Moqorro'nun Tyrion Kehaneti

Buz ejderine binen gece kralı yoktu, buz Örümceklerina binen sıradan ak gezenler vardı

Buz örümcekleri vardı

Savas aletlerinden kastin ne? Manciniklar falan mi? Onlar kurulur, insa edilir, ne ki?

Ihtimal vermem demek biraz fazla degil mi?
Ben gayet olasi görüyorum bunu.
Öldürmeyecek, danismani yapmayacak… Ne yapacak?

Dany’nin Aegon’a süphe ile, antipati ile yaklasacagina inanma sebeplerimden biri Aegon’un Dany’ye hissettirecegi seyler, onu düsürecegi konum/durum.
Yani bir yegenin varmis, senin varligindan haberdarmis ama birak yanina gelmeyi, sana bir haber bile göndermemis. Hadi kimligi gizli tutuldugu için bunu yapmamasini, tehlikeli oldugunu anlarsin ama peki ya sonra? Bunun sonradan yapabilirdi.
Birde bu yegen, basmis gitmis Westeros’u fethetmeye. Ve sen oraya geldiginde, sana “Ben senin yegeninim, biz aileyiz. Ben senin Kralinim. Gücünü benim gücüme katmalisin” diyecek. “Hop arkadas!” diye düsünürsün, “Ne oluyor?”.
Güvenemezsin, inanamazsin, seni yok saymasini bosveremezsin.
Sen abinle birlikte oradan oraya sürüklenirken, sürünürken, bu bir el’i yagda bir el’i balda büyümüs, her konuda egitim alip bugünlere hazir hale getirilmis.Kirginlik, öfke, dislanmislik, degersizlik, hatta kiskançlik da hissedersin. Hissetmen gerek.
Ve en son “Ben yillarca süründüm, dibi gördüm, sifirdan baslayip nerelere geldim, neler elde ettim. Simdi bu çocuk sahip oldugum her seyin üzerine konacak, öyle mi?” diye düsünürsün. Koyar yani, çok fena koyar hemde. Tüm o güce sahip olmasan, onun gözünde öyle çok da bir degerin olmadigini da görürsün.
Gicik olursun yani çocuga, ben gicik olurdum, Dany’nin gicik olmasini bekliyorum :smile:
Ters davranacak bence, ve sözde Aegon böyle bir tavir beklemiyor olacak, ve çabuk öfkelenen biri oldugunu hesaba katarsak, o da aksi davranacak; olay kopacak orada. Ki Aegon’un içten içe Dany’yi kiskandigini da biliyoruz, Tyrion ile yaptigi bir konusmada bu gayet ortada.
Ben bu yüzden bu ikilinin el el’e verecegini degil, birbirlerinin bogazlamaya çalisacaklarina inaniyorum :smile:
Aegon’un ortaya çikma sekli sorun yani; bu Dany’yi bence çok rahatsiz edecek, çok kafasini karistiracak.

Yok aslinda sadece bir durum degerlendirmesi yaptim, 3 “ejderha” ile de baglantisi var, olacak (Dany) seklinde.
Sonra “hirlayan” kisim, yani ortasinda kalacagi ejderhalar kismi içi, o “ejderhalarin” Dany ve Aegon olacagini, öyle düsündügümü söyledim.
Baslangiçta Jon’dan da bahsettigim için ona da isin içine katmisim önce gibi bir durum olusmus olabilir ama hayir, öyle bir sey degil. Jon ve Dany’nin karsi karsiya gelecegini de düsünmüyorum zaten; birlikte hareket edeceklerine inaniyorum.

Tyrion’a gelirsek, öteki baslikta da dedim, Casterly Kayasini istiyorsa, Dany ona bunu verebilecek güce sahip zaten. Bu konuda kafasinin karismasina, hangi tarafta duracagi konusunda tereddüt etmesine bile gerek yok.
Sadece sahip olunan güç konusunda degil, kisilik, hükümdarlik, tecrübe konusunda da hangi tarafin agir bastigini da görecek yani. Dany o konuda mükemmel demiyorum, ama Aegon’dan çok daha ileride oldugu da ortada. Tyrion bir taraf seçmek zorunda kalirsa, pesinden gidilmeye degecek olani seçer, manipüle edilmesi en kolay olani degil. Bir sey elde etmek için fazladan hamleler yapmasina gerek kalan bir durumda olmayacak, iyi bir danisman, sadik bir adam olmasi yeter, zamani geldiginde istedigi sey ona verilir zaten.
Dany-Tyrion iliskisi bence dizidekine benzer sekilde olacak. Dany’nin pesinden giderse, ona gerçekten inandigi ve davasini destekledigi için gidecek bence. Tyrion zeki, kurnaz, manipülatör olabilir ama bir Baelish kadar da degil. Kral El’i oldugunda, sehrin, diyarin iyiye gitmesi için ne kadar ugrastigini, çaba gösterdigini, basarili oldugunu ve karsiliginda hakettigi saygiyi görmedigi halde bu yola ilerlemeye devam ettigini unutmayalim. Bu isi sevmisti diyorsun ya? Basardigi için, bu is’de iyi oldugu için sevmisti zaten.
Dolayisiyla Dany/Aegon konusunda Tyrion’a manipüle edecek biri, ona istedigini verecek biri arayisina girecek çikarci bir adam, bir Baelish profili çizmeyelim.

Orada minik bir hata yapmışım; altında ‘el’ demişim, yani kastım o şekilde bir şeydi(Zaten onun eli Selmy’di, değil mi?). Danışmanlık sıfatı dışında onun yanında bulunma şansı zaten yok, başka yapacağı şey yok ama öyle muazzam bir güven beklemiyorum ona karşı, Dany’den; kast ettiğim buydu. Doğrusu Tyrion’un da hayatının bundan sonraki gayesini Dany’yi tahta çıkarmak olmasını da şahsen istemiyorum; kendi kurnazlığı, entrikası ile görelim biz onu, daha zevkli. Elbet ablasına karşı illa ki taht adaylığını destekleyecektir, orası başka. En azından ilk aşamada.

(Mancınık gibi şeyler kurulur da şu ana kadar dikkat ettiğim kadarıyla hiçbir kale/şehir savaşında böyle şeyler kullanmadı, kullanmayı akıl etmediler? Kaya da zaten mancınık ile düşecek bir kale değil. Lakin atıyorum kapılar filler ile çökertilebilir.)

Yani Aegon, Dany’nin yanına gitse idi ve “Hayatım için herkesten gizli kaldım, şimdi yanına geldim.” deseydi, bu güvensizlik hissi oluşmaz mıydı, demek istiyorsun?

Kendimi Dany’nin yerine koyuyorum da böyle bir şey olsaydı ben ne hissederdim? İlk aşamada kendisinden haberdar edilmemek doğal karşılayacağım bir durum olurdu, zira kendimi bile zor hayatta tutmuşum. Lakin yanıma gelmek varken Batıdiyar’a gitmeyi seçmesi bensiz, ilk aşama hoşuma gitmeyecek bir durum olurdu. Kızardım hatta, birlikte güç birleştirmek varken ne diye kendi başına hareket ediyorsun? diye… Fakat Aegon dese ki Tyrion, bana böyle böyle söyledi; karşına dilenci gibi gelmek istemedim gibisinden sözler… Bunu anlayabilirdim(erkeklik gururu sonuçta ve adam yasaya göre tahtın varisi, kralı) ve işte o anda gözüm Tyrion’a dönerdi(şimdi anladın niye %100 güven olmaz, dizideki gibi öyle sağlam hisler olamaz aralarında? Bildiğin yeğenini gazlayıp, ondan uzaklaştırmış. Kim bilir bunun ardında neler düşünüyordu? Bir de Lannister kendisi, acayip şüpheye düşerdim iyice kendisinden. Aegon’a karşı güvensiz hissederse Tyrion’a hayli hayli soru işaretleri ile yaklaşır.). Fakat beni asıl rahatsız edecek şey; bu kadar uğraş verdikten sonra tahta onun hak sahibi olacak olması olurdu(yalnız çocuk dediğin Dany’den 2 yaş büyük, Dany onun gözünde çocuk kalıyor;18 yaşında olması gerek Aegon’un. :smiley: ) ama bu da onunla evlenerek çözebileceğim bir sorun olurdu(nitekim bunu zamanında da düşünmüş, hayal etmişim); olası bir savaşı/mücadeleyi kafadan sonlandırırdı. Zaten Varys ve Yargıç bu yüzden ikisini evlendirmek istedi… Buraya kadar olan biten her şey onun gerçek Aegon olması halinde olacaklar, sahte ise zaten olan biten her şey bir şekilde ortaya çıkacaktır, ondan sonra aynen senin söylediğin durum.

Sen de haklısın, o şekilde olunca daha çok bir LF havası oluyor, bu Tyrion değil. Lakin taraf seçmesi gerektiğinde çok kolay seçecek ise neden HIRLIYOR? Ben hala 3 kişi arasında hırlayacağını düşünüyorum, çünkü o kehanette en az 3 ejderha söz konusu. Misal Dany’yi daha iyi görür Aegon’dan yönetme olarak, dedin; belki Jon’u da Dany’den daha iyi görür? Böyle bir durumda ikisini evlendirmek isteyebilir ama Jon, halacığı ile evlenmek ister mi? Sanmam. :slight_smile: Gerçi yeni Jon’un karakter ve düşünce yapıları ne kadar değişecek, önce onu da görmek ister. Bir de benim kuramlarım da söz konusu idi her ne kadar sen ihtimal vermek istemesen bile araya bir de Arya girerse, zaten Dany ve Jon’un da en azından romantik manada birlikte hareket etme şansı olmaz. Aegon sahteyse, Jon meşru doğumlu ise; kuzey kralı olarak zaten kuzeyin gücünü ardına almış biri olarak krallığın yarısını almış olacak; neden diz çöksün Dany’e? Böyle bir şeyi istemez. Kitaptaki Jon, dizideki Jon’dan biraz daha farklı bir tip, dirilince daha da farklı olacaktır; sıfır hırsları olan biri değil ama elbette taht sevdası olan biri hiç değil, yine de lord kumandan olma derdi yoktu, kuzey kralı da olayım diye derdi yok; bu durumda taht varisliği konusunda da istemekten ziyade oraya itilebilir. Bunlar elbete olası senaryolar. Yazar ne zaman bir şeyi tereyağından kıl çeker gibi yapmış ki? Dany “haydi jon birlikte yönetek mutlu mesut” diye bir senaryo ve kolaylık sağlamaz yazar bence. :stuck_out_tongue:

Tyrion’a döner isek eğer, şu an tam olarak sebeplerini kestiremesem bile (lakin ana konunun Kaya olacağını tahmin ediyorum, fakat başka konular da olacaktır muhtemelen) taraf seçme konusunda zorluklar yaşayacak; üç ejderha arasında gidip gelecek hatta belki kendince oyunlar kuracak. O bir LF değildi belki ama kral olduğunu düşündüğü adamı manüpüle edip, kendi çıkarı için kullanmakta beis görmedi, yemlemişti onu. Dany’ye neden yapmak istemesin? Yapmaya kalkışmayacağını düşünmem saflık olur, kötücül niyetler beklemiyorum Tyrion’dan ama saf düşünceler hiç beklemiyorum, öyle biri de değil.

Dany’nin olağan durumuna bakarsak başı zaten belada kahl jhogonun kalasharıyla karşılaştırmıştı ve meeren zaten tam bir çatışma ortamı içinde volantisliler 300 gemiyle geliyor. ve baristan şehri savunurken haritanın oğullarıda boşdurmayacaktır. Yanı baristan şehri tutabilir mi şüpheli ve danynin başı dertte, tüm bunları atlatip westerosa gitse bile yolda gemilerde heba olacaktır. Mevsim çok kötü ve dany gücünü büyük oranda kaybedecektir. Ve aegon-dany savaşında aegon Dorne’u yanına alırsa dany e karşı kazanır dany’nin ejderleri küçük ve en fazla birini kullanır ve drogon daha bir at cesedini kaldıramıyor evet gelirken büyüyebilir ama ne kadar, dornular ejderhalara karşıda gayet başarılıydılar ve dany westerosun yabancısı kim onu destekler. Theonu hatırlayalım demir adalara geldiğinde neler hissetti ve o 10 yıl orada yaşamıştı dany tamamen yabancı ve karşısındaki de rheagarın oğlu en çok sevilen prensin oğlu ve dany deli kralın kızı, 5. Kitaptaki kızıl kaledeki konseyde danynin babası gibi deli olduğu söylenmişti yani dany çok güçlü değil ve ejderhalarını kullanamıyor

Yanında Drogon var, dizinin aksine ejderhası yanında duruyor karşılaştıklarında.

Bu bir olasılık ama kesin diyemeyiz, yine de Demir Doğumlu Victarion bile gemi kaybetti ise, Dany’nin kaybetmemesi için bir sebep yok. Lakin gücünün büyük kısmını kaybedecek kadar kötü bir kayıp olacağından şüpheliyim.

Arienne, Aegon’un kuzeni olduğunu söyler ise Dorne doğal olarak Aegon’u destekleyecektir.

Dany’nin ejderhalarının boyutunu hesaba katmadım hiç, Dany’yi uçuracak kadar büyümüşlerdi. Lakin Dorne daha önce de ejderhalar ile uğraştı ve zafer kazandı, hatta birini öldürmüştü???

Neyse bunları Tyrion’a bağlar isek sen ne sonuç çıkartıyorsun?

deniz canavarlarıda var görülmüş Arianne pov unda bahsi geçiyordu

Triyon çok zeki ama karşıda da varys var. Ve dany nın tryion u kabul etmesi var. Ve ikinci ogullarla birlikte hareket ediyor ikinci oğullara taraf değiştirecek ama dany ikinci oğullara güvenmez.
Dany nın yanında drogon var ama drogon orada ne yapacak tüm orduyu yok edecek kadar güçlümü ki yani bilemiyorum belkide ejderi görünce danye bağlanırlar ama zor galiba kahl jhogo kahl ponodan kaçıyordu belkide dany ve jhogo birleşir khal ponoya saldırırlar

Dorne taraflarında mıydı? Sanki öyle hatırlar gibiyim. Deni Canavarları varsa ona hükmeden Euron olabilir, diye düşünüyorum; armaları yüzünden. Yine de bağımsız uyanmış da olabilirler. Hatta Sam’in elinde olan boru yüzünden uyanmış da olabilir.

ile Dany’nin husumeti yok muydu? Hatta Dany ile husumeti olan bir başkası da bu adamla beraber diye hatırlıyorum. Güçlerini birleştireceğini sanmam.

Drogon, sağı solu yakıp, yiyecek kadar büyüdü ve güçlendi; Dothrakiler de daha önce ejderha görmedi ve dehşeti karşısında korkacaklardır, öyle saldırma cesareti göstermezler. Güce boyun eğdikleri düşünülürse Dany, ejderhası sayesinde boyun eğdirecek bunlara ve dizideki gibi savaşa götürecek bence.

Ben aslında Tyrion meselesini, bu kehanet ve 3(belki 4) ejderha arasında hırlaması meselesine bağlarsak? demek istemiştim. Yani bu konuda fikrini almak isterim hepinizin.

Ben kehanetlere güvenmiyorum. olağan durumu incelemek daha mantikli. Mesela azor ahai kehaneti neredeyse herkese uyuyor. Yazar birsürü bir kehanet söyleyip onu herkese uyduruyor ve aradan birini seçiyor. Yani bu triyon kehaneti bilemiyorum herşey olabilir.

Khal jhogo konusunda onun adamı mogo dany’nin kurtardığı euroah a tecevüz edip öldürmüştü. Belkide dany ve jhogo olaya pragmatik yaşaıp khal ponoyu yenerler

Kitaplarda anlatılan kehanetlerin yarısı aynen çıktı; kalan yarısı da gerçekleşmeyi bekliyor.

AA kehaneti herkese uymuyor; uysa uysa Jon ya da Dany’ye uyuyor; Stannis ve Jaime meselesini diyor isen… Mel. Stannis olduğunu düşünüyor çünkü büyükannesi bir Targ ve ejderla kayası lordu; ayrıca alevleri içinde AA olarak onu görüyor… Jaime için ise yegane şey rüyasında alevli kılıç görmesi; yazar, yem atmış bence sırf kafamız karışsın diye, eğleniyor bizle.

Dany için Pono’nun ne önemi var ki? Bir anda kendini Dothark taht mücadelesinin içine m atacak? Bence karakter açısından saçma bir seçim.

Aa teorisi herkese uydurabilirsin( jon, Dany, arya , trion, stanis rheagar , victarion , aegon , jamie, ) Ama tüm koşulları sağlaması gerek diyorsan kimse tüm koşulları sağlamadı mesala jon tastaki ejderhaları uyandirmadı veya dany tekrar dirilmedi ama biz danynin dirilmesini metafor olarak alevlerin icinden çıkmasına bağlıyoruz işte bu metaforları herkese bir şekilde uygulayabiliyorsun yazarda birsürü ihtimal verip arasından birini seçiyor ve biz buna kehanette belliydi diyoruz kehanetler şiir gibi herkes istediği anlamı çıkartıyor. [quote=“YeniAy_Ottoman, post:51, topic:10342”]
Dany için Pono’nun ne önemi var ki? Bir anda kendini Dothark taht mücadelesinin içine m atacak? Bence karakter açısından saçma bir seçim.
[/quote]

Khal jhogoyla karşılaştığı için ( jhogoda ponodan kaçıyor.) Belki birbirleri ile anlaşma yaparlar. Sen ejderhanla bize katıl ponoyu yenelim ( ponoda dragonun khalasarından 20.000 bin adam aldı Dany ona sinirliydi) bizde seni sağ salim meerene götürelim diye anlaşma yapabilirler tabiki bu sadece ihtimal belkide drogon hepsini yakacak

Arya, Tyrion, Vication ve Jaime’ye nasıl uydurursun? AA’nın ejderha kanı olması gerekiyor. Fazla afaki sallıyorsun.

Kadının ejderhası var ya hu! Üstüne bin, uç git. Zaten o anlaşma da ejderhan ile yardım et, yenem şunu değil mi? Mantık nerede?

Ejderha kanıyla ilgili bilgi gerçek kehanette yok onu targların uydurmuş olabileceği yönde şeyler var
Arya brovosta kimliğini nerdeyse bıraktı yani yeniden doğdu bravos sisli bir yer buda dumanı temsil eder ve ve bravos deniz olduğu için tuzunda bu sağlar

Victarion bir greyjo yani tuzun olduğu bir yerde doğdu ve moqqoronun iyileştirdiği kolundan dumanlar tütüyor ve eğer danyye bir ejder dersek piramitlerde taş ise dany’e gidip westerosa getirmeye ikna ederse westeros için tastaki ejderhayı uyandırmış olacak

Eğer targ kanı gerekiyor ise
Jamie nın deli kralın çocuğu olduğuna dair teoriler var ve jamie eli kesildiğinde yeni biri olarak doğdu resme ve valria çeliği bir kılıcı var ( brienden alırsa veya joffun kılıcını) ve rüyasında alevli bir kılıçla karanlık gördü

Triyon triyonunda targ olduğuna dair teoriler var. Ve aa’nin anlaşma yapan biri olduğunu varsayarsak triyon bunun için gayet uygun ve kitapta onun alevli bir dili olduğu geçmişti bir iki yerde galiba buda alevli kılıcın metaforu denilebilir
Targ kanı diyor isen bu jon içinde tutmaz çünkü targ olup olmadığını bilmiyoruz
Ve tüm söylediklerimde açıklıklar var ama bu açıklıklar dany ve jonda da var biz birşeyleri metafor olarak açıklayıp teori üretiyoruz belli şeyleri kullanarak bunu herkese uydurabiliriz[quote=“YeniAy_Ottoman, post:53, topic:10342”]
Kadının ejderhası var ya hu! Üstüne bin, uç git. Zaten o anlaşma da ejderhan ile yardım et, yenem şunu değil mi? Mantık nerede?
[/quote]

Ben sadece yorum yaptım bu kesin olacak demedim birde martin seriyi tasarlarken dortrakları westerosa getirmeyi ve akgezenler düşünmüş baştayken bunu turgut uç’tan duymuştum belki böyle olur dedim ama tabiki bilemem

Ejderha Kanı ile ilgili bilgi Asshai kehanetlerinde yok ama garip bir şekilde kızıl rahipler ejderha kanı arıyor. Bunun dışında Yüce Yürek Hayeleti denen kadın, uzun zaman önce Summerhall yangını öncesi krala AA’nın deli kral ve kız kardeşinin soyundan geleceğini söyledi; bu yüzden evlendirildiler. Haliyle ejderha kanı ile ilgili kehanet buradan çıkıyor(Mel ve diğerleri bunu biliyor mu? Bilgim yok.)

Arya, kimliğini KL’de bıraktı. Çok önce Arya olmayı bıraktı o ve No one olmak için eğitim alıyor, yani yeniden doğmaktan ziyade ölüyor… Ayrıca ejderha kanı taşımadığı gibi ejderha ile ilgili bir olayı yok, ışıkgetireni de yok.

Aynı şekilde Vicarion da doğmadı, hala o Victarion ve ejderha kanı ve ejderha uyandırmakla ilgisi yok, ışıkgetiren kılıcı da yok.

Jaime’yi zaten dedim; ikizler onun bebesi olamaz, çünkü o zamanlar deli kral, deli değildi. Alevli kılıç meselesi de kesin yemleme yazarın.

Jon’un Targ olduğu dizide belli oldu, kitapta da olacak; zaten yazarın mektubunda da üstü kapalı yazıyor bu.

Westeros’a getirecek zaten, bu bilinen bir şey artık. Lakin o adama yardım teklifi, ittifak falan karakter açısından komik hamleler.

Güven zamanla olusan bir seydir. Dany’nin Tyrion’a güvenmesi zaman alacak. Dizideki bu kisim hizli geçildi, malum süre sorunu var. Kitapta biraz daha detayli bir sekilde isler, ama olayin dizide vardigi noktaya varacagina inaniyorum ben.
Tyrion’dan Baelish gibi bir adammis gibi bahsediyorsun.
Ve daha önce de söyledim, Tyrion’un Dany veya Aegon’a karsi entrikalar çevirmesini gerektirecek bir durum olusmaz, yani ben olusacagini sanmiyorum.

Mancinik konusunda… Her seyin bir ilki vardir. Ama dogru diyorsun, mancinikla Kaya’ya karsi ne kadar etkili olur? Orasi süpheli. Fakat ayni sorun bence filler için de geçerli. O hayvanlari kayalik, dik yamaçtan nasil geçireceksin. Hadi geçirdin, kapilara dayandin diyelim; filler koç basi gibi kapilara daldigi zaman, Lannister askerleri izleyecek degiller, siperlerden oklar yagacak, kizgin yaglar dökülecek. Sonuç, filler pert.
Casterly Kayasi öyle kusatarak, saldirarak alinacabilecek bir kale degil. Ejderhalar is’e yarar ama sonuç olarak, Kaya’nin hali Harrenhal’den hallice olur. Bir diger seçenek ise, dizide yaptiklari. Bu kitaptada mümkün, sonuçta dizide yapilan o seyin temeli kitaptan geliyor.

Tam olarak öyle demiyorum. Olay bundan ibaret degil.
Dany’nin yanina gitseydi, veya haber gönderseydi, Dany’nin gözüne biraz daha az antipatik görünebilirdi tabi, olabilir. Ama sorun sadece bu degil. Aegon’un varligi Dany’yi esasinda mutlu etmesi gerekirken, öyle bir an’da ve öyle bir sekilde çikacak ki karsisina, Aegon’un varligi, her seyi, her hareketi Dany’yi rahatsiz edecek bence. Yukarida anlattim sebepleri. Ben böyle olmasini bekliyorum, kendimi Dany’nin yerine koydugumda, bana mantikli gelen bu.

Sence Aegon açiklama yapacak birine benziyor mu?
Tyrion ile yaptigi konusma kisimlar :

Tyrion : … güzel Daenerys’in seni hayat arkadasi olarak kabul edecegini varsayarsak tabi.
Aegon : Edecek. Etmek zorunda.

Tyrion : Senin arzu ettigin kadar istekli olmayabilir.
Aegon : Istekli olacak.

(Tyrion Dany’nin hayatini, çektigi zorluklari, elde ettigi gücü özetle anlatir. Ve Aegon’un onun karsisina ne sekilde, ve hangi taleplerle çikacagini söyleyip, Daenerys’in ne tepki verecegini sorar.)
Aegon (öfkeyle) : Halama bir dilenci olarak gitmeyecegim. Ona bir orduyla birlikte, bir akraba olarak gidecegim.
Tyrion : Küçük bir ordu (Burada Aegon iyice sinirlenir ve Tyrion’un aklina Joffrey gelir). Kraliçe Daenerys büyük bir orduya sahip ve senin bununla hiç ilgin yok.
Aegon : Ne istersen söyle. O benim karim olacak, Lord Connington bu meseleyle ilgilenecek. Ona kendi kanimmis gibi güveniyorum.

Kendini Dany’den üstün görüyor. Dany’nin ona boyun egmek, isteklerini yerine getirmek zorunda oldugunu düsünüyor.
Yani Dany sorular sorarsa, rahatsiz olursa, ters tepki verirse, Aegon’un alttan alacak, sakin kalacak biri oldugunu sanmiyorum.
Ama hadi diyelim ki açiklama yapti, “Tyrion öyle dedi” dese, Tyrion “Ben fikrimi, düsüncemi söyledim. Ben olsam böyle yapardim dedim” der.
Fikri veren Tyrion ama o fikri uygulayan Aegon. Ve bunu uygulamasinin sebebi, Tyrion’un söylediklerinin mantikli olmasindan ziyade (7 Krallik kaos içinde, saldirmak için bundan daha iyi vakit ve kendini kanitlaman için daha iyi bir firsat bulamazsin), içten içe Dany’ye mecbur olmadigini kanitlama hirsi, çabasi; herkesten önce kendine.
Dedigim gibi, Aegon’un gözünde Dany’nin esasinda pek bir degeri yok. Onun kafasinda Dany, söyledigi her seyi kabul etmek zorunda olan biri. Bu tavrini Dany karsisinda da gösterirse, çok ters teper.

Aegon’a çocuk dememin henüz bir çocuk olmasiyla alakali. Dany’den büyük oldugunu biliyorum, ama bunun hiçbir anlami yok. Aegon huysuz, kompleksli, “benim dedigim olacak” kafasinda bir çocuk.

O eskidendi. Cok baska sartlar altinda, çok baska bir hayatta.
Hem ben Dany’nin “Taht gitti; bari evleneyim de her sey bosuna gitmis olmasin” kafasinda biri oldugunu, olacagini da düsünmüyorum.

“Hirlayan” belirtisi hem çok sey anlatiyor, hem de hiçbir sey anlatmiyor aslinda.
Yani bu belirti, gergin bir ortam olusacagini isaret ediyor, orasi tamam. Ama Tyrion kime hirliyor? Ikisine de mi (ben Jon’un bu olayin çoook disinda oldugunu düsünüyorum), yoksa birine mi? Esas soru bu, esas gizem burada. Tyrion bir arabuluculuk rolü oynayip gergin ortami sakinlestirmeye mi çalisacak? Yoksa bir tarafa daha yakin oldugunu gösterip karsi tarafa mi hirliyor olacak?

Yasli ejderha falan da var, yani sayi 3’den fazla. Tyrion’un hepsinin ortasinda olmasi bence mümkün degil.

Jon’u katma isin içine, onun bir ejderha oldugu ortaya çikmali, ve olaya bu sekilde, bu kimligiyle dahil falan olmasi gerek önce. Ve Jon cephesinde daha Ötekiler, Kuzey meseleleri falan var. “Jon halacigi ile evlenmek ister mi?” sorusu zaten yani anlamsiz bir soru.
Jon ve Dany’nin çatisma halinde olmasi da zor. Bu ikilinin dizideki gibi Ötekilere karsi birlesecegini düsünüyorum ben. Jon’un esas kimligi de anca bundan sonra çikar. Ve bu gerçek de ikisi arasinda bir çatismaya sebep olmaz. Birbirlerini az çok tanimis, hikayelerini ögrenmis olacaklar. Yani mesela Dany’nin gözünde Jon bir Aegon olmaz asla, Aegon’a karsi hissedecekleri konusunda yanilmiyorsam eger tabi.
Bu ikisi arasinda diz çökmeye bagli bir çatisma da olmaz, olsa da en fazla dizideki gibi olur.
Yalniz dizide Jon, kitaptaki Jon’dan çok farkli oldugu için diz çökmedi. Bunu ne zaman ve neden yaptigi gayet ortada, ve mantikli, Jon karakterine de uygun bir davranis.

Öte yandan, Jon’un dirildikten sonra bir degisim yasamasini ben de bekliyorum ama mesela halasiyla evlenmekte bir sorun görmeyecegi boyutta bir degisim de olamaz bu. Eger kitapta da Jon - Dany arasinda duygusal bir iliski olacaksa, bu yine Jon’un esasinda kim oldugunu bilmedigi zaman gerçeklesir.

Arya girmesin araya Allah askina. Yani Dany olsa da olmasa da, mesele bu degil. Arya-Jon yaa… :confused:

Bunu yapmasini gerektirecek bir durum olusacak gibi görünmüyor.
Tyrion kime karsi entrikalar çevirip, oyunlar oynuyor? Onun yolunda duran, istedigi seyi elde etmesine engel olmaya çalisan kisileri.
Dany bunu yaparsa eger, o zaman tamam, ama öyle olacagini sanmiyorum.

Sen yine targliga bağlamışsın olayı normal kehanette böyle birşey yok bu eski bir kehanet ama yüce yürek hayaletinin söylediği şey sağlam değil bunu bir kişi söylüyor ve o muhtemelen ormanın çocuğu ve breyden nehirden de bildigimiz üzere sadece geçmişi ve şimdiyi görebiliyorlar ( bran ve bryden gibi güçlü yesilgorenler bile ) yani ghost of high heartın bu geleceğe yönelik tahmini illaki hatalıdır ki biz birsürü hatalı görülere şahit olduk. Kırmızı rahiplere gelirsek onların dini tamamen dualistik üzerine ve dinleri ilk uzun geceye gidiyormudur sanmam onlar muhtemelen kendi taraflarındaki savaşı ateş sayesinde kazanarak ateşin gücüne taptilar ve ateşle ilgisi olan adamları aramaları gayet mantikli ve aa targ kanı taşımalı olayı saçma ilk aa da targ veya ejder kanı yoktu çünkü valariadan 3000 bin yil once uzun gece oldu ejderhalarıda yok diyebiliriz niye ejderhası varken kılıç yapsın ki ( ama ejderha alevi ww leri etkilemiyor diyeceksen bu da yanlis tahminlere göre ejderha çeliği normal demire ejderha alevi üflenerek yapılıyor yani onu özel kılan ejder alevi ) targ kanı dediğim gibi anlamsız eskiyle hicbir bağdaştırılması yok ve sen arya ve victarion u kan yok diyerek elemissin ve benim verdiğim vic hakkındaki metaforuda elemişsin. Bize tüm verilen kehanetleri yerine getirecek adam yok zaten en güçlü dany ve jon; jon ejderha uyandırmaz danyden ölüp nasıl dirilecek ve bize kalan tek şey bunu metaforlarla aciklamak ve açıklayınca bu kehanetler herkese uyuyor ve ışık getirende yok diyerekte elemişsin ışık getiren kimsede yok eğer valaria çeliği kılıç olarak bahsediyorsan gerçek ışık getirenin ejderha aleviyle dövülmediğide belli aa onu bir tapınakta dövüyor ve tapınağa ejderhada sığmaz ve kehanette kutsal ateş diyor bu ateşin ne olduğu bilmiyoruz. Yani aa teorisi seride gördüğümüz birçok karaktere uyar [quote=“YeniAy_Ottoman, post:55, topic:10342”]
Jaime’yi zaten dedim; ikizler onun bebesi olamaz, çünkü o zamanlar deli kral, deli değildi. Alevli kılıç meselesi de kesin yemleme yazarın.
[/quote]

Deli kral deli olmadan çocuk yapınca çocuk onun olmuyormu anlamadim ve o yemleme herkes te var

Tyrion bir LF değil ama saftirik ve kişisel hırsları/emelleri olmayan biri de değil, ben bunu söylemek istiyorum. İşine geldiği zaman manüpile etmeyi, entrikavari oyunlar oynamayı; kısacası taht oyunları oynamaktan zevk alan biri ama elbette kötücül niyetleri vs. yok, LF gibi.

Şu an bana da öyle bir durum söz konusu varmış gibi pek görünmüyor ama bu, tamamen gözardı ettiğim bir durum da değil. Cersei, Kaya ve Thysha şimdilik onun emelleri görünüyor; arada olup bitecek kim bilir neler olacak.

Hırlama meselesinde olayın seçtiği tarafın yanında durup karşıya hırlaması gibi düşünmüyorum; yahut ikisine de hırlama vs. şeklinde; kehaneti okuyunca bana pek öyle gelmedi. Benim algılamam tüm bu ejderha olaylarının ortasında kendini çok zor durumda bulacağı, tabiri caiz ise iki arada bir derede kalacağı ama bu olaylarda da büyük etkisi olacağı yönünde; taraf seçmek zorunda kalma gibi şeyler artık ihtimaller arasına giren sayısız senaryodan sadece biri, ilk aklıma gelen… Dany ve Aegon arasında olası bir sürtüşme için ayrı bir zor durum, Jon ve başka bir mesele için ayrı bir zor durum arasında kalma gibi bir olayı olabilir.

Yaşlı ejderha Kan Kuzgun’u ise çok ihtimal dışı görülüyor, farkındayım ama kehanet Tyrion ve ejderhalar ile ilgili; biz Kan Kuzgunu dışında ejderha bilmiyoruz yaşlı ama misal, atıyorum; Varys meselesindeki ortaya atılan iddialar doğru ise o zaman yaşlı ejderhamızı bulduk, Aegon, Dany ve Varys(belki bir noktadan sonra Jon) arasında dönen olayların arasında kalma, yahut belki çok başka bir yaşlı ejderha ortaya çıkabilir (misal şu Dany’e sürekli uyarıda bulunan maskeli kadının büyük targ piçi olan shiree mu ne, o kadın mı olup olmadığı konuşuluyor, böyle bir şey de varmış geçen öğrendim.).

Jon’un olaylara dahil olmama durumu kesin olmaz deme; sırf kimliği açığa çıkmadı diye; ne zaman açığa çıkacak bilmiyoruz ama çıkması da gerekmez.

Aegon konusunda haklısın, hiç karakter yapısına dikkat etmemiştim o yönden; böyle davranır ise Dany zaten kafadan iyice soğur, hiçbir şey olmasa bile; bu durumda Aegon’un yeğeni olduğuna inansa bile(öyle olsa bile gerçekten) bir sürtüşme/çatışma olacaktır. Zaten Varys da şu an Westeros’ta ve Yargıç da geleceğini söylemişti; onlar da durumu iyice kızıştırır, sırf Aegon’u tahta geçirmek için. Biz sırf Aegon’un tavrına vs. odaklanmayalım, bu ikilinin yediği naneleri iyi kötü biliyoruz; LF’den farklı değiller.

Fil gibi canlıların kale kuşatmalarında kullanıldığı malum bizim evrende de; işe de yarıyorlar. Sonuç olarak bir iki tane fil yok ortada, ve çırıl çıplak tamamen korunmasız da götürülmez. Millet bahsettiğin şeylere karşı fil yerine ağırlıkta kuşatma kuleleri veya devasa koçbaşları da kullanılıyor ve işe yarıyor; fil hayli hayli iş görür. :slight_smile: Kaya’ya deniz tarafından ulaşamazlar ama kara tarafından illa ulaşacaklardır, arazi yapısı aşırı zorlayıcı değil.

@Muratkocak kardeş,

Ortaya atılan kehanetlerin kaçta kaçı yalan çıktı, bana birkaç örnek göstermeni rica edeceğim, hatırlatma açısından.

Diğer yandan benim bahsettiğim kadının hiçbir kehaneti yalan değildi, hepsi harfi harfine oldu; demek ki kadın güvenilir bir kahin, uyduruk değil. Kim söylüyor o dediğin “güvenilmez” tarzı lafları, bilmiyorum ama bu onların yanlış görüşü. Atıyorum 3 kehanet ortaya atar sadece 1 tanesi tutar, o zaman güvenilmez olur ama 5 taneden 3 tanesi tutuyor ya da 5/5 yapıyor ise o kişi güvebilir bir kahindir; bu kadın 5/5 yapan biri, firesiz tutuyor; kızı düğünü, balon’un ölümü; cat’in dirilişi; joff’un ölümü ve fazlasını gördü ve hepsi birebir gerçekleşti. Yani bu kadın, AA deli kralın soyundan gelecek diyor ise, öyledir. Nitekim bu kehanetten habersiz olduğunu düşünüğümüz 2 rahip(biri Asshaili Mel. diğeri ise Volantis li başrahip) ejderha soyu olan birini arıyor. Birbirinden bağımsız kişiler de böyle ise o zaman bilgi, doğrudur.

Bu adam delirmeden önce düzgün bir adamdı, delirdikten sonra yamuk biri olup tecavüze meyleden birine dönüştü. Tywin’in karısına tecavüz etmiş olamaz, kadının kocasını aldatmış olmasına ihtimal yok; üstüne bu kadının KL’de yaşadığına dair de bir bilgi yok, ağırlıkta çocukları ile beraber Kaya’da yaşıyordu. Ne ara yapacak ikizleri? Yoksa balayında Tywin yerine bunla mı yatmış?

Melisandre Kan Kuzgunu Ve Shiera’nın çocuğuysa belki yaşlı ejderha olabilir.

Assahi’li maske takan kadının da Shiera olabileceğine dair iddialar var. Yalnız anası babası Targ sarısı olan birinin kızıl saçlı olmasını manalandıramıyorum… Gerçi Shiera ve Melisandre’nin fiziksel özellikleri vs. de aynı betimleniyormuş, sanırım kuramın odak noktası bu idi.