Moqorro'nun Tyrion Kehaneti

Ashara ve Dany arasindaki tek benzerlik, göz renkleri.
Daenerys eger Ashara ve Ned, veya Brandon’un çocugu olsa, o gümüs saçlari nasil açiklayacagiz?
Ama daha da önemlisi… Ashara ve Ned/Brandon’un kizi, kendini nasil olur da Ejderha Kayasinda, Viserys ve sör Willem Darry’nin yaninda bulur?
Sunu da eklemek gerek… Ashara, isyanin hemen sonunda öldü. Ejderha Kayasinda, Kraliçe Rhaella’nin dünyaya getirdigi çocuk ise isyanin sonundan yaklasik 9 ay sonra dogdu ve hiç vakit kaybedilmeden, Viserys ile birlikte, sör Willem Darry tarafindan öldürülmemeleri için kaçirildilar. O bebegin Dany’den, yani Aerys ve Rhaella’nin kizindan baskasi olmasi mümkün degil.
Ayrica Ashara’nin hamile olduguna dair net bir kanit yok, daha çok dedikodudan ibaret benim hatirladigim kadariyla ve bu dedikodu Winterfell’deki “Jon Snow, Ashara’nin oglu” düsüncesine dayaniyor.

Benim anladigim kadariyla, Velaryon hanesi Valyria’da soylu ama önemli bir konuma, ejderhalara sahip bir hane degildi. Yani ejderha getirmemeleri, basitçe ejderha sahibi olmamalarindan kaynaklaniyor.

Valyrian fiziksel özelliklerini koruma sebeplerinin, Targaryen hanesi ile birçok evlilik yapmalarina bagliyorum. Bu evlilikler, Aegon’un fethinden çok öncesinde baslamis. Ki Fatih Aegon’un annesi Valaena Velaryon; ve hatta Valaena’nin annesi bir Targaryen.
Fetihten sonra da birçok Targaryen/Velaryon evliligi var; Fatih Aegon’un oglu, Kral Aenys’in karisi da bir Velaryon mesela (ve onun da annesi bir Targaryen).

Velaryon hanesinde de ejderha sürücüleri var, hatta ilk örnek Addam Velaryon. Kendisi sonradan mesrulastirilan, Corlys Velaryon ve Rhaenys Targaryenden dogma Laenor Velaryon’un piçi.
Hatta bu arada bu Addam’in, Alyn adinda (yine ayni sekilde sonradan mesrulastirilan bir piç) bir kardesi var, ve bu Alyn, babasi Laenor’un kardesi Laena Velaryon ile Daemon Targaryen’den (sonradan yegeni Rhaenyra ile evlenen “Sehrin Prensi”) dogma Baela Targaryen ile evlenmis ve Velaryon soyunu devam ettirmis.
Targaryen ve Velaryon haneleri o kadar karismislar ki birbirlerine, isin içinden çikmak mümkün degil :smile:

Esas konu hakkinda da yorum yapip tamamen konu disi bir yorum yazmamis olayim…

Yasli ve Genç ejderha…
Benim de yasli ejderha deyince aklima ilk gelen kisi Kanlikuzgun, ki birçok yere baktim ve böyle düsünen çok insan var ama iste Tyrion’un hikayesinde ne gibi bir etkisi olabilir bilemiyorum. Üstat Aemon hayatta olsaydi o sirada onu da eklerdik ama adam ölmüstü bu kehanet ortaya atildiginda.
Genç ejderhalar Daenerys, Jon ve Genç Griff (Targ degil de Blackfyre olsa bile, Valyria kani tasiyor olur sonuçta).

Gerçek ejderha Daenerys.
Sahte ejderha Genç Griff… Tabi bu Genç Griff’in nihayetinde bir “ejderha” sayilabilecegini degistirmez, buradaki sahtelik onun iddiasiyla, kimligi ile ilgili bence, ejderha olup olmamasiyla degil.

Parlak ve karanlik…
En zor kisim bu. Birçok açidan bakabiliriz buna.
Parlak’i aydinlik olarak düsünüp, parlak ejderhanin göz önünde olan, bilinen bir ejderha oldugunu (Dany); karanlik olanin ise bir yerlerde gizli olan, ortaya çikmamis bir ejderha olarak düsünebiliriz; Jon mesela.
Ya da, sanmiyorum ama, ileride bir tarafta aydinlik için, diger tarafta ise karanlik için savasan bir ejderha olacagina isaret edebilir bu kisim. Bu açiklama Jon’un dirildikten sonra karanlik biri olacagina, hatta Ötekilerin tarafina geçecegine dair teoriler üreten kisilerin hosuna gider :smile:

Hepsinin ortasinda Tyrion…
Jon ile yakinlik kurdu. Genç Griff ile yakinlik kurdu. Dizideki gibi kitapta da Dany ile yakinlik kuracagina kesin gözüyle bakiliyor.
Nihayetinde, bu 3 “ejderhanin” ortak tanidigi olacak Tyrion.
Hepsinin, veya bu ejderhalardan ikisinin yollari kestitiginde, Tyrion “ejderhalarin” ortasinda olacaktir. Ve emninim yasanan ve yasanacaklar konusunda büyük rol oynayacaktir.
Ek olarak; Moqorro diyor ki " … hirlayan büyük gölgeli küçük adam"; bence burasi çok önemli. Neden hirliyor? Belli ki hos bir karsilasma olmayacak o iki ejderhanin arasinda, bir çekisme, bir çatisma olacak. Ve Tyrion bu iki ejderhadan birinin tarafinda olacak, onu destekleyecek ve bu destekledigi kisinin gözünde de büyük bir degeri olacak (büyük gölgeli küçük adam).
Benim “Dany ve Genç Griff yanyana degil, karsi karsiya gelecekler” düsüncemin temelinde, kehanetin bu kismi var iste. Dany ve Genç Griff’in çatisacagini, ve Tyrion’un Dany’nin tarafinda olacagini düsünüyorum.

Öncelikle bu bir teori tabiki takıldığı yönler olacaktır.

1. Gümüşi saçlar ve platin veya mor gözler sadece targlara özgü birşey değil cersi aruene su’yu fiziksel olarak rheagar benzetiyor. (Tabiki rheagar gibi değil sadece biraz anımsatıyor cersi’ye rheagar ı ve daynelerdede bu özellikler var gümüşi saç vesaire onlardada var dany eğer öyleyse gümüşi saçları bu açıklar. Baristan evet gözlerini benzetiyor ama sonra ona baktığında sanki asharanın kızına bakıyormuşum gibi hissediyorum düşüncesi de var
  2. Dany neden viseryisle kaçtı
    Dany’nin geçmişi hakkında bildiklerimizi hep bize viserys anlattı başkası anlattığını hatırlamıyorum ve viseryis in anlattıkları ne kadar doğru bilemeyiz. Ashara bildiğimiz gibi elia martelin eslikcilerinden birisiydi ve harrenhal turnuvasindada vardı eğer ve ned/brondon tarafından hamile kalmış olabilir. Ve varyslede illaki tanisiyolardir eğer asharanın bebeği olmuşsa ve bu çocuğu varys bir şekilde ele geçirmiş veya ashara kendi isteğiyle vermiş olabilir ( buralar varsayımdır ) ve asharanın öldüğünü varsayıyoruz ölüp ölmediğini bilmiyoruz. Ve varyse gelelim varys aeryse hizmet ediyordu ve stanis e göre kralliktaki ilk sarsıntılar varys geldiğinde başladı varys aegonu bir şekilde tahta çıkarmaya çalışıyordu ve aegon blacfyre olma şansı çok yüksek eğer tahta aegonun çıkmasını istiyorsa aegonun meşruiyetini ispatlamak zorunda (ki bunuda yaptı danyde aegonu evlendirmek için ilk önce grelloyu danyi pentosa getirmek icin gönderdi sonrada aegonun kendisini gönderdi ama aegon bizim cüceyi dinledi) ve varysin eline bir çocuk geçiyor bu çocuk ayni targlara benziyor varys için müthiş bir fırsat ve varys eğer asharayla eğer çocuğu kendisine verirse çocuğun bir gün kraliçe olacağını söylerse ashara çocuğunu verebilir ve varys de çocuğu viseryise gönderir çünkü eğer ona verirse targ olduğu nu herkes kabul eder ( buradaki tek sıkıntı viseryis in niye bu çocuğu kabul ettiği bunu çözemedim ama birkac fikrim var varys eğer viseryise çocuğu alırsa kuzeyin ayaklanamayacağını kuzeyle birlikte tulylerinde ayaklanamayacağını söyleyebilir böylece viserysi böyle kandırır)
    Limon ağacı ve bravos a gelirsek kesinlikle orada böyle bahçesi olan ev olamaz viseryis yalan söylerken bu detayları atlamış olabilir yada yazar bize böyle küçük bir ipucu veriyor da olabilir
    Ve birşey daha var ned kara hucrelerdeyken varys ona hain oldugunu halka söylemesini istiyor yoksa öldürüleceğini söylüyor ve ned canının umrumda olmadigini söylüyor varyte peki kızlarınızın canı diyor bildiğiniz gibi arya kaçmıştı ve onu kimse bulamıyordu ellerinde sadece sansa vardı ama varys kızlarınız diyor ve pov bitiyor ve ne hikmetse ned paşa paşa ben hainim diyor septe ve nedin ölümünde varys jofrey i durdurmak için elinden geleni yapıyor niye nedi kurtarmak istesin ki ned ölünce krallık birbirine girer ama varys bunu istemiyor. Ned eğer yasatirsaydi aegon daha westerosa gelmeden en az 2 büyük hanenin desteğini alarak savaşa baslayacaktı. ( çünkü nede muhtemelen gerçeği söyledi ve aegon geldiğinde önünde kuzeylilerin durmasını istemiyor ve kuzeye baktığımız zaman hem tullyler hemde arrynleri etkileyebilir ve onları savaşa sokmaz ve sadece yenilecek düşman lannisterler kalır)

Teorilerin takildigi noktalar, hikayedeki bosluklara, eksik bilgilere dayali olur çogu zaman. Bilinen seylere ters düsen noktalar barindiran teoriler, teori olmaktan çikar.

Aurane Waters bir Velaryon piçi. Velaryon hanesi de Targaryen hanesi gibi Valyria kökenli.
Dayne’lerin belirli bir saç rengi, tonu yok. Ashara ve Allyria saçlari siyah; Edric sari; Arthur çogu zaman sarisin-kumral olarak tasvir ediliyor; Gerold’un gümüs saçlari ve ön kisimlarinda simsiyah tutamlar var.
Yani Gerold örnegi ile, gümüs saç görünen bir özellik ama ne kadar baskin? Ashara ve Ned / Brandon’dan dogma bir çocugun gümüs saçli olmasina yetecek kadar mi? Zor.

1. Emin olun, Viserys gibi biri, kardesi olmayan bir kizi yaninda tutmazdi, bir noktadan sonra onu kaderine terk ederdi. Visy için Dany yüktü çünkü, ama nihayetinde kardesiydi.
    Daenerys dogdugunda, Viserys 8 yasindaydi; yani ufak ama bir seyleri anlayacak ve büyüdügünde hatirlayacak bir yasta. Viserys annesinin dogum yaptigi odadan çikan bebekle beraber Willem Darry tarafindan korunmak amaciyla kaçirildigini hatirliyordur tabi. Fakat Varys’in planlarini onun üzerine kuramayacagi kadar da küçük bir yasta. O sirada Viserys’in, Ejderha Kayasinda sör Willem Darry’nin korumasi altinda oldugundan da hiç bahsetmiyorum. Hadi Varys Viserys’i kandirdi, ikna etti diyelim; Willem Darry ne yapiyordu o sirada? Onu da mi ikna etti? Willem Darry’nin Varys’in planlarina göre hareket edecek bir adam olduguna inanmiyorum.
    Ki bunlarin imkansiz oldugunu da suradan anlayabiliriz; Kraliçe Rhaella isyan bittikten yaklasik 9 ay sonra dogum yapti, o sirada Robert Baratheon yeni Kral olmustu, Varys artik onun hizmetindeydi, ve Ejderha Kayasi oradaki Targaryen hanesine sadik adamlar tarafindan korunuyordu. Ama bu adamlar er ya da geç yeni Kral’in gelip onlari kiliçtan geçirecegini anladilar ve gizli planlar yaparak Viserys ve yeni dogan Daenerys’i, Kral Robert’a teslim etmeyi düsünmeye basladilar. Willem Darry bunu ögrenince, yanina 4 sadik adam alarak çocuklari bir gece gizlice kaçirdi.
    Simdi bu hikaye nasil Varys’i ekleyebiliriz?
    Hem Varys neden Ashara’nin bebegini kaçirip Ejderha Kayasina getirsin? Ne amaçla? Ashara bir çocuk sahibi olmussa eger, bu çocugu neden ailesi yerine Varys’e teslim etsin? Varys bundan ne elde ebebilir ki? Hemde Kraliçe Rhaella hamileyken? Yani zaten Varys’in gelecekte isine yarayabilecek mesru bir Targaryen dogmak üzere o sirada. Varsayimlarin da bir mantiga dayali olmasi gerekiyor bu konuda.

Limon Agaci, Ayça’nin da size söyledigi gibi, Martin’in yaptigi bir hata. Adam söylemis yani bunu.

Bunun cevabi, Varys ve Illyrio’nun yaptiklari gizli görüsmede sakli.
O görüsmede, hatirlasiniz, Illyrio “Simdi savas çikamaz, hazir degiliz. Ertele” falan diyordu.
Iste Varys orada bunu yapmaya çalisiyor, savasi erteleme ugrasinda. Ve Ned’i de iste kizlarini öne sürerek ikna etmeye çalisiyor; “Arya kayip” demesi Ned’i ikna edememesine sebep olur.
Eger Ned Stark hain oldugunu söylerse, Joffrey onun öldürmeyecegine söz vermisti; Sur’a gönderilecekti Ned. Ama hain oldugunu itiraf etmezse öldürülecekti.
Herkes Joffrey’nin bu sözüne inandi, Cersei bile. Joffrey Ned’in kellesini istediginde, çikan karmasayi, ona nasil engel olmaya çalistiklarini hatirlayin.
Neyse yani Varys’in yaptigi Ned’in öldürülmesini ve Kuzey’in ayaklanmasini engellemek. Cünkü Illyrio ile yaptiklari plani uygulayamazlardi o dönem; diyarda kaos yaratip o kaostan faydalanmaya hazir degillerdi.

@vandal
Lys halkinin damarlarinda eski Valyria kani hala baskin.

Gümüş saç arıyorsanız Lys’te herkes gümüş saçlı.
@Starkgaryen biliyorum baskın olduğunu sorun da o zaten gümüş saçlı birini bulmak o kadar da zor değil.

Limon ağacı dışında bahsettiğin bahçe vs. meselesi de zaten Targ olmasına halel getirmez. Genel kuram şu şekilde; söylenilenin aksine Dany ve Viserion, doğrudan Braavos’a değil, Dorne’a gittiler ve o Dany’nin hayallerindeki evde bir süre yaşadılar ama Dany’nin aklında orası Braavos diye kalmış, öyle bilinmiş. Niye? Neden? Nasıllara girersek uzar gider bu iş elbette. :slight_smile: Yalnız Robert’ın hükümdarlığının ilk yıllarında Oberyn’nin Viserys için isyan çıkartmaya çalıştığı ve Varys(öyle hatırlıyorum) bizzat oraya giderek; başlamadan sonlandırıldığını biliyorum. Denizin ötesindeki kaçak bir kral için ne isyanı? Eğer o kral senin yanında değilse? Bir de Viserys ve Arienne arasındaki nişan uzaktan kuzgunlarla mı yapıldı?

Bu arada Dayne Hanesinde zaman zaman Valirya özellikleri ufak tefek kendini gösteriyor; Ashara’nın gözleri ve akşam yıldızı olarak tanınan kuzenlerinin saçlarının platin sarısı olması gibi.

Brandon, Ned’in Ashara’dan hoşlandığını biliyordu, onun için dans bile ayarladı. Brandon’ın kardeşinin hoşlandığı kızla yatacağına ihtimal veriyor musun? Ayrıca Ned Dayne’nin anlattığına göre Ashara ve Ned birbirlerine karşı duygusal bir şey beslemiş ve ölümünü ‘kalp kırıklığına’ bağlamış ailesi, en azından oğlana böyle söylemiş halası. Ned kalbini kırmış. Ashara’nın da hamile olduğuna dair bir şey yok. Zaten Jon’un yaşı da Robb ile aynı, savaş sonunda doğuyor. Dany, Ned’den ya da Brandon’dan olsaydı; bu durumda Jon’dan bir yaş büyük olması gerekirdi ki seri başladığında 13 yaşındaydı.

İlla kan yoktur işte. Sen hiç çevrene veya kendine bakmıyor musun? Bazı insanlar vardır ki tıp ki annesine benzer, bazıları vardır ki babasına benzer ve bazıları da yarı yarına iki tarafa da benzer. Bu sende hangi kanın daha baskın olduğuna işaret eden şeylerden sadece biri. Eğer annesinin kanı Aegon’da yeteri kadar baskın değil ise bir ejderha üstüne binmesine izin vermeyecektir; çünkü kanın büyüsü etkisini göstermeyecektir, zira o büyü o kişide yoktur. Nasıl İlk İnsanın soyundan gelmelerine rağmen kuzeyde herkes warg değil ise her ejderha soyu ile bağı olan kişiler ejderhaya binecek kadar bu kana sahipler diye bir şey söyleyemeyiz.

Ben Plumm’dan bir miktar ejderha kanı varmış, bebekken ejderler bu kanın kokusu aldılar ve ona sıcak davrandılar doğru ama bu, Ben’in onun üstüne çkabileceğini göstermez. Robert’ın babaannesi bir Targ ama ejderhalar onu parçalardır. Quentin de taaa bilmem kaç kuşak önceki Targ tarafından ejderha kanı var diyerek ejderha çalmaya kalktı, Rhegal ise onu barbekü yaptı. Diğerleri kaçabilecek kadar hızlı ve şanslıydı sadece. Bir ejderhaya sahip olmak, onu sürmek köpek eğitmeye benzese idi herkes ejderha sahibi olurdu. Yahut ana tarafı falanca kişiye dayanıyor diye o ailenin özelliklerine sahip olacak olsaydılar Robert ve Quentlyn de ejderhaya binerdi. Oysa besbelli ki baba taraflarına çekmişler, baskın olan Barth ve Martell kanı, Targ değil.

Anladım, ejderha soyu da olsan önemli bir konumda değilsen ejderhan olacak diye bir kaile yok ama binen binmiş. :stuck_out_tongue: Arya POV’una baktım az önce(Lanna için); Siyah İnci isminde çok ünlü ve pahalı bir fahişeden bahsediliyor; batıdiyardan bir prens ilk Siyah İnci’yi kadını mı yapmış ne yapmış, ejderha kanı okuyormuş bunlarda. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Bu kısım beni de zorladı; gerçek bir ejderha mı yoksa iki ayaklı bir ejderha mı beklemeliyiz? Bunun içinden bile çıkmak zor. :smiley:

Yalnız bu kehanete toptan baktığımızda en az üç ejderhadan bahsettiğini anlamak güç değil; Jon, Dany ve Aegon. Tyrion ise, üzerine bastığın gibi, ortalarında duruyor ve hırlıyor; demek üçünün arasında kalıyor, ikisinin değil. Niye üçüne vurgu yaptıktan sonra sadece Dany ve Aegon arasında bir sorun ve Tyrion’un taraf seçeceği iki kişi olması gerektiğini düşündün ki? :smiley:

Bu üçü ile iletişim kurdu demek, yakınlık kurdu demekten, daha doğru. Yalnız bir tek Jon ile ‘arkadaşlık’ ilişkisi kuracak kadar yakınlık kurdu. Birbirlerini bu şekilde tanımlamışlardı.

Tyrion, Dany tarafını tutar mı? Yahut Aegon tarafını? Tutarsa niye? Tutmazsa niye?

Dany’nin 3 ejderhası ve büyük ordusu ile Castery Rock’ı ele geçirmesi daha kolay görünüyor. Lakin Tyrion, kaderini bir başkasının eline verip ‘umacak’ bir adam değil. Bu yüzden İkinci Oğullar ile bir anlaşma imzalıyor, Kaya için. Diğer başlıkta değinmiştim sanırım Duygu, bence ‘altın ihaneti’ Ben’den gelebiir; altın karşılığı anlaşma yaptı Tyrion ile ve Kaya için bence en kritik anda basıp gidecekler ve Uhud Savaşı benzer bir durum ile Dany büyük zarara uğracayacak gibime geliyor. Dothraklar ile Kaya’yı ele geçirmeez, meydan savaşı yapacak adam onlar. Lekesizler ise 10 binden daha az sanırım şimdi? Onlar da Kaya kuşatması için yetersiz kaçabilir, ihtimal çok yüksek olmadan kullanılamaz; zaten sadece mızrakları var, savaş aletleri yok Dany’nin ama evet, ejderhaları var.

Ayrıca Dany’nin de dizide olduğu gibi “Gel bakalım Tyrion, danışmanım ol.” diyeceğini de sanmıyorum. Dizide ‘el’ yapacak kadar güvenmişti ama kitapta böyle olacağına ihtimal vermem. Yani ilişkileri çok farklı bir şekilde gelişme ihtimal yüksek.

Aegon ise Tyrion’un gazıyla hareket etti; onun manipülasyonlarına açık biri gördük ki; ona hükmetmek daha kolay gibi. Gerçi Dorne’a değil de Fırtına Burnuna gitti. Aynı şekilde “Gel, Lannister Kayasını da ele geçirelim.” diye gaza getirmesi çok mu zor olur? Ailesinin intikamını almasını sağlayacak iki kalenin ele geçirilmesi Aegon için daha leziz görülecektik; prestiji de artıp, Dany’nin gözünde daha kıymetli bir hale getireceğini de düşünecektir. Çünkü bence de Dany, görür görmez Aegon’u; gel hemen evlenelim, deyip yıldırım nikahı kıyalım, demez.Her ne kadar yeğeni yaşasa idi onunla evlenmeyi tercih edeceğini söylemişse de yaşanan olaylar bu işin gerçekleşmesini engelleyip, sonunda bir şekilde gerçeklerin ortaya çıkması ile zaten hepten bozulacaktır… Aegon’un Altın Ordusunun 10 bin adamı ve filler gibi ciddi kuşatma aletleri var; Fırtına Burnu’nu kuşatıp, ele geçirdiklerine göre Kaya’yı da ele geçirebilme tecrübe ve imkanları var, demektir. Üstüne bir de Tyrion’un içeri sızmak için bir yol biliyor olması da eklenirse, 10 numara.

Elbette Tyrion gibi bir zeka, üç ejderhası olan bir kadını ilk kafadan tercih edecektir ama HIRLAMAYA bakarsak içine düşeceği durum tercih vb. şeyleri kolayca yapamayacağını gösteriyor.

Üstüne bu denkleme Jon katılınca, durum çıkılmaz bir hal alabilir. Teknik olarak Jon’un tarafını tutması için bir sebep var mı? sorusunu sorar isek Tyrion ile Jon arasında temelleri atılmış arkadaşlık ilişkisi Tyrion’un ona sempati ve diğerlerinden bir tık daha ilgi duymasını sağlayacaktır ama Tyrion, duygusal bir adam değil; mantık adamı, kurnaz biri; dostluk için Kaya ve diğer şeylerden vazgeçmeyecektir, çünkü o da hayatta kalma mücadelesi veren biri. Dahası nefes almakla yetinecek bir adam değil, doğum hakkı olduğunu düşündüğü her şeyi geri istiyor, bu ayrıca onun babasından, ablasından ve abisinden intikam alma şekli de. Lakin Jon’un kimliğini öğrendiği anda durumlar değişebilir; tahtın asıl varisi ve yaşayan tek Targ erkeği olması, Tyrion’a hem mantık hem de duygusal açıdan daha çekici gelecektir, diye düşünüyorum. Mantıken ne Aegon ne de Dany ona öyle sevgi vs. beslemiyor, beslemeyecektir de ama Jon öyle değil. Tyrion açısından bir kralın en yakınlarından olmak onun işine gelebilir; tekrar Kral Eli olmak isteyebilir, bu işi çok sevmişti. He şöyle de bir şey var ki Jon’u Aegon gibi manüpile edemez.

Ben ejderha sürmenin kanla falan ilgili olduğunu sanmıyorum onlar targların kendi soyunu yüceltmesi ile ilgili bir yalan bide bunların soyu dağların orada yaşayan çobanlar.
çobanlar ejderleri eğitebiliyor ve sürüyor yani kan falan uydurma bu tamamen ejderle olan baginla alakalı. Kan ne alaka anlamadim damarlarindaki kanla insanın fenotipi mi oluşuyor bu genle alakalı değil mi ve çevre ile ve her targrda targla evlenmedi

O zaman köpek eğitir gibi ejderha eğitip, binebiliyor isen bunca yıldır diğer imparatorluklar ve insanlar neden bu işi yapmamışlar? Bana bunu açıkla? Her biri gerizekalıydı da bir tek Valirya Lordları mı akıllıydı? Adamlar her birinin ağzına etti, köle yaptı ama önlerine iki yem atıp yavru ejderha eğitmediği için zayıf kaldılar.

Valirya kanları diğer kanlar gibi sıradan ise bu adamlar nasıl oluyor da ateşe karşı uzun süre dayanabiliyorlar? Ve dahası nasıl oluyor da bulaşıcı hastalıklara kapılmıyorlar? Ayrıca ejderhaların büyü ve tılsım ile o dönemler kontrol edildiğini, Dany’nin son povundan öğrendik ama Targ Hanesinin büyü vb. şey kullandığına dair bir işaret, bilgi hiç olmadı.

Ayrıca burası GoT evreni; genetik dediğin şey orada yok. Adamlar DNA testini ‘tohum kuvvetli’ diyerek yapıyor; hanenin şeceresine bakıp kanlarının baskın olduğunu görerek uyanıyor Ned; o çocukların Robert’ın bebeleri olmadığını.

Her Targ Targ ile evlenmedi ama %99’u bu şekilde oldu. Arada bir iki tane oynadı diye kanlarındaki büyü kaybolmaz. Lakin tiplerinde değişimler olabilir; Isırgan ismindeki kız Netty yani; Acıçelik ve Jon, bunlardan birkaçı hatta ablası da Dorne tipinde.

Ilk olarak ejderhaları bizim valaryalilar buldu öncesine ait efsaneler var ve ejderha boruları kullanıyorlarsa tamda eğitememişler valeryalilar ateşe dayanıklı falan değiller baya yanıyorlar atese degil isiya biraz dayaniklilar ve aamlar volkanlarin orada yaşıyorlar illaki biraz ısıya dayanıklıdırlar ned de çıplak soğukta duruyordu ve stanis kisyarina giderken kuzeyliler kis şartlarında güneyliler kadar zorlanmadı yani o ortama alışmışlar bunun kanla ilgisi yok
bulaşıcı hastalıklara gelirsek nathtada bir hastalik var ve bu oradaki insanları öldürmüyor ama adaya gelen yabancılar ölüyor. Yanı valaryalilar kendi çevrelerine uyum sağlamış olabilirler
Kanla yapılan büyülere gelince evet kanın burada özel bir yeri olabilir ama bu kanın o kadarda abartilmasi saçma
Got evreninde genetiğe gelirsek ned çocukların piç olduğunu kana bakarak bulmadı baya robertin çocuklarının fenotipiyle cersininkileri karsilaştirdi ve böyle bir çıkarım elde etti ( aslına bakarsan bayağı bilimsel bir çalışma :grinning: gözlem falan var veriyi karşılaştırma var :grinning: bravo ned e )

Yalnız ned dışarıda değil kışyarında çıplaktı.Kışyarının özelliklerini biliyorsundur heralde?

Evet sıcak su boruları var ama catleyn yataktan çıkamıyordu oraya adamlar artık uyum sağlamış tabiki eksterem şekilde bir uyum yok yani nedi dışarı atsan soğukta 10 gün dayanır gibi birşey söylemiyorum

Yalnız catelyn ağrısı olduğu için yataktan çıkamıyordu. :blush::blush:

Evet sexten sonra ağrıları var ama ned camı açtığında örtüyü üstüne çekiyor

Ben şuraya bide kendi düşündüğümü yazayım.
(Bunu biyerden duymuştum ama tam hatırlamıyorum birazda kendi düşüncelerimi katıcam)
Bence valeryalılardan(umarım doğru yazmışımdır) önce de ejderha lordları vardı. Bunların yeri şu anda ıssız olan gölge topraklarıydı (bildiğimiz gibi bu topraklarda ejderha yumurtaları da bulunuyor mopatis yumurtaların burdan geldiğini söylemişti)burası bu zamanki gibi değildi gelişmiş şehirleri olan bir yerdi hatta stygai şehride bu kentlerden biriydi sonra valerya kıyameti gibi bir kıyamet koptu.Bu kıyametin nedeni ise bana göre akgezenlere benzeyen yaratıklar , şeytanlardı. Bu gelişmiş medeniyet yıkıldı geriye kalanlar ise diyarı bu canavarlardan korumak için 5 kaleyi yaptılar (5 kale bildiğim kadarıyla valeryalıların siyah taşından yapılmıştı Ama yapılışı valeryalıların ortaya çıkmasından önceydi) ve bir süre burada kaldılar sonra valeryada ejderhaların ortaya çıktığını öğrendiler(büyük ihtimal cam mumlarından öğrenmişlerdir) sonra valeryaya göç ettiler buradaki çobanlara büyü yapmayı öğrettiler ve onlarla karıştılar. Kanları sayesinde valeryalılar ejderha kullanabilir oldu.

Öncelikle Targ Hanesinin ateşe dayanıklı olduğu (atıyorum 10 dk. yanmıyor ama sonra yanıyor, dayanıklılık bu, hiç yanmamak değil.) ve de bulaşıcı hastalıklara kapılmadığı(basit bir gribe bile) bir gerçek, yazarın yazdığı ve dillendirdiği bir şey ama sen sanki gribe bağışıklıkları varmış gibi(ki bu mikroba tam bağışıklık bile yoktur normalde) ya da sıcak suyla yıkanmaya alışık şeklinde bir ısıya dayanıklıktan bahsediyorsun. Yazar A diyor ama sen hayır, o B diyorsun. Yazar böyle derken sen nasıl “sanmıyorum, şöyle olsa gerek; böyle olduğuna ihtimal veriyorum.” diyorsun? Bu böyle sanmalar ve ihtimallerle olmaz.

Ned’in meselesini arkadaş açıklamış zaten; Kışyarı’nın odaları çok sıcak ve Cat de çıplak bir şekilde odada dolandı üstadın yanında hatta “5 çocuğumu o doğurttu.” diyerek göreceğini gördü dedi resmen. Yani hayır, basit bir çok sıcak havaya dayanıyorum meselesi değil bu.

“Ben ejderhanın kanıyım,” diye hatırlattı Dany, şövalyeye. “Kanlı ishale yakalanmış bir ejderha gördünüz mü hiç?” Viserys, sıradan insanları etkileyen bulaşıcı hastalıkların Targaryenlar’ı etkilemediğini iddia ederdi ve Dany’nin şimdiye kadar gördüğü kadarıyla bu doğruydu. Dany üşüdüğünü, acıktığını ve korktuğunu hatırlıyordu ama hiç hasta olmamıştı.

Kitaplarda da Dany, kocasının cenaze ateşine girdiğinde yanmadı(elbete yazarın söylediği gibi, YANMAMAK o anlık bir şeye mahsustu.) ama saçları yanmıştı. Kısacası öyle veya böyle Dany’nin kanı özel olduğu için bazı durumlar meydana geliyor. Elbette ateşe dayanıklılık meselesinde bu, tüm Targ üyelerini kapsayan bir durum da değilmiş, onu da ek olarak belirteyim.

Yazarın sözü.

“Bazı Targaryenler de ateşe karşı yüksek bir toleransa sahiptirler, ancak hiçbir şekilde ateşe karşı bağışık değildirler.”

Bu yüzden lütfen şu ‘kan’ meselesinde artık inat etmekten vazgeç, var olan şeyleri yok gibi iddia etme. Burada bahsi geçilen KAN meselesini sen ne şekilde algılıyorsun pek emin değilim ama insanlar, çocuğun hangi tarafa çektiğini belirtmek için “kan anasına çekmiş” ya da “babasının kanına çekmiş” gibi ifade kullanırlar. O dönemlerde genetik ilmi olmadığı için bu tarz ifadeler ‘kan’ ile yapılıyordu ki bugün bile bu ifade biçiminden vazgeçilmiş değildir. Haliyle GoT evreninde de ‘kan’ tabiri kullanılır ki kan, bu evrende büyü için başat maddelerden biridir. Valirya’da büyülerin temeli KAN VE ATEŞE dayanır misal… Ve sayısız büyü için de kan büyüsü kullanılır, yani neredeyse her şey için kan kullanılıyor, abartılmaması gerek değil, gerçeklik böyle. Yani kanın çok önemli bir yeri olduğu gibi warglar ölüm anında başka bedenlere atladıklarında bu 2. ama son hayatları oluyor çünkü warg özellikleri KANLARINDA idi, o büyü kanlarında var idi yeni bedenlerinde değil, 5. kitap açılış povunu okursan güzel açıklıyor.

Yani kısacası warg olmak ya da ejderhaya binmek istiyor isen KANIN buna elverişli olacak. O büyü senin kanında akmıyor ise asla bir hayvanı kontrol edemez ya da ejderhayı kontrol edemezsin. Yalnız dikkatini çekerim ejderha lordları ile warglar arasındaki ortak özellik iki tarafın da büyülü kanlar ile hayvanları kendilerine bağlayabilme özellikleri var.

Daha da hayır, ben bildiğimi okurum der isen bir daha bu konuda sana yazmayacağım, kendimi papağan gibi tekrar etmek istemiyorum. Hayır, olasılıklar vs. üzerine konuşuruz eyvallah da yazan bir şeyin tersini iddia etmek, başka bir boyut. :slight_smile:

@StarWolf sen benim Duygu ile meşhur başlığımızda yazdığımı mı okudun? Resmen benim söylediklerimi yazmışsın. Benim düşüncelerim de böyle idi. :stuck_out_tongue: Şafak İmparatorluğu zamanında tek tük kişilerin ejderhaları vs. kendilerine bağlama büyülerini bildiğini; Uzun Gece sonrası gelen dönemlerde bir şekilde bu çobanlarla karşılaşıp ejderhaları hangi büyü ve tılsımlarla kendilerine bağlayabileceklerini öğrettiklerini ve onlar da zamanla bu işi büyütüp, geliştirdiğini tahmin ediyorum ama ne kadar doğru, bilemeyiz.

Genellikle bu teori için geekteoriden yararlandım ama sizin yazınızı hiç okumadım çünkü vakit bulamadım orası resmen paragraflar sarayı gibi birşey

Evet biraz abartmışım bende kendimi tekrar etmek istemem kanda bir kuvvet olduğu nu kabul ediyorum ama ejderha sürmeyle kanı bagdasdiramiyorum o ejderhayla olan bağla ilgili [quote=“StarWolf, post:33, topic:10342, full:true”]
Ben şuraya bide kendi düşündüğümü yazayım.

(Bunu biyerden duymuştum ama tam hatırlamıyorum birazda kendi düşüncelerimi katıcam)

Bence valeryalılardan(umarım doğru yazmışımdır) önce de ejderha lordları vardı. Bunların yeri şu anda ıssız olan gölge topraklarıydı (bildiğimiz gibi bu topraklarda ejderha yumurtaları da bulunuyor mopatis yumurtaların burdan geldiğini söylemişti)burası bu zamanki gibi değildi gelişmiş şehirleri olan bir yerdi hatta stygai şehride bu kentlerden biriydi sonra valerya kıyameti gibi bir kıyamet koptu.Bu kıyametin nedeni ise bana göre akgezenlere benzeyen yaratıklar , şeytanlardı. Bu gelişmiş medeniyet yıkıldı geriye kalanlar ise diyarı bu canavarlardan korumak için 5 kaleyi yaptılar (5 kale bildiğim kadarıyla valeryalıların siyah taşından yapılmıştı Ama yapılışı valeryalıların ortaya çıkmasından önceydi) ve bir süre burada kaldılar sonra valeryada ejderhaların ortaya çıktığını öğrendiler(büyük ihtimal cam mumlarından öğrenmişlerdir) sonra valeryaya göç ettiler buradaki çobanlara büyü yapmayı öğrettiler ve onlarla karıştılar. Kanları sayesinde valeryalılar ejderha kullanabilir oldu.
[/quote]

Aslında biraz inanışlardan da gitmeliyiz akgezenler esostanda saldırmış olabilirler ve ashai ve diyer inanislarda hep bir mutlak kötü ve mutlak iyi savaşı var yani eğer ejderha lordları varsa bunlar muhtemelen hiç anlaşmadılar wwlerle bu adamların ejderhaları olduğu içinde çok rahat bunları yenmiş olabilirler ve bu hikayeler aktarılmamıs olabilir ilerki nesillere çünkü ejderleri ve çok rahat bir savaş kazanmış olabilirler.
Ama kuzeyde böyle bir şey yok onlar inanılmaz zorluklarla kazandilar belki savaşı ve hikayeler devam etti çünkü bu tam bir efsane gibiydi bu savaş. Esosta böyle bir olay olmağı için ve hikayeler unutulduğu için kendi bölgelerini unuttular ve bu olayın sadece westerosta gerçekleşmiş olabileceğini düşündüler ve kırmızı rahiplere oraya gitti ( melisandre toros) ve westerosta barış muhtemelen anlaşma ile oldu yani onların inanışında bir mutlak kötü yok anlaşma yapıldığı için

Yalnız ben direk akgezenler demedim akgezenlere benzer yaratıklar dedim muhtemelen asoaif evreninde ejderhadan güçlü bir sürü yaratık vardır. Hatta örnek bile verebilirim Sorhotyos kıtasında ki maymunların bir fili fareye çevirdiği söylenir.

1. Uzun Gece’de WW olduğuna dair bir işaret yok zaten, belki buna sebep olan kişi aynı kişi olabilir ama öne sürdüğü askerler ilk seferinde ww olmak zorunda değil. İlkinde yok edememiştir AA, o da btıdiyara kaçmış ve bir süre sonra 2. uzun geceyi getirip wwleri yaratmıştır ve bu sefer de başlarında AA olmadığı için, nöbet yine bu başlarındaki asıl kişiyi yok edememiştir. Şimdi ise tekrar dönüyor ve bu sefer kadim düşmanı AA da var.

yaşlı genç ejderhalar bence karşı karşıya gelecek olan Jon ve kanlı kuzgun
gerçek sahte -sahte tabiki Aegon ama gerçek jon da Dany de olabilir
Parlak ve karanlık ejderhalarda finalde ww lerinde ejderhası olacak bence yaşlı dadı hikayelerinde buz ejderine binen gece kralından bahsetmişti aydınlık ver karanlığın savaşı olduğundan parlak aydınlık yani AA tarafı, Karanlık WW tarafı

Buz ejderine binen gece kralı? Öyle bir şey yoktu. Bir daha bakar mısın?