Kuzey Komplosu

Selamlar,

asoiaf sitesinde Büyük Kuzey Komplosu adı altında en az 3-4 tane başlık var ve her biri birbiri ile bağlantılı. Açıkçası bu kadar ayrıntılı ve geniş bir kuram beklemiyordum ve tek başıma çevirmem de pek mümkün olmadığı için genel olarak özet sunmaya çalışacağım. Elbette kendi yorumlarım ve düşüncelerimi de katarak.

image

Şimdi Kuzeyin durumu tam olarak şu; 7 krallığa yeniden katılarak bağımsızlığını yeniden kaybetmiş durumdalar. Starklar yok olmuş(öyle görüyorlar) ve Kışyarı, Boltonların elinde. Görünüşte bütün haneler hayatta kalma savaşında ve Lannister/Frey Hanesi eline düşmüş olan rehineleri hayatta tutmaya çalışmakta(Jon Umber gibi.). Elbet bu sırada da Stannis Barth. taht hakkına destek bulmak ve güç toplamak için kuzey lordlarını yanına çekme arzusunda; bunun için gönderdiği mektuplardan birine Mormont Hanesinde Lyanna Mormont şu cevabı yazıyor. “Ayı Adası ismi Stark dışında hiçbir kralı, kral olarak kabul etmez.”

Şimdi Jon’un da merak ettiği gibi Lyanna, Lady Mormont’un(kendisi de kayıpta) en küçük çocuğu ve kendisinden önce gelen en az iki üç ablası var. Neden Stannis’e cevabı bu kız yazıyor ve diğer ablaları nerede? Demek ki Ada’da değil ki yönetim bu kıza kalmış. Diğer yandan Mormont’un varisi olan Dişi Ayı’yı sonradan Stannis’in yanında görüyoruz, ona katılmayı seçmiş. Eee hani Stark dışında başka kral tanımazdınız, ne oldu?

Ayrıca kuzeyin mevcut durumu ortada iken hangi Stark? Görünürde yaşayan Stark yok. Gerçi Lord Manderly daha sonra Davos aracılığı ile Rickon’u bulması için yamyam adasına gönderiyor ama Rickon’un yaşadığını bu adam dışında başkası biliyor mu? Stark Hanesine bağlı tüm haneler bu komplonun parçası ise biliyor olmaları olağan, bir şekilde haberleşme imkanları vardır. Yine de zaten başka bir kral adayımız hatta kralımız var; Jon Snow. Bildiğiniz üzere Kızıl Düğün öncesi Robb Stark, Sansa dışında tüm kardeşlerinin öldüğünü sandığı ve bir Lannister ile evlendiği için Kışyarı ve kuzeyin Lannisterların eline geçmesine engel olmak adına Jon’u-orada bulunan bazı kuzey lordları şahitliğinde- varisi seçmişti. Vasiyet Robb ve şahit lordlar tarafından imzalandı. Daha sonra Galbart Glover ve Maege Mormont’u Bozsu’ya / Boğaz’a gönderir. Kızıl Düğün gerçekleştikten sonra bu ikisi kayıplara karışmıştır ve nerede olduklarını kimse bilmemektedir. Benim tahminim Bozsu’yu buldukları ve Howland Reed’in himayesinde bekledikleri yönünde. Hatta dahası bu üçü sadık haneler ile bir şekilde iletişim kurup Kuzey Komplosunun başındaki kişiler dahi olabilir.

Robett Glover şu an Stannis ile birlikteydi sanırsam? Derinorman Kalesini geri alıp, Glover Hanesine verdiği için şükranlarını sunmuştu. Ayrıca Davos ve Manderly arasındaki görüşmeyi sağlayan kişilerden de biriydi. Manderly, Davos’a meşru lordları olan Rickon’u bulup getirir ise Stannis’i kralları olarak kabul edip, destekleyeceği yönünde palavra atmıştı. Davos da tongayı yutmuş bir şekilde adaya doğru yola çıktı.

Glover ve Mormont şu an gizleniyor ise neyi bekliyorlar? Neden Jon’a ulaşıp Robb’un vasiyetini açıklayarak kuzeyi yeniden ayaklandırmıyorlar? Bolton tehlikesini tüm kuzey birleşerek yok edemez mi? Fakat kabul edelim ki karşı tarafta sadece Bolton yok; bazı Frey birlikleri, Leydi Dustin ve babasının hanesi gibi birkaç haneye karşı savaşmaları gerekiyor. Bolton, Karstarkları Stannis’in yanına casus/gizli hançer gibi sokar iken Lord Manderly de aynı şeyi Bolton tarafında kalarak yapıyor ki Freyler ile sözde evlilik/barış anlaşması ile oğlunu/varisini kurtarmış oldu. Nitekim o üçlü Freyi öldürüp, Frey Turtası yaparak ziyafetteki herkese yedirdiğini biliyoruz. Dengeler şu an tam belirgin değil iken Jon’un kral oluşunu ilan etmek çiçeğin erken açıp solmasına neden olabilir; Jon tehlikeye girebilir. Ortada bir de Stannis, yeni bir kral adayı, var iken iki gücü birbirine kırdırıp zayıflatmak da komplocuların işine gelmez mi? Kalan sağları bizimdir; süpürür geçiririz düşüncesi güdüyor olabilirler. Yani zayıf ve kırılmış bir ordu ile savaşmak; güçlü ve sağlam bir orduyla savaşmaktan iyidir.

Kışyarı’na geri dönelim. İçeride Bolton için gizli bir hançer olan Lord Manderly var. Peki, oradaki tek Stark destekçisi; kuzey komplosuna dahil olan yegane kişi bu adam mı? Böyle bir komployu tek bir kişiye bağlamazlar herhalde?

Unutmayalım ki Dustin ne demişti?
" …kuzeyli adamlar… Dehşet Kalesi’nden korkuyorlar ama Starklar’ı seviyorlar.”

Lady Dustin
Lord Locke
The Ryswells
Umber Fahişefelaketi

Bu dördünden birisi yahut bir kısmı Manderly gibi gizli hançer olabilir mi? Lord Locke’un hanesinden bir şövalye Kızıl Düğünde öldürüldü, Sybell Locke(adamın neyi oluyor bilmiyorum ama kız kardeşi yahut yeğen/kızı/kuzen/torun olabilir, yani yakın bir akrabası) Robett Glover ile evli. Glover Hanesinin Bolton karşıtı olduğunu biliyoruz. Bir başka Locke’u Manderly’nin yanında (Davos POV) Ramsey hakkında şikayet ederken görüyoruz.

Ryswells Hanesi zaten Barbara Dustin’in baba tarafı. Lordu zamanında kızını Brandon Stark ile evlendirmeyi umuyordu (tarihte bu hane kızlarından birini Jonnel Stark ile evlendirmiştir ama pek başarılı bir evlilik olmamıştı.) ama sonuç malum. Adamın en büyük kızı bir zamanlar Roose Bolton ile evliydi ve Domeric bu ikisinin evliliğinden doğmuştu.

Leydi Barbara Dustin, görünürde Stark Hanesinden nefret etmek için kendince sebepleri var ve bunu Theon ile konuşmasında çok kere dillendiriyor. Ryswells Hanesinde doğmuş biri.

Umber Fahişefelaketi… Umberler genel olarak Stark Hanesine sadık olarak bilinir; yarısı Stannis’e (ki Bolton tarafındaki Umberlar ile savaşmama karşılığında) kalan yarısı (Fahişefelaketi öncülüğünde) Boltonlara sadakat yemini etti. Çünkü yeğeni(Büyük Jon; Lord Umber) İkizler’de tutsak. Oldukça yaşlı bir adam. Manderly de aynı sebeple bağlılık yemini edip, düğüne katılmıştı, unutmayalım. Yani kalben Bolton’a bağlı değiller ve muhtemelen gizli planın bir parçası. Theon onu ve Dustin’in sancaktarı olan Harwood Stout ile birlikte sessizce konuşurken görmüştü ama ne konuştuklarını duymamıştı.

“Sevmiyorum,” diye itiraf etti Höyükler Leydisi. “Lâkin geri kalanlar seviyor. Yaşlı Fahişefelaketi burada çünkü Freyler, İri Jon’u rehin tutuyor. Hornwood adamları Piç’in son evliliğini, leydi karısını nasıl aç bıraktığını, kadını kendi parmaklarını yemeye mecbur ettiğini unuttular mı sanıyorsun? Yeni gelinin ağladığını duyduklarında kafalarından neler geçiyor sence? Yiğit Ned’in kıymetli kızı.”

Bunlar dışında da Bolton tarafında (Frey gibi) başka haneler söz konusu ama onlar konuşmaya pek değmeyecek küçük haneler ve yazıyı gereğinden fazla da uzatmak istemiyorum. Lakin Kışyarı’ndaki adamların (Bolton tarafında olmalarına rağmen) Theon’a dönekliği için ne kadar öfkeli olduğunu görüyoruz; dönek deyip, tükürerek hakaret ediyorlar.

Theon, Kışyarı’nı kalleşlikle ele geçiren, üvey kardeşlerini katleden, kendi insanlarını yüzülmek üzere Moat Cailin’e götüren ve üvey kız kardeşini Lord Ramsay’in yatağına sokan bir haindi. Roose Bolton ondan faydalanabilirdi ama kuzeyli adamlar ondan nefret ediyor olmalıydı.

Unutmayın ki Dustin’in dediğine göre kuzeyli adamlar Starkları seviyor.
Roose ne demişti peki?

Roose yüzünü ekşitti, adamın içtiği biranın tadı birdenbire bozulmuştu sanki. “Bazen, gerçekten benim tohumum olup olmadığını merak ediyorum. Atalarım birçok şeydi lâkin asla aptal olmadılar. Hayır, şimdi sessiz ol, yeterince duydum. Şu an için kuvvetli görünüyoruz, evet. Lannisterlar’ın ve Freyler’in içinde güçlü dostlarımız var, üstelik kuzeyin büyük bölümünün kinden gelen desteğine sahibiz… ama Ned Stark’ın oğullarından biri ortaya çıktığında neler olacak sence?”
Ned Stark’ın bütün oğulları öldü, diye düşündü Leş. Robb, İkizler’de katledildi. Bran ve Rickon… onların kafasını zifte batırdık… Leş’in kendi kafası zonkluyordu. Leş, o ismini öğrenmeden önce vuku bulmuş hiçbir şeyi düşünmek istemiyordu. Hatırlaması çok yaralayıcı olan şeyler vardı, en az Ramsay’in bıçağı kadar acı veren düşünceler…
“Stark’in küçük kurt yavruları öldü,” dedi Ramsay, kadehini tekrar birayla doldurdu “ve ölü kalacaklar. Bırak da çirkin yüzlerini göstersinler, kızlarım onların kurtlarını parçalara ayırır. Oğlanlar ne kadar çabuk gelirlerse, onları o kadar çabuk bir şekilde tekrar öldürürüm.”
Büyük Bolton iç geçirdi. “Tekrar? Hatalı konuştuğundan eminim. Sen Lord Eddard’ın oğullarını, o çok sevdiğimiz iki tatlı çocuğu asla öldürmedin. Bu Dönek Theon’un marifetiydi, unuttun mu? Eğer gerçek bilinseydi, kindar dostlarımızın kaçını elimizde tutabilirdik sence? Sadece, bir çift çizmeye dönüştürmek istediğin Leydi Barbrey’i.

Theon ve dilsiz Demirdoğumlu çocuk; Kışyarı’nda neler olup bittiğine şahit -bildiğimiz- tek kişiler. Bunlar aracılığı ile kuzeye olan biten gerçekler ilan edilebilir ki Jeyne de zaten kendi rolünü açıklayarak destek verebilir. Lakin kuzey komplocuları her şeyin vaktini bekliyorlar, yukarıda açıkladım.
Leydi Dustin konusunda bir şey eklemek istiyorum. Söylediğim kuram yazılarında da bahsi geçmiş; sizce, bu kadın da komplonun bir parçası olabilir mi? Evet, Ned Stark’tan nefret ediyor, kocası meselesi yüzünden ama aynı zamanda Brandon’a hala aşık bir kadın. Bunu mahzendeki konuşmalarından sezinleyebiliriz.

Doğruydu. “Biri buraya gelip kılıçları çalmış. Brandon’ın kılıcı da gitmiş.”
“Bundan nefret ederdi.” Leydi Dustin eldivenini çıkarıp heykelin dizine dokundu. Beyaz et, siyah taşa değdi. “Brandon kılıcını severdi. Kılıcını bilemeyi severdi. ‘Kılıcımın, bir kadının bacaklarının arasını tıraş edecek kadar keskin olmasını isterim,’ derdi eskiden. Kılıcını kullanmayı nasıl da severdi. Bir keresinde bana, ‘Kanlı bir kılıç güzel bir şeydir,’ demişti.”

Dustin, sevdiği adamın hanesine karşı bu kadar yıkıcı ve kin dolu olabilir mi gerçekten? Yoksa numara mı yapıyor? 5. kitapta sürekli Theon ile konuşuyor ve Stark Hanesine karşı duyduğu kini dile getiriyor(bu yukarıdaki konuşma sonrası onun ağzının sıkı durması konusunda da uyarıyor çünkü bir tek Brandon meselesinde Stark sempatizanı gibi görünmesini sağlayabilir, Bolton’un bu bilgiye vakıf olmasını istemiyor; kimsenin istemiyor.) ve Theon ile konuştukları da Bolton’un bilmediği konular değil özünde. Sahte Arya’nın evlenene kadar vesayetinin kendisinde olmasını istediğini de unutmayalım, bu konuda ısrarcı olduğu özellikle vurgulanan bir durumdu.

Diğer taraftan Ramsey Bolton(Snow)'dan nefret ediyor, çünkü çok sevdiği yeğeni Domeric’in ölümünde payı olduğunu biliyor. Ramsey ise şu an Dehşet Kalesi’nin varisi, kindar olarak resmedilen Dustin’in Ramsey’in ileride Lord Bolton olmasını isteyeceğini sanmıyorum hele ki Roose Bolton’un kuzey kralı olmak gibi bir arzusu varsa(öyle demişti Dustin.) onu veliaht prens olarak görmek isteyeceğini hiç sanmıyoruz. Lakin evet, diğer taraftan Ned ve Rickard Stark’a karşı sevgi beslemediği de aşikar; Robb’a elinden geldiğince az adam gönderdiğini itiraf ediyordu. Hatta Ned’in kemiklerinin Kışyarı’na asla ulaşmasına izin vermeyeceğini de söyledi(Gerçi bu kısım, Bolton’a karşı oyunun bir parçası da olabilir mi işte?). Yine de taraf seçmek zorunda kalsa Boltonları mı seçerdi? Yoksa Starkları mı?

Şu aşağıdaki alıntı ileriye dönük bir ima/işaret olabilir mi? Biliyoruz ki Martin bize birşeyi söylemekten ziyade göstermeyi daha çok seviyor.

Theon Greyjoy geri döndüğünde, avluda daha çok kardan adam vardı. Yaverler, duvarlardaki kardan devriyeleri komuta etmeleri için bir düzine kardan lord yapmışlardı. Lordlardan biri bariz bir şekilde Lord Manderly’ydi; Theon’un o güne kadar gördüğü en şişman kardan adamdı. Tek kollu lord yalnızca Hanvood Stout olabilirdi. Kardan leydi, Barbrey Dustin’di. Kapıya en yakın duran, buz saçaklarından sakalı olan kar adam, Fahişefelaketi Umber olmalıydı.

Kardan lord-komutanlar için ilginç seçimler değil mi? Alıntılara devam.

“Gece çalışması şövalye işi değil.” dedi, Leydi Dustin. “Ve Lord Wymar, sizin Kızıl Düğünde akrabasını kaybeden tek adam değil, Frey. Fahişefelaketinin seni daha çok sevdiğini mi düşünüyorsun? Eğer Greatjon’u tutmasaydınız, Leydi Hornwood’un parmaklarını yediği gibi, bağırsaklarınızı çıkarır ve onları yemenizi sağlar. Flints, Cerwyns, Tallharts, Slates… hepsi Genç Kurt’un adamları.”
" Ryswell Hanesi de…" dedi, Roger Ryswell.
“Hatta Höyüklerin Dustinleri bile.” Leydi Dustin dudaklarını ince ve vahşi bir gülümsemeyle ayırdı. “Kuzey hatırlıyor, Frey.”

Bu oldukça ilginç bir konuşma, Starklardan nefret ettiğini iddia eden bir kadının Frey’e karşı böyle bir konuşma ile cevap vermesi ve ‘kuzeyin hatırladığını’ vurgulaması ve onların da geçmişte Genç Kurt’un adamları olduklarını vurgulaması düşündürücü.

Bu arada elbette ki Roose Bolton da hiçbir şeyden şüphe etmeyen, saf ve ahmak bir adam değil. Dustin, Manderly’den şüphe ettiğini vs. söylemişti Theon’a.

“Korkmalı. Bu tehlike ve hile dolu dünyada insanı sağ tutan şey korkudur. Kargalar burada, Höyükler’de bile başımızın üstünde dönüp duruyorlar, etimizi yiyecekleri günü bekliyorlar. Cenvynler’e ve Tallhartlar’a güvenilmez, şişman dostum Lord Wyman ihanet planları kuruyor… ve Fahişefelaketi… Umberlar aptal gibi görünebilirler ama belli bir kurnazlıktan yoksun değiller. Ramsay hepsinden korkmalı, benim korktuğum gibi. Bir dahaki görüşünde, bunu ona söyle.” Roose Bolton.

Sizce kuzey komplosu var mı ve varsa tam olarak kimleri kapsıyor ve planın amacı/ayrıntısı ne olabilir? :skull_and_crossbones:

Ben kuzey komplosu gibi birşey olduğunu sanmıyorum. Robb starkın stanis ile bir derdi yoktu hatta renly mi yoksa stanis ile mi ittifak yapılacağı tartışılırken adamı fazla olmasına rağmen renly i değil stanis i seçmişti ayrıca stanis kuzey adına Hiç bir kötü eylemde bulunmadı hatta birsürü iyilik yaptı duvarı korudu, gloverlara evlerini verdi, ashayı ve theonu yakaladı şimdide ned starkın kızını kurtarmaya gidiyor(kuzeylilerin gözünde) ayrıca stanisin ordusunun çoğu kuzeyli adamlardan oluşuyor böyle bir plan varsa dağ klanlarina haber verip birlikte haraket ederlerdi ve Dağ klanlarıda orduya girmezdi ikinci durumda stanis kazansa;
kuzeyliler kuzeylilere mi saldıracak bana olası gelmiyor kuzeylilerin ortak düşmanı lanister frey ve boltonlar yani ittifak yapabilecekleri bir adamın arkasından niye iş geçirsinler ki( kuzeyliler yemin ediyorum bir an ittihatçiler gibi göründü gözüme ucuk ucuk hayal kurmazlar.) eğer kuzey krallığı diyorsan buda geçerli sebep değil çünkü adamlar zaten 300 yıl boyunca lord olmuşlar öyle krallık diye ölmüyorlar tamam ellerine böyle bir fırsat geçse hayır demezler ama ortak düşman stanis değil. Böyle bir komplo varsa jonada haber vermeleri gerekmez mi nasıl olacak yani bu adamlar işi halledip jona gel kral ol mu diyecekler. Jon Hayır manyakmısınız ben gece nöbetçisiyim derse plan suya düşüyor yani plan kurulurken jona haber verilmeliydi
Onun dışında teşekkürler sen olmasan teori konusulmuyor.:slightly_smiling_face:

Yazılacak çok şey var. Ama Jon’un gerçek kimliğini bilen tek insanın oldupu mekanın haberin yayılmasının merkezi olarak seçilmesinde, yani daha doğrusu Martin’in Seçmesinde tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Öte yandan Kuzey biraz garip bir bölge ve orayı herkes yönetemez. Martine göre en azından. Kuzeyli ailelerin bu konudaki düşüncelerini biliyoruz. Starklara aşırı derecede sadıklar. Ama sıkıntı şu Jon, Stark değil. Bir Targaryen. 8000 yoldur Starklar tarafımdan yönetilen Kuzey’in bir ejdere ve onun soyuna geçmesi sizce Kuzeyliler için ne kadar kabul edilir bir şey? Kabul etmesi imkansız değil belki ama en azından salla ya adamın anası Stark Ne de olsa diye boşverebilecekleri bir şey değil. Bir oturup Beyler ne yapalım diye konuşmaları lazım. Yani gerçekten bataklık bölgesi ile diğer bölgeler arasında Jon’un meşruiyeti söylendiyse o zaman Reed bu bilgiyi de aktarmıştır. Çünkü Kuzeyliler onurlu adamlar.

Her neyse gelelim diğer kısma, daha önce buz ve ateşin anlaşması konusunda aslında kuzeyin Ejderlere göründüğünden daha sadık olduğu yazılıp çizilmişti özellikle buz ve Ateş yemini buna örnek. Gene her ne kadar Jon Umber’in ejderlerle evlendik ve ejderler çldü lafı gururuna yedirememek olarak yorumlansa bile aslında Ejder geçmişinden o kadar da şikayetçi olmadıkları anlamıma da çıkabilir. Ayrıca Kuzey bağımsız olsa bile Freylerw karşı, Lannisterlara karşı olan intikam alınmamış olacak. Gözümüze gözümüze soktular ki North Remembers

Yani uzun lafın kısası Rickon Stark’ı Kışyarı lordu olması için istiyorlar. Ancak Stannis için değil, Jon için. Şuanda diyar kanıyor. En favori adamlardan birisi olan Aegon’un sadece 10k askeri var. Kuzey epey yıprandı ama çok daha fazla askere sahip. Üstelik halkı mahvolmuş nehirıvsdsn da ileri aşamada destek alabilirler.

Lyanna ne demişti, isminde Starktan başka kral tanımazük. Ama bu ismi Stark olan Mı isminde Stark olan mı?

Stark ve Targaryen hanedanlarından Aemon Targaryen.

İlla Jon’u getireceklerini nereden biliyoruz? Neden Rickon’u tahta oturtmasınlar? Manderly yerini biliyordu, belki de tüm planı ona göre yapmışlardır.

Stark soyu zaten kesin olmamakla birlikte bir kızdan devam ediyor. Ozan bael hikayesi hatırlarsan. O çocuğun babası yabanıldı bence bir targaryeni kabul etme olasılıkları daha yüksek ama ben jon un kimliğinin kral olduktan sonra savaşın ortasında artık bir öneminin kalmadığı zaman ordunun bir komutana ihtiyacı olduğunda açıklanacağını düşünüyorum

Senin de söylediğin gibi o hikaye kesin değil. Bir de kuzeyli bir adamla tamamen zıt ve Starklardan daha derin bir soydan gelen birisini bir tutmamak lazım. Zaten ben kesinlikle yüz çevirirler demedim. Ama bir anda salla ya demezler. Bir oturup düşünürler napsak diye. Bence en güzel sonuç Jon’u demir taht için hazırlamak olur.

tabii ki düşünürler bir süre.ama direk reddedemezler bence.kış kapıda ve bir lidere ihtiyaçları var.jon’un targaryen den çok kuzeyli olmasının kabullenmelerine çok yardımı olacaktır

Şimdi sen bir kuzeyli Lord olsan ve Jon’un Targaryenliğini öğrensen naparsın?

Bence demir tahta oturması çok güzel olur. Yani adamın claimi var.

Ortalık karışır biraz ben karışmaz demiyorum ki.ama savaşın ortasında ne kadar reddedebilirler.tutup liderliği savaşın içinde sansa ya arya ya yada rickon a vermezler.zaten ben açıkcası jon un aile adından ziyade adamları tarafından seçilerek kral yapılmasını istiyorum.çocukta o hamur var sadece insanların onu piç kimliğinden sıyırıp ayrı görmeleri gerekiyor

Yazının tamamını okumadın bence :confused:

Kuzey Lordlarının Stannis ile bir derdi, düşmanlığı vs. yok. Fakat bu adam kuzeyin yeniden bağımsız olmasını ister mi? Kendi gücüne katmak istiyor. Kuzey Komplosunun ana amacı Stark Hanesine ihanet eden Bolton ve yandaşlarını temizlemek ve büyük olasılıkla (ben kesin diyorum) yeni krallarını başa geçirmek. Stannis, Bolton güçleriyle -esir olan akrabalarını riske etmeden- savaşmak için çok güzel bir imkan veriyor, maşa olarak kullanılıyor bence.

Kuzeylilerin unutmadığı sürekli vurgulanır, şerefli ve gururlu insanlar; 300 yıl sonra tekrar bağımsızlıklarını elde ettiler, bir sene de olsa elde ettiler ve şu an diyar öyle garip bir halde ki kuzey asla ama asla -şimdiki haliyle- 7 krallığın bir parçası olmak istemez. Lannister mı yoksa Barth mı yönetecek hepsini? Zaten böyle bir şeyi kabul edecek olsalardı en başta Robb’un önerdiği gibi Stannis ile işbirliği yoluna girerlerdi ama kuzey lordları karşı çıktı Robb’a; istemedi bunu, fırsat olarak gördü ve kendi kendilerini bağımsız ilan ettiler. Yani zaten en başında 7 krallığın bir parçası iken Kuzey Krallığını tekrar ayağa kaldırmayı seçip, bunu yapan bu kuzey lordları, Robb vs. değil. Şimdi ne değişti? Bu kadar bedel ödedikten sonra imkanın var iken-elinde en az 2 kral adayın var iken- düşmanlarını temizleyip, toparlanıp bağımsız olmak istemez misin? Ben isterim, bu kadar kan döküldü bari değsin derim… Zaten Diyar’da ki mevcut siyasi yapı da bunu gerektiriyor.

Stannis’i kabul etmezler mi? Şimdi neden etsinler? Etseler en başta ederlerdi diye söyledim. Ayrıca kendi kardeşleri dahil kimse Stannis’e pek sevgi beslemiyor, kral olmasını istemiyor. Diğer yandan Stannis bir güneyli; kuzeyliler artık güneyliler tarafından yönetilmekten bıkmış(şahsen ben olsam ben de bıkarım); Stannis’i kral kabul etseler, Stannis tüm kuzey ordusunu güneye indirip kendisi için savaştırıp, ölmesini sağlayacak. Kuzeyliler neden Stark için ölmek, kendi kuzey krallıklarının sınırlarını korumak var iken Stannis için savaşıp, güneyde ölsün? Kuzeye bu ne kazandıracak? Robert İsyanında hiçbir şey kazanmadılar, kötü bir kralı bir başka kötü güneyli kral ile değiştirdiler… Kış geliyor, kış geldiğinde kuzeyde hiçbir güneyli hayatta kalamaz, savaşamaz… Boğazlar meselesi de var… Andallar işgal edememiş, bunlar bir araya gelip de kuzeyi işgal edemez, edecek adam yok zaten. Güney karıştı karışacak yine… Yani ciddi manada muazzam bir fırsat. Unutmayın ki Kuzey/Stark Hanesi bağımsız bir krallık olma amacına zaten 17 yıl önce sahipti; Güneyli Komplosu. Bu yazıyı hazırlarken Dustin’in bir sözüne kadar denk geldim ki bu güneyli komplosuna daha bir emin oldum.

Bununla birlikte, Brandon’ın Catelyn Tully’yle evleneceğini öğrendiğim gün… çektiğim acının tatlı bir tarafı yoktu. Sana yemin ederim ki, Brandon, Catelyn’i asla istemedi, birlikte geçirdiğimiz son gecede bunu bana söyledi… ama Rickard Stark’ın da büyük ihtirasları vardı. Vârisini kendi tebaasından birinin kızıyla evlendirerek gerçekleştiremeyeceği güneyli ihtiraslar.

Bağımsızlık düşüncelerini asla hafife almamalısın; Katalonya da bugün hala bağımsız olma derdindeler, unutma. Güncel bir konu sonuçta, haberleri hatırlarsın. GoT evrenindeki 7 krallık da burası gibi özerkler.

Jon’a haber vermemek için çeşitli sebepleri olabilir; en önce ortamı onun için hazırlıyor olabilirler, yukarıda da söyledim, erken açan çiçek solar gider; tehlikeye gireceğini düşünmüş olabilirler. Zaten Jon’un şu anki durumda yapacağı, yapabileceği bir şey yok; Robb’un varisi olarak açığa çıkması Bolton ve Lannisterların hedefi olması demek ki Cersei bile bu haliyle bile oğlanı öldürmek için adam gönderecekti.

Jon’un o şekilde cevap verme olasılığı - Stannis’e söylediği gibi- yüksek idi. Fakat Robb, vasiyeti hazırladıktan sonra Jon’u yeminlerinden azat edip, geri getirecekti. Jon, Robb’un vasiyetini öğrendikten sonra kuzeyi kendi haline bırakmak istemeyebilirdi, lordlar ikna edeceğini düşünüyor olabilir. Mantıken “Kim hanesinin başına geçip kral olmak var iken, Sur’da kendini heba etmeyi tercih eder?” diye düşünler ve Jon’un reddedeceği ihtimalini akıllarına getirmemişlerdir. Zaten Jon’un son durumu ve sonrasında gelişecek olaylardan ‘yemin’ ve Sur’a karşı bağlılığı da bittiği için bu sorun da çözülmüş oldu.

Rica ederim, gerçekten kimse kuram açmıyor, tartışması güzel oluyor oysa. Siz de bulun açın yav. :smiley:

Öncelikle bu bilgiye vakıf yegane kişi Howland Reed. Bunun dışında hiç kimse bilmiyor; Robb da bilmiyordu. Reed de gidip millete “Ya bu aslında Targaryen, bilin.” diyecek hali yok. Adam, Ned’e verdiği sözü bozup; 17 yıl itina ile sakladıkları sırrı şak diye açıklayacak mı? Niye? Herkes öğrenip, gidip oğlanı öldürsün diye mi? Lütfen! Bu yüzden şimdi Jon’un gerçek kimliği meselesi üzerinden hiç karıştırma meseleleri… :slight_smile:

Robb’un vasiyeti resmi olarak Jon’u bir Stark olarak meşrulaştırıyor; yaşça büyük olan erkek Jon olduğu için, kardeşinden önce geliyor. Yani lordların, Robb’un vasiyetini yok sayacaklarına ihtimal vermiyorum. Rickon’ın yaşadığı bilgisine vakıflar ise elbette ki onu kurtarmak ve güvenle geri getirmek isteyeceklerdir, Stark sonuçta ve belki de Jon’un yedeği olarak görülüyordu. Çünkü şu an nereden bakarsan bak Jon’un varisi konumunda Rickon. Yani adamlar hem krallarını hem de varisini geri istiyor gibi düşünelim. Diğer yandan savaşmayı ve yönetmeyi bilen yetişkin bir Stark erkeğini mi yoksa bir çocuğu mu başında kral görmek isterdin? Diyar zaten üç senedir çocuklar tarafından yönetiliyor ve etkisi pek hoş olmadı bence.

Biz Manderly aracılığı ile komplodan haberdar olduğumuzu için kafadan onun başının altından çıktığı fikrine kapıldık ama Galbart Glover ve Maege Mormont büyük olasılıkla Bozsu’ya / Boğaz’a varmayı başardılar ve bu durumda Reed ile bir olup, bu komployu asıl bu üçü yapmış da olabilir. Reed, Jon’un kim olduğunu biliyor ama onun için bir sorun yaratacağını sanmam, bilhassa Lyanna’ya olan sevgi ve minneti ile Ned’e olan sevgisi vs. düşünülecek olursa.

Bence yazının geri kalanını okumadın.

Aslında hata bende sanki Jon’u harcayacakalr azizim dermiş gibi yazdım ilk kısmı.

Okudum. İhtimalleri vs. irdelemişsin. Ben ilk paragrafa takıldım sadece.

O zaman yanlış ifade etmişim, orada Jon genelinde değil Jon’dan bağımsız kuzeye başka bir aileden insanın geçmesine ne tepki verirler onu irdeledim. Yani Kuzeyli lordlara beyler bir durun böyle bir durum var derler.

AH anladım şimdi. Jon ve gerçel kimliği meselesi üzerinde irdeledin sandım. Cat güneyli bir haneden(uzaktan kuzenmiş Starklar ile) varis önermişti ama Kışyarını hiç görmemiş biri vs. diyerek reddetti Robb; elinde Jon olmadaydı bir ihtimal değerlendirebilir belki ama kuzeyin, kuzey dışında bir haneyi kabul etmek isteyeceğini hiç sanmıyorum. Genel olarak kimse kabul etmez bence.

İşte tahminde tam burada devreye giriyor,Kuzey’i Rickon’a verecekler Jon’u da demir taht için hazırlayacaklar.

okudum,hatta yazı önümdeyken yazdım.zaten muhalefet olmak için yazmadım kendi düşüncemi söyledim :slightly_smiling_face:

Şimdiki aşamada tahta Jon’u hazırlama meselesi olamaz, Reed dışında kimse bilmiyor, dedim işte ilk yazdığımda. Adam gidip kimseye anlatmaz 17 yıllık itinayla korunan sırrı. Jon’un hayatı tehlikeye girer. Kuzey Komplosu sadece kuzeyi ve Kışyarı’nı kapsayan bir plan; Demir Tahtı değil.

Aslındaçok sadık bazı kuzeyli lordlarla paylaşabilir.

Manderly gibi mi? Paylaşıp ne yapacak şu aşamada? Bizim Stark kanı taşıyan bir kuzey kralına ihtiyacımız var. Bu aşamada olmaz, ancak ileri ki aşamada olabilir. Unutma ki Ned, karısı ile bile paylaşmadı Jon’un sırrını, bırak yabancı lordları…

Ya Catelyn, Jon’un hayatına karşılık kendi doğurduğu çocukların hayatı söz konusu olsaydı, ne yapardı? Cevabı bilmiyordu. Asla öğrenmemek için dua etti.