Krallarin Yolu-Brandon Sanderson

Yillardir beklenen Brandon Sanderson kitabi Turkce olarak yayinlandi 2 gun once. Brandon Sanderson Turkiyede cok taninmiyor ama Zaman Carkinin son uc kitabini yazip seriyi bitiren yazardir.
Krallarin yolu 10 kitap olaran planlanmis bir serinin ilk kitabi. Orjinal dilinde serinin ikinci kitabi mart ayinda yayinlanmistir, en gec 2016 gibi 3. kitap beklenmektedir.

Son Issızlık’tan önceki günlerin özlemini çekiyorum.
Elçiler’in bizi terk etmesinden ve Parlayan Şövalyeler’in bize karşı dönmesinden önceki çağın. Dünyada hâlâ büyünün ve insanoğlunun kalbinde de onurun olduğu zamanın…
Dünyayı ele geçirdik ve sonra da onu kaybettik. Görünüşe göre insan ruhu için hiçbir şey zaferin kendisinden daha zorlu değil.
Yoksa o zafer, en başından beri bir aldatmacadan başka bir şey değil miydi? Onlar ne kadar zorlu savaşırsa, direnişimizin de o kadar güçlendiğini mi fark etti düşmanlarımız? Belki de ısı ve çekicin sadece daha kaliteli kılıçları mümkün kıldığını gördüler. Ama çeliği yeteri kadar uzun bir süre boyunca bırakırsan, eninde sonunda paslanıp gider.
İzlediğimiz dört kişi var. Birincisi hekim, tıbbı bir kenara bırakıp içinde bulunduğumuz dönemin en vahşi savaşında bir asker olmaya zorlanmış. İkincisi öldürürken ağlayan bir katil, bir suikastçı. Üçüncüsü yalancı; bir hırsızın kalbinin üstüne bir âlimin cüppesini giymiş genç bir kadın. Sonuncusu ise bir yüceprens, yani savaş açlığı tükenirken gözleri geçmişe açılmış olan bir savaş beyi.
Dünya değişebilir. Dalgabağlama ve Kırıkkullanma geri dönebilir; antik çağların büyüleri tekrar bizim olabilir. Bu dört kişi bunun anahtarı.
Bir tanesi bizi kurtarabilir.
Ve bir tanesi de bizi yok edecek.

Bir roman yazarının liderliğin nasıl iş gören bir mekanizma olduğunu ve sevginin insan kalbine nasıl kök saldığını böylesine anlaması sık görülen bir durum değil. Sanderson şaşırtıcı derecede zeki bir adam.
Orson Scott Card

Kitaba bayıldım. Söylenecek başka ne olabilir ki?
Patrick Rothfuss
The New York Times Çok Satanlar Listesi’nden Rüzgârın Adı’nın yazarı.

Künye Bilgileri
Çevirmen: Can Sevinç
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar
Kapak Tasarımcısı: Mehmet Yaman
Yayına Hazırlayan: Boğaç Erkan
Sayfa sayısı: 1100

Güzele benziyor, en yakın zamanda alıp okuyacağım

Ooo sonunda yayinlanmis en kisa zamanda alip okumak lazim. Gerci daha elantris ve steelheart’i okuycam :smiley:
umarim en kisa zamanda mistborn serisi de yayinlanir.

Söylemeye utanıyorum. Kütüphanem de bir yıldır duran elantris’i halen okumadım:( Ve biliyorum ki okuduğum zaman, yazarın diğer kitaplarını hemen sipariş vereceğim. Ayrıca kitabın konusu oldukça ilgi çekici gözüküyor. En iyisi ben bunu da sipariş vereyim :smiley:

10 kitaplık seri ha. Çok ikilemde kaldım. Başlasam mı acaba bilemedim. Konusu da güzele benziyor. Ama baya pahalıymış ya. D&r internet fiyatı 37 lira. Ömrümüz kitap beklemekle geçecek valla.

Güzelmiş.

Artik okumayacam bilim kurgu fantastik filan.insan gerçeklikten iyice kopuyor

Brandon’un hemen hemen tum kitaplarini okudum.
Adamin ayni anda devam ettirdigi 3-4 seri var. Tum hikayeleri oldukca orjinaldir. Her serideki buyu sistemi kendine ozgudur ve oldukca sistemlidir. Bu kadar farkli seylerden oyle sistemler uretmistir ki hayran kalir insan. Hikaye basindan sonuna kadar tamamen planli ilerler, bir cok yazar gibi konu kontrolsuz bicimde dagilmaz, gidecegi yer oldukca bellidir. Hikaye ilerlemesi sirasinda kucuk ipuclari verir. Hemen her kitabinin son 100-150 sayfasi cok hizli gecer. Oldukca buyuk sirlar aciga cikar, basdondurucu olaylar olur, cogu zaman sasip kalir insan. Beklenmedik yerlerden vurur. Seri olsa bile her kitapta bu yapi vardir. Yani olaylari sonlandirip buyuk sirlari aciga cikarmak icin 3-5 kitaplik serinin son kitabini beklemez.

Elantris turkce basildigi zamanlarda yayinciya bekledigi satis rakamlarini getirmedi. yazar cok taninmiyordu. O aralar zaman carkini yaziyor olmasina ragmen, zaman carkinda Robert Jordan isminin yaninda kendi ismi Turkiye’de pek farkedilmedi. Ama son bir yildir falan oldukca ilgi goruyor Elantris. Yazarin basilmis ilk ve en vasat kitabi kabul edildigi halde. Okuyanlar, en kotusu buysa gerisi nasildir diye buyuk merak icindeler zaten.

Krallarin yolu gereginden uzun bir surec sonucunda turkce yayinlandi. Baska forumlarda asiri beklenti vardi yillardir. Ben bizzat yazarin ajansina sikayet etmistim, durumdan pek haberleri yoktu ama onlardan cikis tarhi almistim. Dedikleri tarihte de yayinlandi.

Kitabı aldım. Umarım beklentimi boşa çıkarmaz.

Baya merak ettim.
Zaman carkindan önce buna mi başlasam diye ikileme düştüm.
Gerçi daha okumak gerekenler var ama

Ben de iki gün önce şans eseri dp forumda görmüştüm. Kitap arayışında olduğum için ön bir bilgi istemiştim. Şöyle bir şey yazılmıştı (spoilerde paylaşıyorum) ;

[spoiler]Hikaye Roshar adında bir dünyada geçer. Roshar, fırtınaların yakıp yıktığı bir diyardır. Rastgele gecelerde dev kasırgalar, hortumlar, tayfunlar diyarı baştan aşağı döver. Deyim yerindeyse taş üstünde taş bırakmaz. Ama insanlar, hayvanlar ve bitkiler buna rağmen uyum sağlayarak yaşamayı sürdürmüşlerdir.

Hikaye Roshar adında bir dünyada geçer. Roshar, fırtınaların yakıp yıktığı bir diyardır. Rastgele gecelerde dev kasırgalar, hortumlar, tayfunlar diyarı baştan aşağı döver. Deyim yerindeyse taş üstünde taş bırakmaz. Ama insanlar, hayvanlar ve bitkiler buna rağmen uyum sağlayarak yaşamayı sürdürmüşlerdir.

Yazar, seriyi 10 kitapta tamamlamayı düşünüyor. 1. Kitap Kralların yolu Kaladin Stormblessed adında birisi üzerine odaklanmıştır. Kaladin savaş meydanlarındaki sıradışı şansı yüzünden bu soyadını almıştır. Her seferinde en az kaybı veren ordu onun ki olmaktadır.

Kaladin macerasına atıla dursun diyar çok büyük bir tehlike içindedir. Büyük yıkım zamanlarından birisi yaklaşmaktadır ve insanlar bundan haberi yoktur. Yıkımların sebeplerini, nasıl engelleyeceklerini uzun süre önce unutmuştur, kayıtlar yitirilmiştir ve herşeyden habersiz diyarda yaşam sürmektedir.

Bu yıkımı engellemenin bir yolu vardır. 4 kişi bunun anahtarı, içlerinden birisi bu yıkımı engelleyecek ötekisi yıkıma sebep olacak.[/spoiler]

Hikaye çok hoşuma gitti. Kafaya koydum alacağım. Ama Elantris Elantris denildikçe sanki önce onu okumalıyım gibi bir hisse kapıldım.

Mümkünse Elantris hakkında da genel bir bilgi verebilecek olan varsa güzel olur :).

Hali hazırda başlığı da var http://forum.gameofthronestr.com/konu-brandon-sanderson-elantris.html?highlight=Elantris ama hikaye hakkında bir ön yazı da olsa iyi olur hanl :rolleyes:.

Elantris, adini o dunyadaki muhtesem bir sehirden alir. Bu sehrin sakinlerini neredeyse sinirsiz guclere sahiptir. Sehrin bulundugu ulkedenin insanlari bazen “shaod” denilen bir olayla bir gecede Elantriana donusmektedir. Bu secilim tamamen rastgele olmaktadir, soylu yada koylu onemli degildir.
Elantrian’a donusunce insanin gorunusu degisir, metalik bir parlakliga ve kusursuz sagliga sahip olurlar. O kadar ki ulke halki tarafindan Tanri kabul edilmektedirler.
Bu durum hikaye baslangicindan 10 yil once degismistir. Elantrian buyusu anlasilmaz bicimde yokolmus, “shaod” a maruz kalan insanlar donusum sonrasinda zombimsi varliklara donusmektedirler. Bu sebeple ulkedeki tum duzen degismis, donusume ugrayanalr da Elantrise hapsedilip orda acili sonsuz bir yasama mahkum edilmistir.
Hikayenin gectigi dunyada teokratik bir ulke tum kalan dunyayi fethetmeye odaklanmis, onune geleni bagnaz dini gorusleri dogrultusunda yok etmeyi amac edinmistir. Bilinen dunyanin cogunu ele gecirmisler ve simdiki hedefleri Elantrisin ulkesidir.
Hikaye 3 farkli kahramanin gozuyle geciyor. Bir insan, bir Elantrian, bir savasci rahip.

Kralların Yolu çıktı bu arada haberiniz ola :slight_smile:

Cevap biraz geç oldu ama Zaman Çarkı bitmiş bir seri. Kralların yolu ise 10 ciltlik bir serinin ilk kitabı. Yazar sadece 2 kitabı yazdı ve Türkiye’de henüz ilk kitabı türkçeye çevrildi. Serideki üçüncü kitap olan Skybreaker’ın 2016 yılında çıkaracağını düşünürsek bu seriyi bitirmemize daha çok uzun yıllar var. Bana sararsan Zaman Çarkı daha iyi bir seçim:D

Bu arada Kralların Yolunu aldığım halde aynı sebeplerden ötürü hemen başlamayı düşünmüyorum. Kitaplar arası çok uzun zaman geçince her şeyi unutuyorsun.

senin iş zor hocam 10 sene bekleyeceksin o zaman, 2. kitap ocak2015 gibi Türkçeye çevrilecek ve çıkacakmış. Bence bekleme kitap gerçekten çok güzel :slight_smile:

Sen yanlış geldin galiba:D

geçen kitabı gördüm inanılmaz bir şey yapmış adam ya
o derece etkiledi ama almadım

nasıl yani sen yanlış geldin? konu hangi konu yazdığım ileti ne ile ilgili?

Seri bitsin okumaya baslarim. Elime not seklinde yazdim. Kitap beklemek tam bir zulum cunku.

Edit: El notu espirisi tbbt.

arkadaşlar şimdi ben zaman çarkı serisini yada bu konuyla ilgili başka birşey okumadan direk kralların yoluna başlasam anlamadıgım birşey olmaz demi nasıl olsa serinin ilk kitabı ? yani başka bir seriyle bir bağdaşıklığı yok dimi ?

Yok. Direk al basla. Yazarin baska kitaplari onlar o kadar.