Küçük Sorular [2]

Bu konuda Buz ve Ateşin Şarkısı serisi hakkında konu açmaya değmeyecek olan veya aklınıza takılmış olan küçük soruları cevaplandıracağız :redface:

Lütfen;
[list]
[]Sadece cevabından emin olduğunuz sorulara cevap verin.
[
]Bir soruya en fazla iki farklı kişi cevap versin.
[*]Konuyu sohbete çevirmeyin. Bunun için apayrı bir konu var.
[/list]

Konu dışı sorular raporlanacaktır.

Konu ‘‘Önemli Konular’’ olarak alınırsa kullanımı daha basit olur ve amacına daha iyi hizmet eder. :rolleyes:

Yalancı bahar diye bir tabir var bu kısa bir yaz olduğu için mi bu ad verilmiş yoksa bazı olaylar nedeniyle mi bu adı almış

Kısa olduğu için bu adı almış sanırım :slight_smile:

Kış, bahar gibi göründüğü için.

suç işleyen erkeklere sunulan ceza seçeneklerden biri gece nöbeti. peki kadınlara hangi seçenekler sunuluyor? :stuck_out_tongue: yoksa direkt ceza mı var atıyorum elini kesme falan.

Erkekler, Gece Nöbeti.
Kadınlar, Sessiz Kızkardeşler veya bir başka dini organizyon.

İşlediğin suça göre değişiyor doğrusu o yüzden kesin bir yargıya varmak mümkün değil.
İhanet ve yemin bozma = Ölüm (İdam, yakma, asma vb.)
Hırsızlık = El kesme
Tecavüz = Hadım etme.

kuzeyde yaşayan kadınlara ne yapılıyor peki? illa dini bir şey olacaksa sessiz kızkardeş olabilirler mi yediye inanmıyorlar sonuçta? kuzeyde bildiğim kadarıyla dini grup falan da yok ne yapıyorlar bu kadınlara tanrı korusu bakım görevi falan mı veriyorlar :stuck_out_tongue:
serinin en eksik yanlarından biri hukuksal mevzular bence.

yine de erkeklerin ki daha iyiymiş sessiz kızkardeş yada herhangi dini bir gruba katılacağıma elimi kestiririm daha iyi :stuck_out_tongue:

Ned Stark Hand of the King olunca neden King’s Landing e kızlarla birlikte gitti? Hadi Sansa tamam Joffrey için gitti de Arya neden gitti?

ailecek gideceklerdi aslında, sadece Robb kalacaktı diye hatırlıyorum. Ama Bran düşünce Cat geride kalmak zorunda kaldı. Rickon da onunla kalmak zorunda kaldı :smiley:

Arya da kalsaymış madem :slight_smile:

Sansa yalnız ama?

Yok;Catelyn ve Rickon,Bran düşmese de gitmeyeceklerdi.Ned,Cat’i Robb’un gelişmesine ve bir lord olmayı öğrenmesine yardım etmesi için Kışyarı’nda bırakacaktı,dolayısıyla Rickon da kalacaktı.
Hatta Cat dua etmişti kızlar gitsin ama Ned fikrini değiştirsin de Bran Kışyarı’nda kalsın diye,duası da gerçek oldu zaten…

Birbirlerine destek olsunlar diye yani. Olabilir mantıklı…

Sansa Joff ile nişanlandığı için, Arya belki biraz düzelir de leydiye dönüşüp bir lordun oğluyla evlenir diye, Bran da sıcakkanlı bir çocuk olduğu için ve Tommen’le iyi anlaştığı için gidecekti. Robb Lordluğa alışması için, Cat de Robb’a danışmanlık yapması için kalacaktı. E haliyle bebek Rickon da mecburen kalacaktı annesiyle.

Evet;gerçi illa bir nedene gerek yok,çocukların yeri babalarının yanıdır ama Ned oraya gözünde at gözlükleriyle gitmedi ki;Lannister’ın da içinde olduğu çok tehlikeli bir işe bulaştığının farkındaydı.Ve aksi bir durumda da çocuklarının ona karşı kullanılacağını bilmeliydi.Ne Arya ne de Bran bu pis işin içine sokulmamalı ve Sansa da gitmeli ama Lannister tehlikesine karşı uyarılmalıydı.Bunlar ufak detaylar gibi görünebilir ama Ned’in,halka Joffrey yanlısı bir konuşma yaparak,giderayak onurunu lekelemesinin tek sebebi Sansa’nın canından endişe etmesidir.

Ailesinin tamamını da alabilirdi Jon Arryn gibi, karısını ve kızını da alabilirdi Tywin gibi. Gerekçeleri mantıklı, çünkü Arya Kuzeyde leydi gibi büyüyemeyeceği aşikar olmuştu, Bran ise eğer gidebilseydi Tommen’le, tıpkı kendisinin Robert’le kurduğu tarzda bir dostluk kurabilirdi ki kitapta da benzer bir cümle geçiyor. Ama dediğin gibi daha temkinli davranmalıydı.

Westerosta Yaz ve Kışlar biraz dengesiz peki Essos ve ya diğer kıtalarda böyle bir mevsim var mı ,onlarda da mı uzun yaz dönemi var ben bununla ilgili hiç bilgi bulamadım

oralarda da öyledir çok büyük ihtimalle

merak ediyorum da Baratheon’ların hepsi Stannis’de mi ? yani geriye kalan bütün Baratheonlar Ejderha Kayasında mı çünkü Fırtına Burnunda olmaları gerekmiyor mu ?

çoğu fırtına lordu diz çöktü