Mirri Maz Duurr'ra bir teşekkür borçlu değil miyiz?

Dany’nin karnindaki yaratigi (yaratik diorum cunku bebek yarasa kanatlarina benzer birseyle dogmustu) büyüyle öldurerek insanligi onun gelecekteki yapacagi yikimdan kurtaran mirri maaz duurr’u neden kimseyle hayirla yad etmiyor. Baelishin bile fani var yani düşünün. Bûyucu kafin bebegi öldurdugu an kendisinin de öldurulecegini biliyordu ama kendini feda etti bana göre insanlik icin. Artik hic bir kasabayi yikamayacak, kadinlara tecavuz edemiyecek diyordu Dany ile konusurken. (Dothraki kehanetine gore konusuyordu sanirim khal Drogo da oglum onlarin erkeklerini oldurecek kadinlarina kizlarina tecavuz edecek koylerini kasabalarini baslarina yikacak gibi laflar ediyordu) boyle birini daha dogmadan öldurerek büyuk beladan kurtardi bana göre Mirri maaz Duur. Reel dunyada ihtimal uzerine bir sey yapsa hadi karsi cikariz da bu fantezi turu eser ve de kehanet üzerine hamleler yapiliyor genelde kitapda da dizide de. Mirri maaz Duur Dany’nin cocugunun kehanetteki “champion that mounts the stallion” (bunu tam hatirlamiuorum stallion that mounts the world de olabilir) olacagini biliyordu ve ondan öldurdu. Benim biraz garip karsiladigim kimse o kadindan hayirla yad etmiyor. En azindan ben hakkini iade edeyim dedim cunku o insanlik icin kendini feda etti. Siz ne dusunuyorsunuz?

Mirri Maz Duura teşekkür edilecek konu ejderhaları geri getirmesidir.O bahsettiği çocuğa dikkatli bakın bir ejderhayı tarif ediyor.Oğlun bir ejderha olacak bir insan değil demeye getirmiş olabilir.Mirasın ejderhalar olacak falan filan.Ha eğer o ejderhalar doğmasaydı Dany’nin oğlu bu işi yapacaktı.Mirri Maz Duur bu seride büyüyü geri getirmiş karakterdir.

Baelish’in bile fanı var demişsin üzdün ya. Baelish’in zekasına aşığım ben. Favori karakterimdir kendisi. Öyle bir zeka nasıl sevilmez. Neyse konuya dönersek dediğin gibi hiç düşünmemiştim olayı. Bu bana Robert’ın. Dany’i öldürmek istemesini hatırlattı. Robert da Dany’i ileride oğlan çocuğu olur da Westeros’a ayak basar diye öldürmek istemişti Mirri’nin yaptığı da buna benzer. İleride bu çocuk kuzu insanlarını keser diye öldürdü çocuğu. Sonuçta olmuş bir olay yok. Olmamış bir olay üzerinden birini cezalandırması doğru değil bence. Bu yüzden Mirri’ye teşekkür etmiyorum yaptığı hatalı.
@“Gılgamış” deyince aklıma geldi. Belki de en baştan beri dünyanın tepesine oturacak aygır ejderhalardır. Bu aygır bütün dothrakları birleştirecekti. Dany’nin kendi khalasarı var bir de dizide Vaes Dothrak’taki khalasarları ve khalları arkasına aldı. Başka dünyanın tepesine binecek aygırla ilgili kehanetleri hatırlamıyorum ama ejderhalar olabilir bence.

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mirri’nin taptığı insanlarını katleden ve tapınağını yıkan vahşilerin kralının oğlunu öldürüp intikam almasıdır.Teşekkürü hakediyor tabii ki.Birde Dany adlı insan kılığındaki felaketi yok etseydi heykeli dikilip azize ilan edilmesi gerekirdi.

Öte yandan Drogonun ölümünü hızlandırıp Dany’in yeniden doğuşunu sağlamıştır.Drogo ölmesiydi Dany sadece khal karısı olarak kalır o ateşe girip ejderha yavrularına kavuşmazdı.

Teşekkürü biz değil de Kuzu Adamlar borçlu sanırım :slight_smile:

Queen Arienne ben de osmanli tarihindeki ilerde problem olur diye yapilmis sehzade katliamlarini dogru bulmuyorum cunku daha bebek olan kisilerin ileride bunu yapacaklari malum degil. Ama belirttigim gibi bu eserde kehanetler cok onemli bolumu teskil ediyor. Hatta eserin tamami kehanetler uzerine kurulu gibi. O acidan bak yani, kendini kenara cek ve epik fantezi bi eserde ilerde gerceklesecek kehanete gore hamlesini yapmis biri gibi bak kadina. Kaldi ki zaten dogan cocuk normal bir bebege benzemiyordu. Ejderhaya benziyordu. Eskiden bir arkadas cevap yazmisti bunun nedeni olarak targeryan kanini gosterdi. Yani eskiden de bir kac targeryanin buna benzer cocuhu olmus ama yasayamamis. Burdan o arkadasa da kiymetli bilgileri icin el salliyorum, tesekkurler. Quenn arienne belki de bu bebege degil de Dany’nin ejderhalarina da isaret olabilir. Oyle olacaksa ejderhalardan buyuk yikim tas ustunde tas birakmama bekleyebiliriz ilerde.
T-bag ama kehanete gore dogacak cocuk sadece kuzu adamlarini kesmiyecekti tum tum westerosu (eger tum insanligi degilse) atese verecekti. Cunku tarihte dothrakiler westerosa yurumus yol boyunca buyuk kiyim yapmislardi, sonunda bi avuc unsullid’a yenilip saclarini birakip geri toslamislardi. Orda Mirri maaz Duur hem tecavuze ugradigi icin intikamini aldi hem de kehanetteki olasi katliami onledi (onleyemedi aslinda ne yazikki cunku bunun yerine ejderhalari dogdu-kader iste )) )

@casper Kehanetler seride çok önemli olsa bile bu yine Mirri’nin yaptıklarını haklı çıkarmıyor. Gelecekte olacak bir şey yüzünden şimdiki küçücük çocuğu öldürüyor. Ki Mirri Kehanetler konusunda bilgili bir insan. Kehanetlerle oynamaması gerektiğini bilmesi gerekirdi. Kehanetlerin ne yaparsa yapsın gerçekleşeceğini bilmeliydi. Ne olursa olsun o küçük çocuğu öldürmesi ahlaki açıdan doğru değildi bence.

Queen arienne fikirlerine saygi duyuyorum. Simdi hemen hizlica bir soru daha. Dizide büyucu kadini baglayip yaktiginda bir seyler okuyordu yuksek sesle. Ne olabilir yoksa gitmeden lanet mi okudu ne?! Ciglik atmamak icinmiydi yoksa cunku Dany’ye karsi beni yaksan da bagirmiycam diye meydan okumustu.

Bu kehanet gerçekleşti yalnız.Kehanet aygırın Dothrak olması lazım demiyor khalasarları birleştirmesi gerek diyor.@casper kurduğun mantıkla kendini çürütüyorsun MMD (Mirri Maz Duur)'nin okuduğu şiir büyüdü lanet değil.Bizzat kendisi ejderhaların doğumuna yardım etti. O zaman kendisi yaratıkları ve ateşi Dünyaya salmadı mı?

Dany kitapta çocuklardan çok ejderhaları sevdi hep.Kehanet eğitimini Marwynden almış kadın gidecek dünyanın en önemli kehanetlerinden birini durduracak bu saçmalık olur.Bütün resime odaklanın alalade büyücü kadın çıkacak nefret ettiği kadının kocasını ve oğlunu öldürecek onun ejderha sahibi olmasını sağlayacak saçmalık olur bu.

@“Gılgamış” Bu kadın Marwyn’den eğitim gördüyse ejderhalara da karşı olması gerekmez mi? Üstadlar genel olarak sevmiyorlar ejderhaları falan.
@casper bence orada büyü yaptı ama belki de daha büyünün etkisi ortaya çıkmamıştır belki tanrısına dua etmiştir bilemiyorum.

Gilgamiş oldu işte ama ejderhalar dogdu. Mirri maaz Duur’un yaptigi kader ne der peder ne der gibi bisey olmus. Yaptigi ters tepmis ejderhalar dogmus kehanet gerceklesmis ama kadin yine de denemis yani. Cunku tum kehanetlerin olduhu gibi gerceklesecek hali yok heralde. Hatta hic gerceklesmemis kehantler de olabilir. Tum bunlar buyucu kadina hamlesini yapmasina itici guc olmus olabilir.

Marwyn Sam’e cam mumları gösteriyor,son ejderhanın neden öldüğünü anlatıyor.Aemon’un aliüstat olabilecekken neden gittiğini söylüyor.Böyle biri karşı olamaz büyüye mantığı olmazdı bunun eğer karşıysa neden bilgilerini yaydı ki Luwin gibi kendine saklayabilirdi.Kitapta üstatların büyüye bakışı için Luwinin anlattıklarına bakın anlarsınız özenle kırpıp hiç bir şey söylemedi Bran’a.

@casper bak şimdi büyük resme odaklan ve düşün neden diye sor ve anla.Bak kehaneti gerçekleştirdi durdurmadı diyorum bir itici güç yoktu arkasında.Zaten yapılması gerekeni yapmıştı.Ne eksik ne fazla olması gereken oldu ve Dany ejderhaların sahibi oldu.Kehanetler bu seri boyunca hep gerçekleşmedi mi?Aç kitaplara bak ölümsüzler evindeki hangi kehanet yalan oldu.

@“Gılgamış” Ben bu kitabı neremle okudum bilmiyorum ama bunların hiçbirini hatırlamıyorum. Bu olay hangi kitaptaydı ya. Benim Sam’le ilgili hatırladığım son şey Braavos’a gelmesi. Sonrasını hatırlamıyorum.
Neyse dediğin gibiyse eğer belki de Mirri’nin söylediklerinin altındaki anlam bambaşkadır. Kadın en başından beri belki de ejderhaların doğmasını istiyordur. Hatta artık hiç kimse tecavüze uğramayacak derken Dany’nin aa olup dünyayı kurtardıktan sonraki o uzun gündüze ithafen falan söylemiştir. Şu an acayip uçtum.

Dany MMD’ye bebegini niye öldurdugunu sordugunda MMD bebegin ileride yapacak kiyimlarini anlatti ve insanligi bundan kurtardim gibi biseyler soylemisti. Yani burda bu kehanetin gerceklesmesine engel olmaya calisiyordu. Zaten Dany’nin ona karsi ofkesini ve nihayetinde de yakmasini izledik. O kadin giderken de büyü yaparak gitmis olabilir. Ama lanet anlaminda. Ileride bir karisiklik bekliyorum bu ejderhalardan. Birbirlerini mi yerler ne yaparlar bilemiyorum. Ayrica simdi sozlukten baktim da "dunyaya binecek olan aygir"daki “mount” kelimesinin cinsel anlami da varmis. Adam dogsaydi dunyayi şey yapacakti iyi ki dogmamis )). Ya alinti yapamiyorum browserden giriyorum. Tapatalkten girince yapiyordum da.

Eğer binmekse mevzu ejderhalarda bindiler Dünyaya Valyriayı ne çabuk unuttunuz.Rhoynardaki yıkımı,Eski Ghisi ve daha nicesini anlayacağınız bu binme Dünyanın tepesine oturmak anlamında.Bu seri öyle karmaşık değil foreshadowing kaynıyor.MMD kehaneti uyguladı bu noktada Dany yavaş yavaş bunu gerçekleştiriyor.Eğer öfkeli olsaydı durmaz Danyi öldürür ve giderdi.Dikkatli düşünün neden gitmedi diğerleriylede ölmek için kaldı?İstese giderdi ve Dany intihar etmiş olarak kalırdı.Küçük ayrıntıları takip edin daha devasa şeyler dönüyor burada.

Ateşten etkilenmeme büyüsünü söylüyordu ama büyü ters tepti. yanan kendisi, etkilenmeyen Dany oldu. (orda Dany’nin yanmaması Mirri’nin büyüsüyle alakalı, Targaryen olduğu için değil)

Bu dedigin cok olasi T-bag. Mantikli. Martin Dany’nin yanmamasi sadece bir seferlikti demisti. Hep merak etmistim niye bi seferlik niye o zaman diye.

@casper hatırladığım kadarıyla Dany’e dothrakilerin yaptığı kıyımları anlatıp bunların intikamını aldım diyordu.
Bence Mirri kehaneti gerçekleştirmek için oraya geldi. Dany’nin vaadedilen prens olduğunu düşünüyordu ve uzun gece bittiğinde bütün kıyımları durduracağına inandığı için bunu dedi. Yani Dany’nin bütün bu yapılanların intikamını alacağına inandığı için yaptı bunu. Olan olaylar sonucu intikamın alınacağına ithafen de bunu söyledi.
Ve ejderhalar gerçekten dünyanın tepesine bindiler. Koskoca Westeros’u dize getirdiler (Dorne hariç tabiki).

MMD nin niyeti kehaneti gerceklestirmek ise bunu cocugunu oldurmek yerine “beni yak o bosu bosuna yaninda goturdugun yumurtalarindan ordu pahasinda uc ejderha ciksin” diyemezmiydi? Dany de karsi olmazdi heralde buna. Tabi bu kehanetin gerceklesmesi icin cocugun olmesi gerekmiyorsa.

Kan büyüsü vardı o yanma olayında kurban olarakta çocuk seçmiş diyorum ben.