Küçük Sorular

Şimdi dizi başlamadan önceki fragmanlarda bu mad king felan gosteriliyormus ama dizide yer almamış bilmem ne. Neden çekimler yapıldığı halde dizide yer almadı?

Bu sorunun cevabını 1 veya 2 yıl önce felan cevabını bulmuştum( forumda deil ) ama şimdi yeniden aklıma takıldı ve hatırlamıyorum. Aydınlatırsanız sevinirim

KUZEY , VADİ ve NEHİR KRALI KUZGUN KULLANARAK GÖNDERDİ

Soruna bir cevabım yok ama 6. sezon fragmanında 1.07’deki gölge sahnesi de dizide yoktu sanırım :S https://youtu.be/EI0ib1NErqg?t=67

@generalsquirtle O gölge Barn`ın hızlıca gördüğü visionlarda vardı.

Evet, Bran’ın visionlarını tekrar izlemiştim ama bulamamıştım. Slow Motion modunda bir video buldum az önce orada belli oluyor. Fragmandaki gibi belirgin değil dizide, o yüzden normal hızda farkedilmiyor

Tyrion grayscale hastalığına kapılıyormu?

Hayır. Jon Connington Tyrion’u kurtarıyor. Ancak onu kurtarırken maalesef kendisi hastalığa yakalanıyor.

Yi Ti hakkında bilgi verebilecek var mı?

@kraken04

Yi Ti, Yeşim Denizinin kıyısında bulunan bir şehirdir. Qarth’ın güneydoğusunda yer almaktadır. Söylentilere göre şahmeranlar Yi Ti ormanlarında gezinmektedir. Gecenin Aslanı, Yi Ti’de bulunan bir tanrıdır. En önemli ihraç mallarından biri safrandır. İllyrio’nun evinde, bodrumunda Yi Ti’den gelen şaraplar bulunmaktadır.
Yi Ti’den gelen adamlar, parlak gözlü ve maymundan şapkaları ile tarif edilmiştir.

Via http://viki.gameofthronestr.com

@Vamos Bien Evet. Biliyorum bunu okumuştum. Ondan ziyade benim asıl sormak istediğim birşey var. Forumda bir konuda Yi Ti’nin denizler kadar askeri olduğu gibi birşey okuduğumu hatırlıyorum. Bunun gerçekliği ne derece acaba?

Forumda yabancı viki ve forumlardan, üyelerimizin şahsi çevirileri bulunmakta. Bildiğim kadarıyla GRRM’in Essos’un ötesi hakkında verdiği bilgiler sadece seminer ve konferanslardaki ufak konuşmalar. Genelde yazılan bilgilerin büyük kısmı hayranların kendi düşünceleri olabiliyor. Edindiğin bilgileri İngilizce arar isen gerçeklik payı ortaya çıkar. Forumda gördüğün linki bana iletebilir isen daha detaylı bakabilirim.

Yine orada burada gördüklerime göre SUR’un ötesi ne kadar kalabalıksa Yi Ti’nin bulunduğu bölge de bir o kadar kalabalıkmış. Söylediğin askeri durumun gerçekliği muhtemel. Ayrıca büyük kısmının Dothrakiler’den korkuyor olması ise bu durumu yalanlıyor. :slight_smile:

@Vamos Bien maalesef hangi konuda okuduğumu hatırlamıyorum. Ama haklısın. Dothraki den korkmaları garip. Kuru kalabalık gibi sanırım.

Aemon Targaryen hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazabilirler mi? Neden siyahlara büründü? Kaç yaşında büründü ve soy ağacı hakkında. Sanırım önemli bir şeyi gözden kaçırıyoruz.

Yaptığım araştırmalara göre metal müzik 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış. Westeros’a gelişi de 1970’lere denk geliyor. O zamanlarda büyük bir Heavy metal kabilesi siyah tişört ve pantolonlarını giyip Kuzey’e doğru yola çıkmışlar. Muhtemelen Aemon Targaryen’in de o kabilenin içinde olduğu söyleniyor.

Sur’a gitmelerinin gerçek sebebi ise menzilde herkes rengarenk giyindiği için dışlanmışlar ve yabancılık çekmeyecekleri bir yere gitme ihtiyacı duymuşlar.

Dizide dandik de olsa Akgezenlerin yaratılış hikayesi gösteriliyor. Acaba kitapta bu verilir mi?
Bir de ilk akgezen hala yaşıyor ve kabilenin başında. Görsellerini benzettim ben, acaba ilk akgezen insanken önemli biri miydi yoksa öylesine sıradan birisi mi?

Kitapta bize bunu anlatabilecek kişi yine dizide olduğu gibi Ormanın Çocuklarıdır. Yani yazılırsa Bran Povunda yazılır. Ama yazılır mı bilemiyorum. Martin bu kadar kesin bir soruya direkt cevap vermez.

Bence yazılır ya hem dahada geniş yazılır. Ya şimdi yazılır diyoruzda pek yazılacak birşey yok yani işte kalbine bi hançer saplıor hokus pokus ak gezen yarnıyo ondan öncesini de zaten ne yüzünden yaptıklarını biliyoruz bize gerekli olan yeri neden o kişiyi seçip, neden o işaretleri yaptılar hani şu taşlarla bişeyler hazırlıyolar en önemlisi bence bunlar diğer şey de galiba liderlerini bebekler arasından seçiyolar :DD ilk ak gezen yani pek bir önem sarfetmiyo

Arkadaslar dany gg ne demek ?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@holdthedoor
Merhaba :slight_smile:
Üstat Aemon yıl 198’de doğdu, o zamanlar prens ama sonra Kral olacak Maekar Targaryen’in üçüncü oğluydu.
Hiçbir zaman savaşa, silahlara ilgi duymadi; entellektüel biriydi, bu yüzden yıl 207’de, yani 8-9 yaşında Eskişehir’e gidip Üstat olmaya karar veriyor. Tabi tamamen kendi kararı diyemeyiz buna, bu işte dedesi Kral Daeron II’nin de payı var. Kral Daeron’un çok oğlu ve erkek torunu vardı ve aralarında anlaşmazlık çıkar, taht için kapışırlar, Targaryen soyu için tehlike olur diye düşünerek Aemon’un üstat olmasının uygun olacağını düşünmüş. Yani en azından bir prensi bu olası tehlikeden uzak tutma fırsatını, şansını değerlendirmiş. Aemon’un babası Maekar ise oğlunun üstat olması fikrinden hiç hoşlanmamış.
Aemon yıl 218’de (yirmi yaşındayken) zincirini tamamlıyor, babasının Kral olduğu yıl 221’e kadar yanılmıyorsam bir kalede üstatlık da yapıyor. Sonra Kral Maekar oğlunun konseye katılıp baş üstat olmasını istiyor ama Aemon bu konuma Eskişehirdeki Baş Üstatlar tarafından resmi bir şekilde seçilmiş bir Baş üstadın gelmesi gerektiğini, kendisinin o koltuğu sadece işgal edecek biri olacağını söyleyip teklifi reddediyor.
Sonrasında Aemon bir süre Summerhall’de ağabeyi Daeron’un yanında üstatlık yapıyor.
Yıl 233’de babası Maekar ölüyor ve ağabeyleri de hayatta olmadığı için Taht Aemon’a kaliyor, konsey de onun kral olmasını istiyor ama Aemon üstatlık yeminine sadık kalarak bunu da reddediyor ve çok sevdiği kardeşi Aegon (“Yumurta”) Kral oluyor.
Aemon kardeşinin politikasından, kararlarından hoşlanmayan konsey üyelerinin elinde oyuncak olmamak, onu kullanmalarına engel olmak için Gece Nöbetine katılmaya karar veriyor ve yıl 234’de, 35-36 yaşında, Targaryen Kraliyet donanmasına ait bir gemi olan Golden Dragon’a atlayıp yola çıkıyor. Yolculukta ser Duncan ona arkadaşlık eder, ayrıca tabi yanlarında duvara götürülen tutsaklar da vardır, hatta bizim daha çok Kankuzgun diye bildiğimiz Aemon’un büyük amcası piç Brynden Rivers da o tutsakların arasındadır.
Aemon’un onu uğurlayan çiçeği burnunda Kral kardeşi Aegon’a son sözleri şudur: “Çocuğu öldür”, yani “İçindeki çocuğu öldür çünkü yönetmek için onun masumiyetinden kurtulman gerek” anlamında.

Brynden Rivers Aemonla gitmedi. Armon üstat olarak gitti.

Brynden ise kral tarafından gönderildi ve brynden emrindeki 200adamla sura gitti.

Ayrıca Benjen Stark neden gece nöbetçilerine katıldı? Aile dalları en küçük olan aile Starklar nedense
Tyreller lannisterlar çok geniş. Bizim starklar tullyler çok az. Bence benjen kışyarında kalmalıydı

@HarDefection
Aemon üstat olarak gitti evet ama Brynden Kızıl Kale’nin zindanlarında bir tutsaktı, Kral El’i gorevi sırasında yanılmıyorsam hainlikle suçlanıp zindana atılmıştı (arada başka şeyler de var tabi, ona kurulan tuzak falan) ve yeni Kral onu öldürmek yerine Gece Nöbetine gönderdi. Brynden o 200 adamdan biriydi, onların başında gönderilmedi