Küçük Sorular

Belli olaylar olmasa Starklar da yeterince geniş idi. Rickard Stark’ı kaybettiklerinde Winterfell Lordu Brandon ‘Vahşi Kurt’ Stark, abisinin sancaktarı Eddard Stark veya Benjen Stark (ikisinden biri Duvar’a) olur mis gibi yollar devam ederdi.

Ben de şunu soracağım çünkü bulamadım bir yerlerde, şu Turnuva’yı yapan Harrenhall Lordu’na sonradan neler oldu?

@MaesterLord
Turnuvayı organize eden Lord Walter Whent idi. Whent Hanesi Kral Maekar I’den beri Harrenhal’ün başındaydı. Walter Whent öldükten sonra başa geçecek bir oğlu yoktu ve bu yüzden karısı Shella Went Harrenhal leydisi oldu. Ama sonra Tywin’in ordusu kaleyi kuşatıp Shella’dan alıyor ve sonrasında yeni Kral Joffrey Harrenhal’ü Janos Slynt’e veriyor falan filan :slight_smile:

Ayrıca Wolf’s Den dediğimiz Greystarkların yerleşkesi White Harbour mu şu an? TWOIF’TA STARK ÇEVİRİLERİNDE BAHSEDİLDİ Mİ?

Rhoynarlar Rhoyne kıyısında yaşarken şu büyüleri yapabiliyorlardı. Hatta yıllarca Valyrialilara karşı bu su büyüleriyle savaşmışlardı. Peki sonra bu büyü gücüne ne oldu? Dorne’a gelince yok mu oldu yoksa sadece Rhoyne’a özgü bir şey miydi? Ejderhalar ölünce büyü yok olup onların da bu gücü gittiyse şimdi ejderhalar döndüğüne göre bu büyücüler de geri mi çıkacak?

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cat Tyrion’u kaçırıdığında diyarda en ufak şeyden haberi olan Varys neden bu haberi Ned’e söylemedi?

Mantıklı bir soru. Varys’ın savaş şimdi başlamamalı sözüne karşı yapması gereken buydu. Acaba neden yazmadı yazar? Muhtemelen ilk kitap acemiliğine denk geldi.

Tyrion’ın kaçırılmasından eş zamanlı olarak birçok kişi haberdar olmuştur. burda Varys’e özel bir rol biçemeyiz neticede bu bir sır değildi. haberi Ned’e ilk o verse bile savaş gidişatında bir değişiklik olacağını sanmıyorum, Tywin’ın bu olaya karşı tavrı sert

Arkadaşlar yorumarıma spoiler butonu eklemek istiyorum yapamıyorum. Daha doğrusu nerden yapacağımı bilmiyorum. Yardım için konu açmak istedim, araşdırdım, onuda bulamadım. Son çare bura yazıyorum. Lütfen yardım edin konu açma ve eklemeler hakkında. Şimdiden teşekkürler

Bu soruma cevap gelmediğinden kimsenin bilmediğini kabul ediyorum. Ben de wikiden falan baya okudum bu su büyüsü meselesini ama hiçbir yerde bunun bittiğine dair bir bilgi yok. Buradan yola çıkarak acaba Dorne’un büyü gücü olabilir mi? Çünkü Rhoynarlar Dorne’a geldiğinde bu büyü gücü sayesinde nehirler falan yapmışlar. Tabi aradan yüz yıllar geçmiş ama böyle bir halkın en temel savunmalarından biri olan büyüyü bırakacağını sanmıyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Ne düşünüyorsunuz?

Geçmişte büyü yapılmış olabilir ve ejderhaların doğmasıyla tekrar etkileşmiş olabilir ama kitaplarda böyle birşey geçmiyor

@Queen Arianne
Benim bildiğim kadarıyla sadece Rhoynar büyücüleri (ya da Su büyücüleri de deniyor galiba) su büyüsü yapabiliyordu. Valyrialılar ile Rhoynarlar arasındaki savaşlarda bu büyücüler epey çektirmiş Valyrialılara. Dev dalgalar, su kolonları yaratıp ejderhaları hedef alıyorlarmış falan ama tabi Valyrialılar sanırım 300 ejderhayla gelince o büyü pek etkili olmamış. Sonunda da işte yanılmıyorsam Rhoynarlıların büyük tanrısı Rhoynar Ana öfkelenip nehri taşırıyor ve heryer su altında kalıyordu galiba, tam net hatırlamıyorum bu kısmı.
Neyse Nymeria’nın Dorne’a gelen gemilerindeki insanlar arasında o büyücülerden var mıydı? Sanırım araştırılması gereken konu bu, tabi vardıysa bile aradan çok uzun zaman geçmiş, eğer bu yetenek genetikle aktarılan bir şey değilse su büyücüsü falan çıkmaz artık ortaya, ama işin içinde genetik varsa neden olmasın?
Dorne’un Greenblood nehrinde Greenblood Yetimleri denilen bir topluluk var; bu insanlar direkt Rhoynar soyundan geliyor. Nymeria Dorne’a geldiğinde, Martell prensiyle evlendiğinde Rhoynarlar da Dorne halkıyla iç içe yaşamaya başlamışlar ama bir grup bunu yapmamış. Nymeria’nın gemilerinin enkazlarıyla kendilerine kayıklar, barakalar falan yapıp kendi hallerinde yaşamaya başlamışlar. O grup işte bu Greenblood Yetimlerinin ataları. Hala kendi hallerinde, kendi geleneklerine göre yaşadıkları ve hala ana dillerini konuştukları söyleniyor. Yüzde yüz Rhoynarlılar yani :slight_smile: Hani kitaplarda su büyücüleri falan çıkacaksa belki bunların arasından çıkar.

@starkgaryen o bin geminin içinde su büyücülerinden olması gerekiyor çünkü wikiden araştırma yaparken Dorne’un çorak arazilerinde bu büyüler sayesinde nehir yaptıklarına dair bir bilgi buldum. Ve anladığım kadarıyla genetikten daha çok bunu sonradan öğreniyorlar.

Bence de çıkarsa yeşil kan yetimlerinden çıkar ama böyle bir şey çıkarsa işler çok karışır. Öte yandan böyle bir güçleri vardı madem neden ejderhalar Dorne’a geldiğinde kullanmadılar? Daeron II galiba Dorne’u fethettiğinde kullanabilirlerdi. Ve o fetih sırasında o kadar çok kayıp vermezlerdi. Bu saatten sonra ortaya çıkmaz herhalde ama çıksa değişik olur.

@Queen Arianne
Aa evet bak büyü sayesinde Dorne’da nehir yapmaları olayı var, çok dogru; demek ki o gemilerde büyücüler varmış, haklısın.
Genetikle aktarılan değil de öğrenilen bir yetenek olması daha olası evet ama gerçekten de senin dediğin gibi Targaryenlere karşı neden kullanılmadı?
Valla bu saatten sonra böyle bir şey çıkarsa büyük karışıklık olur, e biraz mantıksız da olur, ama bunun yanı sıra acayip bir olay olabileceği de kesin :smiley:

Aegon Targaryen (genç griff) Westeros’ta şuan hangi bölgelere ve kalelere sahip ?

Yağmur Ormanı,Tart, Estermont ve Kargagözüydü sanırım.Fırtına Topraklarında

Büyü tanrıçalarından, nehir anadan geliyordu. toprağın kendisi sihirli ve prensler çeşitli ayin ve dualarla kontrol ediyor. Son büyük büyüleri de efsaneye göre valyrialı dragon lordlara greyscale hastalığını salması oldu.
Tabi bu olay efsaneden ibaret. Gerçekliği şüpheli. bilinen tek şey nymeria hariç tüm prenslerin toplanıp nehir yolu boyunca valyrialılara karşı bir kaç zafer kazandıkdan sonra 100lerce ejderha ve lord tarafından soykırıma uğratıldığı ve halkın prenslerin gözünün önünde tek tek öldürüldüğü. ve Rhoynedaki topraklar valyria kadar tehlikeli ve greyscale bulaşma riski valyria sisli denizinden daha fazla.
Dorne a yapılan nehirler büyü olmayabilir. onbin gemi seferinde büyü güçlerini kullanamadıkları için harap oldular. kendileri çok gelişmiş bir medeniyet. nehirlerle içli dışlılar ve toprağı şekillendirmede de bilgi sahibiler. büyüden çok böyle bir çalışma olabilir.

Hangi aileler ilk insan, hangileri andal, hangileri Rhoynar ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Benim bulabildiğim Stark, Lanister ve Baratheonolar ilk insan

Mormont, Dorne ve Tyrell haneleri Andallardan. Ya diğerleri ?

Dorne derken Marteller yani

@XXREXX
Bildigim, bulabildigim tüm haneleri yazacagim; büyük, küçük, sancaktar sancaktari (??.. neyse anladiniz), pek soylu sayilmayan, hatta tek üyesi kalmis haneleri de :biggrin:

Ilk Insanlarin soyundan gelenler :
Hawthorne; Belmore; Bracken; Crakehall; Dayne; Farman; Yronwood; Banefort; Flint; Coldwater; Broom; Hightower; Yew; Karstark; Massey; Moreland; Mormont; Blackwood; Umber; Westerling; Foote; Fowler; Plumm; Reed; Redfort; Royce; Wyl; Shett; Hunter; Tallhart; Stark; Lannister; Tully; Tarly; ve tabi ki Sur’un ötesindeki Özgür Halk (Hane degil tabi bunlar ama olsun)

Andallarin soyundan gelenler :
Allyrion; Arryn; Bar Emmon; Brax; Corbray; Darry; Grafton; Jast; Jordayne; Lefford; Marbrand; Martell; Qorgyle; Santagar; Sarsfield; Serrett; Tollett; Templeton; Uller; Vaith; Vypren; Manderly (sanirim); Tyrell

Rhoynar:
Nymeria’dan ötürü Martell’lerde biraz Rhoynar kani var ama Martell’ler yine de daha çok Andalli sayilir.
Ama Dorne’da Nymeria’nin Rhoyne’dan getirdigi insanlarin arasinda bir grup hiç Westeros halkina karismamis ve hep kendi hallerinde yasamislar, hala onlarin soyundan gelenler var Westeros’da, The Orphans of the Greenblood olarak biliniyorlar. O insanlar yüzde yüz Rhoynarli (Özgür Halk gibi bunlar da bir hane degil ama yine de yazayim dedim)
[b]

Ve Valyrian soyundan gelenler:[/b]
Targaryen; Baratheon; Celtigar; Velaryon

Birde digerleri var (nedense tereddütsüz herhangi bir listeye dahil edemediklerim) :

• Bolton : Kirmizi Krallarin soyundan geldikleri bilinir ve bu Kirmizi Krallarin Uzun Gece’den beri Kuzey Krallariyla savastigi söylenir. Uzun Gece Ilk Insanlarin döneminde, Andallarin gelisinden önce yasanmis, bu durumda sanirim Bolton Hanesine Ilk Insanlarin soyundan gelen bir hane diyebiliriz.

• Greyjoy : Gri Kralin soyundan geldiklerini iddia ediyorlar ve Gri Kral Kahramanlar Cag’inda yasamis biri, o yüzden Greyjoy’larin da sanirim Ilk Insanlardan geldiklerini söyleyebiliriz. Net bir bilgim yok onlar hakkinda.

• Frey : Bunlar sonradan toprak sahibi olmuslar, yanilmiyorsam Andallarin döneminde olmus bu olay ama toprak ve ünvan sahibi olmadan önce ne yapiyorlardi, nerede yasiyorlardi falan filan hiç bilmiyorum.

Eksikler olabilir, ya da yanlislar, varsa söyleyin düzeltirim :slight_smile:

Edit : Lannister’lar Andallarin soyundan Ilk Insanlarin soyu kategorisine alindi. Bilgi için @Young Lion 'a tesekkürler :slight_smile:
Velaryon hanesi Valyrian kategorisine alındı, @rhaenyss 'e teşekkürler :slight_smile:
Tyrell hanesi eklendi Andallara, @XXREXX 'e teşekkürler :slight_smile:
Tully ve Tarly haneleri Ilk Insanlarin soyuna eklendi. Young Lion ve @Asha Greyjoy 'a tesekkürler :slight_smile:

Velaryonlar da Valyrian akrabası felan değil mi ya

Tamamdır valyrian velaryonlar ama baratheonlara diyemeyiz ki valyrian siye sadece orys baratheonun babası targaryendi ki orys de piç

@HarDefection

Orys Baratheon hanesinin kurucusu, ilk Baratheon o ve her ne kadar piç olsa da Targaryen kani tasiyor, dolayisiyla o da Valyrian soyundan geliyor.
Bunu ben söylemiyorum sadece, bu sekilde kabul ediliyor :slight_smile: