Lannister Hanesi

Aegon sanki adamın kankisi.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben Lannisterlardan Küçük şeytanı komik ve mantıklı diye seviyorum.Kralkatilini temiz kalpli diye seviyorum.Tommen’da babaya çekmiş o da babası gibi saf onu da seviyorum gerisini sevmiyorum.Ha bir de Lannisterların şarkısını seviyorum :smiley:

Tommen’in babası? Jaime mi saf?

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cersei yüzünden kötü biri gözüküyor aslında ailesinin iyiliğini düşünen iyi kalpli biri :tongue:

Kötü veya iyi olduğu ayrı da Jaime gerçekten saf değil :smiley:

Saf ama oğlu kadar değil kolayca kullanabiliyor Cersei.

Cersei ya da Cersei’yi ilgilendiren hususlarda saflaşıyor. Çünkü o onun yumuşak karnı ve yaşama sebebi.

Jaime, tatlım seni Joanna’nın göğsünden emdiğin günden beri tanıyorum. Sen Gerion gibi gülüyor, Tygett gibi dövüşüyorsun. Biraz da Kevan sadakati var sende. Ama Tyrion Tywin’in oğlu, sen değil. Bunu daha önceden babana da söyledim ve benimle bundan dolayı yarım yıl konuşmadı”
Genna Lannister
yani bana göre Jaime ne aptal ne de Tywin reis kadar zeki bir adam

Sadece Cersei değil ailesiyle ilgili durumlarda oluyor.

En güçlü Hane diye belirtilse de Stark ve Baratheon Haneleriyle yaptıkları savaşlar onları epey yıprattı. Ayrıca savaş bitmedi. Aegon Fırtına Burnu’nda arkasında muhtemel Dorne desteğiyle. Nehir topraklarında Lady Stoneheart ve ona biat eden halk. Kuzeyde ise Ötekiler’den önce güneye inerlerse Stannis veya Kuzeyliler. (Not: Bolton ve Freylerin kuzeyi durduramayacağını varsayıyorum Ötekilerin istilası gecikirse için için kaynayan Kuzey hiçbir şey yapmadan durmayacaktır. Veya dememin sebebi ise Great Northern Conspiracy teorisini dikkate almamdır.)
Hanenin politik dehalarının ikisi öldü biri ise sürgünde ve kendi ailesine bilenmiş durumda. Daven ve Jaime gibi iki güçlü komutanları olsa da düşman sayısı çok. Savaş sadece meydanda olmuyor neticede.
Büyük bir felaket kapılarında bakalım 6. kitap bizlere ne gösterecek.

Boylari 1 bucuk metreyi gecmeye basladiginda uzak durulmali bunlardan.Genel karakterlerini göz önüne alırsak armalarının tilki olması gereken asoiaf ailesi. şöyle iki ayağı üstüne kalkmış, sırıtan bir tilki tam uyardı. aslan sizin neyinize lan.

Martell hiç belli olmaz her ne kadar barış yanlısı olasalarda hepsi Lannisterlardan nefret ediyor

Savaş meydanında hala kaybetmeyeceklerini düşünüyorum fakat dedigin gibi işin politika kısmında tamamen yönlendirilmeye açık bir cercei olunca güç kaybetmeye, muhtemelen tahttan düşmeye başlayacaklar gibi geliyor.Ama ne kadar güç kaybederlerse kaybetsinler Stark’ların durumuna düşmeyeceklerdir.

Westerosun çimentosu yapı taşı bu hane.Her zaman güçlü ve söz sahibi bir hane olacaklar.

Bence fazla iyimser bir yaklaşım olmuş. Lord Tytos döneminde çokta güçlü bir hane değildi. Tywin lannister’la güçlenen bir hane oldu. Kitapta yazar bize aslanların kibirli olduğunu çok güzel vurguluyor. Cersie, Jaime hatta ve hatta tyrion da bile bu kibir var.Cersie’nin ve Jaime’nin durumu ortada, biri çırılçıplak yürütüldü diğeride Brienne tarafından kaçırıldı. Lannisterlar her geçen gün biraz daha eriyecek ta ki Tyrion başa geçene kadar. Tyrion başa geçerse zekasıyla Lannisterları çosturur. Genna’nın jaimie’ye Nehirovada dediği gibi " Sen hiçbir zaman babanın aklına sahip olmadın babanın aklına sahip olan Tyriondı" yani Jaime politikadan anlamaz ki zaten kral muhafızı, üstüne üstlük doğru politikalar uygulayan Kevan’ı da hadım öldürdü, Cersie ye değinmiyorum bile Tywin döneminden kalan tüm ihtişamı harcadı, Daven de bana biraz ilkokul terk gibi geldi. Anlayacağın Lannisterlarda işe yarar iki adamda öldü tek alternatif Tyrion, aksi olursa yani Tyrion başa geçemezse Westeros’ta Lannisterlar eskisi kadar güçlü olamaz.

Önümüzdeki kitaplarda çöküşlerini göreceğiz,hatta sonlarını bile görebiliriz…

Gittikçe tükenen bir hane. Tywin döneminde en güçlü zamanını yaşadı şimdi gittikçe güçsüzleşiyor. Tywin’e benzeyen Kevan da öldü şu an hane kimin eline geçti o bile belli değil. Cercei’nin eline geçerse 7 krallık yönetiminde yaptığı gibi bunu da batırır. Jamie’nin yönetmekle ilgili hiç bir yeteneği yok. Ben Tyrion’ın eline geçerse de Tywin dönemine döneceğini sanmıyorum. Tyrion Tywin’e göre daha vicdanlı bir insan. Tywin haneyi o güçlü haline getirirken bir sürü etik olmayan şey yaptı. Ben şahsen savaşı %100 kazanacağını bile bilse Tyrion’ın düğünde bir insanı öldürteceğini sanmıyorum. Ya da savaşın sonuna kadar tarafsız bekleyip, bir şehre müttefik gibi gelip yağmalayacağını sanmıyorum. Lannister hanesi bir daha o dönemlere geri dönemez.

Tywin’a göre daha vicdanlı ama çok çokta vicdan sahibi(ROBB, NED, DANY) birisi değil. Öz babasını öldüren, Dağ haydutlarını kiralayan, kendisini kurtaran Jaimie’yi öldürmek isteyen bir karakterden bahsediyoruz. Bana sorarsan diyarda yönetme kabiliyeti en yüksek insan Tyrion. Seride hamlelerini şuana kadar hep doğru şekilde kullandı. Boyu uzun ve kılıç eli Jaime kadar iyi olsaydı olaylar çok çok farklı gelişirdi. Unutmayalım ki Aegon Targaryen’nın Westeros’a çıkma nedenide Tyrion. Bana göre seride görülen (ŞARTLARA göre) en iyi kral eliydi. Tyrion başta olsaydı düğünde adam öldürmeye gerek kalmazdı işi o raddeye getirmeden çözümlerdi. Yazar sanki Tyrion’a biraz ayrıcalık tanıyor. Dany ve Tyrion buluşmasını merakla bekliyorum tabi buluşabilirlerse.

Demeye çalıştığım şey şu. Tywin Reyne hanesi onlara karşı ayaklandığı zaman bütün Reyne’leri öldürmüştü. Çoluk çocuk ayrımı yapmamıştı. Ya da kralın şehri yağmalanırken daha bebek olan Aegon’u öldürtmüştü. Ama onun yerinde Tyrion olsaydı bu kadar etik dışı olan bir şeyi yapamazdı. Ve Targaryen hanesi destekçilerinin sona kalan Targaryen için ayaklanmasına neden olurdu. Nitekim Martell hanesi Dany ve Viserys için başlatma planları yapıyor. Bir de kendi kanlarından da olan Aegon Targaryen hayatta olsaydı neler olurdu bir düşün. Ya da ileride Reyne hanesi 2. bir ayaklanma başlatabilirdi.
Tyrion’ın iyi bir yönetici olması her sorunu etik yollarla çözebileceği anlamına gelmez. Robb Stark da iyi bir yöneticiydi ve sırf vicdanlı olup bir kızın gururunu düşündüğü için düğünde öldü.
Tyrion aşırı vicdan sahibi olmasa bile kendisine hiçbir şekilde zarar vermemiş insanlara hiçbir şekilde zarar vermez. Babası yıllarca ona fazlalık gibi davrandı bu yüzden babasını öldürdü. Jamie ona sevdiği kadın hakkında yıllarca yalan söylediği için sinirlendirdi. Bence hiçbir zaman öldürmek de istemedi sadece çok sinirlendi.
Tyrion haneyi yönetse hane batar demiyorum ama Tywin döneminde ulaştığı gücü bir daha yakalayamaz.

İyide zaten Aegon Targaryen hayatta ki. Eğer çoluk çocuk demeden öldürmeyi iyi bir yönetici olarak tanımlıyorsak en iyisi Deli Aerys veya Gregor Clegane olmalı. :smiley: Bu şekilde acımasız olanların sonu ortada Tywin amcanında sonu ortada kendi bokunda boğuldu, bence sen Bolton Tarzı birşeyden bahsediyorsun. Tywin amca bile bu kadar acımasız olmadı sana Tywin’nın kendi sözüyle cevap vereyim
"Düşmanlarınız size karşı çıkarken onlara ateş ve çelik servis etmelisin ama önününde diz çöktüklerinde onların ayağa kalkmalarına yardım etmelisin yoksa kimse önününde diz çökmez."
“Bazı savaşlar kılıçla bazıları ise kalem ile kazanılır.”

Tyrionda senin anlattığın kadar melek değil. Çakallığın kralını Tyrion yapar. Mesele Tyrion, Tywin, Gregor, Roose Bolton ve piçi gibi hatırlanmak değil mesele Arthur Dayne, Rhaegar Targaryen, Ned Stark, Barristan(reyiz çok yaşasın) gibi hatırlanmakta. İyi olanların hepsi öldü. Tyrion da hiç bir zaman onurlu, asil, çook çook iyi bir adam olmadı.