Krallığın İlan Edilişi

Robb babasının intikamını almak için yola çıktı ama babasının isteğini hiç düşünmedi. Babası Stannis’in krallığı için kellesini kaybetti fakat Robb gerçek kral Stannis’e de isyan etmiş oldu. Diz çöküp birlik olsaydı karadan Robb, denizden Stannis çok kısa sürede tahtı ele geçirip Joffrey’nin kafasını Winterfell surlarına asabilirlerdi

[quote=“Bloodraven, post:41, topic:2777”]
Robb babasının intikamını almak için yola çıktı ama babasının isteğini hiç düşünmedi. Babası Stannis’in krallığı için kellesini kaybetti fakat Robb gerçek kral Stannis’e de isyan etmiş oldu. Diz çöküp birlik olsaydı karadan Robb, denizden Stannis çok kısa sürede tahtı ele geçirip Joffrey’nin kafasını Winterfell surlarına asabilirlerdi
[/quote]Aynen ikisi birlik oldunda karada ve denizde dagıtırlardı lannisterlari kral’n sehrındede joffreyin kafası mızrakta olurdu Ned starkın değil.

[quote=“Ömür, post:42, topic:2777”]

@“Bloodraven” ve Ömür, yazıyı bir daha okursanız krallığı krallığı lordlarının ilan ettiğini ve Robb’un da kabul ettiğini görürsünüz. Ayrıca Babasının isteğini Robb nerden bilsin? Çünkü haklı kral Joffrey (sonuçta Ned ensest piçleri sırrını çözdüğünü kimseye söylemeden öldü) ve Cersei eniklerinden sonra sıradaki veliaht kalesinde oturarak savaşın seyrini izliyor. Unutmayın Stannis uzun bir süre kalesinde durup sadece plan yaptı ki Renly’yi öldürmeseydi emrindeki bir iki bin kişiyle ne yapabilirdi.

Robb zaten Stannis’in kral olmasını istiyordu ama Stannis emreinde o sırada kimse yok, o yüzden onunla yapılacak ittifak mantıklı değil. Renly de güçlü ordusuyla ittifak etmeye en uygun kral adayı ama o zaman da teamül bozulacak. Zaten bu çıkmazın ardında İri Jon Umber krallığın neden ilan edilmesi gerektiğini söyleyerek Robb’u kral ilan etmiştir ve diğer lordlar da onu izlemiştir.

Son olarak da kendi görüşüm 300 yıl önve Torrhen’in Aegon’a diz çökmesi bence en başta hataydı. Çünkü Kuzey ve Güney’in nerdeyse hiçbir ortak özelliği yok. İklim, din, kültü, ırk, insan yapıları vs. vs. vs. O yüzden Krallaık İlanı yapılan en doğru işlerden biriydi.

Robb politik hatalarını yapmasaydı ve Stannis Karasu Savaşı’nı kazansaydı Robb Kuzey’e geri döner ve krallığına devam ederdi. Stannis ancak denizden kuzeyi kuşatmaya çalışabilirdi o zaman. Hiçbir kara ordusu Boğaz’ı geçip Kuzey’e giremez. Kuzey’in kendi ordusu bile (Moat daha önce hiç düşmedi.

[quote=“Genç_Kurt, post:43, topic:2777”]

robb basıretsiz biriydi kuzeyi yönetcek kapasitede değil belki büyüdügünde o yüzden iri jon verdi gazı robbda gazla çalısıyor zaten birde dizide hatırladıgım robbun annesi görüşmelere renly-stannis görüsmelerinde catelyn oradaydi ve kuzey direk stannisi desteklemeliydi ki ned stark olsaydı asker sayısına bakmaz doğru ne ise onu desteklerdi asker sayısından dolayı renly den medet ummaktan ziyade
şunuda hatırlatayım stannis catelyn starka diyordu kocanız benim davamı destekliyordu bu ugurda canından oldu falan filan yani robb orada kolayca nedin stannisn davasını destekledigini öğrendi yada annesi söylemedi?

Şu kız karıştırdı Robb’un kafasını.O varken savaş planını bile yapmıyordu doğru düzgün :smiley:

[quote=“Genç_Kurt, post:43, topic:2777”]

Eddard ensest piçlerin sırrını kimseye söylemeden mi öldü?? İlk sezonu tekrar izle bence sen. Eddard Stark bir adamını yanına çağırıp bir mektup verip bunu doğrudan Stannis’in eline vereceksin diyordu. O mektupta da Joffrey’în piç olduğu söylenip Stannis tahta davet ediliyordu. Mektup Stannis’in eline geçince de Stannis 7 krallığın dört bir yanına mektuplar yollayıp krallığını ilan etti. Eddard Stannis için kafasını verirken Robb babasının davasını terk edip kişisel krallık peşinde koştu ve hak ettiği sonu buldu. Yapması gereken iş tüm gücüyle Stannis’i desteklemesiydi.

Efsane Sahne, her izleyişimde duygulanıyorum.

Doğru olan Stannis’e katılmaktı diye düşünebiliriz. Ame neden? Robert yıllar önce savaşıp tahtı aldığı için. Starklarda aynı şeyi yapabilirdi. O zamanda Starkların olurdu hak. Bana kalırsa taht hakkı kavramı Robert ile saçmalığa dönüşmüştür. Her kafasına esen kral oluyor, tahtı istiyor.

Kuzey Kuzeyden yönetilir hacı, ben olsam Robb’un arkasından giderdim. Sonrada 3.sezonda … :biggrin:

@“ömür” doğru Robb basiretsiz biriydi. O kadar basiretsizdi ki Yeşil Çatal’da Kral Muhafızı Jaime Lannister’i mağlup etti. Öyle basiretsiz kiBatı Topraklarında Tywin’in kardeşinin topladığı paralı asker ordunu dağıttı. Ayrıca gaza gelen Robb değil diğer lordlardı. Aynı kitabı mı okuyoruz merak ediyorum bazen. Annesini öldürmemesi ve aşkına yenik düşmesi hele en büyük basiretsizlikler.

@“Darkness07” bence sen de bir kitabı oku sonra konuşalım tekrar. Kızlarını Kuzey’e yollayacağı gemiye gidecek adamlarına veriyor mektubu. Yola çıkamadan katliam gerçekleşiyor. Mektup Cersei’nin eline geçiyor. O yüzden kimsenin haberi yok bu ensestten. Stannis ise zaten Jon’la araştırıyordu o yüzden biliyor durumu. Ayrıca bir kral anca savaş meydanında diz çöker. Ayrıca ne zaman söyleyecek, Cate-Robb görüştüğü zaman Stannis Karasu’da yenilip kaçmıştı Ejderha kayası’na. Yani ortada Stannis mi kalmıştı? Eğer Kuzey’in desteğini alamasaydı çoktan ölmüştü Stannis.

Bi de neden desteklesin Stannis’i, desteklemesinin ona nasıl bir yararı olacak. Parası yok, ordusu yok en önemlisi de seveni yok. Etrafındaki herkesi fare gibi gören kendini bir halt zanneden Stannis gibi birinin önünde diz çökseydi asıl basiretsizlik yapardı.

Şehir de ki ayak takımı bile Joffrey’in piçliğini yüzüne vuruyordu, neyin bilinmemesi? Sağır sultan bile duymuştu onun piç olduğu dedikodularını. Karasu savaşı Robbun kral olmasından çok çok sonra olan bir hadise bilmem duymuşmusun ama Kuzeyli onuru diye bir şey var. Bunu bilmeden haneni Stark olarak seçmişin. Kuzeyliler yenileceği kesin bile olsa haklı olan taraftan olur, Eddard Stark Stannis’i tahta geçirmek için kafasını feda etti aptal oğlu Robb kendi egolarının peşinde koşup sancaktarlarının gazına kapılıp kendini kral ilan etti. Stannis 7 krallıkta yaşayan karakterler arasında en onurlu ve en adil kişidir. Herkes anlayamaz orası ayrı mesele.

Bir bitmediniz gitti a.k (@“Victorian Greyjoy”'a selamlar)

1. senin bahsettiğin halkın ayaklanıp piç diye bağırmaları Stannis’in savaşa girmeye karar verip her yere mektup göndermesinden sonra oldu. Yani Robb çoktan kendini kral ilan etmişti bile zaten bağımsızlığını ilan etmiş tacını takmış niye tekrar vergiye bağlanmaya karar versin.
  2. sen kendin demedin mi Stannis Cate’e Ned bana destek vermişti dedi, anası da mı söylemedi ona diye. ben de diyorum ki sana Cate Renly’nin kampından döndüğü sırada Robb batı zaferlerini kazanıyordu. Batı’dan dönüp annesiyle karşılaştığında Karasu’da yanmıştı bile Stannis. Bana dizi verileriyle konuşma bence. Önce bir kitabı oku sonra tartışalım istersen :wink:

Bi de Allah aşkına önce mesaj sayıma ve üye kaydıma bak sonra benim Starklığımı sorgula. Forumda Stark diyince akla gelen 3 5 kişiden biriyim. geleli bir ay olmuş benim Starklığımı sorguluyorsun. Enteresan :smiley:
Kuzeyli onurundan bahsediyorsun da ne bekliyorsun Kuzeylilerin kardeşini öldüren bir akraba katilinin peşinden gitmelerini mi? Üstelik de savaş meydanında değil, adice gölge suikastçısiyle :smiley:
Al bak senin onurlu bir kralın demir tahta otursa nasıl bir kral olacağını oku. Ben o kendini beğenmiş karakter üzerine daha fazla burayı kirletmeyi düşünmüyorum.

@“Sinister” bi kaç ay boşladım forumu ortalığı çok boşlamışınız!!! :smiley:

-Bağımsızlığını ilan etmesi hata zaten, hatadan dönmekte bir erdemdir. Eğer Robb bağımsızlığını ilan etmeyip sadece savaşsaydı kendine tonla müttefik bulurdu bağımsızlığını ilan edince müttefiksiz kaldı ve kaçınılmaz sona ilerledi. ‘‘The king in the north’’ diye bağırınca herkes gaza gelir ama insanlar sonunu düşenimiyor işte.

-Cat’in önce Renly’nin kampına gitmesi başka hata. Ned Stark Kralın şehrinde neden ölmüş olabilir? Basit bir mantık kurulursa Joffrey’in krallığını kabul etmediği için öldüğünü bir aptal bile anlayabilir. O zaman hak kime geçer Stannis’e. Eddard Renly’nin darbe teklifini reddedip Stannis’e mektup yazıyor Robb ise güçlü gördüğü yere yaltaklanıyor arada ki onur farkı bu işte. Karasu da yenilse bile gerçek kuzeyli onuruna sahip biri her zaman hak taraftan olurdu anlamak istemediğin bu.

-Mesaj sayın ve üye kaydın beni alakadar etmez. İstersen forum kurulduğundan beri üye ol neyi değiştirir? Bu seni her dediğini doğru filan mı yapıyor? Benim 1 aylık üye olmam tartışma yapamacağım anlamamıma geliyor?

-Gelelim kardeş katli olayına. Kardeş katli olayı %100 doğrudur. Aynı uygulamayı aramak için çok uzağa gitme Osmanlı tarihinde defaatle yapılmış bir olaydır ve hepsininde haklı sebepleri vardır.

Robb bütün savaşlarını sadece Kuzey-Nehir lordlarının askerleriyle kazandı ki Kızıl düğün alçaklığı olmasa kuzeye dönüp krallığına devam edebilirdi. Yani müttefike ihtiyacı yok. Ayrıca Bağımsızlık sence yanlış bence doğru, forumda 100. kez bunu anlatmaya gerek duymuyorum. Bağımsız olduktan sonra da kim kral olmuş umrunda değil. Zaten Cate Renly’den sonra Stannis’le de görüşmek istiyor ama şansına Fırtına Burnu’nda ikisiyle de görüşüyor. Bi de tonla dediğin kim? Stannis ve ya Renly başka???

Ned’in elinde Robert’in mektubu var. Robert, Joffrey 16 yaşına gelene kadar Ned’i vasi ilan ediyor ve Joffrey de Ned’i krallığını çalmakla suçluyor. Sonra Stannis’in mektubu her yere yayılınca işin aslının piçlik olduğu ortaya çıkıyor.

Mesaj sayım benim Starklığı çoğu gibi heves uğruna seçmediğimi gösterir, ve ben senin tartışamayacağını söylemedim, hanemi sorgulayamayacağını söyledim.

Kardeş katlinin Osmanlı’ya getirdiği zarar ortadayken doğruluğunu kesin olarak sunman ilginç. Ayrıca kardeş katli Osmanlı’da yasal hak olarak sunulabilir ama Westeros’ta lanetlenme sebebi.

• Kızıl düğün olmasa bile Robb her halbükarda yenilecekti. Ki kızıl düğün de onun hatası ayrı mesele.

• Kardeş katli Osmanlıya zarar mı verdi? Eğer kardeş katli olmasa Osmanlı eski Türk devletleri gibi 100-200 yıl yaşayıp bölünüp parçalanırdı. Devletin bekası için padişahlar kardeşlerini feda etmekten çekinmedi ve bu sayede koca bir çınar ayakta kaldı. Eğer Stannis Renly’i öldürmese Renly Stannis’i öldürecekti.

tartışmayla bağlantılı konu http://forum.gameofthronestr.com/konu-kardes-katli.html

kızıl dügün olmasa bile robb her halükarda yenilecekti demişsin o belli olmaz.
nehirovayı gözden cıkarıp moat calinde konuşlanırsa güney zor cıkardı kuzeye. ayrıca sert kışta hiç bir ordu özellikle güney ordusu kale kusatmasına girmeye cesaret edemez.kuzey ordusu kalelerine çekilse bile o kış sartlarında yine avantajda olurdu.kuzeyde surun ötesinden tehdit var diyebilirsin ama aynı tehdit denizin ötesinden güney içinde gecerli.kısaca kesin bir sekilde yenilecek demek yanlış.

kardeş katli osmanlıya zarar vermiştir. he gereklimiydi değilmiydi orası tartısılır. onun yerine getirilen kafes sistemi daha mı iyiydi diyede sormak lazım ?

renly abisini öldürmek istemiyordu.adamın tabiatında yok adam öldürmek.

Moat Callin demir doğumlular tarafından işgal edilmişti. Robb tam anlamıyla kapana sıkılmıştı. %100 değil ama %95 yenilecekti.

Kardeş katli Osmanlının daha uzun yaşamasını sağlayıp boşuna onca insanın ölmesinin önüne geçmiştir. Osmanlıya zarar veren kafes sistemidir. 40 yıl boyunca kafes de bekleyen adam padişah olunca korkusundan dolayı hiç bir şey yapamıyor.

moat callin i alırlardı.planlar uygulanamadıgı için bilemiyoruz tabi. fakat calinin yukarısı tamamen greyjoyların denetiminde değil.Rysweller,dustinler reedler o bölgeye hakim.
osmanlı tarihine girmicem forumda tarihi bişeyler yazmaktan sıkıldım artık :slight_smile:

Abi tatil de mi yapmayalım :stuck_out_tongue: Üşüdük Kışyarı’nda :stuck_out_tongue:

Tamam yapın da ortalığı Stannisçilere kaptırmayın, teker teker tatil yapın :smiley: