Küçük Sorular

Ak Gezenler konuşabiliyor mu? Bu konuda bir bildiği olan varsa, paylaşabilir mi?

[quote=“henrymorgan92, post:1781, topic:5520”]
Ak Gezenler konuşabiliyor mu? Bu konuda bir bildiği olan varsa, paylaşabilir mi?
[/quote] Bir teori vardı. Ötekilerin aslında iyi olduğuyla ilgili. Orada kendi dilleri olduğu yazıyordu. Kaynak neresi bilmiyorum.

İlk kitapta waymer royce öldürülürken ötekilerden 6 kişi aralarında konuşuyorlardı sesleri boğuk, buz gibi çıkıyormuş eski dil olduğu sanılıyor.

Kendi aralarında kendi dilleriyle konuşuyorlar da ak gezenlerin sevgi pıtırcığı iyi yaratıklar olduğuna dair teoriyi hangi kafayla yazmışlar çok şaşırdım.

[quote=“Zeki_Lann, post:1785, topic:5520”]
Kendi aralarında kendi dilleriyle konuşuyorlar da ak gezenlerin sevgi pıtırcığı iyi yaratıklar olduğuna dair teoriyi hangi kafayla yazmışlar çok şaşırdım.
[/quote]https://r.tapatalk.com/shareLink?url=http%3A%2F%2Fforum.gameofthronestr.com%2Fshowthread.php%3Ftid%3D7905&share_tid=7905&share_fid=43951&share_type=t

Benim sevdiğim bir teoridir gayet mantıklı bence.

Arthur Dayne’nin kullandığı şafak kılıcı valyria çeliğinden yapılan kılıçlar gibi mi? Herhangi bir artısı yada eksisi var mı?

Düşen bir göktaşının merkezindeki bir metalden yapılmış yani Valyrian çeliğinden değil. Belki daha dayanıklı bir kılıç olabilir ama onun dışında ekstra bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Onu biliyorum demek istediğim valyria çeliği kılıçlar gibi hafif ve keskin mi yada ötekilere karşı bir etkisi var mı

Param olsaydı oyumu öldürebilirliğe yatırırdım. Bedenlerine zarar veremese bile kılıçlarına karşı koyabiliyordur heralde.

@"creas"
Hafiflik konusunda bir bilgim yok ama keskinlik konusunda Valyria çeliği kadar keskin olduğu söyleniyor. Fakat Ötekilere karşı bir etkisi yoktur muhtemelen, bu konuda Valyria çeliğini özel yapan yanılmıyorsam ejderha ateşi, yani buna bağlayabiliriz. Valyria çeliğinin ilk yapımında ejderha ateşi kullanılmış, ejderhalar için büyülü ve ateşin vücut bulmuş hali diyebiliriz, yani Valyria çeliğinin özünde bu yaratıkların bir parçası var bir nevi. Dolayısıyla Valyria çeliği ateştir, bu yüzden ondan yapılan kılıçlar buz’a, soğuğa karşı nihai bir silahtır :smiley: Şafak’ın her ne kadar büyülü bir taştan yapıldığı söylense de ve çok güçlü, keskin bir kılıç olsa da Akgezenler karşısında bir özelliği yoktur diye tahmin ediyorum.

Benim şahi fikrim Şafak kılıcı Valyria çeliğinden yapılmış kılıçlardan bile daha değerli. Hafifliği konusunda ben de bişey diyemem ama sağlamlık, keskinlik ve akgezenlere karşı hiçde Valyria kılıçlarından geri kalmaz hatta daha bile iyi. Şuan aklıma geldi, Şafak Işıkgetiren bile olabilir.

Geçen ay yabancı forumlarda gezinirken okumuştum ışık getiren şafak kılıcı diye tartışıyorlardı. Bana saçma geliyor bu ışıkgetirenin kılıç olduğu mantığı, ışıkgetirenin metafor olarak kullanılan bir şey olduğuna neredeyse eminim. Dany AA olur ejderhaları ışıkgetiren, jon AA olur ışıkgetireni jaime, Jaime AA olur ışıkgetireni altın eli gibisinden yada bunların hiç biri olmaz. Azor ahai sadece bir efsane olarak kalır.

Bence AA zaten gelmiyicek. Ama eğer gelirse Işıkgetiren büyülü bir silah (dany olursa ejderha) ola bilir.

Ya bugün benim de aklıma geldi Şafak ışık getiren olabilir mi diye. Ya olabilitesi var bence. Çünkü şafak çok özel bir kılıç.

Ama Martin’in bir sözü vardı. Seri Star Wars’a benzeyecek gibi bir şeydi. Star Wars’ta ilk başta herkes Anakin’i seçilmiş kişi sanıyordu. Sonra Luke sanılmaya başlandı. Ama en sonunda gördük ki en baştan beri Anakin’miş. Burada da herkes Rheagar’ı seçilmiş kişi sanıyordu ama öldü. Şimdi herkes Jon Snow sanıyor ama birinin Jon Snow ışık getiren teorisi vardı. Aynen oradaki gibi Jon Snow ışık getiren. Işık getireni Rheagar yaptı. Yani Rheagar en başından beri azor ahaiydi.

Ya Şafak ışıkgetiren diyelim. Azor Ahai kim olacak ? Kim kullanacak kılıcı ? Şafak seri boyunca gösterildi mi

Sokka da öyle bir kılıç yapmıştı ama ismini hatırlayamadım. Bir Google teyzeye sorup geliyorum.

Edit: Kısaca “kılıç” imiş :frowning:

Gösterilmesi için hala 2 kitap var. Azor Ahai kim olursa o kullanır. 2 kitap boyunca kılıç bi şekilde sahipine ulaşır. Hem dövülüş hikayesinde de benzerlikler var. Aradan geçen binlerce yılda bir hikaye iki farklı hikayeye evrile bilir. Unutmayalım Jonun doğumu sırasında da Şafak Neşe Kulesindeydi. Kanıtlar bölük pörçük ve bağlantısız gibi gözüküyor ama üzerinde çalışlp sağlam bir teori yazmak mümkün.

İlk azor ahai hangi hanedendi acaba

@"creas"
Ilk Azor Ahai Essos’un Yi Ti bölgesinde yasadigi söylenen bir adamdi. Westeros’la, hanelerle bir ilgisi yok.