Ned Stark kral olsaydı?

Merak ettiğim bir şey var. 1. Sezon’da Cersei söyleyince ciddiye almamıştım. Ayrıca Jaime’de Kral’ın Şehri düştüğünde tahtı Aegon’a değil de tahtı devralmayı isteyen ilk insana bırakmayı düşünmüştü.

Bu yüzden acaba Ned Stark eğer gerçekten kralın şehri düştüğünde tahta oturarak kendini kral ilan etseydi ve Jaime bunu kabul etseydi neler olurdu?
Robert bu seferde kurtlarla mı savaşırdı?

Aslında bu bana mantıksız geliyor. Çünkü Ned azıcık bile Targaryen kanı taşımıyor. Tamam tahta geçseydi muhtemelen Krallığı on numara yönetirdi. Catelyn’le evlendiği içinde Kraliçe o olurdu ve Lannisterlar bu kadar güçlenemez ve 5 kralın savaşı çıkmazdı. Ama Plumm’ların bile demir tahta geçebileceğine ihtimal verebilirken; Stark’lara öyle bir ihtimal veremiyorum.

daario naharis daenerys e “bütün hükümdarlar ya kasaptır ya da et” demişti. çok oturaklı bir söz. bence bu sözü düşünerekten yorumlayın ned starkın krallığını. ned pasif bir adam. kuzeyde sevilmesi kendisiyle değil starklara duyulan saygıdan ötürüdür. varislerinden bile bir cacık olmaz. dokunsan ağlayacak olan cön sinöv mu yoksa babasının intikamını unutup karı kız peşinden koşan robb mu? demem o ki bırakın artık dizilerde filmlerde gördüğünüz her sevgi pıtırcığını kral yapıp durmaktan.

bence krallığa en çok tywin lannister yakışır. zekası, duruşu, karizması, becerisi, gücü… adam bunun için doğmuş gibi.

Bak zaten twoiafta idi galiba şöyle diyo Ned kralın şehri düştükten sonra taht odasına giren ilk kişiydi ve oradaki herkes onun kral olmasını bekliyordu ama ned Salonun Yeni kral Robert için hazırlanmasını emretti yani ned kral olabilirdi ama kendi tercihi doğrultusunda kuzeyin lordu olarak winterfell e döndü

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

onurlu bir adam kanka onda hemfikiriz. ama bir o kadar da pasif. krallık ona çok ağır gelebilirdi. kral eli olmayı bile beceremedi etrafındaki entrikalara yenik düştü. çocuğu yaşındaki velet kellesini aldı. krallık güç ister kanka robertte de güç vardı

Ned kral olmayı hiç istemedi ki, onun savaşa katılma nedeni: Lyanna’yı kurtarmak, babası ve ağabeyi Brandon’ın intikamını almaktı. Bir’de robert yakın arkadaşıydı, beraber büyüdükleri için. Bunlardan sonra, Catelyn’nin yanına dönmek istiyordu çünkü yeteri kadar birlikte olamamışlardı. Savaş erken başladığı için. Ha olsaydı kral, ölümü erken olurdu sebebi aptal ve dürüst olması.

Robert’i severim, gençliği kitapta efsaneydi tam bir berserker, korkusuz aşırı güçlü.

Bu arada;

Kral olacak birisi varsa, o da Petyr! :smiley:

Peki sizce Ned kral olsaydı, Robert ne yapardı? Öylece Ned’in krallığını kabul mü ederdi? Yoksa bu seferde ejderhaları bırakıp kurtlarla mı savaşırdı?
Lannister’ların olası böyle bir savaş durumunda geyiklerin yarini alacağı belli. Çünkü Tywin kızını illa bir prens yada kralla evlendirmek istiyordu. Ned’de o sırada evli olduğuna göre mecbur Baratheon’larla birlikte olurdu.
Öte yandan Tully’ler de el mahkum Stark’lar la birlik olurdu. Vadi’nin ne yapacağını kestirmek zor. Büyük ihtimal ara buluculuk yapardı.

Niye Robert karşı çıksınki Ned in kral olmasına
Şöyle demiyormuydu Robert ; Tahta ben değil sen oturmalıydın Ned.
Ayrıca savaş sırasında, Aerys dan sonra tahta kim çıkacak tartışması yaşanıyordu. İlk Ned öneriyordu Robert ın kral olmasını. Diğer herkesde kabul ediyordu.

öncelikle şunu bir anlayın ned in kral olması imkansız çünkü tahtta hiçbir hakkı ve hak iddiası yok. yani ned deseydi ki ben kralım diye sadece catelyn den dolayı tullyler destek çıkardı. onun dışında destek bulamazdı. robert büyükannesi tarafından targaryen kanı taşıdığı için tahtta iddiası vardı. lakin şöyle birşey olsaydı ned lyannayı canlı bir şekilde roberte getirip “al bro siz evlenin tahtı da bana ver ehehe” deseydi o zaman robert kabul eder “taht senin olsun dayı 1000 kılıcın üstüne oturmaya niyetim yok zati” diyiverirdi belki de. onun dışında ned stark ın kral olma ihtimalini balon greyjoun ejderha olup uçma ihtimaliyle aynı görüyorum.

fetih hakkı denen bir şey var düşen şehir fet edilir

o zaman öncelik tywin da olurdu

bunda bir sıkıntı yok ama tywin kral değil kralın eli olmak istedi. ve Ned robertle birlikte savaşırken tywin savaşmadı ve Ned krallık üzerindede hak iddaa edebilir sonuçta hükümdarlık geçmişinde soyunda var. illa ejderhaları targaryen ları devam ettirecek diye bişey yok. yeni devlet kurardı.

orası öyle tabii. benim demek istediğim destek bulamayacağı. bir tek nehirova destekler. robert kalkıp hak talep ederek savaştığı tahtı ned e elleriyle ikram edecek değil ya. jon arryn in desteği de roberte. demem o ki ned in kral olmasına ne askeri gücü ne parasal gücü yeter ne de diğer nehirova dışında destek bulabilirdi.

peki ned stark hayali bir evrende kral olsaydı nasıl olurdu? yani lannisterler, tyrelller, martelller gibi entrikacıların; baratheonlar, greyjoylar gibi savaşçıların olmadığı, herkesin çiçek böcük şarkısı söylediği bir evrende eminim iyi yönetirdi. yani ned stark olsa olsa anasınıfına başkan olurdu kanka :D:D tamam biraz abarttım felan da çok fazla ön planda tutulan bir karakter ned lakin tahtı ondan daha çok hakkeden kişiler de var. üstte belirttiğim gibi kral eli görevinde bile başarılı olamadı entrikalara yenildi

Ned Winterfell Beyi olmayı bile istememiş bir adam. Hep “ben bu görev için hazırlanmadım” diyordu brandon stark’ı kastederek. Evet onurlu bir adam ama soğuk. Kral olacak karizması var ama o kadar büyük bir sorumluluğu taşıyamazdı kanımca. Kafasını karlara gömüp kışın tadını çıkarmak isteyen bir adamdı

Aynen baratheoncu herşeyin en iyisi robert stannis

Millet ben ilk kitabin bazı bölümlerini okumuştum. Orda Robert’in el turnuvasıyla ilgili bazı sözleri vardı. Şimdi şöyle anlatim ; Robert el turnuvasınd?a dövüşmek istiyor ama ned ve barristan ona diğer şövalyelerin senin kazanmana izin vereceklerini söylüyor. Robert’da bunu duyunca gururuna dokunur ve ser barristan’i odadan kovar. Sonrada Ned’e şöyle der;
Simdi siz bana bunların ben kral olduğum için kazanmama izin vereceklerini mi söylüyorsun.
Ned’de başıyla onaylıyor.
Daha sonra robert şöyle sözler söylüyor ;
Lanet olsun ned stark. Sen ve jon bana ne yaptiniz boyle . Kral sen olmaliydin ya da jon. Diyor.
Yani aslında robert pekde kral olmak istemiyor

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eddard iyi bir kral olurdu, kral eli de Jon Arryn olacağı için harika bir işbirliği ile yönetirlerdi ülkeyi.

Robert ahmağın teki(kitaplarda geçen ifadelerden biri) olduğu için Jon Arryn onu ancak bu kadar çekip çevirebilirdi.

Eddard kral olsa ve Jon Arryn kral eli olsa her şey mükemmel olurdu. Robert da kulelerde hangi kadınla ne yapıyorsa yapsın, içsin sızsın.

Ancak Tywin Lannister bunu kabul etmezdi. Kızını nasıl kraliçe yapacaktı o zaman? Tywin’in kızına pasif ve yarım akıllı bir kral lazımdı. Eddard ve Jon Arryn evliydi. Tywin’in istediği gibi parmağında oynatabileceği tek kişi Robert’tı.

Eddard kral olsaydı ne olurdu bilmiyorum ama dizideki kararını biliyorum. Robert öldükten sonra demişti “Tahtın gerçek varisi Stannis Baratheon onun tahta oturması gerek”

Bence Robert kendisinden sonra tahta stannis in veya renly nin oturmasını istemezdi, Eddard’ın oturmasını isterdi.

Sonuçta modern zamanlarda değiliz. Joff’a, Tommen’a test yapma imkanı yok, Cersei’yle Jaime itiraf etmiyor. Dolayısıyla Joffrey ve Tommen’ın tahta geçmesi çok normal, Robert’tan olmadıkları nasıl kanıtlanabilir ki?

Jon Arryn yaşayıp araştırmasını derinleştirse bile kuşkudan öteye geçemezdi bu düşüncesi. Siyahi vatandaşların sarışın kıvırcık saçlı masmavi gözlü çocuğu olmuştu, hatırlar mısınız o haberi bilmem. Jon Arryn’in şüphelenmekte haklı olduğunu biz biliyoruz, peki Jon Arryn nasıl kanıtlayacak bunu?

İsyana boşuna Ned’in değil Robert’ın isyanı deniyor. Robert isyanın elebaşısı lideri başkomutanıdır. Ayrıca babaannesi Targaryen olduğundan tahtta hak edebilirdi. Targaryen hanedanını tarihe gömdüğündün kral olmuştur.

Jon Arryn eğer bu durumla alakalı konuşsaydı Jaime’ye ve Cersei’ye elveda derdik. Kanıt falan bakmazdı Robert. Jon’un lafına her zaman güvenirdi.