Küçük Sorular

@Starkgaryen Ben mi kitaplarda kaçırdım bilmiyorum ötekiler westerosu işgal ettiğinde azor ahai önderliğinde durdurulup ondan sonra duvar yapılmadı mı? Essosta azor ahai vs. isimler kullanılıyor, westerosta vadedilmiş prens yada son kahraman diye kullanılıyor. Essosta ötekiler var mıydı ?

@"creas"
Karisik meseleler :smiley:
Azor Ahai’nin birçok ismi var, iste Hyrkoon the Hero, Neferion, Eldric the Shadowchaser gibi, her kültürde farkli bir isme sahip ama nihayetinde bu kisi Essos kahramani. Westeros’da alevli bir kiliçla Akgezenleri yenen bir kahraman hikayesi bilinmiyor. Westeros’da bilinen Son Kahraman hikayesi Azor Ahai’nin hikayesinden çok farkli. Eger okumak isterseniz ben bununla ilgili ufak bir arastirma yazisi yazmistim, surada :
http://forum.gameofthronestr.com/konu-azor-ahai.html?page=14 (asagilarda)

Hepsini okumaniza da gerek yok, arada bir yerlere Azor Ahai ve Son Kahraman arasindaki farkliliklari listeledim.

@Starkgaryen Jon snow AA değilde son kahraman olacak o zaman :slight_smile: “Kış geldi” fragmanından sonra redditte bir teori okumuştum. Son kahraman ormanın çocuklarını bulmak için yanında 12 arkadaşı, bir köpeği, bir atı birde kılıcını alıyor. Yolculuk boyunca 12 arkadaşı, köpeği ölüyor ve kılıcı parçalanıyor. Jon snow da yanında 12 kişi götürüyor, büyük ihtimal hayalette onunla gelicek, fragmanda atı var ve valyrian çeliği kılıcı kullanıyor.

@"creas"
Olabilir, ve haklisiniz fragmanda gördügümüz olay Son Kahraman hikayesini hatirlatiyor ama ben bir Son Kahraman olayi olacagini sanmiyorum, aslinda istemiyorum da. Bunu andiracak bir olay olabilir, ona tamam, ama direkt ayni olay… :confused: Zaten Azor Ahai olacak, orada bir tekrar var, ona bir sey demiyorum çünkü kaçinilmaz görünüyor esas hikayenin içinde ama niye birde üstüne Son Kahraman olsun? GRRM tekrara düsecek bir yazar da degil, dönüp dolasip sonunda binlerce yil önce yasandigini söyledigi hikayeyi kopyala yapistir mi yapacak? Ki ben zaten bu yüzden yeni Azor Ahai’nin farkli olacagina da inaniyorum. Yani ilk AA bir kiliç yapmis ve bu kilici karisinin kalbine saplayarak sogutmus; birçok kisi bu olayin tekrar yasanacagina inaniyor ve bir kiliç ile bir kurban arayisina giriyorlar. Ben söz konusu kisinin, her kim olacaksa artik, farkli bir süreçten geçip AA olacagina inaniyorum. Daha önce de yazdim birkaç kez, Martin “Eveet Azor Ahai… Ne demistim? Adam sevdiginin kalbine kilicini sapliyor, kiliç Lightbringer oluyor… Hmm simdi ayni olayi isimleri degistirerek tekrar yazayim… Oldu iste!” diyecek bir yazar degil bence :smiley: Her neyse yani ben o yüzden bir kiliç, veya feda edilecek bir sevgili arayisina girmiyorum.
Sunu da belirteyim, aslinda Valyria çeliginin Son Kahraman’la veya Azor Ahai ile bir ilgisi yok. Son Kahramanin kilici soguktan parçalanan bir kiliç; Azor Ahai ise kendi kilicini kendi yapmis, o kilicin özelligi onu sevdigi kadinin kalbinde sogutmasindan geliyor. Valyria çeligi ise yapiminda ejderha atesi kullanilmis bir çelik. Yani bu yüzden Valyria çeliginin bu iki kahramanla da bir ilgisi olmadigi ortada. Akgezenlere karsi etkili tabi, tipki ejderhacami gibi, orasi ayri ama bence yeni AA’nin bir kilici olacak kesinlikle veya bu kiliç Valyria çeliginden olmali gibi düsüncelere kapilmamak gerek, öyle bir sart yok :smiley:

@Starkgaryen Bencede ışık getiren metafor olarak kullanılıyor.Dizide jon snow AA olursa ışık getirenin jaime olacağını düşünüyorum, kılıç yapım aşamasında ne yaşadıysa jaime de yaşadı ve büyük ihtimal bu sezon gece nöbetçilerine katılacak.

Kitapla dizinin bağı koptu bu saatten sonra sadece görmek istenileni gösterecekler. İlk 4 sezonun tadını alamıyorum ben artık diziden

@"creas"
Jaime nasil Lightbringer olacak? Bir insan nasil Lightbringer olabilir ki? Yani bu bir silah, büyülü ve Akgezenleri öldürebilen bir silah sonuçta. Bu durumda bir insan nasil Akgezenleri öldürebilen bir silah olabilir? Azor Ahai vardir, insan; ve onun silahi. Bu silah kiliç olur, ejderha da olabilir ama insan olamaz ki.

Ben hala keyifle izliyorum ve ayni tadi da aliyorum çünkü ben kafamda kitapla diziyi birbirinden büyük ölçüde ayirdim, bu sayede ikisinden de ayri ayri keyif aliyorum, double keyif oluyor :smiley: Tavsiye ederim.

Çoğu üstada göre ışıkgetiren metafor olarak kullanılıyor. Şuan kara kalede lord kumandan yok, efkarlı edd var oda komutan değil. Dizi için konuşuyorum westerosta randlly tarlyden sonra en iyi komutan jaime. Ötekilerle olan savaşta jon snow kuzeylileri komuta ederken jaime gece nöbetçilerini komuta edecek :slight_smile:

[quote=“creas, post:1807, topic:5520”]

Çoğu üstada göre ışıkgetiren metafor olarak kullanılıyor. Şuan kara kalede lord kumandan yok, efkarlı edd var oda komutan değil. Dizi için konuşuyorum westerosta randlly tarlyden sonra en iyi komutan jaime. Ötekilerle olan savaşta jon snow kuzeylileri komuta ederken jaime gece nöbetçilerini komuta edecek :slight_smile:
[/quote]Jaime’nin en iyi komutan olduğunu hangi savaştan çıkardın?

Şimdi dizide tam olarak kaç yıl geçti?

Savaştığı tek muharebede esir düşen Westeros’un En iyi 2. kumandanı :smiley: Jaime vasat bir kumandan sadece o kadar.

Dizi için teori üretmeye gerek yok çünkü senarist kendi hayal gücüne göre yapıyor herşey şeyi

@"creas"
Lightbringer bir metafor olabilir evet; ben yeni AA’nin Lightbringer’inin ejderha olacagini düsünüyorum, ama bu bir insan olamaz yani. Metafor falan filan ama neticede Lightbringer bir silahtir. Azor Ahai’nin silahidir. Kiliç olur, ne bileyim savas çekici olur, ejderha olur ama insan olamaz. Lighbringer AA’nin büyülü silahidir.
Cidden Jaime’nin iyi bir komutan oldugunu nereden çikardiniz? Degildir demiyorum, henüz bir orduyu savas meydanina sürmüs degil yanilmiyorsam, bu konuda net bir bilgimiz olamaz yani su an. Iyi bir savasçi olmasi iyi bir komutan olacak algisi yaratiyor direkt ama bu aslinda hiçbir sey ifade etmiyor. Sey gibi biraz, her iyi futbolcudan iyi teknik direktör olacaginin garantisi olmadigi gibi :smiley:

Edit: Yok aslinda Jaime komutanlik yapti, 5 kralin savasinda, ve çuvalladi.

Azor Ahai Rhaegar’dı ışık getireni de oğlu işte…

Cam mumların yanması neden bu kadar önemli?

[quote=“EG, post:1814, topic:5520”]
Cam mumların yanması neden bu kadar önemli?
[/quote]Cam mumlar büyünün geri gelişinin simgesi. Dünyadan büyü kaybolduğundan beri yanmamışlardı ve büyü gelince yeniden yanmaya başladılar.

ben AA ve ışık getirenin farklı kişi olduğunu düşünmüyorum
ışık getiren bence AA nın sıfat yada özelliği şöyle ki WW lere karanlıkla gelen karanlığı getiren diyorlar ya işte ışık getirende AA için zıttı ışıkla gelen ışığı getiren

az önce yazdım ışık getiren ne ejderha ne kılıç AA nın kendi bence

Geçen sordum arada kaynadı.
Dizi başladığından şuana kadar nekadar zaman geçti? Çocuklar çok fazla büyüdü, büyük zaman atlamaları yapıldı. 4.sezon Jofrey öldüğünde 2 yıl geçmişti olayların başlamasından. 7.sezon başlangıcında 5 yıldan fazla olmalı bence ama tam olarak tahmin edemiyorum. Bilen varsa yardım tesin lütfen.

@argos Fetihten sonra 298 de başladı şuan 300-301 aralığında. Dizi de 6 sene önce başladı

Uzun süre geçtiği belli. Bebek Sam’e bakınca bebekliği kalmamış.

Birde bu bölümde “Dragon Pit” ile “İlk İnsanların Yumruğu” adı Game of Thrones’ta ilk defa geçti değil mi?

[quote=“DuaL, post:1819, topic:5520”]
Uzun süre geçtiği belli. Bebek Sam’e bakınca bebekliği kalmamış.

Birde bu bölümde “Dragon Pit” ile “İlk İnsanların Yumruğu” adı Game of Thrones’ta ilk defa geçti değil mi?
[/quote]İlk insanların yumruğu geçmişti. İlk kez akgezen saldırısına orada uğramışlardı. Edjerha Çukuru’nu bilmiyorum.