Menderly'ler Menzilden Neden Kovuldular?

Gerek Wyman Manderly gerek varisi Wylis Manderly insan eti yemeye bayağı meyilli görünüyorlar (Harrenhal’ da Vargo Hoat hadisesi ve Frey Turtası teorisi) bu ithamları desteklemektedir.
Acaba diyorum kanibalizim diyorum bunların Menzilden kovulmasının nedeni kanibalizim olabilir mi?

Bir yerde, Menzilin en verimli topraklarına ve Mander nehrinin en stratejik noktalarına sahip oldukları için zamanla çok ama çok güçlenib Menzil Kralına tehlike oluşturduklarını ve bu yüzden de sürgün edildiklerini okumuştum galiba. Yanlış hatırlıyor da olabilirim.

Manderly Hanesi’ni yakın zamanda çevirdiğim için iyi hatırlıyorum. Manderly Hanesi zamanla Menzilde büyük bir güç haline geliyor. Manderlyler’in kuvvetinden korkan Gardener Kralı da onları sürüyor.

Ben de bu düşünceden yanayım. Gardener Hanesi sırf güçlendi diye Manderly’leri kovması saçmalık gibi duruyor. O zaman Tyrellerin de Hightower’ı kovması gerek.

Hayır, ben bu insan eti yeme ile alakalı bir durumlarının açığa çıkması ve sürgün edilmesini daha akla yatkın buluyorum. Garip bir şekilde çoğu hane üyesi yemeye çok düşkün ve fazlaca kilolu.

Pek huyum değildir ama konuyu hortlatmaya değer buluyorum.
Daha önce açmış olduğum bu konuda değerli forumdaşlarımın görüşlerini düşüncelerini okumak isterim.

Ama Hightowerlar asla tarihlerinde güçlerini savaşa çevirmeye çalışmadılar. Menzil kralına abi çekelim onun dışında işimize bakalım onların politikası oldu. Ancsk Manderly ailesinin bizatihi kendilerini tehdit etmesi… Eh biraz can sıkmış olabilir.

Eğer asıl sebep kanibalizm olsaydı ben bunu yaymamak için bir sebep bulamazdım. Bilirdik Yani o durumda.

Menzil Kralı’nın iki tane kızı oluyor biri Peake Lordu ile diğeri Manderly Lordu ile evleniyor Kralın oğlu olmayınca Peake ile Manderly tahtta hak iddaa ediyor savaşı Peake kazanıp varis oluyor Manderly’de sürülüyor.

Gardener diye bir hane kalmadığı için Manderly hanesi tekrar menzilde ki eski topraklarında hâk ilan edebilir mi diye merak ediyorum da,

Özellikle Kuzeyin NK kuvvetlerince işgalinden sonra bu hanenin kuzeye dönmek yerine asıl topraklarına dönme arzusu taşıyacağını umuyorum, böyle bir şey olsa bile işlenir mi ? Işte o başka bir dünya.

Sadece Gardener yokken değil Gardener varken de edebilir. Ama çok güçlü olacağını da pek sanmıyorum.

Kesinlikle ama dediğin gibi güç ile almaları çok zor şuan bile, diziyi referans olarak alırsak, tyrell’ler yok oldu, tarly’ler de güç kaybetti, menzili highttower hanesine yedirirler mi muamma, menfaatten ötürü Tarly’ler kontrolü alırsa bir kuzguna bakar bu iş, tek sorun böyle bir şey işlenicek mi ? EN azından kitap da olur, dizi de ise tüm kuzeyli haneleri bitirirler zaten .))

Yav tek alternatifler Tarly ve Hightower değil. Redwyne’i var, Oakhearth’i var, ve daha bir sürü aile var. Zaten menzil soyunun çoğu kendisini Garth yeşilele dayandırıyor. Manderly’e zor sıra gelir :smiley:

Yamyamlıktan olsa çok açık seçik bilinirdi ve kuzeyin de bunu duyacağı için diplerine bir yamyam oturtmak isteyeceklerini sanmıyorum…

Diğer yandan ekonomik olarak güçlenen siyasi olarak da güçlenir ve mevcut güç sahibi otorite tarafından böyleleri büyük tehdit olarak görülür, olağandır…

Yalnız Harrenhal’da Vargo Hoat hadisesi neydi? Hatırlayamadım.

Wyman Manderly’nin oğlu Wylis Manderly Harrenhal’da Gregor Clegeyn’nin tutsağı iken Vargo Hoat kesilip tusaklara ve kendisine yedirildi. Sonra Wylis Manderly’i tekrar görüyoruz adam neşesinden hiçbirşey kaybrtmemekle beraber espiriler yapıp eğlenebiliyor olması psikolojisini bozulmadığını gösteriyor bize.

Baba oğul yamyam diyorsunuz? Batı kültüründe deniz kızları bazen yamyam olarak anlatılır, bunların da sancakları deniz kızı idi, sanırım? Wyman da o kadar yedi herifleri, keyif 10 numara; zaten oğlu da yedi… Yamyamlık olabilir kültürlerinde ama hiç dedikodusu olmaması ilginç. Devamlı yaptıkları bir şey değildir o zaman…Starklar müsaade etmez çünkü.

Nasıl Bazı İnsanlar Ayda 1 et yiyorlarsa bunlar da ayda yılda 1 insan eti yiyorlardır heralde :smiley:

Bilmem artık, varsa kültürlerinde belki diyeceğim… Yahut düşman yeme alışkanlıkları vardır belki de?

Starklar eski tanrılar için kestikleri kurbanlar ziyan olmasın diye Manderlylere veriyormuş :stuck_out_tongue:

:joy::joy::joy:

Manderlyler sürüldüğü zamanlarda muhtemelen Starklar bırakmıştı öyle şeyleri. Bu tür adetler muhtemelen Andalların gelişinden öncesine kaldı.

Kuzeyi seviyoruz, unutmaz falan ama biri insan kurban eder, diğeri insan yüzer, başka biri yamyamlık yapar :smiley:

Moat Cailin’ den yukarısı tekin değil abi. Güneyli olsam hiç işim olmazdı o taraflarda :smiley:

Manderly hanesi git gide büyüyor ve güçleniyormus; bu durumdan endiselenen, Manderly hanesinin tehlike yaratabilecegini düsünen Kral Perceon III Gardener, Lord Lorimar Peake’e Manderly hanesini Menzil topraklarindan kovma, sürgün etme görevini vermis (sanirim daha çok kaçmalarini saglama durumu). Bunun karsiliginda, Lord Lorimar Peake’e Manderly hanesinin kalesi olan Dustonbury verilecekmis (ki öyle de olmus).
Manderly hanesini o noktada destekleyecek kimse yokmus, hem hane üyelerinin, hem de dostlarinin hayatlari tehlikedeymis, bu yüzden çaresizce Kuzey’e kaçmislar.
Kuzey’de Stark hanesi onlari karsilamis ve baglilik yemini karsiliginda onlara Wolf’s Den kalesini vermis ve White Knife’i korumakla görevlendirmisler. Manderly hanesinin, Stark hanesine olan sadakatinin temelinde bu olay varmis.
Tüm bunlar tahminlere göre Aegon’un fethinden 1000 - 600 yil arasi önce gerçeklesmis.

Kaynak

Esas kaynaklar (Menzil’den nasil ve neden kovulduklari konusunda) :
Ejderhalarin Dansi - Davos 1.POV
The Sworn Sword (Tales Of Dunk & Egg - 2.kitap)
Buz ve Atesin Dünyasi - Beyaz Liman