Kuzey Komplosu

kitabın bütününde berbatsın tek tek iyisin ama
Jon için yapmıyorlar en fazla hepsinin rickondan haberi var yada böyle bir komplo yok yada LF nin iş çevirmesi Sansa için
yukardakiler teori
Jon için olamaz çünkü yeminli iken (Ned in Jaime ye davranışlarını düşün, daha ilk kitabın başında yeminden ve nöbetten kaçanı bizzat Ned infaz etmişti ) kuzey Arya onlara göre gözlerinin önünde iken mi Boltonlara karşı komplo kuracak (sahte olduğunu bilmiyorlar iddiada edemezler ) Arya orda bir Boltonla evli iken Robb Jon u varis yaptı biz onu getirelim tarzı birşey hem saçma geliyor hemde o varisliğe şahit olanların çoğu yok zaten öldü yada esir
kaldı ki Robb un jon u varis yapma şartlarıda gerçekleşmedi nöbete 100 adam falan gibi sonradan olabilirde bu ama bu kısımdan kuzeyin haberide yok, dahası yemin ve söz diyorum bunlar eski kafalı adamlar sözünden dönmüş, döneceğe itaat etmezler hemde piçe… öyle bir şeydense ellerinde Arya var, Sansayı bekleyelim derler kuzeyi onlar için hazırlayalım demeleri daha mantıklı olur bana göre benim tanıdığım kuzey böyle
Jon fanıyken bunu diyorsam Robb un mektup ve vasiyeti çok abartılıyor bence
Jon Targ ken o mektup hiç bir işe yaramaz zaten en başta
daha öncede dedim yine diyorum Robb yaşasa jon u varis olarak getirse o da zarar görürdü durumdan

???

Şu cümleleri düzgün yazmanı kaç kere rica edeceğim, fecr? Lütfen ama! Gerçekten okurken anlamakta zorlanıyorum, sonra “yanlış anlıyorsun” diyerek kestirip geçiyorsun. Sakın telefondan yazdığım için böyle deme, çünkü genelde böyle yazıyorsun. Ayrıca şu an ben de telefondan yazıyorum. Lütfen ama gerçekten, biraz toparlamanı rica ediyorum cümlelerini.

tek tek alıntılarda iyisin ama bütün olarak kitabı yorumlamam kötü dedim
çünkü anlamadığın yada daha doğrusu sevmediğin uzak olduğun karakterleri öylesine okuyup geçmişsin (sansa fanıyım diye sadece ondan bahsetmiyorum aklına ilk o gelecek biliyorum ) ama onlarda çok önemli belki bir cümlelik geneli anlatan şeyi kaçırdığından bütünü toparlıyamıyorsun bunu diyorum
bende jon fanıyım aa ne güzel Robb mektup vasiyet bıraktı kuzey jonu destekleyecek demeyi isterdim ama bu kadar kolay olmaz o iş bence (ölümden öncesi için )
öyle olsa duvara haberi ve seni almaya geldim diyen bir lord gelirdi hiç biri yok demek ki jon için değil
telefondan yazmıyorum hızlı yazıp kalkıyorum ondan böyle

Anladım, o zaman senden ricam hızlı yazma, vaktin bol olduğunda yavaş yavaş yaz, çünkü hızlı konuşunca insan nasıl anlamıyorsa hızlı yazınca da sorunlu oluyor cümleler. Maksat iletişimde sorun olmasın. Şimdiden teşekkürler.

GoT evrenine genel olarak hakim olduğum söylenir başkalarınca, ilk kez hakim değilsin yorumu geldi, her şeyin bir ilki vardır. Tek tek alıntı meselesinde iyi olmak nasıl bir şey bilemedim ama. :smiley: Neyse kitapta olmayan bir şeyi uydurmuyorum en azından, buna da şükür. :stuck_out_tongue:

Şimdi senin iddian ile yola çıkarak düz Aristo mantığı yapacağız; Yeniay sadece sevdiği karakterlerin konularına hakim; Yeniay Robb’u seviyor, Starkları seviyor, kuzeyi seviyor; demek ki bütün Stark ve Stark konusu ve kuzeyin ismi geçen konulara hakim. Devam edelim, bu durumda.

Alıntılarda da iyi olduğum için… Hemen o sahne.

“Gencim ve kralım,” dedi Robb. “Bir kralın veliahtı olmalıdır. Bir sonraki mücadelemde ölürsem, krallık benimle birlikte ölmemeli. Kanunlara göre taht sırasındaki bir sonraki kişi Sansa, yani Kışyarı ve kuzey ona geçecek.” Robb’un ağzı gerildi. “Ona ve lord kocasına. Tyrion Lannister. Buna izin veremem. Buna izin vermeyeceğim. O cüce asla kuzeyin sahibi olmamalı. ”

“Hayır,” diye onayladı Catelyn. “Jeyne sana bir oğul verene dek bir veliaht ilan etmelisin.” Bir an düşündü. “Babanın babasının kardeşi yoktu ama babasının babası, Lord Raymar Royce’un hanedanının alt dalına mensup bir oğulla evlenen bir kız kardeşe sahipti. Üç kızları oldu, kızların hepsi Vadi’nin küçük lordlarıyla evlendi. Bir Waynwood ve bir Corbray olduklarından eminim. En genci… bir Templeton olabilir ama…”

“Anne.” Robb’un ses tonu keskindi. “Unutuyorsun. Benim babamın dört oğlu var.”

Catelyn unutmamıştı; bu gerçeği görmek istemiyordu ama gerçek oradaydı işte. “Bir Kar, bir Stark değildir.”

“Jon, Kışyarı’nı bir kez bile görmemiş küçük bir Vadi lordundan daha fazla Stark’tır.”

“Jon, Gece Nöbetçileri’nin kardeşi. Evlenmeyeceğine ve mülk edinmeyeceğine dair yemin etti. Siyahları kuşananlar ömür boyu hizmet ederler.”

“Kral Muhafızlarının şövalyeleri de öyle. Fakat Lannisterlar’ı durdurmadı bu, Sör Barristan Selmy ve Sör Boros Blount’la işleri bittiğinde onların beyaz pelerinlerini çıkarmaktan çekinmediler. Eğer Sur’a Jon yerine yüz adam gönderirsem, bahse girerim ki onu verdiği yeminlerden azat etmenin bir yolunu bulurlar.”

Bu konuda kararım vermiş. Oğlunun ne kadar inatçı olabileceğini biliyordu Catelyn. “Bir piç miras alamaz.”

“Bir kraliyet fermanıyla meşru kılınmadığı takdirde,” dedi Robb. “Bir piçi meşru kılmanın, bir Yeminli Kardeşi yemininden azat etmekten daha çok emsali vardır.”

“Öyle olması için dua ediyorsun. Kız kardeşlerini düşündün mü? Onların hakları ne olacak? Kuzey, İblis’in eline geçmemeli, bu konuda hemfikiriz ama Arya ne olacak? Kanunlara göre Sansa’dan sonra o geliyor… senin öz kardeşin, meşru doğumlu…”

'“…ve ölü. Babamın başının kesildiği günden beri hiç kimse Arya’yı görmedi, duymadı. Neden kendine yalan söylüyorsun? Arya gitti, Bran ve Rickon gibi. Cüce ondan bir çocuk yaptığında Sansa’yı da öldürecekler. Geri kalan tek kardeşim Jon. Bir evlada sahip olamadan ölürsem, Jon’un benden sonraki Kuzey Kralı olmasını istiyorum. Seçimimi destekleyeceğini ummuştum.”

“Yapamam,” dedi Catelyn. “Diğer konuların hepsinde Robb. Her şeyde. Ama bu… saçmalıkta değil. Benden bunu isteme.” “İstemek zorunda değilim. Ben kralım.” Robb arkasını dönüp uzaklaştı, Boz Rüzgâr mezardan aşağı atladı ve Robb’un peşinden gitti.

Lordlar ile konuşup vesayetin imzalandığı sahne.

Robb bir yaprak parşömen aldı. “Bir mesele daha var. Umuyoruz ki, Lord Balon arkasında bir karmaşa bıraktı. Ben aynı şeyi yapmayacağım. Henüz çocuğum yok, kardeşlerim Bran ve Rickon öldü, kız kardeşim bir Lannister’la evli. Benim ardımdan kimin geleceğini uzun uzun ve çok fazla düşündüm. Şimdi, gerçek ve sadık lordlarım olarak sizlere, kararımın şahitleri sıfatıyla bu belgeyi mühürlemenizi emrediyorum.”

Bu olaydan sonra en başta da bahsettiğim gibi Robb, adamlarını yolladı. Resmi belgeye göre Robb, Jon’u bir Stark olarak meşrulaştırıp, varisi ilan etti. Diğer çocukların yaşadığı ortaya çıksa bile güney-kuzey yasalarına göre büyük erkek çocuk varistir. Buna da o sırada orada bulunan lordlar zaten şahit… Kuzey, Cat’in önerdiği herifi kabul etmez, deseydiniz eyvallah derim. Çünkü ne kuzey ile ne de Starklar ile adam gibi bir akrabalığı var, Karstark’tan birini varis bellese daha kabul edilebilir bir durum olurdu.

Varisini ilan ettikten hemen sonra İkizler’e gidiyor ve Kızıl Düğün gerçekleşiyor. Bolton kuzeye çörekleniyor ve kuzey dağılıyor. Peki, yakalansa zaten herkesin bileceği Leydi Mormont ve Lord Glover nerede? Jason Mallister de gizli emirlerle gönderilen adamlardan biriydi ve o yakalandı, biliyoruz. Demek ki gizleniyorlar, ben Reed’in yanında diyorum ama başka yerden de çıkabilirler. Kısacası senin iddia ettiğin gibi Robb’un Jon’u alması için Sur’a adam gönderme için imkan ve olanağı olmadı gördüğün üzere. Bahsettiğim olaylar üst üste, peş peşe oluyor; öyle aylar yok varis ilan etmesi ile Kızıl Düğün arasında.

Robb, kuzey kralı olarak arzu ettiği kişiyi varis ilan etme hakkına sahip; kral diye itaat ettiğin bir adamın varisini sorgulamak, hem de kendi öz kardeşi(öyle biliniyor) konusunda… abes kaçar. Tüm kuzeyin çok sevdiği ve saydığı Ned Stark’ın yüzüne sahip; görünüş olarak Robb’dan daha Stark duran yetişkin bir Stark erkeğini kabul etmemeleri için gerzek olmaları gerek yahut hain; ikisi de değiller. Nitekim 5. kitaba kadar da Rickon’un yaşadığı bilen hiçbir kuzey lordu da yok, orada Robb’a “eyvallah kralım” içlerinde de “ha siye la” mı dediler, diyosun? :face_with_monocle:

Ölümden sonrası için ise durum daha basit zaten, ölmüş/dirilmiş, onu bağlayan bir yemin yok. Rickon sağ salim gelse bile yasaya ve belgeye göre Jon her şekilde resmi hak sahibi… Dizi ve kitap çok farklı yollardan ilerliyorlar ama sonuçta aynı yola varıyorlar, tamam bazı şeylere de hiç yer vermiyorlar; doğru… Lakin dizide hiç işareti yok iken oğlanı boşa kral yapmadılar; kitapta bile zaten göstere göstere “kral” olacağı söylendi.

vaktimin bol olduğunun nerden biliyorsun yada çıkarıyorsun ??? söyleyeyim yok öyle birşey
vaktim az
kendi pc im olsa bile ya pc de başka işlerim yada ev içimde yada dışında başka işlerim var tüm vaktimi buraya verecek kadar ne şaşırdım ne de mümkün öyle birşey

ben bütünde kötüsün dedim alıntıların ile resim örneği verilir ya hep
sen işte o resmin bir köşesinden yakalıyorsun olayı güzelde yakalıyorsun ama resmin bütününde yorum yaparken gözünden çok fazla şey kaçırıyorsun bende tapıyorum ama senin kadar yaptığımı sanmıyorum

buna itiraz ettim mi yalnız sende kuzeydeki nöbete yada edilen yeminleri olan bakışı küçümsüyorsun
Ned daha kitabın başında o adamın kellesini niye aldı
Jaime ye tavrı neydi hepsi yemin bozdu diye
peki onun gibi düşünen yemine nöbete bakışı olan insanlar Robb jon u varis ilan etti diye biz jon u getirelim niye şimdiye kadar demediler
kuzey Robb un vasiyetine ses etmedi o zaman yeni evli 16 yaşında zaferden zafere koşan genç
çok sürmez buna gerek olmadan kendi varisi olur diye düşündüklerinden ses etmediler
kuzeye geçen grupta yanılmıyorsam Reed e gitti ondan kral yolu dışında güvenli geçiş için rehber isteyecekti ki demir doğumlulara süpriz saldırı yapabilsin kuzey ordusu, Jon için gitmedi o kişiler
2. bir nokta Robb babası mı dedesi mi kuzey onun için yemin bozanı lider edecek kadar sadakat beslesin Kuzeyin en kötü lideri oldu (gençliği toyluğundan kaynaklıydı )
3. nokta önceki cevabımda da yazdım jon için ise niye ona haberci yada lord gitmedi ondan habersiz böyle birşeye kalkıştılar ne yani ben isyan edeceğim sonra Jon gelip tahta oturacak böylemi dedi kuzey lordları, ben olsam lider o olsun birşey olursa suçu ona atar sıyrılırız canımızı kurtarma şansımız olur derdim
GECE ÇÖKER VE ŞİMDİ BENİM NÖBETİM BAŞLAR. BU ÖLÜMÜME KADAR SONA ERMEYECEK. HİÇBİR EŞ ALMAYACAĞIM, HİÇBİR TOPRAĞA SAHİP OLMAYACAĞIM, HİÇBİR ÇOCUĞA BABA OLMAYACAĞIM. HİÇBİR TAÇ GİYMEYECEĞİM VE HİÇBİR ŞAN KAZANMAYACAĞIM. MEVKİMDE YAŞAYACAK VE ÖLECEĞİM. BEN KARANLIKTAKİ KILICIM. BEN DUVARDAKİ GÖZCÜYÜM. BEN SOĞUĞA KARŞI YANAN ATEŞİM, ŞAFAĞI GETİREN IŞIĞIM, UYUYANLARI UYANDIRAN NARAYIM, KRALLIKTAKİLERİ KORUYAN KALKANIM. BU GECE VE GELEN TÜM GECELERDE YAŞAMIMI VE ONURUM GECE GÖZCÜLERİ’NE ADIYORUM.
gece nöbeti yemininide şuraya atayım lazım gibi
işte ölmeden öncesini tartışıyoruz zaten

kuzey ve kuzeyle ilgili konulara daha hakimsin bir gerçek ama uzak mesafeli olduklarını anlamıyorsun anlamaya çalışmıyorsun benim gördüğüm bu senin hakkında ister et ister etme
ve sıkıldım aynı konularda senle karşı karşıya gelmekten tartışmayacağım artık senle

O zaman yazma kardeş, kısıtlı vaktini kafa dinleyerek, kitap okuyarak geçir, elbette bu bir tavsiye, sen ne istersen yapmakta özgürsün. Lakin nasıl bir zaman kıtlığı bu ki iki cümle yazarken
şöyle bir
cümle çıkartıyorsun karşımıza, anlayamıyorum. Yani zaman zaman ben de hızlı yazmak zorunda kalıyorum ama cümleleri böyle bölerek, başı yukarıda totoşu aşağıda yazmıyorum; ne bilgisayarda ne telefonda.

Ha yine sen bilirsin,
böyle yazmak
istiyorsan yazmaya devam et, cümleleri karışık kuruşuk aktar bize ama ondan sonra da sakın ola rica edeceğim “istediğin gibi anlıyorsun” yahut “hep yanlış anlıyorsun” deme insanlara… Yani takdir edersin ki sen ne kadar aktarabilirsen biz de o kadar anlayabiliyoruz.

Saygılar.

Hmm. Saygı duyarım öyle düşünüyorsan, sana öyle yansıtmışım demek, olabilir. Ben genelde KONU-KONU yaklaşırım olaya; x konusunun geçtiği tüm olayları gözden geçiririm, benim elimin altında hazır PDF’ler açık duruyor kitapların, hemen açıp okuyorum. Kitabı bir kere okuyup, bir daha yüzüne bakmamazlık etmiyorum yani. Haliyle aslında seninle bir konu tartışıyor isem o bilgiler büyük olasılıkla tazelenmiş bilgilerdir. Yahut bazen tazeleme gereği duymam, gayet net aklımdadır.

Bir üye zamanında sana “Bazen yazılanları yarım okuyormuşsun gibi bir izlenim yaratıyorsun bende.” demişti, ilk geldiğinde Arya/Jon başlığına yazmaya başladığında da aynı şeyi hissettirmiştin, şimdi de aynı şeyi hissetiriyorsun, Sehercim. Yanlış hatırlamıyorsam bu yazıyı telefondan okumuştun ve yazım şeklinde “tamamını net ve iyi şekilde okuyup, yazıya hakim değilim” diye anladım. Ricam bir kere daha baştan sona oku.

Orada zaten şunu yazmışım

Glover ve Mormont şu an gizleniyor ise neyi bekliyorlar? Neden Jon’a ulaşıp Robb’un vasiyetini açıklayarak kuzeyi yeniden ayaklandırmıyorlar? Bolton tehlikesini tüm kuzey birleşerek yok edemez mi? Fakat kabul edelim ki karşı tarafta sadece Bolton yok; bazı Frey birlikleri, Leydi Dustin ve babasının hanesi gibi birkaç haneye karşı savaşmaları gerekiyor. Bolton, Karstarkları Stannis’in yanına casus/gizli hançer gibi sokar iken Lord Manderly de aynı şeyi Bolton tarafında kalarak yapıyor ki Freyler ile sözde evlilik/barış anlaşması ile oğlunu/varisini kurtarmış oldu. Nitekim o üçlü Freyi öldürüp, Frey Turtası yaparak ziyafetteki herkese yedirdiğini biliyoruz. Dengeler şu an tam belirgin değil iken Jon’un kral oluşunu ilan etmek çiçeğin erken açıp solmasına neden olabilir; Jon tehlikeye girebilir. Ortada bir de Stannis, yeni bir kral adayı, var iken iki gücü birbirine kırdırıp zayıflatmak da komplocuların işine gelmez mi? Kalan sağları bizimdir; süpürür geçiririz düşüncesi güdüyor olabilirler. Yani zayıf ve kırılmış bir ordu ile savaşmak; güçlü ve sağlam bir orduyla savaşmaktan iyidir.

Jaime, yeminli iken yemini bozmuş biri; o nöbetçi ise firar etmiş biri; doğal olarak bakış açıları ortada…

Jon ile bu ikisinin arasında dağlar kadar fark var o sırada. İlla ki “çocuğu olur” diye düşünmüşlerdir, kuzey lordları ama ya olmazsa? ya ölürse? bunu da düşünecek kadar akıllı ve tecrübe sahibi bu insanlar; bu hayatta sayısız doğumda kadın ve bebekleri ölüyor, günümüz gibi değil. Düşünsene Elia gibi bir kadın 2 bebe doğuruyor hayatta ama Lyanna gibi bir kadın tek doğumda ölüyor, şaka gibi.

Jon’un yemin etmiş olması bir şey fark ettirmez; Aemon’a da krallık teklif ettiklerinde yeminlerinden azat edilmeyi teklif de ettiler ama Aemon kabul etmedi. Jon’a da aynısını yapacaklardı işte. Selmy’nin ettiği yemin bile hayat boyu geçerli olmasına rağmen adamı azat ettiler; Kral Muhafızlarının temelleri ile Gece Nöbeti’nin temelleri aynıdır, unutma.

"Eğer Sur’a Jon yerine yüz adam gönderirsem, bahse girerim ki onu verdiği yeminlerden azat etmenin bir yolunu bulurlar.” Robb Star.

Robb’un niyeti açık, bunu yapacaktı ama öldürüldü.

ben olsam lider o olsun birşey olursa suçu ona atar sıyrılırız canımızı kurtarma şansımız olur derdim

Tam güneylisin ha :smiley: Şimdi bu sensin, onlar ise kuzey lordu… Misal ben senin dediğini yapmam, Stark Hanesini ve kuzeyi şahlandırmak için canımı ortaya koyarım ve ölmekten çekinmezdim…

Totoşunu kurtarmak isteyen davasına inanmayan biri başka; davasına inanan canını hiçe sayarak sonuna kadar sadık biri başka.

Fecr, kimse seninle “gel benle yazış!” diye sıraya girip, yalvarmıyor. Geldin sen yazdın, ben cevap verdim. Konuyu açan benim sonuçta. Yalnız şu yazdığını da unutma, sonra hasbelkader sana bir şey yazınca “benimle yazma demedin mi! Niye bana yazıyorsun?” diye çıkışma bana sonra, sanki ben sana demişim gibi. Geçen benzer bir şey yaptın birine böyle.

kral üşenmiyor musunuz bu kadar uzun yazmaya?!?!?!

Bana mı dedin? Gerçi uzun yazan bir benim. :smiley: Üşenmem, aksine kısa yazmak sıkıcı, kısa cevap verilince de sinir oluyorum hele ki ben uzun yazınca. :smiley:

Ben bayanım yalnız. :stuck_out_tongue:

kraliçe üşenmiyor musunuz bu kadar uzun yazmaya?!?!?!?!

cevabımı verdim zaten :smiley:

Robb bir varis bıraktı evet bu varis Jon. Şimdi Kuzeyliler acaba onu destekler mi ?

En son bırakılan kısımda Kışyarı’nda birçok haneden asker vardı. Bu haneler içinde Bolton’u satmayacak bir hane yok. Dustin’ler belki de artık bir Ryswell tarafından yönetilmekten sıkılmışlardır. E Ryswell’ların tam bağımlı oldukları bilinmiyor.

Şuan Harlaw On Kule’de Derinorman Kalesi’nin varisleri ve Larence isimli bir Hornwood piçi var. Stannis’in yerinde olsam Hornwood’ları yanıma almak için Asha’dan Çocuğu getirmesini emrederim. Hornwood’ların arazileri Bolton ve Manderly’ler arasında. Üstelik Ramsay’ın sözde lordluğunu bitiririm.

Mandely, Locke ve Flint Haneleri birbirleri ile komşu olan üç bölge. Büyük ihtimalle bu haneye bağlı tüm askerler Wyman’a bağlı.

Umber’lar ve diğer küçük hanelerde asla Bolton’u desteklemez. Yani bugün Jon kral olsa hepsi “yahu Stark varken Bolton desteklenir mi?” diye bir sorar kendilerine. Hiçbiri Bolton sevdalısı değil. Zorunluluk ve hayatta kalma çabası nedeniyle itaat ediyorlar.

İnş kuzey jhon snow’u destekler @Ulu_Kurt bey. Benimde temennim bu. Sonra Dany ile evlenip kral olur.

Aslında mesele düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir.

Martin karakterlerine zorlu seçenekleri dayatan ve bununla eğlenen bir insan. Jon Robb’un varisi evet ama aynı zamanda bir piç ve yeminbozan. Şimdi piçliğin olayı sadece veraset hakkından olması değil, aynı zamanda piçler ihanetten doğduğu için yapısı itibariyle kötü olduğu düşünülüyor. Ama hepsinden daha kötüsü Jon’un yabanilere olan yakınlığı. Yabaniler ve Kuzeyliler birbirinden nefret ediyor. Daha önce bir Yabani Umber kızını kaçırmış mesela. Böyle bir bilgi verildiyse kullanılacaktır. Yabanilerle kanka olan Jon epey düşman edinecektir. Birnevi HDP ile yakın olan grupların ne kadar güzel söylemleri olduğuna bakılmaksızın terörist sınıfına sokulup linç edilmesi gibi. Ayrıca Targaryen olduğunun ortaya çıkmasını bazıları iyi karşılayabilir hatta alttan alta demir taht için hazırlayanların olabileceğine dair bir görüşüm bile var. Ancak pek çok Kuzeyli bir Afedersiniz Valyrialı yerine yerli ve milli Bolton’u tercih edebilirler.

Ama benim başka bir düşüncem Bolton yerine ortaya 3. bir seçenek çıkması.

Roose Bolton çıkıp miting yapıyormuş. Biz yerli ve milliyiz Tek Kuzey, Tek derisi yüzülmüş adam, Tek Kuzeyliler, Tek Bolton beraber yürüdük biz bu yollarda beraber ıslandık yağan yağmurda şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey Kuzeyi hatırlatıyor. Bay Stark sen kimsin ya. her neyse şakayı bir kenara bırakalım bence de Jon Kuzey Kralı olamayacak. Sansa ve Rickon varken Jon’a hak gelmez. Robb onu Sansanın lannister olması ve Rickonun öldüğünü sandığı için varis ilan etti. Rickon çıkarsa direk Stannis tarafından Kışyarı Lordu ve Kuzeyin Koruyucusu olur. Sansa ise şu bakireliğini ispatlarsa o da Stark oluyor. O da pek ala Leydi olabilir.

Öyle bir şey olacak muhtemelen Martin politik gerçekliğe temas etmeyi seven bir yazar. Cersei olayıyla yobazlar temasına vurgu yaptığı gibi liderlerin sıçıp sıvamaya başladığı anda milliyetçiliğe sarmasını da işler.

Bunjn dışında geri kalanına pek katılmıyorum. Robb Jon’u meşru yaptı Yani bitti o olay hak Jon’da şuanda.

Haklısın Jon meşru ama kabul etmezler ben onu demeye çalışıyorum

Aslında bu belirsiz bir mesele. Biraz da Jon’un tavrına ve olayların nasıl geliştiğine bağı.

Haklısın tabi biz sadece yorum yapıyoruz iş tembel yazarımıza kaldı. Harbi ya Kış Rüzgarları ne zaman çıkacak

Güneş batıdan doğduğunda ve doğudan battığında. Okyanuslar kuruduğunda ve dağlar rüzgarda yaprakların uçtuğu gibi uçtuğunda. Daha önce değil.

Robb’un vasiyetinin altında şahit olarak orada bulunan Kuzey Lordları var, itiraz edenler belki olur ama hiç yoksa bile o imzayı çakanlar kabul etmek zorunda.

Jon’un Yabanıllar ile olan durumunu hiç düşünmemiştim ama şimdi şu açıdan bakar isek kuzey haneleri; Stannis’in bazı Yabanılların duvar ötesine geçirip, kimisinden -görünürde de olsa- sadakat yemini aldığını vs. biliyordur. Biri bile çıkıp “Tamam, hepsini yendin ama şimdi hepsini Sur’un ötesine geri niye göndermedin?” diye sormadı. Umber’lerden bazıları da Stannis ile birlikte hatta Dişi Ayı da… Yabanıllara yakınlığı Jon’u biraz sıkıntıya sokabilir ama genel olarak sorun yaratacağını sanmam, sonuçta oğlan “kanım ısındı” demeyecek Yabanıllar için; Ötekiler meselesini anlatacak, sebepleri sıralayacak… Kanıt da isteyeceklerdir elbette, tüm Nöbet ölüleri gördükten sonra şahit olarak yeter desem de (hatta yabanıllar ama haydi onların sözüne güvenmesinler) Jon’un buz kodeslere attırdığı 2 yabanıl ölüsü vardı, muhtemelen dirilirler, Sur’un ötesinde ölen -zamanı belirsiz de olsa- diriliyor muhakkak.