Küçük Sorular [2]

Tam olarak neyi kast etdin anlamadım.

Stannis’in savaşından bahsediyorsan Dar Deniz Lordlarının hepsi Stannis’e katıldı.Renly öldükten sonra Fırtına Lordları da Stannis’e katıldı.Karasu’da Dar Deniz Lordları ve Fırtına Lordlarının çoğu Lannisterlara katıldı.Şuan da Stannis’in ordusu Fırtına Diyarlı ve Dar Deniz Lordlarından oluşan karışık bir ordu.

Eğer Stannis’in neden Ejderha Kayasında yaşadığından bahsediyorsan Robert’ın İsyanının sonunda Stannis kaleyi fethetti Robert’da anlattığına göre Targaryen Sancaktarlarının olası bir isyanına karşı Stannis’i yasal hakkı olan Fırtına Burnu yerine Ejderha Kayası Lordu ilan etti.Stannis’in Ejdrha Kayası Lordu olmasında Robert’ın Stannis’e bir hakaret amacı taşıdığı söylenir.

Yani Robert’ın Kral olmasının ardınadn Baratheon Hanedanı üç kola ayrılıyor.
1.Kral Toprakları Baratheonları(Hane Lideri Robert)
2.Ejderha Kayası Baratheonlar(Hane Lideri Stannis)
3.Fırtına Burnu Baratheonları(Hane Lideri Renly)

çok yardımcı oldu yani Renly’de öldüğüne göre Fırtına Burnu boş kaldı herhalde

Boş kalmadı,şu an ikisini de Stannis yönetiyor.

4.kitap

Ama Ejderha Kayası 4.kitap itibariyle Stannis’in elinden gidiyor,taht tarafından işgal ediliyor.

anladım teşekkürler :smiley:

tabiki herkes biliyo fakat, tüm westeros bir olup akyürüyenlere karşı ejderha ateşini kullansalar olmamı ?

Ateş ötekileri öldürmüyor. Ejderhacamı gerek. Hatta ejderhalar, ötekiler karşısında daha güçsüz. Neden derseniz; ötekilerle birlikte hava soğuyor ve tipi fırtınası falan çıkıyor ve ejderhalar kötü hava şartlarında doğru düzgün uçamıyor bile…
Dany mutlak kurtarıcı değil yane.

hmm yeni birşey öğrendim tşkürler

Prens veya prenseslerin eşlerine ne diye hitap ediliyor?

Prens veya prenseslerin eşlerine ek olarak bir ünvan verilmiyor. Bknz.Trystane Martell/Sansa Stark

İyi de onlar daha evlenmemişti ki.
Mesela Rhaegar bir prens ya,Elia’yla evlendi.Elia bir Martell olduğu için zaten ‘‘prenses’’ ünvanı var ama olmasaydı yani diyelim ki Rhaegar bir Arrynle evlenseydi o da ‘‘prenses’’ üvanı alacak mıydı?

Mesela Rhaegar, Cersei ile evlensin. Prenselere Ejderha Kayası verildiği için Cersei, Ejderha Kayası Leydisi oluyor.
Kral ölünce kraliçe oluyor. Prens veya prenses kralın çocuklarına verilen ünvan. Robb’un kardeşlerine prens/prenses ünvanı verilmişti ama onlar varis durumunda olduğu için sanırım.

Karışık biraz.

kral’ın varisi yoksa doğal olarak kardeşleri prens ve prenses ünvanı alıyor… ama prensin evlendiği prenses oluyor mu konusunda bence oluyordur.zaten prens kral olunca kraliçe olarak adlandırılacağı için geçici bir ünvan gibi onun için bence olur :smiley:

Kuzey, Yedi Krallığın yarısını oluşturuyor ama tarihinde kral muhafızları gibi askeri bir birlikte veya kral eli gibi çok önemli görevlerde kuzeyliler var mıydı hiç? Veya Arabulucu (en azından kraliçesi) ve ya Robert dışında Kuzeye gelen kral varmıydı hiç?

kralın karısı kraliçe. kral ölünce kraliçe naib oluyor yani vekil kraliçe. prens biriyle evlendiğinde eşi prenses olıyor. prens ölürse kadının prensesliği ortadan kalkar. ama prensesin evlendiği biri prens unvanı almaz ancak vesayet altına alınırsa olabilir.

teşekkürler :slight_smile:

rica ederim :wink:

essos’ta aynı westeros gibi sadece westeros’ta kışın etkili olduğu alanlar essos’tan daha fazla.

Benim soru yine güme gitti yaa :smiley:

ilk defa kendi yazısını alıntı yapanı gördüm :DD

@rickon suru ziyaret giden bir targ kralı var 200 yıl önce eşi ile birlikte ejderhalarla hatta jaeherys idi galiba ama starklara uğradılarmı bilmiyorum…

alysanne de kraliçenin adıymış hatta önden kraliçe arkadan jaehaerys I gidiyordu :slight_smile:

bakıyım dedim kendimden alıntı yapınca bildiri geliyor mu dedim :smiley:
@“Arstan” Arabulucudan bahsediyorsun sanırım ama onun kraliçesi yanlız geldi diye hatırlıyorum, bi de Kışyarı’na uğradığı yazmıyor sanırım herhangi bir yerde