Ned Stark kral olsaydı?

Emin değilim ama kitapta bir yerde yazıyordu sanırım Robert’ın babaannesinden gelen iddiası var ama bu sadece üstatların umrunda türevi bir şeydi. Kısacası Robert büyük bir nefretle düşmanın lideri Rhaegar’ın karşısına çıkınca isyanın lideri gibi gözüktü ama Jon veya Ned’den daha üst bir seviyede değildi o savaşta. Jon yada Ned tahtı istese kimsenin umurunda olmazdı yani Targaryenlerle akrabalık durumları. Bir de Robert’ın iddiası sırf babaannesinden gelmiyor, Baratheon hanedanının kurucusu Fatih Aegon’un kardeşiydi orası da önemli taht iddiası bakımından bence.

Baratheon hanesinin kurucusu Orys aslında gayrımeşruydu bir Targaryen’di. Onu meşrulaştırıp toprak ve makam veren de Aegon’dur. Starklarla ve Arryn’lerle aşık atabilecek bir hane değil Baratheon. Eddard kendisi istemediği için kral olmadı. Jon Arryn ise veliaht bırakamayacak kadar yaşlıydı. İşte sonraları zar zor bu Robin doğmuş.

Bence insanın içinde olacak bu kral olma duygusu. Eddard’ı da Robert’ı da eğiten Jon Arryn. Eddard ne kadar bilge ve olgunsa Robert da o kadar serseri ve ayyaş oldu. Her şey kılıç kullanmak değildir. Kılıcı Mountain de kullanıyor, Janos da kullanıyordu, Alliser de kullanıyordu. Çocukluktan itibaren eğitirsen herkes iyi kötü kılıç kullanır, ama Eddard, Tyrion, Daenerys, Jon, Brienne gibi bilgelik göstermek her yiğidin harcı değil.

bazı karakterlere duyduğun fanatikliğe anlam verebiliyorum ama bazen yazdığın yorumlara anlam veremiyorum. “eddard kendisi istemediği için kral olmadı” cümlesini açar mısın? hani isteseydi kral olabiliyor muydu? hangi hanelerin desteğiyle, ne kadar askeriyle? neye dayanarak?

eddard o kadar bilgeydi ki daha burnunun dibindeki komployu göremedi. akgezen tehlikesini uyaran adama deli muamelesi yapıp kafasını kesti, bilgelik bunun neresinde?

onurlu bir insandır. onda hemfikiriz. gel gelelim sadece onur vasfı onu kral yapmaya, daha doğrusu bizim onu kral görmemize yetmez.

Taht odasına girdiğinde tahta oturabilirdi, Jaime anlatıyor bunu. Ama o elinin tersiyle bunu itiyor.

Aslında tahta oturulması için Targaryen akrabalığı aranması hoşuma gidiyor. Robert’ın krallığını o beğenmediğiniz Targaryenlerin soyundan gelmesine dayandırıyorsunuz ya hani, bu benim içten içe hoşuma gidiyor. O yüzden yukarıda yazdıklarına karşı çıkmıyorum zaten :cool:

sen de mi thug life yapmaya başladın :smiley:

taht odasına oturmakla kral olunsaydı ondan öncesinde şehri yağmalayan tywin otururdu. peki neden robert oturdu? çünkü bu onun savaşıydı. her ne kadar ölenler eddardın kardeşleri ve babası olsa da savaş robertin intikam hırsıyla, gazabıyla şekillendi. kraliyet ailesi yok edildikten sonra haliyle de taht boş kaldı ve birisinin oturması gerekiyordu. ve savaş robertin savaşı olduğu için tywin bile oturmadı kaldı ki ned otursun veya başka biri. yani kimse robert targaryen kanı taşıyor diye ona tahtı bırakmadı, savaş onun olduğu için ve kazandığı için bıraktı. targaryen kanı sadece bahanesi oldu.

Tywin akıllı adam, kral olmak yerine Robert’ı kral yapıp onu bir güzel kullandı. Tywin şimdi olsa yine kral olmak istemez, kralı kullanan adam olmak ister. Robert da kendini kral zannederken Lannisterlar tarafından kullanılmıştır.

Orys Baratheon, Aegon’un sadece üvey kardeşi olarak kalabilirdi. Ancak Orys bir savaşçıydı ve başarılı bir kumandan. Baratheonlar tüm mevkilerine haklarıyla gelmişlerdir. Savaşarak gelmişlerdir. Orys, Son Fırtına Kralını öldürdüğünde Durrandan soyundan hiçbir erkek kalmamıştı. Ve onun için Fırtına Kralını deviren Orys’e makam ve arazilerini vermek bir nevi en doğru olandı. Fatih Aegon da doğru olanı yapmıştır.

Aynen Fatih Aegon Targaryen yanlış bir karar vermez zaten. Katılıyorum sana.

tywin akıllı adam. eğer tahta o otursaydı onun da karşısında 4 hane olacaktı hatta bu hanelere dorneyi hatta ve hatta sınır düşmanları tyrelleri ve hatta sahillerinde durmadan savaştıkları greyjoyları da ekleyebiliriz. kısacası tywin akıllı bir adam neyin olacağını neyin olmayacağını biliyor

lakin ben hala eddardı neye dayandırarak kral ve bilge yaptığına bir cevap alamadım :cool:

Beş kitaba dayandırarak bilge sayıyorum. Kral saymadım ki hiç, tahta otursa kral olabilirdi diyorum. Olur mu olmaz mı onu da tarih yazardı, Grrm yazardı. Ya aslıda Robert’la kıyaslayınca Olly bile bilge görünüyor.

Robert bir sevgili kaybetti. Eddard, kızkardeş, abi ve baba kaybetti. Aslında Eddard’ın İsyanı bu bir yerde. Ama isyanı resmi olarak başlatan kişi Jon Arryn’di. “Lyanna Stark’ın nişanlısı Robert’ı ve Stark vesaretindeki en büyük kişiyi bana gönder,” emrini yerine getirmeyip, “Hadi len ordan,” diyen Jon Arryn.

Bu arada Eddard Stark’a aptal muamelesi çekilmiş. Anlamıyorum. Orası Eddard’a göre bir yer değil. Daha doğrusu bir Kuzeyli’ye göre değil. Bu adamlar anlamaz bürokrasiden de, entrikadan da. Kuzey’de bu bir tek Wyman Manderly’de var. O da Menzil asıllı :Dd

Cersei’in oyununu anlamasına imkan yoktu. Bir gün sonra olay patlak verdi zaten. Ve Serçeparmak… Ya arkadaşlar, bir sürü kişi kitabı okurken Serçeparmak’ı anlamıyor, bir kitap karakteri nasıl anlasın. Bu işleri LF kadar anlayan Varys bile kestiremiyor bu adamı öyle kolay kolay.

Bence iyi olurdu ama Robert 'ın kral olmasının sebebi var. Viserys ve Deanerys ölseydi o tahta çıkacaktı. Çünkü o hem dede tarafından hemde hanenin kurucusu Orys Baratheon tarafından (Orys Baratheon a 1. Ageon ın gayrımeşru kardeşi diyorlar) Targaryen kanı taşıyor.B

Orys meselesi bir söylentiden ibaret, kesinlik arz etmiyor. Lakin evet, büyükannesi bir Targ.

Ned, tahta kendi otursaydı eğer muhtemelen Robert ilk önce şöyle bir şaşırır ve ne yapması gerektiğini düşünürdü ama Ned’i desteklerdi gibime geliyor. Zira onun da en başta niyeti tahta çıkmak değildi. Yani isyan, taht için değil Lyanna ve intikam içindi.

Ned kral olsaydı eğer başı çok ağrırdı; zaten belli başlı bir yamuk düzen oturmuş, adam bunlarla uğraşmaktan bıkardı. Jon Arryn de yine kral eli olur, Ned’i yönlendirirdi, ömrü de daha uzun olurdu. Mükemmel bir kral olmazdı belki ama iyi bir kral olur ya da olmaya çalışırdı. En azından çok daha adaletli bir düzen oturtmak için ömrünü adardı, çocukları da onun mirasını devam ettirirdi. Jon Snow ne olurdu, asıl onu merak ettim; kendisine ait tahtta amcası otururkene :stuck_out_tongue:

Elbette tüm bunlar Ned’in tahta oturmasına kimsenin ses etmemesi karşılığında olabilecekler; istemem kuzeyliyi diyen olabilirdi. Gerçi Vadi, Nehirova, Fırtına Toprakları ve Kuzey destek çaktıktan sonra Dorne, Menzil ve Lannister’ların ağzını açması kolay olmaz. Demir Adalar yine isyan ederdi, kesin. Lakin bana göre en başta İnanç sorunu ortaya çıkardı; Demir Taht’ta kuzey inancını yaşayan bir kral ve hanedan istemezler bunlar. Lannisterlar da gizliden destek çakardı kesin rahiplere.

Ned Stark hırslı biri değildi Targ soyundan gelen Robert değil Ned olsa ve şehre ilk girende Robert olsaydı eminim yine Robert olurdu kral…
birşey duydum ne derece doğru? isyan ilk başladığında kimseyi tahta oturtma gibi planları yokmuş ama Robert sonradan ben tahta çıkacam deyince işler değişmiş.
Ned asla başkasının hakkını almazdı hakkı ile o tahta oturmuş olsa iyi birde kral olurdu. Zorlandığı yerler olurdu pasif kaldığı konular ama kesinlikle adil ve sevilen bir kral olurdu
2. bir nokta dedim ya Ned başkasının hakkını almazdı diye tahta çıkmış yada çıkma hakkı olsa ona Jon a verir o büyüyene kadarda sahip çıkardı tahta

Robert’ın ne zaman tahta çıkma arzusu depreşti bilmiyorum ama ilk başta böyle bir arzuları yoktu, evet.

Renlynin cat e bir sözü vardı “ağabeyimin targaryen kanı olduğu söylenirdi ama bunu sadece üstadlar umursardı abim tshtı çekiciyle kazandi.”

İsyanı başlatan Jon Arryn’dır deli kral Jondan vesayetindeki 2 çocuğu isteyince Jon bunu kabul etmez ve isyani başlatır.

Aslında kral olması düşünülen kişi başta Robert bile değildi.

Robert’de kral olmak istememişti’ eğer Ned oraya ğirdiğinde yeni kral benim deseydi yeni kral o olurdu kimse karşı çıkmazdı.

Kral olduktan sonrada büyük ihtimalle Ejderhakayasini yine Baratheonlara verirdi,ayrica ilişkileri geliştirmek icinde Martellere adalet verirdi.
Tywindr yine kraliyete yakinlasmaya calisirdi herhalde