Moqorro'nun Tyrion Kehaneti

image

Tyrion kırmızı rahibin karşısında yere çömeldi ve gece soğuğuna karşı ellerini ısıttı. Moqorro uzun dakikalar boyunca Tyrion’ı fark etmedi. Titreyen alevlere bakıyordu, bir imgenin içinde kaybolmuştu. İddia ettiği gibi gelecek günleri mi görüyor? Eğer öyleyse, bu korkutucu bir yetenekti. Rahip bir süre sonra gözlerini kaldırdı ve cücenin gözlerine baktı. Vakur bir baş selamıyla, “Hugor Tepe,” dedi. “Benimle dua etmek için mi geldin?”
“Biri bana gecenin karanlık ve dehşet dolu olduğunu söyledi. O alevlerin içinde neler görüyorsun?”
Batıdiyar’ın Ortak Dil’ini kullanarak, “Ejderhalar,” dedi Moqorro. Ortak Dil’i neredeyse aksansız bir şekilde, çok iyi konuşuyordu. Yüksek rahip Benerro tarafından R’hllor’un inancını Daenerys Targaryen’a götürmek üzere seçilmesinin sebebi buydu şüphesiz. “Yaşlı ve genç, gerçek ve sahte, parlak ve karanlık ejderhalar. Ve sen. Bütün bunların ortasında hırlayan, büyük gölgeli küçük bir adam.”

Moqorro, Kızıl Rahiplerden biri. Bizim Tyrion’a yaptığı kehaneti irdeler isek, sizce Tyrion’u neler bekliyordur?

İlk aşamada SAHTE ve GERÇEK ejderha derken; aklımıza ilk olarak bunun bir mecaz olduğu ve Aegon ve Dany’den bahsettiği geliyor. Aegon, bir Blackfyre ise eğer anne tarafından bir ejderha kanı taşıdığı için -Dany ile akraba dahi olsa- sahte bir ejderha, sahte bir Targ kabul edilebilir.

YAŞLI ve GENÇ ejderha derken kast edilen ne olabilir? Bir mecaz ya da gerçek ejderhalar mı? Mecaz ise bu mecazı karşılayacak yegane YAŞLI ejderha bizim KanKuzgun’u abimiz… Fakat Sur’un ötesinde Büvet Ağacı Mağarasında oturur iken bizim genç ejderha/lar ile karşılaşma ihtimalini pek vermiyorum… Gerçek ise, bu durumda Dany’nin ejderhaları genç olanlar, bu durumda Mel’in söylediği gibi gerçekten de taştan ejderhalar taşlaşmış ejderhalar olabilir mi? Öyle iseler bu durumda onlar yaşlılar… Lakin ilk iki tanımda sanki iki karşıt güçlerin karşı karşıya gelmesi, mücadelesi gibi bir hava sezer gibi oldum; bu durumda Dany’nin ejderhalarına karşıt bir başka(atıyorum Buz ejderhalası) çıkabilir mi? EK OLARAK ayrıca biliyorsunuz ki Varys’in de bir ejderha soyu olabileceğine dair kuram var, doğru ise yaşlı ejderha olarak o da kast ediliyor olabilir.

PARLAK ve KARANLIK ejderhalardan kasıt ne olabilir? İnsan ejderhalar ise; iyi ya da kötü niyetli ejderha kanı taşıyan mı?.. Esmer olduğu için(ve Kara Piç olarak tanındığı için) Jon ve Dany/Aegon mu?.. Yahut gerçek ejderhalardan mı bahsediyoruz? İyi tarafta savaşan ve kötü tarafta savaşan? Karanlık genelde Ötekiler için kullanılan bir tanım; Parlak ise ister istemez bizimkilerin tarafı gibi çıkarımını yapıyoruz. Diğer yandan (belki biraz zorlama kaçabilir) parlaktan kasıt kırmızı ejderha(targ) iken karanlıktan kasıt siyah ejderha(Blackfyre) da olabilir. (GrayArea sayesinde dank etti kafama :smiley: )

Hepsinin ortasında ise Tyrion… Tüm bu olayların ortasında, merkezinde yer alacak diye çıkardım? Büyük gölgeden kasıt da bu olaylara büyük katkısı olacak???

Sizin fikirleriniz neler?

Martin bize her şeyi söylüyor

Yaşlı Ejderha Quaithe olabilir eğer gerçekten Shiera Seastar ise, genç ve gerçek ejderha Dany, sahte ejderha Aegon, karanlık ejderha ise Jon. Tyrion açıkça ortalarında zaten Jon ve Aegon ile tanıştı Dany ile tanışacak Quaithe onu cam mumlardan izliyor ve hepsinin ortasında ki arabulucu Tyrion olacak.

Ayrıca Quaithe Dany’nin ejderhalarını en azından birini istiyor olabilir.

Ben her bir sıfatın başka bir karaktere ait olduğunu düşünüyorum.
Gerçek - Sahte Daenerys - Aegon
Yaşlı - Genç Brynden - Jon
Karanlık - Parlak Drogon - Viserion
Tyrionun arada kalma muhabbetiyse şöyle bence.
Aegon Daenerysi açıklamaya gerek yok.
Brynden yani Kan Kuzgunu bizim bildiğimizden çok daha farklı bir karakter yani tam olarak iyi biri değil. GRRM yazdığı mektubunda Branla Jon arasında bir husumet olacağını yazmıştı ama nedeni farklıydı. Kitabda ise bu husumetin sebebi KKnın planları ve Branın bu planlara dahil olması olucak. İster istemez bu Jonla onları karşı karşıya getiricek. Tyrion Jonla arkadaş. Westerosa döndükden sonra her zamanki gibi yine bi şekilde nerde bela Tyrion oraya bi şekilde dahil oluyor. Bu ikisinin mücadelesinin ortasına düşücek bi şekilde.
Tyrionun Viserionla bir ejderhayla bağ kuracağı ve bu ejderhanın Viserion olacağı kitabda bi kaç defa ima edildi. Tyrion Daenerysle de ilişkiler kurucak. Dİzideki gibi sağlam, sadık bir ilişki olmayacak daha çok Jaimeyle Aegonla ve Jonla olan ilişkisine benzer olucak yani yarım yamalak. Diğer yandan Viserionun Akgezenlerin ya da Euronun eline geçme ihtimali çok yüksek. Bu durumda Drogon da Viserionun karşısında yer alıcak.

Kankuzgun ve Bran’ın alakası olacağını sanmıyorum bu kehanetle çok uzaktalar ve Tyrion’la hiç alakaları yok

Ooo böyle bir kuram mı var? O zaman ben bir bakayım. :stuck_out_tongue: Evet, o zaman yaşlı ejder bu hatun olur. Yahut kardeşi Kan Kuzgunu da. En az bir tane yaşlı ejderha var şu an çünkü.

Quaithe sözde hiçbir şey istemiyor, Dany’e yardım ediyor gibi görünüyor ama doğrusunu söylemek gerekirse bu evrende kimse kimseye çıkarı olmadan yardım etmiyor, hep bir planı vs. var. Birinin güvenini kazanmak için hiçbir şey talep etmediğini söyleyip, sürekli onu korku ile besleyip, uyarılarda bulunup, birkaç gerçek bilgi aktarmaktan daha iyi yöntem var mı? Dany de öyle çok şüpheci bir kız değil zaten.

Sur’a gelip, Benjen ile birlikte yardım etmediklerinde öfkelenmişti Bran. Lakin o kadar, ötesi yoktu. Pek ihtimal vermiyorum doğrusu ama Brynden’ın gizli bir amacı varsa bunun ne olduğunu merak ediyorum.

Tyrion ve Viserion ile nasıl bağ kursun ki? Ancak bir ejderha kanı bunu yapabilir. Bu işaretlere değinir misin? Benim dikkatimi hiç çekmedi.

Tyrion’ın ya da Cersei ile Jaime’nin, Aerys’in çocuğu/çocukları olduğu teorisi var. Bence doğruysa bu teori, Tyrion değil Cersei ile Jaime’dir.

Bu kitaplarda ima ya da işaret değil ama, sadece insanların kuramı. Şahsen üçü de Tywin’in bebesi, başkasından değil.

Tyrionun çocukluğundan beri ejderhalara olan ilgisi özellikle kitaplarda defalarca vurgulandı. Hayatı boyunca bir ejderhası olması Tyrionun en büyük isteği olmuş. Daenerysi ve ejderhalarını duyan diğer karakterlerin hepsi onları kendi arzuları ve güç için isterken, Tyrion sadece onları görmek istiyor, çocukluğundan beri ejderhalar olan hevesiyle olaya yaklaşıyor. Bu bize Tyrionun ejderhalarla maceralarının olacağına dair işaret kabul edilebilir.
Viseriona gelirsek WOW un yayınlanmış Tyrion povunun sonunda Yunkai komutanının elçisi Ben Plummın kuvvetlerine saldırı emri vermek için gelir ancak olaylar gelişir, Ben yeniden Daenerysin tarafına geçer ve elçi, Jorah Mormont tarafından öldürülür. Yere yığılan elçi ortada duran Cyvasse masasını dağıtır. Masanın üzerinde duran beyaz renginde üzerine kan bulaşmış ejderha taşı Tyrionun ayağına kadar gelir, Tyrion onu eline aldıkdan sonra kanı temizlemek için üzerine siler. Ejderha figürünün aralarında hala biraz kan kalır ve bu figüre kızıl damarlı beyaz bir ejderha görüntüsü verir. Bu Tyrionla Viserion arasında bir bağ olucağına dair bir sembol olabilir.

Tyrion’un çocukluğundan beri ejderhalara olan düşkünlüğü meselesi, onun gerçek bir ejderha ile olan bağından ziyade iki ayaklı ejderhalar ile olan bağlarına/ilişkilerine bir işaret kabul edilebilir. Nitekim dikkatinizi çeker ise eğer Tyrion, bu ejderha meselesini 1. kitapta Jon’a anlatıyordu ki karşısındaki de bir ejderha idi; Sur’da Jon ile arkadaş olmuş, birbirlerini bu şekilde tanımlamışlardı. Yani Tyrion’un ilk ejderha bağı, Jon. Bu karanlık ejderha olabilir, belki… Aegon ile olan ilişkisi, bağı var sonra(duygusal bir bağ yok aslında ama bir ilişki, iletişim kurdu), bu da sahte ejderha ile olan bağ; yazara göre de kitap sonlarında Dany ile buluşacakmış, bu da parlak ejderha olabilir(nitekim bu üç ejderha da genç ejderha sınıfına da girebilir, çocuk hepsi ne de olsa). Tyrion da her birinin ortasında.

Üzerine kan sıçramış, kızıl damarlı beyaz ejderha ilk akla gerçekten Viserion’u getiriyor ama üstüne kan sıçraması da onun ölümünü kafalarda canlandırıyor, bana göre. Yani bunu belki bu ejderhanın Tyrion ile olan bağına işaret kabul edebiliriz (ki ejderha kanı taşımayan bir insanın bir ejderha ile kuracağı bağ pek muhtemel gelmiyor) belki ama Tyrion’un sahnesini kullanarak yazar, yukarıda söylediğim gibi onun ölümünü de işaret etmiş olabilir. Yahut Viserion ile alakası olmayan çok başka bir mesele söz konusu.

Benimki sadece bir yorumdu, seninki gibi. Öyle de yorumlana bilir böyle de. Yine Viserionla olana gelince de aynı şekilde öyle de ola bilir, böyle de. Kitap çıkmadan kesin bir kanıya varamayız ama her iki fikir de burda dursun:)
Ejderha kanı olmayan insanların ejderhalarla ilişkisine gelirsek, seninle tam olarak aynı fikirde değilim. Evet Valyria kökenli daha da doğrusu Ejder Lordu kökenli insanların Ejderhalarla ilişki kurması daha kolay ama bu tek yol değil. Benim bildiğim 3 alternatif yol daha var:

1. İlki büyü kullanarak(Mesela ejderha borusu) ejderhaları etki altına alma.
  2. Terbiyye etme yöntemi. Ejderhaların dansı sırasında bir çok ejderha tohumu Koyunhırsızını evcilleştirmek ister ama başaramazlar. Ama Nettles isimli bir kız bazı yöntemler kulllanarak onu evcilleştirir. Nettles bir ejderha tohumu ola bilir ve ya olmaya bilir de ama gerçek şu ki, Nettlesin Koyunhırsızına bine bilmesinin nedeni kanı değil zekasıydı.
  3. Son olarak da Ejderhaların kendi seçimini söylemek gerekir. Ejderhalar zeki ve iradeli yaratıklardır. Karşılarındaki insanın duygularını anlarlar. Çoğu zaman bu duygular onlar için anlamsız ola bilir ya da ön plana geçmez ama bi şekilde insan duygularını Ejderhaya geçirmeye başırırsa aralarında bir bağ kurulur. (Son kısmı biraz kendim uydurdum ama Ejderhaların zeki ve iradeli varlıklar olması bu yazdıklarımın mümkün olabilmesini sağlıyor)

1. Dany’nin son POV’unda Valirya Lordlarının ejderhaları büyü ve tılsımlarla sürdüklerinden bahsediyordu ama Targaryen Hanesinin bunu yaptığına dair hiçbir işaret yok, aksine ejderha kanı buna sebepti. Bu kısmı Duygu ile irdelediğimde ilk başta, ilk zamanlar bu şekilde bu işin başlamış olabileceği ama zamanla bu büyü/tılsımın kanlarına etki ettiğini(şahsen bir kan büyüsü kullandıklarını tahmin ediyorum, bağlamak için.) ve artık özel bir büyü/tılsıma ihtiyaç duymadıkları yönünde. Bu yüzden birbirleri ile evlenip, kanlarını saf tutmak için uğraşıyorlardı; ejderhalara hükmetme kabiliyeti yok olmasın diye. Dikkat eder isek eğer warg olmak da kanla ilgili bir mesele, ölüm anında başka bir hayvana ya da insanın bedenine atladığın zaman bu 2. ama son hayatın olur, çünkü büyü kanın kendisinde. Ejderha Borusunu kullanabilmek için de fani olmamak gerekiyor, yoksa ölüyorsun.
  2. Terbiye etme yöntemi diye bir şey yok, bunlar köpek değil; ejderha, üç beş gün besledin diye sana sadakat sunmazlar. Öyle olsa idi Targaryenlerin ejderha sürücü olmasının hiçbir önemi olmazdı, yahut Valirya Lordlarının. Hatta onlarla savaşta olan tüm o imparatorluklar, terbiye ile ejderhaya biner, karşılık verir ve yıkımdan ya da onların kölesi olmaktan kurtulurdu. Netty’nin meselesi biraz farklı; o bir ejder tohumu, şüphe yok. Ejderha Tohumlarına haber verildiğinde o da çağrıya cevap verdi, çünkü resmi olarak bir Targ olmak istiyordu, piç yaşamı vs. değil. Zaten HBO’nun Ejderhaların Dansı videosunda kızın ejderha tohumu olmadığı gibi bir şey belirtilmedi. O zaman besleme olayı ne? Şimdi o ejderhalar şu ana kadar ya hiç sürücüsü olmayan ya da uzun zamandır sürücüsü olmayan YETİŞKİN canlılar; haliyle ya ilk efendisine duyulan bağlılık kırıntısı/alışmışlık sürüyordu ya da zaten efendi nedir bilmediği için kolay kolay zapt edilemeyecek bir canlıydı(Birisi Targların doğduklarında yanlarına bir ejderha yumurtası konduğundan bahsetmişti, atıyla büyüyen savaşçı gibi bunlar da ejderhası ile büyüyor olabilir). Bu yüzden bir kısmını yediler bu ejder tohumlarının(bunların kimisinde yeterli ejderha kanı olmadığı ihtimali de göz önüne alınabilir); Netty ise akıllı davrandı, hemen binmek yerine kendisini alıştırdı ve bu sayede sürücüsü olmaya hak kazandı. Olay bu.
  3. Senin de söylediğin gibi bu tamamen senin uydurman, böyle bir bilgi olmadığı gibi o zaman ejderha lordu olmayan herkes bu ejderleri sürerdi, yeter ki ejderhanın gözüne gir.

Haliyle ejderha kanı olmayan Tyrion’un eğer Valiryalıların bu ilk aşamada kullandıkları büyü bilgisine sahip değil ise ya da ejderha borusunu kullanmanın bir yolunu bulamaz ise, Viserion ya da bir başka ejderhayı sürmesinin ihtimali yok.

Bu arada -şimdi aklıma geldi- o bahsedilen kan sıçramış beyaz ejderha meselesinde başka bir bakış açısı daha getirebilirim. Şahsen Viserion’u Aegon’un süreceğini düşünüyorum(Jon da Rhaegar’ı); Viserion üzerinden ya da Beyaz Ejderha tasviri(bunların saçları beyaza çalan bir renk olduğu için) Aegon ( veya beyaz saçlı olması yüzünden Dany) 'un ölümü olabilir. Ben paramı Aegon’a yatırıyorum :smiley:

Unutuyorsun ama Valyrialılar ejderhalardan önce çobanlık yaparak yaşayan bir halktı. Ejderhalar büyünün kaynağıdır. Ejderhalardan önce Valyrialı çobanların büyüyle alakası olduğunu hiç sanmıyorum. Ejderhaların zeki ve iradeli olduğu bir gerçek kendi seçimlerini yapa biliyorlar. Valyrialılar ejderhaları ilk bulduklarında ne büyüden haberdardılar ne de kanlarında böyle bir özellik vardı. Önce mantıken ya benim söylediğim 2.yolla ejderhaları eğittiler ya da ki bi şekilde 3.yolla ejderhalarla onlardan birisi arasında bağ kuruldu. Hatta büyük ihtimal ilk önce 3.yol gerçekleşmiştir. Birisi bu çok tehlikeli ve güçlü yaratıklardan biriyle bir arkadaşlık ve ya bağ kurar. Zamanla ejderhalar hakkında daha çok bilgi elde ederler ve onları eğitmeyi ve kontrol etmeyi öğrenirler(Eğitmek dediğim sadece yemek vermekle bitmez tabii Netty sadece bir örnekti. Daha farklı bir çeşitleri var. Ve her canlı terbiye edilebilir) Ejderhalarla haşır neşir oldukdan sonra büyülü güçleri keşf etmeye başlamaları daha mantıklı. En son sen dediğin kan yoluyla ejderhalara karşı duyarlı aileler ve soylar ortaya çıkar. Ve şunu da söyleyeyim bunların olması hiçte sen dediğin gibi her kesin ejder lordu olmasını sağlıyıcak şeyler değil. Aksine çok zor şeyler en büyük zorluksa 90% ölüyor olman:D Büyülü yollar bulundukdan sonra ölüm riski azalsa da büyüye sahip insanların diğerlerinin ejderhaları kullanması için büyülerini paylaştıklarını hiç sanmıyorum aksine kendileri dışında hiç kimsenin ejder lordu olmaması için çalışmışlardır.

Hayır, unutmuyorum. Aslında Duygu ile birlikte irdelediğim bir konu daha(bizim meşhur başlığı bilirsin, baya değişik konu konuşmuşuz orada ya :smiley: ). Benim o zaman da söylediğim düşünceme göre birileri bu ejderhaları bağlama büyüsünü, o Valiryalı çobanlara öğretti. Bu bilginin Şafak İmparatorluğu dönemine kadar gittiğini düşünüyorum(lakin Yüzsüz Adamların yüz değiştirme bilgisinin sadece kendilerinin vakıf olduğu gibi, o zamanlar da bu bağlama büyülerine vakıf tek tük küçük bir tarikat benzeri bir şeyin olduğunu görüşündeyim.). Çünkü büyü ve büyücülükle alakası olmayan adamların ejderha görünce “Aha kanatlı kuş, üstüne bir bineyim!” demesini bekleyemem, bunu başarmasını hiç bekleyemem. Büyü olmadan başardılar ise zaten herkes başarırdı, demek ki bir büyü ile yapılmış ki yukarıda değindiğim Dany POV’unda da bu büyü/tılsım meselesine değiniliyor.

Ondan sonra ise işte sana söylediğim; ilk zamanlar bu şekilde bu işin başlamış olabileceği ama zamanla bu büyü/tılsımın kanlarına etki ettiğini ve artık özel bir büyü/tılsıma ihtiyaç duymadıkları yönünde. kısmına geliyoruz. Tyrion ya da bir başkası, bu kadim büyüye vakıf ise Valirya Lordları nasıl zamanında bindi ise bunlara, onlar da binebilir. Onlar da bir ejderha lordu olur. Lakin Valirya çeliği sırrı gibi bu büyü sırrı da kayıplarda. Nitekim bir zaman sonra artık ihtiyaçları olmadığını da Targ Hanesinden anlıyoruz. Bu yüzden şu aşamada, Targ ve şu diğer Valirya Hanesi Valeryon mu ne ise, dışında kimse ejderhalara hükmedemez. (gerçi bahsettiğim diğer hanenin de ejderhası hiç olmuş mu westerosda? Bilmiyorum. Tahminen Targlar, kendilerine risk yaratmasın diye ejderhaları olmasına izin vermemişlerdir. Ya hu cidden ya biz bu ejderha soyu meselesinde neden bu haneyi hiç dahil etmeden yorumlar yapıyoruz ki? Bunlar da ejderha lordu. :smiley: Genç yaşlı, karanlık parlak ejderha kehanetlerine vs. bunların üyelerini de dahil edemez miyiz? Bunlar targlarla da akraba zaten; bir piç vardı adını ne idiyse, gemileri aldı kaçtı… :stuck_out_tongue: )

Yine söylüyorum bunu her kes yapamaz çünki yapmaya çalışanların 90% ölüyor sadece çok azı başarılı ola biliyor. Bu yüzden böyleyse her kesin ejderhası olurdu söylemi yanlış.

Ben de Şafak İmparatorluğunun böyle bilgilere sahip olduğunu düşünüyorum ama imparatorluk yıkılınca bir çok şey gibi bu bilgiler de kayboldu. Benim şahsi görüşüm şöyle: Ejderhalarla iişkisi bulunan insanlar ve onların nesli bir zaman sonra büyüye yatkın bir bedene sahip olmaya başlarlar ve kendiliğinden bazı yetenekleri gelişir. Aynı ejderha rüyaları gören Targaryen ve Blackfyrelar gibi ve ya Valyria Kıyametini 12 yıl önceden gören Bakire Targaryen Prensesi gibi ya da Daenerysin yanmaması ve Kankuzgununun büyüye yatkın olması. İşte kendiliğinden gelişen bu yetenekler Ejder Lordlarını büyüyle ilgilenmeye ve araştırmaya itti ve zamanla bu büyünü kendi kendilerine, Şafak İmparatorluğundan bağımsız şekilde öyrendiler. Yani illa birisinin öyretmesine gerek yok, kendileri de öyrenebilir.

Valeryonlar Westerosa Targaryenlerden çok daha önce geldiler ve Targaryelere kıyasla çok daha az soylu bir aileye mensuplar. Kendi ejderhaları da hiç olmamış. Kıyametden sonra Westerosa gelen Targaryenlerle yakın ilişki kurdukları ve akraba oldukları için bazı üyeleri Prens sıfatıyla Ejder Lordu olmuş ve çok güçlenmişler hatta az daha taht evlilik yoluyla Valeryon hanedanına geçiyordu. Ama Ejderhaların Dansında güçlerinin çok büyük kısmını kaybederler daha sonraları da büyük bir yükseliş elde etmemişler. Şuan içinde ejder lordu olma poyansielleri olsa da pek bi şey beklemiyorum onlardan.

Bunu neye göre söylüyorsun? Ejderhaların Dansı olayındaki piçlere bakarak konuşuyor isen dikkatini çekmek istediğim iki nokta var.

1. Onlar piç; Ebeveynlerinden biri Targ olup da diğer başka bir aileye mensup çocuklar.
  2. Haliyle ejderha kanının ağır basmadığı çocukların ejderhalara binememesi olağan(ayrıca yukarıda açıkladığım meseleyi de göz önüne alabilirsin.). Bu kanın kesilmemesi amacıyla başta Targ Hanesi olmak üzere tüm Valirya Haneleri birbirleri ile evleniyorlardı. Yoksa bu takıntılar; güzel yüzüm ve saç rengimiz kesintisiz akmaya devam etsin, kafasıyla olmadı.

Targ Hanesi ile ilgili bildiğimiz iki nokta var;
1- Ateşe karşı dayanıklı olmaları,
2- Bulaşıcı hastalıklara yakalanmamaları(mantıken içinde ateş barındıran bir insana mikrop bulaşması zordur.).

Kanlarının özel olduğunu buradan anlayabiliyoruz, demek ki kanında böyle bir güç varsa ejderhalara binebilme becerisine sahip oluyorsun? Yahut bunlarla alakası yok, bunlar ek özellikler zamanında kana işleyen büyünün, bilemiyorum.

Kan Kuzgun’un kanındaki büyü warglık; ilk insan kanı taşıyan anasından geliyor. Diğer büyücülük şeyleri vs. ilgi ile alakalı, herkes büyücü olmak için eğitim görebilir. Asıl bunun üvey kız kardeşi büyücü/cadı; anası da babası da valiryalı atalara sahip bu kızın malum. Bu açıdan bakar isek ejderha lordlarının büyülere yatkın olması beklenebilecek bir şey aslında, haklısın. Kanları büyülü çünkü, bu büyü de onları ejderhalara bağlıyor işte.

Bağlama büyüsü(tahminim kanla olan bir şey) gibi şeylerin çok yaygın bir kullanım alanı/herkesçe bilinen bir şey olmadığını tahmin edersek eğer, çobanların -zamanla- bu büyüleri kendi başlarına öğrenmelerini beklemek zor geliyor. Yani bu büyünün kaynağını nereden bulacaklar? Gölge Topraklara gitseler, eyvallah ama o zaman bile zaten gene birileri tarafından öğretilecek. Ortam ve şartlar-bana göre- kendi başlarına öğrenebilecekleri imkanı onlara sağlamıyor.

Valirya İmparatorluğunda bile her büyü, herkesçe bilinmiyordu misal. Bunu nereden çıkarttım? Valirya Çeliğinin yapım sırrı, imparatorluğun yok olmasıyla beraber yok oldu, gitti. Oysa o kıyametten 2 hane hayatta kaldı ama onlar bile Valirya Çeliği yapmayı bilmiyor, demek ki her sır herkese verilmiyor. Bu haneler sadece ejderhaya binmeyi, hükmetmeyi öğrenmiş ve zamanla kanına işlemiş; bu kısımı tam olarak öğreneceğimizden şüpheliyim. İlk İnsanların zaman içerisinde -bilinmeyen sebeplerle- warg yeteneğine kavuşması gibi, bir durum bunların da sanki.

Anladım. Yine de ejderha lordu ailelerine mensuplar sonuçta. Yine de insan gelirken bir iki ejderha getirir, boş gelmez. :smiley:

Acaba zaman içerisinde onlar da atalarından kalma özellikleri yitirmiş midir? Onlar da kendi içinde mi evleniyor yoksa ağırlıkta dışarıdan mı? Bu bilgiye sahip değiliz sanırım? Lakin şu piçten anladığım kadarıyla görüntülerini iyi kötü korumuşlar.

Ilk olarak gerçek ve sahte derken aegon, blacfyre olsa bile o da bir ejder sadece kara bir ejderha bence sahte ejder dany, onun targeryan olduğunu sanmıyorum sürekli bravos kırmızı kapı limon ağacı deyip duruyor. Ve bu üç şeyi ben bağdaşdıramiyorum. Serinin en güzel twisti olur bence.
Genç ve yaşlı diyince zaman akışına göre aemon ejderhalarin dansındada vardı yaşlı ejder o olabilir genç ejderde aegondur
Karanlık ve parlak drogon ve viseryon

Braavos ve limon meselesini yazar, yanlış yazmış; öyle bir açıklama yapmış.

Aegon, sahte Targ da olsa bir ejderha mıdır? Anne tarafından doğarsan bir ejderha kabul edilebilir misin? Bunu sorgulamak gerek aslında. Çünkü Aegon, olsa olsa anne tarafından Targ/Blackfyre Hanesine bağlanabilir, ha nasıl Jon’un tipi anasına çekmişse onun da tipi anasına çekmiş olabilir. Misal Robert’ın büyükannesi de bir Targ ama babası bir Barth. Genna Lannister’ın çocukları bir Lannister kabul edilmiyor, Frey kabul ediliyor. Robb ve kardeşleri(Arya hariç) annelerin tipini almış doğru ama onlar (bana göre Sansa hariç, o tamamen anne özellikleri gösteriyor.) hepsi dibine kadar Stark karakterleri olan çocuklar ve Stark da. Bilhassa bu son örnek bize Aegon’un annesi bir ejderha ise kendisinin ejderha kabul edilip edilmeyeceği meselesine kılavuz oluşturabilir gibime geliyor.

Dany, rüyasında mıydı yoksa Ölümsüzler Sarayında mı ne at sancakların(dothraklar yani) altında esmer tenli, targ saçları vs. olan oğlunu görmüştü. Dizide abisi “O gerçek bir targ olmayacak.” demişti, biz daha çok kıskançlık yaptığı için üzerinde durmasak da adam haksız değildi. Gerçi aidiyet duygusu ejderha/targ vs. de olsa biz KANA bakıyoruz, çünkü bunları özel yapan kanları… Eğer ejderhalardan biri Aegon’u kabul etmez ise o zaman damarlarında gerçek bir ejderha kanı akmıyordur.

Kehanete bakar isek gelecekte olacak bir şeyden bahsediyor; ortasında da Tyrion var. Aemon öldü, Tyrion ile ileride karşılaşma ve onun dahil olduğu olayların içine girme şansı yok.

Karanlık ve parlak ejderha için bu ikisini deme sebebiniz renkleri mi? Kehanetlerin özelliğini düşünürsek bence fazla basit kaçar bu kadar açık olması.

Ben olaya daemon blacfyre konusundan baktım sonucta babası da anneside targ yani ejder kanı ondada var. Soy erkekten meselesine gelince bu kavram saçma kızında da aynı kan var oğlunda da. Bu düşünce eski bir âdet her milletinki farklı mesela eski türklerde yarı yarıya
Limon ağacına gelirsek bu birkez değil bir sürü yerde karşımıza çıktı yani hatayı bir kere yapmıştır ancak ve dediğim gibi bunun mevzusu ilk kitaptada var 5. Kitaptada var
Ejderhalardan biri aegonu kabul etmezse kan akmıyordur bence manasiz targlar kendilerine verilen yumurtayı alıp kırdıktan sonra kendi ejderhalarına biniyorlar eğer vhagar a birçok kışi sürdü diyeceksen ondada kitapta visenyadan sonra diğerleri o kadar iyi değildi gibi bir mevzu vardı ve sürenler bebeklikten beri ejderha onu tanıyordu ama ejderler aegonu tanımıyor ve hatta dany kendi povlarından birinde sürmek için bir ejderha seçmesi gerektiğini fatih aegonun bile vhagar ve meraxses i suremedigini söylemişti ve annelerinin ejderi tarafından aşağa atılan çocuk vardı. Yanı bu ejder sürme kanla değil aradaki bağla oluyor

İlk kitapta illa olacak, ilk hata orada zaten. 5. kitapta da Braavos’da limon yetişiyor vs. demiş mi? Hatırlayamadım. Belki yalan söylüyordur ama söylemek için bir sebep var mı? Misal Jon ve Arya ilişkisi hakkında bir soru sorulduğunda evet ya da hayır, demek yerine kaçamak cevap vermişti. İstediği zaman kestirip atabiliyor ya da kaçamak cevap verebiliyor. Ha Braavos değil de Dorne’da idiyse bile bu onun Targlığına zelil düşüren bir şey değil, yani aksi olduğunu kanıtlamaz.

Soy erkekten devam eder meselesi her çağa hakim olan ve olacak bir mesele; çünkü öyle. Bu bir gerçeklik. Sosyolojik bir vaka, asla da değişmez. Genetik olarak baktığımızda şüphesiz ki %50 bir durum söz konusu. Lakin erkeğin kanını ağır basması dediğimiz olayın olduğu da iyi kötü bir gerçek(aksi durum da olabilir, o başka). Fakat olaya şu örnekle bak; kadın tarladır/topraktır; erkek ise tohum; hangi toprağa ekersen ek, o tohum portakal ise portakal, elma ise elma çıkacak. Unutma ki doğacak çocuğun cinsiyeti bile erkeğe bağlıdır. Örnek verirsem eğer; Osmanlıoğlu erkeklerinin 600 yıl boyunca hep o karga burunları öne çıkmıştır; anneleri Türk, Rus, Çerkez ve Gürcü vs. olması hiçbir değişiklik yaratmamış ve gut hastalığı da sürekli olarak atadan geçmiş durmuş bunlara.

Ayrıca insan zihniyeti de söylediğim şekilde olduğu için kurguda da benzer bir sonuç çıkması şaşırtıcı olmaz Aegon için. Yine de olağanüstü durumlarda Lannister ve Stark Hanesinin soyunun kızdan devam ettiği bir durum da söz konusu olmuş hikayelere bakacak olursak ve görünüşe göre iki hane de görünüşlerinden bir şey yitirmemişler. Jon bir warg olduğuna göre anne tarafından bu özelliği almayı başarmış, demek ki aslında ona da bir Stark demek (aidiyet hissi dışında) mümkün.

Ben sadece irdeledim olayı, yoksa o bir ejderha ya da değildir, şeklinde bir iddia etmek için değildi yazdıklarım. Genetik olarak %50 aldığımız için iki taraftan bazen %100 baba ya da ana ya da %50 %50 iki taraftan da alınabilir illa özellikler. :slight_smile:

Lakin ejderha onu kabul etmez ise o kan akmıyordur, doğru. Ejderha lordlarının o özel kanlarına sahip olması gerekir. Jon da babadan targ ama o kan yoksa o da süremez. Bebekken alıştırmakla ilgili değil, köpek değil bunlar. Kendimi tekrar etmek istemiyorum, argos ile konuşmalarıma bak, orada bu meseleye değindim. :slight_smile:

Limon ağacı sadece pekiştirmek için söyledim dany nın hafızasındaki ev ve evin çevresi uyuşmuyor bravos venedik gibi biryer bahçeli ev olması olasılık dışı bir yerde var orasıda saray
Dany niye targ değil’e gelince burada aklım ashara dayne gidiyor ashara ve dany birbirlerine benziyorlar burada ned stark dany’nin babası olabilecek teorileri var ama düşüncem bu ismin brandon stark olabileceği yönde braondonun asharayla yattığı geçiyordu diye hatırlıyorum bu bir söylenti evet ama olabilir ve brandon zaten çapkın bir adam ned gibi değil ama bu düşüncem değişken farklı düşüncelerimde var

Kan akmıyordur anlamadim ister piç olsun ister meşru veya kızdan veya oğlandan gelsin kan illaki vardır ejderhayla bunu kontrol etme biraz değişik çünkü ejderler garip yaratıklar drogon dany’i yakmaya kalkışmıştı ve viserion , Quentlyn ejderlari çalmaya gittiğinde rugarla savrulanlara birsey yapmadı