşünmüş olabilir çevirmen.

Bende teorilerimi yazayım ^^

Kvothe özel biri cidden özel biri.Canlandırma yeteneği çok yüksek rolleri çok iyi oynuyor.Babası ve annesi de bunu biliyor.Annesine gelirsek annesinin bir prenses olduğu belli ve kendisi bir Lackless yani Meluan , Kvothe’nin teyzesi.Ayrıca Maer’in kötü biri olduğunu düşünmüyorum.Ayrıca üçüncü kitapta Meluan’ın rolü çok büyük olacak diye düşünüyorum.Çünkü Amyr’e giden anahtar o diye düşünüyorum zaten bir kutu vardı onu açamamışlardı.Kvothe’ye gelirsek dediğim gibi rolleri çok iyi oynuyor öyle ki oynadığı kişini gücüne erişebiliyor.Misal adem savaşçılarını taklit ederek efsanevi bir şekilde dövüşüyor.Taborlin’i taklit ederek isimleri kontrol edip görebiliyor (felurian’ı böyle kontrol altına almıştı).Şimdi ise hancıymış gibi davranıyor bazen sinirlendiğinde eski haline dönüyor ama genelde yaşlı gözüküyor.

Bast ise onu bu rolden çıkarmaya çalışıyor.Çünkü Kvothe kendini Kote yani bir hancı zannediyor.Sonrasında ne olduğunu bilmediğimiz için neden bu hale geldiğini bilemiyoruz.Ama ben sırf kral öldürdü diye saklanacağını düşünmüyorum illa saklanacaksa Felurian’ın yanına gider zaten ona bir sözü var geri döneceğim diye.Bende Amyr’lerin etrafta olduğunu düşünüyorum.Ayrıca Ademre’de Kvothe’nin ismi “Maedre” olduğu söylenmişti ve bunu kimseye söylememesi gerektiğini tembihlemişlerdi.Maedre kimdi peki ? Maedre’ye annesi kendisine bakireyken hamile kalmıştı.Doğduğunda hızlıca büyümüştü ( yanlış hatırlamıyorsam okuyalı 1 sene oluyor) ve dünyadan iblisleri temizlemeye geldiğini söylemişti inanmayanları cezalandırmıştı.Sonuncu ibliside yakalayıp tekerlik gibi bir şeye bağlamıştı.Peki Kvothe’nin adem ismi neydi? Maedre.Anlamı ateş,gök gürültüsü ve kırılmış ağaç.

Ben bu isimlerin aşama olabileceğini düşünüyorum.Broken Tree yani kırılmış ağaç aile soy ağacındaki bir kırılma (Lackless olan annesinin soylarını soylu olarak devam ettirememesi).Ateş dış görünüşünden kaynaklı veya parlayan öfkesi.Gök gürültüsü ise chandrianlarla alakası olabilir diye düşünüyorum.Ayrıca Kvothe kılıcını aldığında olan olaylarda ayrı mesele.Ayrıca Kvothe’nin teyzesinde kolejdeki o duvarı açacak bir aile mirası olduğunu düşünüyorum.Belki de Maer bu yüzden evlenmiştir kadınla.Belki de Amyr’leri komple yok etmek için Chandrian’lılarla çalışıyordur ve belki de Kvothe’nin öldürdüğü kral kendileridir.Birde Elodin ile olan bir konuşması vardı yanlış hatırlamıyorsam birden fazla isme hükmetmekle ilgiliydi tam Felurian ile olan olayı anlatamamıştı.Şu an aklıma gelen bunlar kitabı gözden geçirip bakarsam daha detaylı yazabilirim.

Birçok fan duymuştur ama:

Elodin’in sık sık ziyaret ettiği bir eleman vardı, ismini unuttum. O ve Auri, Elodin’in öğrencileriymiş ve üçü Chandrialılar ile karşılaşmış. Hatta, Elodin savaşmış bile olabilir. O karşılaşmadan sonra üçü de kafayı kırmış.

diye bir teori de var.

Gıybet eder gibi yazdım biliyorum ama üşendim reddit linkini aramaya :smiley:

Dizisi çekilecekti,n’oldu?

Rothfuss ve GRRM kasden kitapları geç yayınladıklarını düşünüyorum. Beklemekdek sıkıldım.