Krallığın İlan Edilişi

Hayır diyarı ikiye bölerek intikam almış oluyor. Lannisterlar kuzeye karşı savaşamazlardı eğer Robb kuzeyde olsaydı. Moat Cailin’i bile geçemezlerdi. Savaş yapmasına gerek kalmazdı. İki üç baş sığır dediğin nehir toprakları. Zengin topraklar yani. Davasına ihanet etti? Ne davası? Stannis’in ki mi? Kuzeyin kendi davası var. Robb hiçbir şekilde Stannis’e bağlı değildi. Stannis ki Eddard Kral Toprakları’nda ondan yardım istediğinde yerinden kalkıp gelmeyen Stannis. Kuzey Kralları ile demir sandalye nasıl bir tutuluyor anlamıyorum. Starklar Targaryenlara diz çöktü. Eddard da Robert’a. Bu aynı şeyi Robb’un yapacağı anlamına gelmez. Sancakbeyleri tarafından kral ilan edilirken yok ben Stannis’e diz çökecem demezdi. Demedi de zaten. Karstarklara yanlış muamele yaptı ancak dediğim gibi kuzeye gitse bunlar olmazdı.

“Stannis ki Eddard Kral Toprakları’nda ondan yardım istediğinde yerinden kalkıp gelmeyen Stannis. …” hmmm… adamın özel jeti vardı a… k… 2 dk’da kalkıp gelecekti asdfghjkl… ayrıca hangi güçle gelecekti af edersin??? sağolsun Renly onun olması gereken birlikleri aldı… .s ayrıca Stannis gelene kadar Eddard’ı çoktan ortadan kaldırırlardı…

Benim bahsettiğim Batı Toprakları’ndan ele geçirilen sığırlardı. Robb’un amacı zaten savaşmaktı, sen Kuzey davasını bayağı yanlış anlamışsın sanırım.

Stannis’e gelince, adam ne yapacaktı? Elinde askeri yokken nasıl Kral Toprakları’na gelsin? Eddard Stannis’ten yardım da istemedi yalnızca taht senin hakkın diye mektup yolladı ama hemen ertesinde tutuklandı. Stannis’in hiçbir suçu yoktu burada.

@“Myles Kennedy” Ejderha Kayası Lordu 1000-1500 adam çıkarırdı mutlaka. Öyle büyük bir güçle gelmesine gerek yoktu zaten. Önemli olan gelmesiydi. Eddard kuzgunu çok önceden gönderiyor. Gemiyle Kışyarı’na gitme planı ilk aklına geldiğinde Üstat Pycelle’in kuzgunu gönderdiğini ama cevap gelmediğini söylüyor. İdamına kadar arada Stannis’in yetişebileceği zaman rahat vardı. Ama gelmedi Stannis.

@“King at the Wall” Bir Baratheon bir Stark’ın Kuzey Davası’nı yanlış anladığını söylüyor. Bunu sorgulamak sana düşmez güneyli.! Ben Robb’un amacını sorgulamadım sadece şunları şunları yapmalıydı diye görüş belirttim. Dediğim gibi 1000-1500 asker çıkarırdı. Ayrıca o kadar adama da gerek yoktu. Önemli olan gelmesi ve Robert hakkında Eddard’a yardım etmesiydi. Hemen ertesinde tutuklanmadı arada Stannis’in yetişebileceği zaman rahat vardı. Stannis Eddard’a yardım etmek için gelmedi. Oysa Eddard onun Doğu Muhafızı olmasını istiyordu. Gelse çok şey değişirdi.

@“EdrickStark” puhahahhahahh… 1000 adamla Lannisterlar’la başa çıkabileceğini mi sanıyosun cidden??? :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Hala dediğimi anlamıyorsun. Stannis de gelseydi Robert’a durum net bir şekilde kanıtlarla açıklanırdı. İsterse 100 adam getirsin önemli olan orada Stannis’in gelmesiydi. Habersizce Cersei Jaime ve kuzenler esir alınırsa ve kral tarafından hain ilan edilirse Lannisterlar tek başına isyan mı edeceklerdi? İsterlerse yüz bin tane askeri olsun Tywin bir şey yapamazdı. Lannisterlarda bu kadar abartılacak bir şey yok. Tywin var sadece. Diğerleri bir işe yaramaz. Tywin’den sonra neler olduğunu da gördük zaten.

@“EdrickStark” dostum bak asıl sen anlamıyosun… o hengamede Stannis2in o kadar az sayıyla askerle gelmesi demek Illyn Payne’ın Joffrey’e Eddard’la birlikte Stannis’in kellesini de getirmesi demektir… yoksa Stannis de gelmek isterdi hemen King’s Landing’e, lakin elinde güç yok… hmmm… Lannisterların abartılacak bi şeyi yok cidden, seri boyunca harcamadığı hane kalmadı anasını satayım… :smiley: habersizce cersei ve king’s landing’de olmayan jaime esir alınırsa… hmm… atladığın bi şey var; tüm askeri birlikler Lannisterlara çalışıyo, Lannisterlardan ve Varys’den habersiz adımını atamazsın sen o şehirde…

@“Myles Kennedy” Dediğim gibi sadece Tywin tehlikeydi. Daha sonradan ne olduğu belli oldu Cersei’nin Kevan’ın felan döküldüler resmen. Ben Kral ölmeden öncesinden bahsediyorum sen Stannis gelseydi Joffrey onun da kafasını alırdı diyorsun. Anlamamış olan sensin. Önceki mesajın aynısını yazmayayım sen bir daha oku.

@“EdrickStark” sanırım Jon Arryn’in ölümüne kadar King’s Landing’deydi Stannis, sonrasında Dragonstone’a dönmüştü, emin değilim ama… o esnada neden King’s Landing’de olmadığını GRRM’ye sormak lazım… ki zaten o dediğin şey olsaydı şu an bu seriyi okumuyo olacaktık… :smiley:

Evet o ölümden sonra dönüyor. Kitapta geçiyor neden gittiği ama hatırlamıyorum. Okurduk heralde ama farklı bir hikaye olurdu.

Gitme sebebi; Jon Arryn’in suikaste uğradığını anlamıştı, aynısının kendi başına gelmemesi için daha güvenli olan Ejderhakayası’na döndü.

Güneyliyiz ama yine Kuzey’in davasına sahip çıkan da biziz. :smiley: Boltonlardan intikamı alacak da biziz.

Stannis Starkların intikamını almayacak. Onun için bir şey ifade etmiyor. Sadece Kuzeyin desteği için Boltonlarla savaşıyor. Kuzey Unutmaz. Biz elbet kendi intikamımızı alacağız.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi.

Stannis kuzeyi almak için Boltonlara savaş açıyor ama aynı zamanda Lannister ve kraliyet yanlısı olduğu için savaşıyor. Kuzeyin yardımsız intikam yapması imkansız. Bunu Manderly de biliyor ki Davos’u Skagosa gönderiyor.

Her ne kadar Stannis’in meşru hakkı olduğunu bilsem de içimden Robb geçiyor.Yanına politikadan anlayan adamları alsaydı kimse Robb’un önüne geçemezdi.

Stannis’le müttefik olması o zaman için saçma bir durumdu çünkü Stannis,Renly ile savaştaydı ve ezileceği barizdi. (Robb Stark’ın görüş açısından düşünürsek.)
-Kuzeydeki Kral ilan etme mantığı tartışılabilir. Bir süre daha taç takmadan ilerleyebilirdi bana göre.
-Robb, Jeyne Westerling ile evlenmesiyle savaşı kaybetti. Bu en büyük saçmalığıydı.

bak hala… Stannis defalarca kuzeyin Stark’lara ait olduğu söyledi… Stannis için bi şey ifade etmiyor demek yanlış yani… kuzeyin desteğini istemesi de gayet doğal… adam diyarı yabanıllardan korudu, Bolton’ları yenmek için de elinden geleni yapıyo, Jon Snow’a bile kaç kere “lan inadını s…tme gel seni Stark yapalım!” dedi… ulan adam fiilen Stark’lara çalışıyo siz hala neyin tatavasını yapıyonuz???

Boltonlarla savaşıyor ama amacı Stark intikamı değil. Kuzey desteği. Doğru yaptıkları Starklara da yarıyor. Orası öyle ama Starklar için yapmıyor bunu. Starklar için yapacak biri olması lazım o da bir Stark olur zaten.

abi bak yukarda da dedim; Stannis defalarca “Kuzey Starklara aittir!” tarzında şeyler dedi… Jon Snowu Stark yapmaya çalıştı… e bak Davos da Rickon’u tekrar getirmeye çalışıyo… e daha ne yapsın adam a… k…???
ve kuzeyin desteğini istemesi kadar doğal daha ne olabilir??? siz kuzeylilerin kafası cidden pek basmıyo sanırım? :DDDDD

[quote=“Myles_Kennedy, post:98, topic:2777”]

abi bak yukarda da dedim; Stannis defalarca “Kuzey Starklara aittir!” tarzında şeyler dedi… Jon Snowu Stark yapmaya çalıştı… e bak Davos da Rickon’u tekrar getirmeye çalışıyo… e daha ne yapsın adam a… k…???
ve kuzeyin desteğini istemesi kadar doğal daha ne olabilir??? siz kuzeylilerin kafası cidden pek basmıyo sanırım? :DDDDD
[/quote]Kuzey Starklara aittir tarzı bir şey dediğini hiç hatırlamıyorum, Jon’u Stark yapmaya çalışması kendisinin kitapta defalarca belirttiği gibi Kuzey’in bir Stark’ı desteklemeye daha gönüllü olacağını düşünmesiydi, Davos Rickon’u geri getirmeye çalışıyor çünkü yapmazsa Manderly destek vermez. Siz güneylilerde de kafa yok sanırım.

Tamam ben itiraz mı ettim? Kuzey Starklara ait evet ben Stannis bunu bozmaya çalışıyor demedim ki Boltonlarla savaşıyor ama Starkların intikamı için değil Kuzey desteği için dedim. Zaten Starkların intikamını bir Stark alır dedim. Kuzeyin desteğini istemesi yanlış demedim. Stannis Starklara çalışmıyor. Jonu Stark yapmak istemesi kuzeyi birlik edip peşine takmaktı olmadı şimdi de Davos Rickonu arıyor gene aynı amaç için. Bunda yanlış bir şey yok. Yanlış da demedim zaten. Arasın bulsun Davos getirsin. Daha ne olsun kuzeyde yeniden bir Stark olur. Kuzeylilerin kafası emin ol basıyor da sizin kafanız buna basmıyor.