Krallığın İlan Edilişi

[quote="Velaryon, "]

Demir Bankanın tüm geliri ve mal varlığı demedim, Demir Banka’nın Stannis’e verdiği desteğin dedim. En zengin olması veya olmaması önemli değil.

Pençe adasında bahsedilen hazinelerde bir sürü sandık mücevherden, kraken çıkartan bir borudan, valyria çeliği hançer ve baltalardan, Myr halıları, Volantis camları, altın plakalar, mücevherlerle bezenmiş değerli kadehler ve yüzlerce yıl içilse bile tükenmeyecek şarap stoklarından bahsetmişlerdir.

Pençe adası hazinedarı mısın bilmiyorum ama bu hazinelerin neyi karşılayıp, karşılamayacağını nasıl bildiğine şaşırdım. Ben de bilmiyorum gerçi ama Valyrian çeliğine servetler ödenen bir dünyada, Pençe adası hazinelerinden Stannis bir ordu çıkaramaz demek gerçek dışı bir düşüncedir.

Kabul edin veya etmeyin… Salak değil bu yöneticiler, hadi Stannis’i düz ve geri kafalı saydınız diyelim ama Davos böyle biri değil. Pençe adasından gelebilecek olanlarla neler yapılabileceği konuşuldu, Florent hanesi yağmalamayı destekledi. Davos ise oradaki halkın masum olduğunu, bunun doğru olmayacağını söyledi. Stannis’te buna inandı…

Şimdi iki seçenek ve seçilmiş bir yol var. Hazinelerle dolu bir adaya değil, çorak, soğuk topraklara gidiliyor. Davos’un duvara yardım önerisinin uygulanmasıdır bu, bunu artık kabul etmek lazım.

Duvara yardım için gidiliyor. Ama kızılay değil bu, savaş veya politika böyle bir şey değil. Kızılay gibi yardım edip dönemezler, elbette ki siyasi bir güç, aynı zamanda askeri bir güç, bir krallık ise politika yapar.

Stannis’i eleştirenler bu doğal sebepten ötürü eleştiriyor. Ben yine de susmayı tercih ediyorum.

Umarım bu sefer fikrimi anlatabildim.
[/quote]Pençe Adası’nda hazineler olduğunu biliyorum, ama Braavos’un demir bankası kadar mı ? Ki o kadar olduğunu varsaysak bile, Stannis Demir Taht’ı paralı askerlerle alamaz. Arkasına ya Dorne’u ya Kuzey’i alması gerekiyordu ki kuzeyi seçti ve bu kesinlikle yanlış değil, ama daha çok kendi çıkarları için yaptı bunu.

Kuzeye çıkar için gitti tabi. Fakat “Diyarı koruyamayan Kral kral değildir” diyerek gitti. Kuzeyi kurtarmak ve iddia ettiği topraklara yardım için. Adam Taht iddiasını sürdürüyor. Ama asıl çıkarı almadan, onursuzca halkı yağmalamadan gitti.

Yerle bir etmek için amaçlanmak kötü. Bakın bilmediğiniz birşey yazıldı. Haklısın deyip geçin. Daha zorlayınca komik oluyor.

Stannis kuzeye giderken de amacı ordan destek sağlarım değildi. Jon ona Dağ klanlarını tavsiye etmese Dehşet kalesine yürüyecekti.

Bu tarz tartışmalarda kitabı tekrar özet geçerek aslında ne kadar okunduğu ya da nasıl okunduğu anlaşılıyor.

ya he he.sen valeryonu cagır . yardım için cıkmıstı cıkar için gitmiş tabi. onur abidesi stannis masallah.

Yahu ne Kuzey’i ne Dorne’u?! Dorne konusuna gülüp geçiyorum zaten Dornelular binlerce yıl Fırtına lordlarıyla savaşmışlar, İsyan zamanında öldürülen prenseslerinin sorumlusu olarak Robert’ı görüyorlar, Stannis’e mi yardım edecekler?

Stannis eğer asker isteseydi emin olun Vadi’ye giderdi. On sekiz yıl öncesinde isyan bayrağı Vadi’de çekildi. Royce, Waynwood, Redfoot gibi hanelerin (İstidacı Lordlar) desteklerini arkasına alır; Baelish’i de ya yanına çeker ya da yok eder Kral Toprakları’na yürürdü. Arkasında da yıpranmamış tamamen teçhizatlı en az yirmi beş bin sadık asker olurdu.

Stannis para peşinde olsaydı Pençe Adası’nı yağmalardı ya da direkt olarak Demir Banka’nın ayağına giderdi.

Adamın Sur’a gitmekteki amacı diyarı korumaktı başka şey değil.

Neyin kafasını yaşıyorsunuz bu olay kısa bir süre sonra catelyn renly ile ıttıfak antlaşması gitti hanı bran senden önce kısyarı lordu olamayacağı gibi renly stannısten önce kral olamazdı bu kadar mı mal olur gerçi kıç öpme konusunda çok iyisin robb önce kendini kral ilan et sonra ıttıfaga girmeye çalış walter freye verdiğin sözünü boz sonra kalesi git geber gerçi adam mallık makinesi kitapta her satırda bir salaklıgı var ne diyeyim AZ YASA KUZEYDEKİ MAL

Robb u kadınlar batırdı

Sakin ol anlayabiliyorum boltonlar hep ikinci plandaki deli aptal hain bir haneydi siz ne Kral olmayı bilirsiniz ne lord olmayı az kaldı stannis-kuzey ittifakı sizi yerle bir edecek

Elbette Kuzey, Kuzey tarafından yönetilmeli. Jon Umber sonuna kadar haklıydı; güneydeki lordlar çiçekli koltuklarından oturup bizimle ilgili karar veremezler, kurtlarla ilgili ne bilirler, derken son derece haklıydı. Robb’un politika ve strateji yoksunu olması bu gerçeği değiştirmez. Evet Kuzey, Kuzeyliler tarafından yönetilmelidir, ama Robb’dan daha az hata yapan biri olmalı bu Kuzeyli. Bu illa ki Stark Hanesi’nden olmak zorunda da değil, Kuzeydeki hanelerin her birinin hakkı var bu yönetimde elbet. Evet ben Targaryen fanı olarak bunu söyleyebiliyorum, ne geyikler ne aslanlar ne ejderhalar ne de güller, kurtlarla ilgili, kışla ilgili ne bilir ki!

Starklardan kimsenin bir Petyr Baelish gibi ya da Tywin Lannister gibi plan yapamayışı ya da plan yapsa bile bunu beceremeyişi nedendir? Hep mi onlar ihanete uğrar, hep mi onlara pusu kurulur? Robert’ın bileğinin hakkıyla kral olduğunu söylemek de onu haklı çıkarmaz ki! Savaş yoluyla tahtı aldı cümlesindeki gizli özne: Öldürülen prensler, prensesler, bebekler. Tywin’in Robb’u düğün odasında öldürmesiyle Robert’ın Rhaegar’ı Üç Dişli Mızrak’ta öldürmesinin arasında ne fark var? Ama haberi vardı! Robert öldürmeseydi Rhaegar onu öldürecekti, biliyorum. İyi de Robb’un da haberi vardı. Nasıl mı? Savaş halindeki bir komutan hiçbir yerde hiçbir zaman yüzde yüz güvende değildir. Ama düğüne gidiyoruz ehe ehe, ama tuzunu ekmeğini yedik ehe ehe diyemez. Sen Kuzeydeki Kral’san, ittifak yaptığın adamın evinde, dayının düğününde bile tetikte olmalısın. Ha tabii ki en başından zaten sözünde duracaksın, söz verdiysen bozup başkasıyla evlenmeyeceksin, ama bunu yapıp ipleri kopardıysan da tekrar o eve o düğün odasına ordun olmadan girmeyeceksin. Savaş halindeki bir komutansın sen, her anın savaş yani. Açıkçası ben bu yüzden tedbirsiz davrananların çok afedersiniz ama salakça ölmelerine üzülmüyorum. Joff’un pastadan zehirlenmesi ayrı bir olay, şarap önceden şişeden tadılsa bile her kadehte tadılması mümkün değil, ha onu bile yapabilirlerdi, ama o anda yerleştirildi kadehe. Robb ise daha önce aşağıladığı bir hanenin evine gitti, bu kadar güvenmesi bir kralın yapacağı en saçma işti.

o şişko adamı çok sevmiştim o gün tam bir ulan alayı gelsin tavrı var tüylerim diken diken olmuştu :frowning: