Küçük Sorular

Baratheon’lar baba tarafından Valyrian olsa da gerek kültürel gerek fiziksel özellikler tarafından annelerine çekmişler. Yani onlar için tam olarak Valyrian diyemeyiz.Hatta Baratheon hanesinin Durrandon hanesiyle neredeyse aynı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Benzer bir durum Lannister’larda da var.Onlar da anne tarafından İlk İnsan, baba tarafından ise Andal soyundan geliyorlar. Normalde ilk insan olan Lannister’lar batıya Andallar gelince savaşmak yerine onları topraklarına yerleştiriyor.Lannister kraliçesi bir Lydden’la evleniyor. Soy anneden devam ediyor ama Lannister’lar kültürel olarak Andal oluyor.

@Young Lion
Yine de bu durum Lannisterların Andal soyundan gelen bir hane olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Baratheon hanesi gerçekten de Valyrian soyundan sayılıyor, ben söylemiyorum, öyle yazıyor :smiley: Tabi ben de aynı fikirdeyim.
Fiziksel özellik önemli tabi, belirleyici de ama her zaman öyle olduğunu da söyleyemeyiz. Ashara Dayne’in gözleri mor renkmiş, Valyrian halkına ‘özel’ diye bilinen bir göz rengi ama Dayne Hanesi ilk İnsanlardan geliyor.
Baratheon soyu ilk nereden geliyor diye bakmak lazım, sonradan kimlerle evlendiklerine falan değil. Baratheon hanesinin durumu farklı, yani Lannisterların sonradan İlk İnsanlarla evlenmiş olmaları nasıl ki Andallardan geldikleri gerçeğini değiştirmez, Baratheon hanesinin kurucusu Orys’in piç de olsa Targaryen hanesinden gelmesi de haneyi önce Valyria soyuna bağlıyor. Sonradan soylar karıştı tabi ama mesele o değil, hanelerin ilk hangi soydan geldiğidir belirleyici olan.

Orys’in annesi kim? Bilen var mı?

Sanırım @"starkgaryen"in bulduğu yerde soyun erkekten devam etmesine göre yazmışlar. Orta Baratheon valyria soyundan geldiği için valyriadan geliyor demişler ya da Rhoynar soyundan gelen Nymeria erkek bir andalla evlendiği için Martell hanesine andal soyu demişler.

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Queen Arianne
Evet biraz öyle, ama dediğim gibi asıl mesele hanelerin ilk hangi soydan doğduğu, geldiği.
Martell’lerde Rhoynar’lık var mesela ama esasında Martell soyu Andalların soyundan geliyor.
Yoksa sonrasında elbette Andallar, İlk İnsanlar, hatta Valyrialılar da birbirleriyle evlenmiş ve soylar karışmış ama konu ilk nereden geldikleri.

Vadinin lordları Jon Snow’u kralları olarak mı kabul ettiler?

Dizi için konuşursak ordaki herkes kabul etti, kitapta böyle birşey yok tabi @hammurabi

Gençler şimdi kitapta Rickon Skagos’ta Davos onu bulmaya gitti. Kuzey Stannis-Bolton arasında gidip geliyor.
Dİzide saçmaladılar umberlar dah nasıl boltonlara geçti? Hother ve mors umber stark destekçisi normalde. Rickon’un durumu ne olur? Kışyarı Savaşı ne olur vsvs ne düşünmektesiniz?

Ben kışyarı savaşını Stannis’in kaybedeceğini düşünüyorum. Ama dizide böyle olduğu için değil dizide o bölüm yayınlanmadan önce de böyle düşünüyordum. Nedenine gelirsek. Stannis çok iyi bir komutan olabilir ama kuzeyde kış gelmek üzere havalar oldukça soğuk. Ve kuzeyde kış zamanında kuzeylileri yenmek çok zor. Kuzeyli hanelerden bir kısmı Stannis’e destek verdi ama bu da şu anlık yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda Stannis’in ordusu açlıkla yüzleşiyor. Bolton ordusu ise iyi beslenmiş ve tedarikli.
Rickon ise bence bu savaşın kaderini değiştirebilecek tek karakter. Manderly hanesinde sağlam bir ordu gücü var ve üstelik bu askerlerin çoğunluğu kuzeyli askerler. Araziyi yine de Bolton askerleri kadar iyi bilemeyecek de olsalar kış şartlarına alışıklar. Lord Manderly Davos’a " bana metbu lordumu getirin ve onun için savaşayım" tarzı bir şey demişti. Eğer Davos Rickon’u bulup getirirse Manderly hanesi Stannis’in yanına geçecektir. Stannis gibi tecrübeli bir komutan böyle bir orduyla Boltonları çıtır çıtır yer.

Bilmeyenlere diyeyim. &. kitabın theon povu ilk yayımlanan bölüm kitaptan. Stannis winterfellde iron bankla sözleşme imzalıyor.
kısacası winterfell stannisde.

Kitapta Manderly’ler yaklaşık on bin asker toplamıştı sanıırm ve donanmalarıda vardı. Lord Wyman kralı için hazırlatmıştı. Birde buna skagosdaki orduyu ekliyorum. Aşağı yukarı birkaç bin eder bence. Lord Reed’inde yanında Leydi Maege ve Lord Glover var onların askerleri toplamı da birkaç bin eder yani beş altı bin çünkü bataklık adamlarının fazla orduları yoktu. Ama şu da var nehir topraklarında Lord Bolton tarafından yerleştirilmiş, yada esir tutulmuş, yada savaştan kaçmış binlerce asker var örnek olarak Moat Cailin’i koruması için Lord Bolton yedi yüz süvari bırakmıştı diye hatırlıyorum ve tabiki birçok kalede esirler var. Bunları toplarsak büyük bir ordu çıkıyor bence

@ichigo o anlaşmaya göre Stannis winterfell’i alırsa o kadar asker gelmiyor mu?

olay o değil. adam 6. kitapda winterfelli almış. ve winterfelli 500 askerle bile aylarca koruyabilecek kapasitede kendisi.
üstelik herkes boltonların yardımına gelmiyor. çoğu stannise katılmayabilir fakat boltonlara da katılmıyorlar.

@ichigo 6. Kitabın yayınlanan hiçbir yerinde Stannis WF’yi almamıştı. Nereden çıkardın? Yayınlanan bölümlerde daha Stannis Bolton savaşı olmamıştı.

theon povu abi
ahahaha winterfell deelmiş ora.
tekrar okudum da sori

@Starkgaryen Lannisterlar ilk kurulduğunda İlk İnsanlar soyundan gelen bir hane.Evlilik yaptıkları hane ise Andal. Wiki’de de kökenlerinin İlk İnsanlar olduğu yazıyor.Zaten Andallar gelmeden önce Lannister’lar Batı’ya hükmediyordu.

Dediğin gibi fiziksel özellik bu konuda çok da baz alınmaması gereken bir kavram.Eğer fiziksel özelliği baz alsaydık dediğin gibi Dayne’lerin Valyrian olması gerekirdi.Orada demek istediğim şey hanelerin kültürel olarak değişime uğradığı ve şuan ki hallerinin Andal olduğuydu.Lannister’larda Baratheon’lar da okuduğumuz dönemde kültürel olarak birer Andal.Yoksa senin dediğin gibi kökenleri Andallara dayanmıyor.

@Young Lion
Cok haklisin, arastirdim ve Lannister hanesi gerçekten de Ilk Insanlarin soyundan geliyormus. Daha önce baktigim yerde Andal yaziyordu, Lannisterlarin tarihi konusunda çok fazla bilgiye sahip olmadigim için “Böyledir herhalde” deyip Andallar kategorisine ekledim onlari ama düzeltecegim, Ilk Insanlar kategorisine alacagim :slight_smile: Cok tesekkürler bilgi için.

Evet iste köken önemli, yani “Nereden geliyorlar?” sorusu için en dogru cevap kökenlerine bakmaktir. Evlilikler, kültürel degisimler elbette gelecek nesillerin üzerinde bir etki yaratmis ama daha önce de dedigim gibi, bu durum hanelerin ilk hangi soydan geldiklerini, kökenlerini degistirmez ve bu yüzden kategorilere ayirmak gerektiginde en dogrusu kökene bakmaktadir, sonrasina bakarsak hiç ugrasmaya gerek yok, hepsine Andallardan veya Ilk Insanlardan deyip geçelim :slight_smile:

@Starkgaryen Valyria soyuna neden Velaryon’ları eklemedin? Onların soyu tükenmedi diye biliyorum.

@Rhaenyss Ben bu hanenin hiç üyesi kalmadı sanıyordum ama varmış evet :smiley: Hemen düzeltiyorum

@Starkgaryen Hep Martin’in suçu, güzelim haneyi küçücük çocuk yönetirse kimse hatırlamaz tabii :smiley:

@Starkgaryen açıklayıcı bilgi için çok teşekkür ederim.

Tyrell ve Tarly Aileleri de Andal. Bildiğim kadarıyla. Listede göremedim

Sent from my iPhone using Tapatalk