Küçük Sorular

WW döneminde büyü çoktan azaldı ya da aydınlık büyüler mi diyelim, ortadan kalkmıştı(Asıl WW tehdidi ortaya çıkınca ejderhalar doğdu ve büyü döndü.). Çünkü Starkgaryen’in verdiği alıntılara da bakarsak bazı eski tılsım/büyülerin işe yaramadığı görülüyor; ejderhalar doğunca uyanıyor. Ejderha ateş demek olduğu için doğrudan R’holler ile bağlantılı diye düşünüyorum bu işin; kızıl rahibeler AA’yı arıyorlar sonuçta.

Ulukurt, bir at kadar büyük ve vahşi; öyle bir yaratık ateşe atılmak için zapt edilemez. Parçalar herkesi.

kitabın ilk bölümü ww tehdidi üstüneydi ve o zaman ejderha ve ulukurtlar yoktu henüz etrafta
Tabiki çoğalmaları büyünün artmasından olabilir ama binlerce yıl görünmediler sonra ejderhalardan 150 yıl sonra ve ejderhalardan bir yıl önce tekrar ilk defa göründüler

Tamam işte, aradaki 1 yıla mı takıyorsun? WW tehdidi göründü, ardından ejderhalar doğdu. Ulukurtlar da bir pov sonra göründü. Yani arada birkaç hafta falan var, en fazla.

Yani ww geldi çünkü büyü yoktu/azaldı çıkarımından ziyade ww geldi; büyü/ejderhalar/ukukurtlar geri döndü çıkarımı daha mantıklı.

katılmıyorum ejderhalardan bir yıl önce ilk görülme daha önce ne zaman tam ortaya çıktılar bilinmiyor
bana manalı geliyor büyü yok denecek kadar aza indiğinde ortaya çıkma ve görülmeleri
sonra büyü Dany nin hamileliği ile sanki doğuma hazırlanır gibi bir süreç sürdü ve tabir doğru olursa Dany çocuğunu değil ejderhaları doğurdu
ejderhaların doğumu ile büyü serbest kaldı

Martin büyüleri, mistik ve kontrol edilemez bir güç olarak görüyor.
Fantasy needs magic in it, but I try to control the magic very strictly. You can have too much magic in fantasy very easily, and then it overwhelms everything and you lose all sense of realism. And I try to keep the magic magical — something mysterious and dark and dangerous, and something never completely understood. I don’t want to go down the route of having magic schools and classes where, if you say these six words, something will reliably happen. Magic doesn’t work that way. Magic is playing with forces you don’t completely understand. And perhaps with beings or deities you don’t completely understand. It should have a sense of peril about it.

Ben bu büyü konusu hakkinda söyleyecegim her seyi söyledim. Sadece iki not eklemek istiyorum.

@YeniAy_Ottoman
Mirri Maz Duur’un yaptigi, daha önce de dedigim gibi, Gölge Bagcilarindan ögrendi bir sey. Ve Gölge Bagcilarinin yaptiklarini, ejderhalarin etki ettigi büyüden ayri tuttum basindan beri. Bu durumun, özünde gizem olan Gölge Topraklarina bagli oldugunu düsündügümü söyledim. Bu, ichigo’nun paylastigi alintida bahsedilen, kavrayamayacagimiz, anlam veremedigimiz bir gizem, bir büyü.

Eklemek istedigim bir diger not…

Mistisizm ya da gizemcilik, en genel anla­mıyla, Tanrı ile ya da herhangi bir kutsal varlıkla içten ve kişisel bir bağ kurma arayışı­dır.

Tamam işte, işin özünde ejderha öncesi ve sonrası da büyü mevcut; kaynakları farklı, gizemli, mistik. Ejderhaların varlığı ile tekrar güçlenen ya da ortaya çıkan büyü ise daha farklı bir kaynak, güçten geliyor. Dediğim gibi benim anladığım büyünün tek bir kaynağı mevcut değil, senin de söylediğin gibi mistik; gizemli ve anlaşılması güç bir şey bunlar.

@YeniAy_Ottoman ve @Starkgaryen bu konu daha çok isminden de anlaşıldığı gibi küçük mevzular için küçük cevaplar gibi bir yapıya sahip. Paragrafları daha başka konulara yönlendirin.

ASOIAF evreniyle alakalı neredeyse her şeyi konuştuğunuz şu konuya Akgezenler, Azor Ahai ve Uzun gece üzerine gitmenizde yarar var :grinning:

Size karşı çıkmayacağım, yanlış anlamayın ama
Birden fazla kaynağı olduğu bilgisi de yanılgıdan ibarettir. Kitapta direk x şudur diyecek kadar girilmedi büyüye.

Estağfurullah, bu bilgiye dayalı manasında demedim zaten; bu benim çıkarımım. :slight_smile:
@argos o da doğru ama bitti aslında bu konuda tartışma… Ya o başlığın ismini YeniAy ve Starkgaryen Teorileri diye değiştirmek gerek. :joy::joy::joy::joy: Ne diyorsun yöneticim? @bekircem :stuck_out_tongue:

Asoiafın en büyük 5 şehrinin isimleri nelerdir?

Asoiaf’ın bilinen dünya olarak isimlendirilen kısmındaki en büyük şehirler:

Qarth, Vaes Dothrak, Volantis

Sırasız olarak yazdım. 4. ve 5. bilmiyorum. Çünki kalanlar arasında diğerlerinden keskin şekilde ayrılıcak bir şehir yok benim bildiğim.

Aslında Essos’da birçok şehir var. Buz ve Ateşin Dünyası kitabında okudum ben, sizde okuyabilirsiniz. Birde bu şehirleri bir an önce viiye eklemek lazım

Buz ve Ateşin şarkısında bir tek Taht oyunlarını okudum diğer kitaplara başama fırsatım olmadı.Bu yüzden baya bir merak var içimde özellikle şehirlere karşı Yi Ti, Asshai gibi esosun doğusunda olan şehirleri daha öok merak ediyorum

Şu haritada olanları biliyorum en azından ismen. Ama aralarından birinin saydığım 3 şehirden daha büyük olduğunundan emin değilim.
Vaes Dothrak koca bir ulusun sahip olduğu ve yaşadığı tek şehir.
Volantis bildiğim kadarıyla en kosmopolit şehir ve sadece ona bağlı küçük yerleşim merkezi olarak geçen Selhorysin bile KL kadar büyük olduğunu okumuşdum,Tyrion povuydu galiba.
Qarth tarihi ve coğrafi konumu nedeniyle büyük avantajları ve zenginlikleri olan bir şehir. Bu yüzden de onu sıralamaya dahil etdim.

Braavos şehirler içinde en büyük olanı benim görüşüm tabi. Volantis çok büyük tabiki dediğin gibi ona bağlı bazı yerleşim yerleri de var. Ama Qarth o kadar büyük değil diye düşünüyorum. Zengin olabilir ama büyüklük çok farklı

Volantislilerin kıyas için söyledikleri bir cümleleri vardır, tüm Braavosu Volantisin büyük limanına sığıdırmak mümkünmüş. Burdan yola çıkarak Volantisin Braavosdan daha büyük olduğu çıkarımını yapa biliriz. Ama tabi bu söz Volantislilerin övünmek için söyledikleri balon bir deyim ola bilir.

Bildiğim kadarıyla pentos bravostan büyüktü