Krallarin Yolu-Brandon Sanderson

Orta Dünya serisinden sonra başlıyıcam .

muhteşem bir kitaptı. brandon sanderson’ın yarattığı karakterlere, kültürlere, büyü sistemine hayran kaldım. ilk defa bir serideki ana karakterlerin neredeyse hepsini sevdim. tabi hepsini sevsem de favori dediğim karakterler de oldu. bunlarda kaladin, dalinar ve her ne kadar yan karakter sayılsa da jasnah oldu. en zevk alarak okuduğum kısımlar jasnah ve shallan’ın din, bilim ve sanat hakkında konuştukları kısımlardı. szeth’in az ama öz bölümleri, kaladin’in yaşadıkları, dalinar’ın görüleri (bu arada dalinar bana hep ned stark’ı anımsattı) hatta ara kısımlarda konuyla alakasız gibi çıkan (tabi alakasız falan değilir herhalde :p) karakterlerin bölümlerini okumak bile çok zevkliydi.

yeni ve farklı bir evreni okumak, kültürlere alışmak başlarda biraz zorlasa da hemen alışıyorsunuz. sadece ilk zamanlar kitapta geçen bazı terimler kafamı karıştırmıştı onuda zamanla çözdüm.

zaman çarkı haricinde okuduğum tamamen brandon sanderson’ın yazdığı ilk kitaptı. zaman çarkıyla iyi bir yazar olduğunu zaten belli etmişti ama bu kitap sayesinde bunu bir kez daha anladım hatta iyi de değil muhteşem bir yazarmış :stuck_out_tongue:
çok yaratıcı biri umarım bol bol kitap yazar ve kitaplarından çevrilmemiş olanlar çevrilir de doya doya okuruz.

fantastik edebiyatı seven herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

Çok pozitif bir yazı olmuş insanı kitabı hemen okumaya itiyor:P BS benim için tam bir kapalı kutuydu. Görüşlerinden sonra ona karşı olan ufak bir ön yargım vardı onu da ortadan kaldırdın. Yalnız kitabı hala bu kadar çabuk okuyup okumamak konusunda kararsızım. Dayanabilirsem bir süre daha okumayı düşünmüyorum.

kitap gerçekten güzel ben beklemeden başlamanı tavsiye ederim. zaten bir sürü seri bekliyoruz bir tane daha olsun ne farkeder :stuck_out_tongue:
bu arada brandon’a neden ön yargın vardı ki çok merak ettim :smiley:

Gördüğümde dehşete düşüp “Ansiklopedi lan bu!” dediğim kitaptır. Okumayı çok istiyorum ama gözüm yemiyor.

1. kitap ne zaman çevrilecek bilen var mı? Can Sevinç röportajında Sissoylu’ya öncelik verdiğini ama yayınevinin 2. kitabın haklarını satın aldığını söylemişti. Bir bilgisi olan var mı peki?

Kralların Yolu bile çok geç çıktı.
Bence ikinci kitap seneye kalacak. Mart-Nisan-Mayıs ayları içerisinde çıkar diye düşünüyorum ama tam bir bilgim yok tabii.

Akılçelen Kitaplar’a sordum. Bana şu cevabı verdiler: “Merhaba, Words Of Radiance şu anda çeviri aşamasında, çevirmenimiz var gücüyle bitirmek için çalışıyor :)”

Serinin ikinci kitabı Parlayan Sözler’i (Words Of Radiance) okuyorum şuan ve şöyle diyebilirim ilk kitap için burada şöyle harika böyle mükemmel yazmışım (evet hala öyle) ama ikinci kitap bambaşka birşey olmuş. ilk kitap yorumum x2 falan diye düşünün :d bu arada dünyanın en ağır kitap okuyan kişisi olarak çok kısa sürede 1016 sayfalık kitabın 640 sayfasını okuyarak kişisel rekorumuda kırmış oldum sanırım :d

2 sene önce kitabı almıştım ama 10 kitaplık bir seri olduğu için başlayıp başlamama konusunda çok arada kalmıştım. Birkaç gün önce kitapla şöyle kısa bir bakışmanın ardından başlama kararı aldım. Şimdilik 100 sayfa kadar okudum ve şu an ayrıntılı bir analiz yapmak için çok çok erken. Kitap bittikten sonra bunu yapmayı düşünüyorum ama yine de ilk izlenimlerimi yazmak istedim.

Öncelikle yazarından başlayayım. Brandon Sanderson’ın önceki kitaplarını okumadım ama bu kadar fazla fantastik kitap yazıp henüz patlama yapamaması bende bir ön yargı oluşturmuştu. Bunun için özür diliyorum kendisinden :smiley:

Kitaba gelirsek, dediğim gibi henüz 100 sayfa kadar okudum. Kitabın ilk sayfalarından itibaren yazarın çok farklı bir evren kurguladığı belli oluyor ve bu evrene okuyucuyu çok çabuk adapte edebiliyor. Bu kitap hakkında bu kadar erken yorum yazmamın sebeplerinden biri de bu. Seriye çabucak ısındım ve ilerisini deli gibi merak etmeye başladım :smiley:
Shallan-Jasnah ilişkisi ne yönde gelişecek, Kaladin’in akıbeti ne olacak, Szeth ne ayak? Ha bir de ilerde Dalinar varmış galiba. Onu da tanımayı merakla bekliyorum. Ve bu kahramanlarımızın yolları bir şekilde kesişecek mi? Offf kafamda deli sorular. En iyisi kitaba döneyim ben :smiley:

Başlamana sevindim :smiley: Brandon serilerini okuyan kişiler arttıkça cosmere evreniyle ilgili konuşacak kişilerde çoğalıyor benim için :d Bu arada belki bilgin vardır ama ben yinede yazayım; Sanderson’ın fırtınaışığı, sissoylu, elantris ve warbreaker serileri/kitapları hepsi aynı evrende (cosmere) ama farklı dünyalarda geçiyor. Bu dünyalar arasında yolculuk yapıp bütün kitaplarda gözüken, ana karakterlerle bir şekilde bağlantı kuran bir karakterimiz var :d (hatta aslında birden fazla karakter var böyle). Serilerin hepsini okudukça birbirleriyle ilgili ufak bağlantılar bulmak, diğer kitaplarda da görünen karakterleri tahmin etmek ve bunlarla ilgili teorileri okumak acayip zevkli. Tabi sen dediğim kitaplarıda okumadan sakın cosmere falan araştırmaya kalkma acayip spoiler yiyebilirsin :smiley:

Bu arada Brandon Sanderson’ın ciddi anlamda hayranı bir okur olarak şunu yazmadan da edemeyeceğim “patlama yapamamış” demişsin ama bu yanlış bir ifade. Sanderson yurtdışında oldukça tanınan ve okunan Hugo ödüllü bir yazar. Hatta bana göre GRRM’den bile iyi bir yazar (yine araya sıkıştırdım bunu :D). Sadece bizim ülkemizde belirli bir kesim haricinde tanınır değil ama zamanla o da değişecek diye umuyorum.

Cosmere evreni muhabbetini ilk defa duydum ya. Bütün eserlerinde, diğer kitaplara/serilere bir şekilde gönderme veya bağlantı varsa onları okumadığım için bazı yerleri anlayamayacağım demek ki :confused:
Ama bu Cosmere olayı baya ilgimi çekti . Spoiler uyarısı yaptığın için araştırma işini askıya aldım. 2 kitabı da okuduktan sonra bütün evreni ayrıntılı bir şekilde araştıracağım :smiley:

“Patlama yapamamış” ifadesini “hak ettiği ilgiyi yeterince görmemiş” olarak değiştireyim o zaman :smiley:
Aslında Amerika’da baya sağlam bir kitlesi olduğunu biliyorum ama eserlerinin kalitesinden ziyade popülerlik açısından Martin’in hatta Patrick Rothfuss’un bile bir adım gerisinde gibi bir izlenim var sanki. Ya da bende böyle bir algı var bilmiyorum :smiley:

Öyle çok büyük bağlantılar değil okurken hikayeyle ilgili anlayamayacağın bir şey olmaz. Zaten serilerin hepsi farklı hikayeler ve kişiler ama arada minik bağlantılar var işte :smiley: Ben sadece şu her kitapta görünen karakteri farketmiştim çünkü fırtınaışığı hariç hepsinde aynı isimle takılıyor farketmemek imkansız. Diğer karakterleri farketmemiştim netten öğrendim :confused:

Bu arada kayıprıhtımda ayrı bi kısım açılmış Brandon kitaplarıyla ilgili. Orada @yafes’in cosmere evreniyle ilgili spoilersız bir konusu var bir ara bakmanı tavsiye ederim :smiley:

Kitabı dün bitirdim ve malesef bitirdikten sonra şimdi öğreniyorum 10 kitaplık bi seri olduğunu ilk kitap için başı ideal hikayeye girişti sonuna doğru oldukça güzelleşti akıcı oldukça güzel bi kitap herkese tavsiye ederim