Kuzey Komplosu

Yalnız bir şey söyleyeceğim, Jon’un Targaryen olduğu neden itinayla gizlendi? Robert korkusundan dolayı. Robert nerede? Gitti. Şuanda diyar çok karışık bir halde. Robert yaşıyorken Jon’un gerçek kimliğinin bilinmesi Jon’un ve Starkların sonu olurdu. Ancak şuanda Jon’un gerçek kimliği belli olunca bu durum iddiasının sadece Kuzeyle sınırlı kalmamasını sağlayan bir şey olacak. Yani şuanda Kuzeyin bile çoğu yerinde hain ilan edilen Robb Stark’ın varisi olmasıyla Targaryen olması arasında hayati tehlike açısından fark yok.

Yani sen Kuzeyli bir lord olsan, ve elinde tamamen Kuzeyli adetlerine göre yetişmiş ve tam bir Stark gibi olan ve sağlam bir iddiası olan birisi olsa ne yaparsın? Neden tüm diyarı alabilecekken Kuzeyle yetinilsin? Hani oaly bağımsızlıksa tahta çıkacak kişi de kendi kanlarından zaten ve bu tür evliliklerde baba farklı hanedan olmasına karşı çok güçlü şekilde desteklenmesinin onlarca örneği var sen de biliyorsun saymaya gerek yok şimdi.

Ha belki şu olabilir, şu aşamada değil de Kuzey’i kurtardıktan sonra böyle bir karar çıkabilir. Zaten serinin gittiği yer ister istemez orası. Ama ben sadece bir adım öteye götürürerek en azından bir takım lordların bunun ön hazırlığını yapıyor olma ihtimalleri üzerinde duruyorum.

Lannister Hanesi de Jon için bir tehdit aslında, şu an ki haliyle bile Cersei, onun ölmesini istedi, düşünsene bir de Rhaegar’ın varisi olduğunu öğrense… Stannis’ten daha tehlikeli bir taht adayı, çünkü tüm kuzeyi arkasına alabilme imkanı var, Stark Hanesi yüzünden. Lakin yavaş yavaş o hayat ile ölüm arasındaki çizgi kayboluyor Jon için, bu yüzden ‘şu aşamada olmaz’ dedim. Biraz daha zaman geçmesi, taşların yerine oturması vs. gerek. Kuzey Lordları pek tabi onu tahtta istemeyebilir, Reed neden böyle bir riske girsin? Lakin taht da otursa, iyi bir hükümdar olduğunu gösterip saygı ve sevgilerini kazandıktan sonra kimliği açığa çıksa(bilhassa şu Aegon ve Dany’nin varlığı iyice Diyar’da kendini gösterdikten sonra) kuzey kültür/inancı ile yetişmiş bir Targ/Stark oğlanını desteklemek göze çok daha tatlı görünür. İkimiz de aynı şeyi söylüyoruz aslında ama ikimizin zamanlaması gibi küçük ayrıntılarda farklılık var sadece. Benim düşüncem Reed’in şu aşamada ilk amacının kuzeyi kurtarıp, Stark Hanesi etrafından birleştirmek; Robb’un vasiyeti gereği de Jon’u kral olarak tahta geçirmek olduğunu düşünüyorum. Sonrasında olaylar dediğimiz şekilde gelişecektir diye tahmin ediyorum.

Bu arada kuzeyin bile çoğu yerinde hain ilan edilen kim? Robb mu?

Son kısım mantıksız. Robb’u hain olarak gören kim ? Roose bile onu hainden çok aptal olarak görüyordu. Üstelik bugün Robb’un varisi ortaya çıksa (Jeyne’in oğlu veya Rickon veya meşru Jon) birçok hane ona katılır

Ben yanlış anlamadım yani, Robb’u hain görüyor demiş?

Kuramı baştan sona okuduğumuzda görüyoruz ki böyle bir durum yok, aksine tersi bir durum söz konusu. Böyle bir yorum çok yanlış olmuş.

Şimdi hain derken kast ettiğim mesele Robb’u sevmemeleri değil, Robb karşıtlığı. Yani burada pratik durumdan bahsettim. Her ne kadar istemeden de olsa Kuzey’în çoğu yeri ya da en azından şu şekikde söyleyim Boltonların borusunun öttüğü yerler diz çökmüş durumda.

Ek: Aslında evet çoğu biraz sıkıntılı bir ifade olabilir dikkate değer bir kısmı dersem daha doğru olur.

Evet belki yargılandıktan sonra bir şeyler yapabilir :smiley:.

Mesele şu ki şuanda Lannisterlar çok güçsüz. Yani elbette böyle bir şeyi öğrenseler eyvah eyvah derler ancak napabilirler burası soru işareti. Yani daha doğrusu en fazla napabilirler? Suikastçi? Kuzeyli bazı hanelere Jon’u sepetlemeyi emretmek? Belki ama bunlar zaten Jon’un Robb’un varisi olduğunu öğrendikleri zaman da yapacakları şeyler.

Şimdi tabi Reed muhtemelen Kuzeyli lordları tanıyor ve ne yapıp ne yapamadkılarını biliyordur. Bu komplo güven gerektiren bir iş. Eğer Kuzeyli lordlar Jon’u Kuzey kralı yapmak için el altından iş çeviriyorlarsa aynısı Targlık için de olabilir.

Robb karşıtlığı yok, kuzeyde. Sadece Roose Bolton’un eleştirileri varsa var işte… Ölmeden önce de Karstark’ın… Onun dışında kimse Robb karşıtlığı yapmadı.

" …kuzeyli adamlar… Dehşet Kalesi’nden korkuyorlar ama Starklar’ı seviyorlar.”

Theon, Kışyarı’nı kalleşlikle ele geçiren, üvey kardeşlerini katleden, kendi insanlarını yüzülmek üzere Moat Cailin’e götüren ve üvey kız kardeşini Lord Ramsay’in yatağına sokan bir haindi. Roose Bolton ondan faydalanabilirdi ama kuzeyli adamlar ondan nefret ediyor olmalıydı.

“Gece çalışması şövalye işi değil.” dedi, Leydi Dustin. “Ve Lord Wymar, sizin Kızıl Düğünde akrabasını kaybeden tek adam değil, Frey. Fahişefelaketinin seni daha çok sevdiğini mi düşünüyorsun? Eğer Greatjon’u tutmasaydınız, Leydi Hornwood’un parmaklarını yediği gibi, bağırsaklarınızı çıkarır ve onları yemenizi sağlar. Flints, Cerwyns, Tallharts, Slates… hepsi Genç Kurt’un adamları.”
" Ryswell Hanesi de…" dedi, Roger Ryswell.
“Hatta Höyüklerin Dustinleri bile.” Leydi Dustin dudaklarını ince ve vahşi bir gülümsemeyle ayırdı. “Kuzey hatırlıyor, Frey.”

Sur’a 100 adam göndermeyi planlamıştı, her şey yolunda gitseydi Karakazan öncülüğünde 100 kişilik bir suikast ekibi Sur’da Jon’u katlediyordu, gerçi onlara gerek kalmadı.

Kuzey Kralı olarak tahta çıktıktan sonra… Robb’un varisi olmak başka Rhaegar’ın varisi olmak başka, değil mi? Ha her şekilde ölmesini istiyor ama misal Dany ve Aegon varken Jon 3. sıradaki derdi olur hatta belki daha gerisinde ama zaten o aşamaya gelene kadarki olacaklardan bahsediyoruz; şu an ne olduğu bilinmiyor Jon’un…

İşte bu ancak sonraki aşama olur, diyorum. Şu an amaç kuzeyi toparlamak… Ayrıca bu adam Bozsu’dan dışarı çıkmıyor, kuzey lordlarının kaçta kaçı ile yakın ilişkisi olduğunu merak ediyorum.

Offff

Valla of ya gayet açık olduğumu düşünüyorum neden anlaşılmıyor söylediğim şeylet :smiley:
Hiçbir Kzwyli Robb’a karşı değildir. Hiçbir Kuzeylinin Robb’la alıp veremediği yok. Ama şuanda isyan bastırıldı. Şuanda oradaki kolluk kuvveti Lannister yanlısı(şimdilik) Boltonlar. Yani Boltonlar Jon’un varis olduğunu bilse ve yakalasa Ne yapar? Sepet ederler:).

Şunun gibi düşün, Yüksekova büyük ölçüde T.C. karşıtı ama şuan orada askerimizin borusu ötüyor.

Ben diyorum ki şuanda daha fazla bir şey yapamaz. Yani Jpn’a Karşı yapabileceği hareketlerin bir sınırı var.

Her iki aşamayı da planlamış olabilirler.

telefondan okuduğum kadarı ile genel yazıyorum
Arkadaşlar Jon unn ölümü öncesi çok önemli bir noktayı unutuyorsun Jon nöbete yemin etmişti ve kuzeyde nöbet ve yemin ikisi de ayrı ayrıda beraberde kutsaldır. Robb varis ilan etti evet Jon u ancak kuzey halkı yemin bozana itiat eder mi güvenir mi ? bu sebeple ölümü öncesi onu kral yapma gibi bir dertleri olduğunu ben düşünmüyorum bence Rickon un üstüne yada plan vardı belki sırf Lannester Frey Bolton ittifakına karşı bir komplo ama ben Jon un şu aşamada dahil olduğunu düşünmüyorum. Ölümden dönünce kesinlikle planda bir lider olacak ama asla Rickonun hakkını alacağını düşünmüyorum ona vasi olacak Cat gelene kadar sonra Kuzeyide ardına alarak Demir taht ve büyük savaş var

Jon savaşa hazırlık yapacaksa nöbette kalarak yapamaz.eğer ölümden sonra değişik biri olmazsa hikayenin devamlılığı açısından kral olmalı.kuzey zaten harap durumda gerçek bir liderin altında birleşmek zorundalar.bence jon kuzey lordları destek vermese bile vereceklerdir bence gerekirse zorla da olsa kuzey in kalbi kışyarı nı ele geçirmek zorunda.ama asıl soru stannis?her şeye razı olup diz mi çökecek belki de kızı yandıktan sonra, ya da acı sona kadar savaşacak mı

Hiç istemediğim Bir teori BAŞBUĞ STANNİS KUZEYİ BOLTONLARDAN TEMİZLEYECEK RİCKON’U KUZEY LORDU İLAN EDİCEK GÜNEYE İNECEK FREYLERİ BİTİRECEK VE KRALIN ŞEHRİNE GİRECEKTİR.

ben ölmeden öncesi için dedim kuzey lider olarak onu düşünmüyor derken
öldükten sonra kesinlikle lider o katılıyorum ama o yeminden azat olmadan kuzey onu lider olarak kabul etmezdi onu demek istedim

ben Stanisten çok birşey beklemiyorum en azından Stanis olarak ben ölmesini değil Jon un kral eli olmasını bekliyorum onun

Stannis? Jon’un kral eli? Bunu kabul edeceğini düşünüyor musun gerçekten :D.

Bir Kral neden kral eli olsunki

ben ölmesini beklemiyorum ölecekse bile finalde ölür o bence
diz çökmesini bekliyorum ama açıklayamıyorum nedenini hislerim öyle
o kibirli olsada adil ve Mel, ışık tanrısı ve büyük savaşada hakim zannetmiyorum öleceğini ve ölmeyeceğine göre diz çökecektir

Bende severim Stannis’i ama Demir Taht’a oturmasını hiç istemiyorum. R’hllor’ın bunda büyük bir etkisi var. İster Daenerys otursun, ister Euron otursun, ister Baelish otursun ama Stannis oturmasın be abi. Bu fikir bir şekilde içime sinmiyor. Stannis’in geleceğini açıklayan güzel bir teori vardı bu video da. https://youtu.be/DQ5uq57plio

Tahta Stannis’in Geçmesi Etrafı Yakıp Yıkan Danny’den, Psikopat Eurondan, 7 krallığı Mahveten LF’den daha Hayırlıdır. Bu adam tahta geçsin yedi krallık hayatında görmediği huzuru , refahı görcektir

Stannis’in demir tahta geçme ihtimali çok zayıf. Boltonları çarmıha gerse bile kim destek olacak? Sevilen bir adam değil. Üstelik inandığı din çok hoşgörüsüz. Birnevi Siyasal İslam’ın Asoiaf versiyonu. İşte R’hollor’a hamdolsun zafer yakındırlarla,yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardırlarla, dirilecek ejderlerle, kafayı bula bula bir gaz gidiyorlar ve bu işin sonu hayırlı değil.

Kardeş yazdığın şeylerin hangi manaya geldiğini bir kontrol et, ondan sonra gönder tuşuna bas bir zahmet.

_Yani şuanda Kuzeyin bile çoğu yerinde hain ilan edilen Robb Stark’ın varisi _

Şimdi hain derken kast ettiğim mesele Robb’u sevmemeleri değil, Robb karşıtlığı

Kastı aşan cümleler vardır, söylemek istediğin şey ile söylediğin şey farklıdır, seninki biraz öyle olmuş. Yanlış anlamaya müsait cümleler kurma.

Diyeceğin şu; şu an kuzeyde Stark(robb da değil) aleyhine bir hava esiyor ve kimse kolay kolay starkçıyım vs. şeklinde konuşup, hareket edemiyor; çünkü şu an Bolton aracılığı ile Lannister borusu ötüyor kuzeyde.

Bak, düz ve yanlış anlaşılmaya müsaade etmeyen bir cümle. :slight_smile:

Ha haklı mısın? Nispeten, %50. Alıntı olarak örnek verdiğim şeyleri gördün, Dustin bile herkesin hala Starkları sevdiğini söylüyor, Bolton bunu biliyor, herkes bunu biliyor ve Bolton tarafında görünen kuzeyliler bile dönekliği ve Starklara ihaneti için Theon’u hain ve pislik olarak görüp, tepki veriyor, aşağılıyor. Ha Bolton’a da verir ama Dustin’in dediği gibi ondan korkuyorlar. Bolton bile eğer Bran ve Rickon’u öldürüp, Kışyarı’nı bu hale getirenin Ramsey olduğunu öğrenirler ise bütün kuzeyin karşısına dikileceğini ve tepki vereceğini söylüyor.

Şu an zaten sadece kendi totoşunu kurtarma derinde de kuzey bunu bilmiyor, kendi derdine yanmış halde.

Sen de Robb’un Jon’u varisi ilan ettiği anı ve şekli unutuyorsun. Bir kere daha oku o kısmı… Robb, kuzey lordlarının şahitliğinde onların imzasıyla vasiyeti yazdı ve imzaladı. Yani o vasiyet altında sadece Robb’un imzası yok, şahitlik eden kuzey lordlarının(hepsi değil, o an orada olan lordlar) da imzası var. İmza atmak ne demek? Şahidim ve kabul ediyorum, demek. Yani o imzası olan kuzey lordları için Jon, Robb Stark’ın varisidir. Yani şu an kralları. Robb, Jon’u yeminlerinden azat edip Sur’an geri getirmesi için adamlarını gönderecekti. Hatırlarsanız Aemon Targaryen de Hisar’da bir üstat olmasına ve üstat yemini etmiş olmasına rağmen kral olması teklif edildiğinde Üstatlar Konseyi onu yeminlerinden azat etmeye hazırdı ama o kabul etmedi, orası ayrı.

Şimdiki durumda kuzey lordları, yetişkin bir Stark erkeğini “Kız kardeşini kurtarmak için güneye at sürüp, Boltonlara karşı hareket etmek istedi.” diye, “Hadi oradan, seni yemin bozan!” mı diyecek sanıyorsun? Ya hu bu kuzey lordları zaten ne amaçla ne planlar yapıyor? Bu kuzey komplosu kime karşı ve ne için? Amaç zaten bu.

Ha derseniz ki kuzey lordları, Jon piç doğumlu diye onu istemez, Robb’un vasiyetini görmezden gelir, attıkları imzayı yok sayar; 6 yaşındaki Rickon’u tercih ederler; orasını göreceğiz artık. Pek ihtimal vermem.

:open_mouth::crazy_face::rofl:

@Symmachus Hikaye ve karakter iç tutarsızlığı dediğim bu işte, bunu yapar isen böyle sallama iddialar pek doğal olarak türetilebilir. Stannis’i diz çöktürüp Jon’un kral eli de yapılır(bu arada kuzeyde kral eli kültürü yoktur arkadaşlar, bilin.); Melisandre’yi de Jon’un karısı yapabilirsin. :slight_smile:

Aynen ben de onu diyorum. Yani Jon’u öğrense hahaayt getirin kellesini değil bir de bu çıktı lanet olsun tepkisi verir Eli kolu bağlı çünkü :smiley: