Metallica


#1

Metallica

Thrash metalin 4 büyük grublarından biridir. (big four: Metallica-Slayer-Megadeth-Anthrax)
Grup lars ulrich’in gazateye ilan vermesiyle kurulmuştur. Lars ulrich los angeles gazetesine ilan vererek müzik yapmak isteyen kişilerle görüşmek istediğini belirtmiştir. İlanı gören james hetfield 18 yaşında basım evinde çalışan bir gençtir . Vokal ve gitarisliği üstlenen hetfield dave mustaine izleyip gruba katılmasını istemiştir. Sonradan gruba siyahi bass gitarist Ron Me Govne gruba katılır.
grup bu kadrosuyla bekleneni veremez. Bağzı rivayetlere göre bunun nedeni Dave Mustaine’in alkolik bir piskopat olmasıdır. Grupda ki iç huzuru bozduğu için gruptan atılır. Yerine Exodus’un solo gitaristi Kirk lee hammet getirilir. Kirk hammet’in gruba yaptığı katkı gerçekten hissedilir. Ama bassta sıkıntı vardır. Ron me Govne gruba uyum sağlayamaz ve atılır. Yerine uğruna şehir değiştirdikleri Cliff Burton katılır. Grup eski bir garajı stüdyo olarak kullanmaktadır. Ve albüm çıkarmak için paraya ihtiyaçları vardır. Grup yeterli mali desteği bulur ve ilk albüm olan Kill 'Em All albümü çıkar. Albümün en belirgin tarafları Hetfield’ın çiğ vokali ve grup elemanların yapmak istedikleri müzik ve yaşlarını çok güzel yansıttıkları şarkıları olmuştur. Albüm 70 bin adet satılmıştır. Tam 1 yıl sonra çıkardıkları ikinci albüm "Right The Lightning"in satışı da 75 bin olmuştur.


Sırasıyla cliff burton , lars ulrich , kirk hammet , james hetfield

Ardından "Master of Puppets"ı çıkaran grup, ilk çalışmalarının üzerinden geçen üç yılın sonunda bu albümle kendini ispatlamayı başardı. Satış rakamı promosyonsuz, videosuz ve single’sız 1 milyona yaklaşmıştı. Bu albüm, gerek sözler gerekse müzik itibariyle tamamen grubun psikolojisini yansıtmaktadır. Hetfield’in başı uyuşturucuyla derttedir ve ufak çaplı sorunlar yaşamaktadır. Albüm çalışmalarından arta kalan zamanda sık sık konserler düzenleyen grup, bu sıralar tam bir kayak hastası olan “yaramaz çocuk” Hetfield’in düşerek bileğini kırmasıyla konserlerine bir süreliğine ara vermiştir.

Eylül 1986’da İngiltere’deki konserlerinde sahneye çıkan kadro, Cliff Burton’lu son kadro olur. Kopenhag’a giderken gecenin geç saatlerinde zeminin kaygan olması nedeniyle yoldan çıkarak bir hendeğe çarpar ve otobüs devrilir. Devrilen otobüs Burton’a mezar olmuştur. Gurubun bass’çılığını yapan Burton, uyur halde camdan fırlayıp olay yerinde hayatını kaybetmiştir. Grubun asli üyelerinden biri olan Cliff Burton’un talihsiz kaybına bir de dağılma söylentileri eklenince Metallica, hayranlarıyla birlikte kara bir bulutun altına girmiştir.

Fakat Metallica, kararlı bir sesle “devam” demiş, kötü günlerin geride kaldığını açıklamış, Flotsam & Jetsom’da bass çalan Jason Newsted’i kadroya dahil ederek tüm hayranlarının yüreğine su serpmiştir.

Jason’un gruba ve Metallica’nın tarzına alışmasının ardından 1988 Yaz’ında “…And Justice For All” albümü müzik severlerin beğenisine sunulur ve geniş kitlelerin takdirini, beğenisini kazanır. Albüm o senenin en çok beğenilen albümlerinden biri olur ve Metallica’ya bir Grammy ödülü kazandırır. Grup video klip çekmeme politikasından vazgeçer ve “One” için klip çekilir. Bu albümle Metallica “Monsters Of Rock” festivalinin en çok konuşulan grubu haline gelir ve buradaki performansıyla diğer bir çok ünlü grubun önüne geçer. Bu albümden alınan büyük moralle grup gelecek albüm için çalışmalara başlar ve yaklaşık 3 yıl sonra “Metallica (Black)” albümü tamamlanır ve piyasaya çıkar. Albümün neredeyse bütün şarkıları başyapıt olur ve Grammy, MTV olmak üzere gruba bir çok ödül kazandırır.

Ve grup 1996 Haziran ayında “Load” albümüyle hayranlarının karşısına çıkar. Bu albümde Metallica’nın tarzını trash/heavy metalden hard rocka doğru değiştirdiği hemen dikkatleri çeker. Ayrıca grup görünüş bakımından da tamamen yenilenir. Yaklaşık bir yıl sonra hemen hemen aynı tarzdaki “ReLoad” albümü gelir ve hemen ardından 1998 yılında cover parçalardan oluşan “Garage Inc.” albümü piyasaya çıkar.

2001 yılına gelindiğinde ise grupda yine ayrılık rüzgarları esmeye başlar ve 15 yıllık basscı Jason Newsted grubdan ayrılır. Bunun üzerine yeni basscı bulma konusunda aceleci davranılmaz ve grup üyeleri iki yılı tamamen kendilerine ayırırlar. Kendi kendileriyle baş başa kalıp, son durumu baştan sona değerlendirme fırsatı bulurlar. James alkol alma alışkanlığına hakim olamayınca, rehabilitasyona gitmeye karar verir ve döner dönmez grup stüdyoya girer. Grup üyeleri bu süreçde yaşadıklarını saklama gereği duymazlar ve Jason’un ayrılışından itibaren yaşananaların yer aldığı belgesel niteliğindeki “Some Kind of Monster” sinemalarda gösterime girer.
Metallica yeni albüm çalışmaları için stüdyoya girdiğinde henüz yeni basscı üzerinde karar kılınmamıştır ve bass bölümlerini yapımcı Bob Rock çalar. Nihayet 2003 Şubat ayında daha önce Suicidal Tendencies, Infectious Grooves ve Ozzy Osbourne ile çalmış Robert Trujillo basscı olarak gruba katılır ve hemen ardından 2003 Haziran’da yeni albüm “St. Anger” tamamlanıp piyasaya çıkarılır. Bu son albüme daha çok hard core/nu-metal ezgileri hakim olduğu görülür ve albümde “St. Anger” ve “Frantic” şarkıları ön plana çıkmaktadır.

Grup 2005 yılı sonunda 15 yıldan uzun süredir prodüktörleri olan Bob Rock ile yollarını ayırdı ve yeni albüm için Red Hot Chili Peppers, Slayer, AC/DC gibi birçok önemli isimlerle çalışmış olan Rick Rubin’le çalışmaya karar verdi. Ardından yeni albümleri için Elektra Records ile olan anlaşmalarına son verip Warner Bros. Records ile anlaştılar.
Metallica, yeni albümle birlikte Master of Puppets ve öncesi sounduna dönmeyi planlamışlar ve röportajlarda hayranlarına ikinci bir St. Anger faciasını yaşatmayacaklarını dolaylı yoldan söylemişdirler. Öte yandan grubun bateristi Lars Ulrich verdiği röportajlarda St. Anger albümünün eğlenceli olduğunu, dibe vurmuş bir grubun ayaklarını yere vuruşunu ifade ettiğini ve bu nedenle de verdikleri en samimi albüm olduğunu belirtmiştir. Grubun ritim gitaristi ve vokalisti James Hetfield ise son verdiği röportajlarda yeni prodüktörleri Rick Rubbin’in tenkidiyle Master of Puppets tarzı bir albüm istediklerini, bunun her ne kadar imkânsız olmasa da zor olduğunu açıkladı fakat yeni albümün St. Anger 'dan farklı olacağının altını çizen Hetfield, Master of Puppets kalitesinde bir albüm hazırlıklarında olduklarını belirtti. Hetfield’ın verdiği röportajlarda bu albümün melodik soundunun da olacağı belirtilmekteydi.

Grup, yeni albüm Death Magnetic çıkmadan önce www.missionmetallica.com adlı bir site kurarak hayranlarının albüm çıkmadan bazı riffleri dinlemesine, stüdyodan fotoğrafları görmesine olanak sağladı. Albüm 12 Eylül 2008’de piyasaya çıktı.
Metallica;81’i Kuzey Amerika,73’ü Avrupa,20’si(Biri Ülkemizde) Okyanusya,10’u Güney Amerika ve 3’ü Asya’da olmak üzere toplamda 187 konserlik bir turneyle(World Magnetic Tour)Death Magnetic albümünü tüm dünyaya tanıtmıştır.
Metallica, Türkiye’de biri 1993 yılında İnönü Stadı’nda, biri 1999 yılında Ali Sami Yen Stadı’nda ve diğeride yine 27 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul’da Ali Sami Yen Stadyumu’nda,25 Haziran 2010 tarihinde olmak üzere 4 kez konser vermiştir.
Metallica 2011 yılında Death Magnetic albümüne koyulmayan 4 tane şarkı çıkartmıştır.
(ufak tefek yanlışlar olabilir.Alıntı yapılmıştır.)

eserlerinden bir kaç tanesi :

Nedendir bilmiyorum ama en sevdiğim şarkılarıdır.


#2

Kirk’e bak, gittikçe iyi olan sadece gitar çalması :slight_smile: sıdıj:D


#3

Bu adamı hep eziyolar. Metallicanın gariban çocuğu .


#4

Ben de hep Kirk’ü sevmişimdir o yüzden.Solosunu atınca kendi çapında kısa süreli tribe girip eğleniyor adamcağız kıyamam.Kimseye zararı yok :smiley:


#5

So gimme fuel , gimme fire , gimme that which i desire uu yehee. Bence artik Jamesin ölme vakti gelmiş :frowning: Hayır bir antipatikliğim yok ama fazla egodan patlamak üzeresin be adam.


#6

Kirk adam gibi adam egoist biri değil . Bazıları yeteneğini küçümsesede adam atıyor solosunu geçiyor köşesine. Ayrıca kimse dave mustaine kadar egoist olamaz . James onun yanında kirk gibi bişe kalır dicem oda abartı olacak ama onun gibi bir şey.


#7

Fade to Black’i günde en az 1 kez dinlemezsem kendime gelemiyorum.


#8

http://www.youtube.com/watch?v=Q7C90sLh5Ok[/video]

Bugün dinlemediysen buyur :slight_smile:


#9

http://www.youtube.com/watch?v=kXGVQ2wMG8A[/video]

5.20 den itibaren izleyin hem komik hem harika!


#10

Metallica mı Megadeth mi ?
Başlık açsam bakar mıyız ?


#11

Ortaokul yıllarımda hayranı olduğum bende yeri ayrı olan grup. Daha sonraları metal müzikle bağım koptu herkesin geçirdiği şekil dinlediğim müzik türleri değişti tabii. Ancak hala yeri ayrıdır özellikle One adlı parçasının. Bu arada Guitar Hero adlı oyunun Metallica’sını da hayranlara şiddetle öneririm.

http://www.youtube.com/watch?v=WM8bTdBs-cw


#12

Genelde metale giriş grubu olur ki benim için de öyle. Bilinmedik şarkıları daha güzeldir gerçi şu an hiç şarkı adı gelmiyor aklıma.
En sevdiğin grup? “Metallica” Hangi şarkı? “Nothing Else Matters” diyip tek bildiği şarkının da o olduğu insanlar gerçeği var maalesef. Bu da beni soğutuyor ister istemez.
Aklıma sınıfta sadece Another Brick in The Wall’u bilip Pink Floyd çok iyi grup diyen insan israfı geldi. “We know we know ecukeyşın” the best lyrics evaah.


#13

Arabesk rap dinlemelerinden iyidir . O kadar da soğumamak lazım .


#14

Dinlediğim ilk gruptu benim de. Çocuktum ve kuzenim de -benden baya büyük- Load albümünü almıştı. Load albümü biraz eleştirilse de ilk dinlediğim albüm olduğundan mı bilmiyorum ama hala çok seviyorum, dinliyorum. İlk beş albümün yeri ayrıdır bende… Hatta şimdi biraz dinleyeyim aklıma soktun.


#15

2010 da sonisphere festivaline gitmiştim 17 yaşımda belki de hayatım boyunca yaşayabileceğim en eğlenceli 3 günü geçirdim ve bir daha Türkiye’de öyle festivalin öyle grupların getirileceği bir festival olmayacak. James abimiz tekrar görüşeceğiz dedi ve o günden beri hiçbir konsere gitmiyorum, aynı hazzı vermiyor hiç biri.


#16

Grubun bu yaz gösterime girecek 3 boyutlu konser filminin fragmanı
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fO4KEAv-R1U[/video]

Diğer belgesellerini soluksuz izlemiştim . Bu da güzel olacakmış gibi duruyor .
Film afişi de çok fena olmuş .


#17

En sevdiğim şarkısını dinliyordum şimdi. (Konu hortlatma fırsatı :smiley: )
http://http://www.youtube.com/watch?v=X-H3LS2m3b0


#18

Sanırım 5-6 yıldır metal dinliyorum, bu süre zarfında hiçbir zaman ısınamadım Metallica’ya. Neden bilinmez…


#19

13 Temmuz’daki konserlerine insanların oy verdiği abuk subuk setlist yüzünden gitmiyorum, umarım pişman olmam. 2010’da Sonisphere’de hayran kalmıştım. Ne kadar çamur atsak da adamlar Metallica :confused:


#20

İlk dinlediğim metal grubudur,bu yüzden önemi büyüktür. Dave Mustaine kovulmasaydı ve Cliff Burton ölmeseydi çok daha iyi olacaktı bu grup.